Μαίναλο (χωμάτινη) Κυριακή 15/3

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Χρησταρα δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις αλλά δεν πειράζει
Τον μανιακ μην τον ακούς θα σε κάνει αργό και το μηχανάκι σου θα χαλάει!!!
Που είσαι εσύ βρε τζιτζιφιογκο?
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Είναι πολύ απλό.
"Δηλωνεις" συμμετοχή σε αυτό το νήμα, ετοιμάζεις το μηχανάκι, στο πρωινό ραντεβού γνωρίζεις τους άλλους τρελάρες, και λιώνεις από την κούραση, τον χαβαλε και τα γέλια όλη την υπόλοιπη μέρα. Το βραδάκι, μασάζ και κομπρεσες από την συμβία για να βγει η νύχτα και.... περιμένεις την επόμενη βόλτα! Δηλαδή σε κάνα δυο μέρες.... :p
Άπλο;; :happy:
Ευκολακι,
Χρησταρα.... Καταρχάς έχεις μάχιμο μοτορι.
Σίγουρα θέλεις χωμάτινο λάστιχο και εξοπλισμό ασφαλείας, γιατι έχουμε μια συνήθεια να πέφτουμε, αλλά να σηκωνομαστε γρήγορα.
Τα υπόλοιπα θα τα βρούμε στο βουνο

Έχεις σχετική εμπειρία στο χωμα?
Εχω τα Mitas 07 50/50 υποτιθεται, αν και εγω τα βλεπω σαν 70/70 αν με καταλαβαινετε.
Εξοπλισμο ασφαλειας εχω μια που στο πεσιμο ειμαι πολυ δυνατος,
Απο εμπειρεια στο χωμα, αρχισα να πηγαινω πιο σοβαρα χωμα πριν τρια χρονια αλλα ειχα 30 χρονια εμπειρια στην ασφαλτο πριν, κατι που βοηθησε πολυ στην αρχη με τον ελεγχο του συμπλεκτη και την ισοροπια σε πολυ αργες ταχυτητες.
Με λιγα λογια καλα ειμαι πιστευω για να ακολουθησω.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ευκολακι,

Εχω τα Mitas 07 50/50 υποτιθεται, αν και εγω τα βλεπω σαν 70/70 αν με καταλαβαινετε.
Εξοπλισμο ασφαλειας εχω μια που στο πεσιμο ειμαι πολυ δυνατος,
Απο εμπειρεια στο χωμα, αρχισα να πηγαινω πιο σοβαρα χωμα πριν τρια χρονια αλλα ειχα 30 χρονια εμπειρια στην ασφαλτο πριν, κατι που βοηθησε πολυ στην αρχη με τον ελεγχο του συμπλεκτη και την ισοροπια σε πολυ αργες ταχυτητες.
Με λιγα λογια καλα ειμαι πιστευω για να ακολουθησω.
Όπως όλοι μας άλλωστε!!!
Αυτό που θα βελτιώσεις στα πεσιματα, είναι να έχεις υπομονή μέχρι να έρθει ο "φωτογράφος" της παρεας:p!
Αυτές οι φωτό είναι που αξίζουν πιο πολύ απ'όλες, και αυτά που μένουν! :happy:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ευκολακι,

Εχω τα Mitas 07 50/50 υποτιθεται, αν και εγω τα βλεπω σαν 70/70 αν με καταλαβαινετε.
Εξοπλισμο ασφαλειας εχω μια που στο πεσιμο ειμαι πολυ δυνατος,
Απο εμπειρεια στο χωμα, αρχισα να πηγαινω πιο σοβαρα χωμα πριν τρια χρονια αλλα ειχα 30 χρονια εμπειρια στην ασφαλτο πριν, κατι που βοηθησε πολυ στην αρχη με τον ελεγχο του συμπλεκτη και την ισοροπια σε πολυ αργες ταχυτητες.
Με λιγα λογια καλα ειμαι πιστευω για να ακολουθησω.
Σε συνθήκες χειμώνα με λασπες χιόνια κλπ ομορφιες τα 07 είναι ταλαιπωρία... Δεν βοηθάνε καθόλου
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Θα συμφωνήσω με τον προλαλησαντα :ok:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ευκολακι,

Εχω τα Mitas 07 50/50 υποτιθεται, αν και εγω τα βλεπω σαν 70/70 αν με καταλαβαινετε.
Εξοπλισμο ασφαλειας εχω μια που στο πεσιμο ειμαι πολυ δυνατος,
Απο εμπειρεια στο χωμα, αρχισα να πηγαινω πιο σοβαρα χωμα πριν τρια χρονια αλλα ειχα 30 χρονια εμπειρια στην ασφαλτο πριν, κατι που βοηθησε πολυ στην αρχη με τον ελεγχο του συμπλεκτη και την ισοροπια σε πολυ αργες ταχυτητες.
Με λιγα λογια καλα ειμαι πιστευω για να ακολουθησω.
Χρήστο καλωσηρθες και καλοταξιδο το εξαιρετικό εργαλείο!

Δεν σε ξέρω, φαίνεσαι έτοιμος και μάχιμος όμως αυτή η βόλτα δεν είναι για mitas e07. Κάναμε ένα κομμάτι από τη διαδρομή τη περασμένη βδομάδα και ήταν στην παρέα ένα tenere 660 με mitas 07 και το παλικάρι δεινοπαθησε στα κομμάτια με τα χιόνια και τη λάσπη τα δύσκολα. Το λάστιχο σου είναι για στεγνά χώματα και μέχρι εκεί. Δεν θα βγει η βόλτα και εσύ θα κινδυνεύεις να τραυματιστείς σε κάποια πτώση χωρίς λόγο.

Είμαι σίγουρος πως άμα μπορείς να ακολουθείς θα εθιστείς στο χώμα και στη παρέα αλλά χρειάζεσαι άμεσα ένα σοβαρό χωμάτινο λάστιχο για τις χειμερινές βολτες. Αν θέλεις οποιαδήποτε συμβουλή η πρόταση στο θέμα εδώ είμαστε εννοείται.

Και για να αποφύγω οποιαδήποτε παρεξήγηση από την πλευρά σου φυσικά. Οι βόλτες γίνονται συνειδητά ΟΛΕΣ ανοικτές και είναι πολύ ευχάριστο να έρχονται νέοι φίλοι να γνωριζόμαστε να δενομαστε να μεγαλώνει η παρέα και να από λαμβάνουμε το βουνό.

Έχουμε όμως και υποχρέωση να τηρούνται κάποιοι στοιχειώδεις κανόνες οργάνωσης και απαιτούμενων ειδικά σε απαιτητικές βόλτες για να προστατευτεί η ασφάλεια όλων όπως επίσης και για να είναι εφικτό να βγει η βόλτα και να μην τη βγάλουμε απλά σπρώχνοντας και σηκώνοντας μηχανές στο βουνό!!

Προλαβαίνεις να βάλεις ένα σετακι μαχιμια λάστιχα μέχρι τις 15. Ένα pirelli Mt21, ένα Michelin anakee wild κλπ. Μπορείς να τα φοράς ένα 6μηνο το χειμερινό και από Απρίλιο Μάιο πετάς επάνω τα e07 και βγάζεις τους θερινός μήνες. Οι περισσότεροι έτσι το κάνουμε κάπως. Και αν κυκλοφορίας και καθημερινά δουλεύουν αυτά τα λάστιχα με κάποιους περιορισμούς δεν είναι εντιυραδικα λάστιχα έχουν έγκριση δρόμου κανονικά λ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Ποια θα είναι η μέση ωριαία ταχύτητα στο open road: Σταθμός 14 - Κόρινθος - Έξοδος Βυτίνας;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ποια θα είναι η μέση ωριαία ταχύτητα στο open road: Σταθμός 14 - Κόρινθος - Έξοδος Βυτίνας;
100 με 110.....ρελαντι ο Γκάντις δηλαδη
Τα κτμ βογγανε
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
100 με 110 αλλά όποιος θέλει πάει πιο γρήγορα και συνάντηση Λεβιδι.
ΟΚ.. Θα φύγω ξυρισμένος και όταν φτάσετε θα έχω μουσια
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Τα κατεμια πάνε καρύδι!!!!!!!!!
Επίσης χαρίζουν χαμόγελα σε αυτούς που τα οδηγούν
Και στους υπόλοιπους που δεν τα οδηγούν :cool:
Και αυτοί που τα έχουν θέλουν και άλλα στην κατοχή τους (ξέρουν αυτοί lc4, Lc8, Lc8 R (Tracer))
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Επίσης χαρίζουν χαμόγελα σε αυτούς που τα οδηγούν
Και στους υπόλοιπους που δεν τα οδηγούν :cool:
Και αυτοί που τα έχουν θέλουν και άλλα στην κατοχή τους (ξέρουν αυτοί lc4, Lc8, Lc8 R (Tracer))
Είσαι εσύ ένας σατανάς!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
ΟΚ.. Θα φύγω ξυρισμένος και όταν φτάσετε θα έχω μουσια
Aναποδα τα λες!

Θα φύγεις με μούσια και όταν φτάσεις θα σε έχουνε ξυρισει τα ktm..!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Επίσης χαρίζουν χαμόγελα σε αυτούς που τα οδηγούν
Και στους υπόλοιπους που δεν τα οδηγούν :cool:
Και αυτοί που τα έχουν θέλουν και άλλα στην κατοχή τους (ξέρουν αυτοί lc4, Lc8, Lc8 R (Tracer))
Ναι βεβαια παθαίνεις κάτι σε Αντζελινα Τζολι.. Θες να μαζέψεις σπίτι σου όλα τα ανήμπορα ktm και να τα φροντίζεις μέχρι να σου φύγει το νεφρό!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επίσης χαρίζουν χαμόγελα σε αυτούς που τα οδηγούν
Και στους υπόλοιπους που δεν τα οδηγούν :cool:
Και αυτοί που τα έχουν θέλουν και άλλα στην κατοχή τους (ξέρουν αυτοί lc4, Lc8, Lc8 R (Tracer))
Χρωστάτε ένα βιδεο από τα μανιτάρια... Εσείς οι χαμογελαστοι
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Χρήστο καλωσηρθες και καλοταξιδο το εξαιρετικό εργαλείο!

Δεν σε ξέρω, φαίνεσαι έτοιμος και μάχιμος όμως αυτή η βόλτα δεν είναι για mitas e07. Κάναμε ένα κομμάτι από τη διαδρομή τη περασμένη βδομάδα και ήταν στην παρέα ένα tenere 660 με mitas 07 και το παλικάρι δεινοπαθησε στα κομμάτια με τα χιόνια και τη λάσπη τα δύσκολα. Το λάστιχο σου είναι για στεγνά χώματα και μέχρι εκεί. Δεν θα βγει η βόλτα και εσύ θα κινδυνεύεις να τραυματιστείς σε κάποια πτώση χωρίς λόγο.

Είμαι σίγουρος πως άμα μπορείς να ακολουθείς θα εθιστείς στο χώμα και στη παρέα αλλά χρειάζεσαι άμεσα ένα σοβαρό χωμάτινο λάστιχο για τις χειμερινές βολτες. Αν θέλεις οποιαδήποτε συμβουλή η πρόταση στο θέμα εδώ είμαστε εννοείται.

Και για να αποφύγω οποιαδήποτε παρεξήγηση από την πλευρά σου φυσικά. Οι βόλτες γίνονται συνειδητά ΟΛΕΣ ανοικτές και είναι πολύ ευχάριστο να έρχονται νέοι φίλοι να γνωριζόμαστε να δενομαστε να μεγαλώνει η παρέα και να από λαμβάνουμε το βουνό.

Έχουμε όμως και υποχρέωση να τηρούνται κάποιοι στοιχειώδεις κανόνες οργάνωσης και απαιτούμενων ειδικά σε απαιτητικές βόλτες για να προστατευτεί η ασφάλεια όλων όπως επίσης και για να είναι εφικτό να βγει η βόλτα και να μην τη βγάλουμε απλά σπρώχνοντας και σηκώνοντας μηχανές στο βουνό!!

Προλαβαίνεις να βάλεις ένα σετακι μαχιμια λάστιχα μέχρι τις 15. Ένα pirelli Mt21, ένα Michelin anakee wild κλπ. Μπορείς να τα φοράς ένα 6μηνο το χειμερινό και από Απρίλιο Μάιο πετάς επάνω τα e07 και βγάζεις τους θερινός μήνες. Οι περισσότεροι έτσι το κάνουμε κάπως. Και αν κυκλοφορίας και καθημερινά δουλεύουν αυτά τα λάστιχα με κάποιους περιορισμούς δεν είναι εντιυραδικα λάστιχα έχουν έγκριση δρόμου κανονικά λ.
Ολες οι συμβουλες ειναι ευπροσδεκτες, ειδικα σε κατι που δεν ειμαι ειδικος.
Η αληθεια ειναι οτι οταν εβαλα τα Mitas 07 σε λασπη γινανε κατι σαν λεια ντονατς με σοκολατα.
Μην ανυσηχεις, οταν γνωριστουμε θα καταλαβεις οτι παρεξηγουμε πολυ δυσκολα οτι και να πει καποιος σε εμενα η για εμενα , (ειδικα εν τη απουσια μου επιτρεπω και να με δειρουν).
Tι λες για τα Mitas 09 ?
Θα κοιταξω να δω τι αλλο υπαρχει διαθεσιμο και τι λενε και αλλοι λασπολογοι.
Τα λεμε.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ολες οι συμβουλες ειναι ευπροσδεκτες, ειδικα σε κατι που δεν ειμαι ειδικος.
Η αληθεια ειναι οτι οταν εβαλα τα Mitas 07 σε λασπη γινανε κατι σαν λεια ντονατς με σοκολατα.
Μην ανυσηχεις, οταν γνωριστουμε θα καταλαβεις οτι παρεξηγουμε πολυ δυσκολα οτι και να πει καποιος σε εμενα η για εμενα , (ειδικα εν τη απουσια μου επιτρεπω και να με δειρουν).
Tι λες για τα Mitas 09 ?
Θα κοιταξω να δω τι αλλο υπαρχει διαθεσιμο και τι λενε και αλλοι λασπολογοι.
Τα λεμε.
Πολύ καλό το 09...το έχω δοκιμάσει στο gs και είναι καταπληκτικό για βαριά on off
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom