Μαίναλο (χωμάτινη) Κυριακή 15/3

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπερα συντροχοι ,
Μολις γυρισα απο Ελατη - Χαλικι- Μετσοβο με το Κατεμι. Μεσα κι εγω για τις 15 Μαρτιου.
Είναι γραφτό φαίνεται σε κάθε βόλτα σου να πατάς χιόνι... ;)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ολες οι συμβουλες ειναι ευπροσδεκτες, ειδικα σε κατι που δεν ειμαι ειδικος.
Η αληθεια ειναι οτι οταν εβαλα τα Mitas 07 σε λασπη γινανε κατι σαν λεια ντονατς με σοκολατα.
Μην ανυσηχεις, οταν γνωριστουμε θα καταλαβεις οτι παρεξηγουμε πολυ δυσκολα οτι και να πει καποιος σε εμενα η για εμενα , (ειδικα εν τη απουσια μου επιτρεπω και να με δειρουν).
Tι λες για τα Mitas 09 ?
Θα κοιταξω να δω τι αλλο υπαρχει διαθεσιμο και τι λενε και αλλοι λασπολογοι.
Τα λεμε.
Με ένα Mt21 μπροστά και ένα e09 πίσω θα εισαι ο καλύτερος. Συνδιασμος πετυχημένος δοκιμασμένος από πολλούς.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Είναι γραφτό φαίνεται σε κάθε βόλτα σου να πατάς χιόνι... ;)
Πάλι εσύ μέσα στο κόλπο?

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πάλι εσύ μέσα στο κόλπο?

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πώς σκέφτηκες κάτι τέτοιο...?:p
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Με ένα Mt21 μπροστά και ένα e09 πίσω θα εισαι ο καλύτερος. Συνδιασμος πετυχημένος δοκιμασμένος από πολλούς.
Το Mitas 09 δεν υπάρχει αφού η αντιπροσωπεία δεν έχει στοκ.
Κοίταξα και για το Mitas e12 αλλά ούτε που το φέρνουν καν.
Τελικά παρειγγειλα το anakee wild σε 140/80-18 αντί για το στάνταρ 150/70-18.
Για μπροστά προτίμησα το Michelin Tracker, δεν υπάρχει σε 90/100 που θα το προτιμούσα οπότε παρειγγειλα το στάνταρ 90/90.
Θα τα έχω από Δευτέρα οπότε βάλτε με στο πρόγραμμα.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Χρήστο καλωσηρθες και καλοταξιδο το εξαιρετικό εργαλείο!

Δεν σε ξέρω, φαίνεσαι έτοιμος και μάχιμος όμως αυτή η βόλτα δεν είναι για mitas e07. Κάναμε ένα κομμάτι από τη διαδρομή τη περασμένη βδομάδα και ήταν στην παρέα ένα tenere 660 με mitas 07 και το παλικάρι δεινοπαθησε στα κομμάτια με τα χιόνια και τη λάσπη τα δύσκολα. Το λάστιχο σου είναι για στεγνά χώματα και μέχρι εκεί. Δεν θα βγει η βόλτα και εσύ θα κινδυνεύεις να τραυματιστείς σε κάποια πτώση χωρίς λόγο.

Είμαι σίγουρος πως άμα μπορείς να ακολουθείς θα εθιστείς στο χώμα και στη παρέα αλλά χρειάζεσαι άμεσα ένα σοβαρό χωμάτινο λάστιχο για τις χειμερινές βολτες. Αν θέλεις οποιαδήποτε συμβουλή η πρόταση στο θέμα εδώ είμαστε εννοείται.

Και για να αποφύγω οποιαδήποτε παρεξήγηση από την πλευρά σου φυσικά. Οι βόλτες γίνονται συνειδητά ΟΛΕΣ ανοικτές και είναι πολύ ευχάριστο να έρχονται νέοι φίλοι να γνωριζόμαστε να δενομαστε να μεγαλώνει η παρέα και να από λαμβάνουμε το βουνό.

Έχουμε όμως και υποχρέωση να τηρούνται κάποιοι στοιχειώδεις κανόνες οργάνωσης και απαιτούμενων ειδικά σε απαιτητικές βόλτες για να προστατευτεί η ασφάλεια όλων όπως επίσης και για να είναι εφικτό να βγει η βόλτα και να μην τη βγάλουμε απλά σπρώχνοντας και σηκώνοντας μηχανές στο βουνό!!

Προλαβαίνεις να βάλεις ένα σετακι μαχιμια λάστιχα μέχρι τις 15. Ένα pirelli Mt21, ένα Michelin anakee wild κλπ. Μπορείς να τα φοράς ένα 6μηνο το χειμερινό και από Απρίλιο Μάιο πετάς επάνω τα e07 και βγάζεις τους θερινός μήνες. Οι περισσότεροι έτσι το κάνουμε κάπως. Και αν κυκλοφορίας και καθημερινά δουλεύουν αυτά τα λάστιχα με κάποιους περιορισμούς δεν είναι εντιυραδικα λάστιχα έχουν έγκριση δρόμου κανονικά λ.
Κοίταξα πρώτα το Mitas 09, αλλά δεν υπάρχει αφού η αντιπροσωπεία δεν έχει στοκ.
Κοίταξα και για το Mitas e12 αλλά ούτε που το φέρνουν καν.
Τελικά παρειγγειλα το anakee wild σε 140/80-18 αντί για το στάνταρ 150/70-18.
Για μπροστά προτίμησα το Michelin Tracker, δεν υπάρχει σε 90/100 που θα το προτιμούσα οπότε παρειγγειλα το στάνταρ 90/90.
Θα τα έχω από Δευτέρα οπότε βάλτε με στο πρόγραμμα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Κοίταξα πρώτα το Mitas 09, αλλά δεν υπάρχει αφού η αντιπροσωπεία δεν έχει στοκ.
Κοίταξα και για το Mitas e12 αλλά ούτε που το φέρνουν καν.
Τελικά παρειγγειλα το anakee wild σε 140/80-18 αντί για το στάνταρ 150/70-18.
Για μπροστά προτίμησα το Michelin Tracker, δεν υπάρχει σε 90/100 που θα το προτιμούσα οπότε παρειγγειλα το στάνταρ 90/90.
Θα τα έχω από Δευτέρα οπότε βάλτε με στο πρόγραμμα.
ρε θηρίο έβαλες μπροστά Enduro λάστιχο καθαρό! Έσύ έχεις άγριες διαθέσεις! Μπράβο απλά στην άσφαλτο θα προσέχεις λίγο με αυτό το λάστιχο μπροστά κυρίως στο βρεγμενο. Με το καλό να ορίσεις Χρήστο!! Θα τα πούμε στις 15!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Παρακαλώ να με τοποθετήσετε πάνω από τον μανιακ....
Στις μπροστινες θεσεις μπαινουν αυτοι που θα κατεβουν Συρρο.
Για Μυκονο καλα εισαι εκει.
:fun
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
ρε θηρίο έβαλες μπροστά Enduro λάστιχο καθαρό! Έσύ έχεις άγριες διαθέσεις! Μπράβο απλά στην άσφαλτο θα προσέχεις λίγο με αυτό το λάστιχο μπροστά κυρίως στο βρεγμενο. Με το καλό να ορίσεις Χρήστο!! Θα τα πούμε στις 15!
To έψαξα λίγο και είδα ότι είναι νόμιμο και για τον δρόμο.

Είναι R rating που σημαίνει ως 170 km/h.
To έβγαλε πέρυσι η, Μichelin για αντικατάσταση του παλιού AC 10.
Επισης δεν έχει κατεύθυνση που σημαίνει ότι όταν φαγωθεί η πλευρά που δαγκώνει, το βάζεις αλλιώς στο 30-40/% φθορα και είναι σχεδόν σαν καινούργιο παλι.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
To έψαξα λίγο και είδα ότι είναι νόμιμο και για τον δρόμο.

Είναι R rating που σημαίνει ως 170 km/h.
To έβγαλε πέρυσι η, Μichelin για αντικατάσταση του παλιού AC 10.
Επισης δεν έχει κατεύθυνση που σημαίνει ότι όταν φαγωθεί η πλευρά που δαγκώνει, το βάζεις αλλιώς στο 30-40/% φθορα και είναι σχεδόν σαν καινούργιο πάλι.
Αν δεν δοκιμάσουμε δεν θα μάθουμε...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
To έψαξα λίγο και είδα ότι είναι νόμιμο και για τον δρόμο.

Είναι R rating που σημαίνει ως 170 km/h.
To έβγαλε πέρυσι η, Μichelin για αντικατάσταση του παλιού AC 10.
Επισης δεν έχει κατεύθυνση που σημαίνει ότι όταν φαγωθεί η πλευρά που δαγκώνει, το βάζεις αλλιώς στο 30-40/% φθορα και είναι σχεδόν σαν καινούργιο παλι.
Εντυπωσιακό να έχει R δείκτη. Τα Metzeler MC360 που φοράω έχουν δείκτη Μ για 130km/h! Άμα τους κάνεις και χλμ να μας πεις και εντυπώσεις γιατί θα με ενδιέφερε και μένα ένα καλό χωμάτινο που να αντέχει λίγο καλύτερα στην άσφαλτο. Για να έχει τέτοιο δείκτη το Michelin θα έχει πιο ανθεκτική γόμα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εντυπωσιακό να έχει R δείκτη. Τα Metzeler MC360 που φοράω έχουν δείκτη Μ για 130km/h! Άμα τους κάνεις και χλμ να μας πεις και εντυπώσεις γιατί θα με ενδιέφερε και μένα ένα καλό χωμάτινο που να αντέχει λίγο καλύτερα στην άσφαλτο. Για να έχει τέτοιο δείκτη το Michelin θα έχει πιο ανθεκτική γόμα.
Βρε θα φάει η μύγα σίδερο...
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom