Μαίναλο 15/3 (the story)

PanosP

Μέλος
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
Yamaha Tenere 700, (x) Honda CRF 250 Rally
Πολύ ωραίοι παιδιά, μπράβο.

Μια ερώτηση, τι λάστιχα φοράει το Tenere? Αν βλέπω καλά τις φωτό δεν πρέπει να είναι αυτά που φοράει από τη μάνα του.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πολύ ωραίοι παιδιά, μπράβο.

Μια ερώτηση, τι λάστιχα φοράει το Tenere? Αν βλέπω καλά τις φωτό δεν πρέπει να είναι αυτά που φοράει από τη μάνα του.
Μπά ούτε κάν..

Michelin Tracker enduro εμπρός και Anakke Wild πίσω. Τρακτέρ!
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Και εγένετο το 640..

Και τα νερά εσχισθησαν στα 2 ως συμπληγάδες για να διαβει ως άλλος παντοκράτωρ και μεσσίας και σωτήρας της χωμάτινης πλάσης..

Και στην έσχατη εκείνη ώρα της απωλειας (της πρόσφυσης) να εγερθεί ως αποσβεστηρας κακού η καθεδρια της Γουαιτ Παουα της Μεγαλόχαρης και να εξακοντισει εις το εξώτερον πάσαν κακοπροαιρετη επιθυμία βροντήγμαγος εις τόπον σκληρόν και πετροφυμενο του αναβάτη..

Πράξη προσφιλή και ευχηθησα από κάτι Γιαπωνεζοφιλα απολωλοτα πρόβατα χαμένα εις το πυρ το εξώτερον της απεχθους πραγματικότητας έλλειψης ρυθμίσεων και της τοποθετήσεως περιφερειακων εκ του αποθέματος από εποχής δεύτερου παγκόσμιου βοήθεια μας..

Αμην

Ρε Βαγγέλη, πες αλήθεια, σου έχουν περισσέψει μανιτάρια από την προηγούμενη φορά, και είναι και από τα καλά... ;)o_O:laugh::laugh:



Φέρε κάτι και σε μας ρε φίλε, αμάν πια όλα μόνος σου :p:inlove::laugh:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
απαγορευω τις λεξεις οπλο ,πιστολι και τα συναφη!!!!!!!!
για ευνοητους λογους οι προσφωνησεις αυτες αφορουν εργαλεια τα οποια δεν παρειστατω ..............!!!!!!!!!!!σε ερασιτεχνικες συνευρεσεις
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ναιιιι....και με αξιώσεις....
Νομίζω ότι αρχίζει και σε ξεπερνάει σιγά σιγά...:p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναιιιι....και με αξιώσεις....
Νομίζω ότι αρχίζει και σε ξεπερνάει σιγά σιγά...:p
Μην απαντας σε καναπεδακηδες... Να έρθει να δει από κοντά πως ξυρίζει.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μια εκπληκτική τουριστική χωματοβόλτα, βουτηγμένη στο έλατο και σε φανταστικές διαδρομές μέσα στο βουνό που πήρε την ονομασία του στην αρχαιότητα ως το βουνό που φέρει την ιερή μανία, δηλαδή τη θεία παραφορά που φέρνει η άγρια φύση.

Αφήνω αυτή τη φωτό εδώ και επιστρέφω με υλικό μέσα στη μέρα.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αυτό το πάσο πραγματικά ήταν εντυπωσιακό.
 

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
Αρχικά οι ευχαριστίες όπως στα Οσκαρ, στο Βαγγέλη και τον Κώστα για τα πάντα.
Χάρηκα για τους συμπολεμιστές που ξανάδα αλλά και τις νέες φάτσες που γνώρισα.
Η ομάδα ομοιογενής με αποτέλεσμα να είναι η μοναδική βόλτα που είμασταν on time!!!!
Τα ΚΤΜ διαλύσανε πάλι, ένα κομένο καλωδιάκι στο ένα και σε μένα ξεκόλλησε το εμπρός
αριστερό λαμπάκι του φλας, το σκέφτομαι σοβαρά για γιαπωνέζικο...
Μιας και ο τραυματισμός του Ηλία δείχνει επιπόλαιος υποψιάζομαι ότι βρήκε αφορμή
για να γλυτώσει τον κατακλυσμό.
High scorer στα τουμπίδια (3) και όλα από αριστερά, αυτό θα το κουβεντιάσω με τον
ψυχαναλυτή μου την Πέμπτη να δω τι θα μου πει και αυτός.
Ελπίζω η επόμενη εξόρμηση να είναι σύντομα με ή χωρίς ιούς.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
ΕΞΙ η ώρα το πρωί αρχίζει το ξυπνητήρι να φωνάζει και εγώ να παλεύω με σπασμωδικές κινήσεις να το σταματήσω, σε μια κατάσταση μεταξύ ύπνου και λήθαργου αφού ο Μορφέας τελικά με επισκέφτηκε μάλλον στις 2 τα ξημερώματα....

Δεν ξέρω αν το παθαίνετε και εσείς, αλλά είναι τόσο μεγάλη η λαχτάρα να πάω βόλτα με τη μηχανή, χωμάτινη ή ασφάλτινη, που την προηγούμενη μέρα δεν μπορώ να κοιμηθώ.


Σηκώνομαι με απίστευτη δυσκολία, προσπαθώ να βρω το δρόμο για το μπάνιο και αφού το βρίσκω, ανάβω το διακόπτη και νιώθω το χέρι του Ποπάι να μου σκάει μια σφαλιάρα στη μούρη έχοντας φάει ένα φορτηγό σπανάκι......έτσι ένιωσα μόλις έσκασε η λάμψη του φωτός στα μάτια μου......καταραμένε Βαγγέλη που μας σηκώνεις από το άγριο ξημέρωμα, αλλά είναι πολλά τα χιλιόμετρα σκέφτομαι...πρέπει να βγουν οπότε καλύτερα να ξεκινήσουμε νωρίς.


Για μια στιγμή καθώς ρυθμίζω τα υδραυλικά μου, μου περνάει απ' το θολωμένο μου μυαλό η σκέψη να πάρω φόρα και να πηδήξω στο κρεβάτι επιστρέφοντας στη ζέστα του παπλώματος και ακυρώνοντας τη βόλτα, αλλά η σκέψη χάνεται γρήγορα καθώς αντιλαμβάνομαι ότι το Μαίναλο έχει απίστευτη ομορφιά και δεν πρέπει να τη χάσω.

Νερό στα μούτρα.
Οδοντόκρεμα στα δόντια.
Ντύσιμο με την πανοπλία μου και ώπααααααα....που πας ρε μαλάκα? Έξω γίνεται της πτάνας...κοντεύει να έρθει η αποκάλυψη....τα λέει και ο Μάνος ο rodouma στο τροφή για σκέψη και συμμόρφωση....

Δεν πειράζει....θα προσέχω.
Ατομική φροντίδα, αποστάσεις από τους υπόλοιποι και μακρυά από ηλικιωμένους....

Φοράω τα hands free,
βάζω να παίζει το Virus των Iron Maiden,
βάζω κράνος,
πατάω μίζα,
όλη η γειτονιά χορεύει στους ρυθμούς του αυστριακού μονοκυλινδρου στις 7 παρά,
απαντάω στα μπινελίκια που ακούγονται από τα μπαλκόνια,

Δρόμοοοοοο!


 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Πρωτη εξορμηση με την ομαδα, και αν αυτο ηταν αντιπρωσοπευτικο δειγμα και οχι η βολτα της χρονιας δεν το γλιτωνω το διαζυγιο για εγκαταλειψη συζυγικης στεγης.
Ετσι για αλατοπιπερο εφαγα και την βροχη της χρονιας στην επιστροφη, αλλα ακομα Μαρτιος ειναι και ελπιζουμε σε χειροτερα.
Ευχαριστω τον Βαγγελη που μας οδηγησε ολη μερα, και τον Κωστα με τον Γιαννη που "σκουπιζαν" και φωτογραφιζαν, και ελπιζω να σας ξαναδω συντομα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ευχαριστώ Βαγγέλη για τις διαδρομές, την πλοήγηση και φυσικά το ξεσήκωμα.
Ευχαριστώ Κωστή για παρέα στη σκούπα και στη φωτογραφία.
Ευχαριστώ καινούργιους και παλιούς συνοδηπόρους στους χωμάτινους δρόμους.
Ευχαριστώ την Ελλαδάρα μας που έχει απίστευτα μέρη.
Περαστικά στον Λια για τη μικρή αναποδιά που είχε, καλό ταρακούνημκα όμως σε όλους μας για το πόσο σημαντικός είναι ο εξοπλισμός αφού την έφαγε στο γόνατο και αν δε φορούσε σωστή επιγονατίδα, δεμένη σωστά στο γόνατο, τότε θα είχε πολύ άσχημο αποτέλεσμα αυτή η σύγκρουση.

Φτάνω Λεβίδι όπου και βρίσκω τον Κώστα sailor με το 990, παίρνουμε καφέ και τα λέμε μέχρι να έρθουν και τα υπόλοιπα παιδιά.
Μετά απο λίγο, φτάνει ο Ευθύμης, ο Γιώργης και ο Στρατος με trailer καθώς επίσης και τα παιδιά από την Καλαμάτα.
Σιγά σιγά έρχονται και οι υπόλοιποι, μαζευόμαστε, συννενοουμαστε ποιοι, τι και πως και η βόλτα ξεκινάει.

Ανεβαίνουμε πάνω από το Λεβίδι, περνώντας μάλιστα και μια λαική αγορά όπου οι μισοί μας κοιτάζουν με θαυμασμό ενώ οι άλλοι μισοί μας κοιτάζουν με απορία......που πάνε αυτοί οι τρελοί όλοι μαζί?? δεν ακούν ότι κυκλοφορεί ο ιός??

Μπαίνουμε σε όμορφους δασικούς χωματόδρομους και σύντομα τα έλατα αρχίζουν να σκεπάζουν το διάβα μας, κάνοντας τον ήλιο άλλοτε να μας χαμογελάει και άλλοτε να κρύβεται.
Κάνουμε με τον Κώστα μια σύντομη στάση σε ένα ξέφωτο το οποίο δίνει ένα ωραίο πλάνο στο Αρτεμίσιο και τον κάμπο στα πόδια του, σε συνδυασμό με το πυκνό πανύψηλο έλατο του βουνού που μας φιλοξενεί.





 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πρωτη εξορμηση με την ομαδα, και αν αυτο ηταν αντιπρωσοπευτικο δειγμα και οχι η βολτα της χρονιας δεν το γλιτωνω το διαζυγιο για εγκαταλειψη συζυγικης στεγης.
Ετσι για αλατοπιπερο εφαγα και την βροχη της χρονιας στην επιστροφη, αλλα ακομα Μαρτιος ειναι και ελπιζουμε σε χειροτερα.
Ευχαριστω τον Βαγγελη που μας οδηγησε ολη μερα, και τον Κωστα με τον Γιαννη που "σκουπιζαν" και φωτογραφιζαν, και ελπιζω να σας ξαναδω συντομα.
Να σαι καλά Χρήστο. Χάρηκα κι εγώ για την γνωριμία. Είσαι μάχιμος και στην επόμενη βόλτα που θα ρθεις εφόσον περάσει η κρίση με τον παπαρι ιό θα σε έχω από κοντά μαζί με το μαγικό βαλιτσάκι που χορταίνει κάθε πεινασμένο!

Η βόλτα οδηγικα ήταν μάλλον η πιο εύκολη εδώ και καιρό λόγω καιρικών συνθηκών. Από άποψη ομορφιάς το Μαίναλο είναι από τα όμορφα βουνά και η ορεινή Αρκαδία γενικά.

Καλά να μαστε και θα έρθουν πολλές και δυνατές βόλτες, δεν νομίζω να μπορέσεις να αντισταθείς..
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
gsmaniac τα σαμαρια τοσο κατω ειναι ; Ετσι κρέμονται ;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom