Μία καλησπέρα απ' τον δροσερό βορρά

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Έτσι κάνουμε εδώ, ε; Έχω χρόνια να γραφτώ σε forum...

Καλησπέρα λοιπόν. Νάσος, 29 ετών... όχι αυτό ήταν παλιά, λάθος. Πάμε απ' την αρχή... Νάσος λοιπόν, ισχύει ακόμα αυτό, 40 ετών πλέον, κλεισμένα στρογγυλά παρακαλώ.
Καταγωγή απ' την πάλαι ποτέ πανέμορφη και φιλόξενη Κρήτη, τώρα την επισκέπτεστε αναλαμβάνοντας τα ρίσκα σας.
Απ' το 2011 ζω στη Σουηδία.
Η κούκλα μου παραμένει παρόλα αυτά και μέχρι νεοτέρας στο Ηράκλειο, μου τη φροντίζει ένας καλός φίλος. Έτσι μου λέει δηλαδή ότι τη φροντίζει, η αλήθεια είναι ότι έχω ένα χρόνο να τη δω. Λες να την έχει ανταλλάξει με κανένα ιταλικό και να τρέχουμε από συνεργείο σε εξορκιστή και αντίστροφα χωρίς αποτέλεσμα;;;;;;; o_O

Αυτά τα ολίγα... Δεν προβλέπεται να είμαι ιδιαίτερα δραστήριος εδώ, δυστυχώς. Αλλά για να σας προετοιμάσω, άμα ψήνεστε για καμιά εκδρομή οδικώς προς τα βόρεια, πείτε μου να κλείσω θέση, θέλω να ανεβάσω τη μηχανή εδώ και ψάχνω τον καλύτερο δυνατό τρόπο, ήτοι τον καλύτερο συνδυασμό κόστους και απόλαυσης. :cool:

Καλώς σας βρήκα λοιπόν, καλά και ασφαλή χιλιόμετρα!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έτσι κάνουμε εδώ, ε; Έχω χρόνια να γραφτώ σε forum...

Καλησπέρα λοιπόν. Νάσος, 29 ετών... όχι αυτό ήταν παλιά, λάθος. Πάμε απ' την αρχή... Νάσος λοιπόν, ισχύει ακόμα αυτό, 40 ετών πλέον, κλεισμένα στρογγυλά παρακαλώ.
Καταγωγή απ' την πάλαι ποτέ πανέμορφη και φιλόξενη Κρήτη, τώρα την επισκέπτεστε αναλαμβάνοντας τα ρίσκα σας.
Απ' το 2011 ζω στη Σουηδία.
Η κούκλα μου παραμένει παρόλα αυτά και μέχρι νεοτέρας στο Ηράκλειο, μου τη φροντίζει ένας καλός φίλος. Έτσι μου λέει δηλαδή ότι τη φροντίζει, η αλήθεια είναι ότι έχω ένα χρόνο να τη δω. Λες να την έχει ανταλλάξει με κανένα ιταλικό και να τρέχουμε από συνεργείο σε εξορκιστή και αντίστροφα χωρίς αποτέλεσμα;;;;;;; o_O

Αυτά τα ολίγα... Δεν προβλέπεται να είμαι ιδιαίτερα δραστήριος εδώ, δυστυχώς. Αλλά για να σας προετοιμάσω, άμα ψήνεστε για καμιά εκδρομή οδικώς προς τα βόρεια, πείτε μου να κλείσω θέση, θέλω να ανεβάσω τη μηχανή εδώ και ψάχνω τον καλύτερο δυνατό τρόπο, ήτοι τον καλύτερο συνδυασμό κόστους και απόλαυσης. :cool:

Καλώς σας βρήκα λοιπόν, καλά και ασφαλή χιλιόμετρα!
Καλώς όρισες Νάσο...!!! :ok:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Σουηδια !!!!!!!!!!!!!!!!!!
καλως ορισες φιλε
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το καλωσόρισμα.

Θες να στην φέρω πάνω;
(Την μηχανή )
:)
Χαχα. Το ψήνεις; :) Έκανα τη διαδρομή με αμάξι τον Ιούνιο. Είδα στο δρόμο παρέες με μηχανές, αλλά ομολογώ ότι είναι πολλά τα χιλιόμετρα. Και με 35+ βαθμούς, έτσι που τους έβλεπα με τα δέρματα, τους λυπόμουν λίγο... Αν παρόλα αυτά έχει κανείς μια καλή πρόταση για μεταφορική, θα την ακούσω με ενδιαφέρον.
Η φάση είναι ότι εδώ που μένω έχει 2 πίστες σε ακτίνα <50 χλμ και είναι κρίμα να μην έχω την κούκλα μου! :cry:

Καλώς τον γείτονα! :)
Καλησπέρα Νίκο και ευχαριστώ.
Στην αρχή δεν κατάλαβα τι εννοούσες με το "γείτονα", μετά μπήκα και είδα το blog σου και τότε κατάλαβα... Για εσένα μια γκαζιά δρόμος είναι, ε; Έτσι όλος ο κόσμος είναι μια γειτονιά; :) Ωραίος, πολύ ωραίος. Ζηλεύω την τόλμη και την τρέλα σου λιγάκι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
:welcome:
Ποιά είναι η κούκλα που καβαλάς;
Καλημέρα και ευχαριστώ.
Η καλή μου είναι μια μαύρη CRB600RR, γεννηθείσα το 2007. Από το 2011 και μετά τη βλέπω σποραδικά, ας πούμε πέρυσι το καλοκαίρι κάναμε διακοπές στο νησί με τη σύντροφό μου, αλλά φέτος δεν την είδα καν για να καταλάβεις. Την έχει ένας φίλος μου στο Ηράκλειο και την κάνει καμιά βόλτα πού και πού για να μη φθείρεται.
Η φιλοδοξία είναι κάποια στιγμή να τη φέρω εδώ.
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Καλησπέρα Νίκο και ευχαριστώ.
Στην αρχή δεν κατάλαβα τι εννοούσες με το "γείτονα", μετά μπήκα και είδα το blog σου και τότε κατάλαβα... Για εσένα μια γκαζιά δρόμος είναι, ε; Έτσι όλος ο κόσμος είναι μια γειτονιά; :) Ωραίος, πολύ ωραίος. Ζηλεύω την τόλμη και την τρέλα σου λιγάκι.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά μη νομίζεις οτι είμαι κάτι το ιδιαίτερο. Εδώ όλοι οι τρόφιμοι του ιδρύματος είναι το ίδιο και χειρότεροι!
Όσο για το γείτονας πήγαινε περισσότερο στο ότι αυτή τη περίοδο ζω στη Φινλανδία (Nurmijärvi) οπότε είναι και κυριολεκτικό. ;)
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά μη νομίζεις οτι είμαι κάτι το ιδιαίτερο. Εδώ όλοι οι τρόφιμοι του ιδρύματος είναι το ίδιο και χειρότεροι!
Όσο για το γείτονας πήγαινε περισσότερο στο ότι αυτή τη περίοδο ζω στη Φινλανδία (Nurmijärvi) οπότε είναι και κυριολεκτικό. ;)
Κατ' αρχάς, για να ξεκινήσουμε από τα βασικά. Όσο οδηγείς Honda, είσαι κάτι το ιδιαίτερο, το έχω διαβάσει και στην εγκυκλοπαίδεια αυτό. Εγώ ας πούμε έχω και μηχανή και αμάξι Honda, οπότε... καταλαβαίνεις. :D:cool:

Χαχα, μάλιστα, πώς από 'δω λοιπόν; Πες μου ότι έχεις φέρει και τη VFR εδώ στο βορρά τώρα, να πριζωθώ πιο άσχημα ακόμα.
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Χαχαχα, καταρχας μη πιστευεις οσα διαβαζεις στην εγκυκλοπαίδια! Μερικοί απο εμάς είναι παλιοχαρακτήρες και κάνουν άσωτη ζωή (πχ είναι πρώην κάτοχοι Ducati, Kawasaki κλπ κλπ).
Οσο για την VFR μου (περισσότερο γνωστή ως Αύρα) με έχει ταξιδέψει μέχρι το Ακρωτήρι αλλά και σε όλες τις χώρες της Ευρώπης απο το 2008 μέχρι και σήμερα και ναι, λυπαμαι που θα σε πριζώσω αλλά μέχρι φέτος το καλοκαίρι την είχα εδώ. :)


Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην Ελλάδα και ξεκουράζεται διότι σκέφτηκα οτι δεν είχε νόημα να την έχω εδώ πάνω να κάθεται. Όταν την κλειδώνεις απο Οκτώβριο μέχρι Μάιο λόγω κρύου-χιονιού-αλατιού και μετά συνειδητοποιείς οτι για να βρεις καμιά ενδιαφέρουσα διαδρομή πρέπει είτε να βγάλεις βίζα (βλ. Ρωσία) είτε να κάνεις καμιά χιλιάρα χλμ (βλ. Νορβηγία), τελικά επικρατεί η λογική και το παίρνεις απόφαση!

Δεν πειράζει όμως, με τον καιρό όλα θα γίνουν. :)
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
[...]
Δεν πειράζει όμως, με τον καιρό όλα θα γίνουν. :)
Ομολογουμένως κούκλα η Αύρα! Βλέπω ότι πήρες και τις σκληρές βαλίτσες, που έγραφες ότι έπρεπε να πάρεις, στο blog.
Εγώ για τη δική μου έχω μόνο μαλακά σαμάρια.

(Είναι clickable άραγε αυτή η φωτό ή τη βλέπετε μόνο σε μικρογραφία; Τέλος πάντων, το ντοκουμέντο είναι απ' τις παλιές, καλές εποχές...)

Την Κυριακή που μας πέρασε παραλίγο να κάνω κι εγώ απιστία πάντως. Είδα σε αγγελία μία Daytona με 21 χιλιάδες χιλιόμετρα να πουλιέται εδώ κοντά προς περίπου 4,5 χιλιάδες ευρώ (45 χιλ κορώνες) και για μερικές στιγμές άρχισαν να στριφογυρίζουν τα μάτια μου ανάποδα, υπολογισμούς, πόσο να πουλιέται η CBR στην Ελλάδα, πόσα γλιτώνω απ' τα έξοδα μεταφοράς της εδώ, ταξινόμηση Σουηδία κτλ κτλ κτλ, εν τέλει πρυτάνευσε η λογική καθώς και το γεγονός ότι η Αγγλίδα πουλήθηκε την επόμενη μέρα και δεν πρόλαβα καν να επικοινωνήσω με τον πωλητή. Και έτσι είμαι ακόμα ένας nasosrr και όχι ένας nasosDaytona, χαχα!

Πρέπει όμως να βρω τρόπο να φέρω τη μηχανή εδώ πάνω, γιατί με πιάνει στερητικό σύνδρομο σιγά-σιγά και θα την κάνω την κουζουλάδα κάποια στιγμή, με βλέπω να αρχίζω συλλογή από supersport και δεν πάει ωραία, ειδικά τέτοιες εποχές. Χαχα!

Καμιά συμβουλή για τη μεταφορά εδώ; Εσύ φαντάζομαι την οδήγησες τη δική σου μέχρι τη Φινλανδία, ε; Τι ερώτηση... :D
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά σε όλους.

Ελπίζω να είστε όλοι καλά, υγιείς και να περάσετε καλά σήμερα τη μέρα του Πάσχα.

Γράφω για να ξανασυστηθώ. :cool:
Παρότι ακόμα λέγομαι nasosrr και θα συνεχίσω να λέγομαι έτσι, πρώτον επειδή η RR ήταν και είναι η πρώτη μου αγάπη και 2ον επειδή ακόμα βρίσκεται στην κατοχή μου, έστω και παρκαρισμένη στο γκαράζ μου στο Ηράκλειο, από χτες θα μπορούσα να λέγομαι και nasoscbf1000. :D

Έκανα μια εκδρομούλα στο Göteborg χτες παρέα με την οικογένεια, οδηγώντας το Honda Jazz (Honda, προσέξατε, έτσι; ;) ) και είδαμε μια CBF1000 του 2011 μοντέλο, πρώτη κυκλοφορία 2012. Είναι άσπρη, έχει tail pack (ή πώς το λένε αυτό όταν είναι σκληρό; tail pack λέγεται αυτό που έχω για την RR) Givi και τίποτα άλλο extra. Είχε 43-κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα όταν έγινε η αλλαγή ιδιοκτήτη και τώρα, μετά το ταξίδι επιστροφής στο σπίτι έχει 44 και κάτι ψιλά.

Κατά τα άλλα, θέλει λίγη δουλίτσα, πολύ λίγα πράγματα όμως. Κυρίως θέλει καθάρισμα και λάδωμα η αλυσίδα. Την πέρασα μία επιθεώρηση οπτικώς για σπασμένους συνδέσμους και δεν έχει τίποτα, είναι απλά σκουριασμένη, όπως και το πίσω γρανάζι. Ελπίζω όμως ότι με ένα καλό καθάρισμα και λίπανση με βαλβολίνη, μετά από μερικά χιλιόμετρα θα καθαρίσει. Θα δούμε. Και λάστιχα. Λάστιχα θέλει οπωσδήποτε και άμεσα, γιατί είναι πιο τετράγωνα κι απ' του αμαξιού μου, σχεδόν. :p

Στο ζουμί τώρα. Κάτι λιγότερο από 300 χιλιόμετρα έκανα χτες, τα 2/3 περίπου σε εθνική, τα υπόλοιπα σε επαρχιακό δίκτυο, αλλά γενικά καλής ποιότητας. Μία σημαντική διαφορά σε σχέση με την RR που παρατήρησα και δεν μου άρεσε, είναι ότι στις αργές στροφές παρουσιάζει μια τάση να κλείσει το τιμόνι προς το εσωτερικό της στροφής. Η RR έχει αυτό το μαραφέτι που κρατάει το τιμόνι σταθερό. Η CBF δεν το έχει, οπότε εκεί πρέπει να επέμβω εγώ ενεργά και να διορθώσω. Μπορεί να φταίνε και τα λάστιχα, δεν ξέρω. Δεν έχω οδηγήσει άλλη μηχανή πλην της RR και τώρα της CBF, οπότε δεν ξέρω αν είναι γενικά η συμπεριφορά αυτή χαρακτηριστικό όλων των μ/σ που δεν έχουν stabiliser. Εσείς που έχετε μεγαλύτερη εμπειρία, τι λέτε;
Το μοτέρ της είναι πολύ ωραίο, μαλακό, γραμμικό, δύναμη από παντού, ανεξάρτητα τι σχέση έχει το κιβώτιο. Όχι ότι είχα παράπονο από την RR, προφανώς. :cool:

Αυτά τα ολίγα. Θα επανέλθω με φωτογραφίες και feedback απ' την πρώτη μας εκδρομή, όταν ζεστάνει λίγο ο καιρός, γιατί χτες το δάγκωσα γερά. :happy:

Καλή συνέχεια στο φαγοπότι σήμερα και τα ξαναλέμε. :)
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Καλώς όρισες σύντεκνε και Καλορίζικη και καλοτάξιδη η μοτα και ας είναι και χονδα. (Δεν το προφέρω δυνατά μη μαγαριστώ κιόλας) Όταν αλλάξεις λάστιχα πιθανόν να έρθει στα συγκαλά του και το τιμόνι
 
Top Bottom