Μαγικό Όρος Αιγάλεω.

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Για όσους μένουμε στα Νότια και Δυτικά προάστεια της Αθήνας, το όρος Αιγάλεω, είναι ένας μοναδικός πνεύμονας Πρασίνου, οξυγόνου και ηρεμίας, μιάς που με οδήγηση μόλις 10-15 λεπτών από το σπίτι σου, βρίσκεσαι σε μέρη που σε κάνουν να νομίζεις ότι είσαι πολλά μίλια μακρύτερα.

Σαφώς λιγότερο δασωμένο από τον Υμηττό και -εννοείται- από την Πάρνηθα, αλλά σε τόσο κοντινή απόσταση, αποτελεί για κάποιους από εμάς, ιδανικό τόπο δοκιμών εξοπλισμού, προπόνησης, αλλά και γρήγορης διαφυγής από την ρουτίνα της καθημερινότητας.
Άν βρεθείς πρωί, -ακόμη και Κυριακές- θα είσαι μόνο εσύ και οι φίλοι εντουράδες, μιάς που οι χωμάτινες διαδρομές του, προσφέρονται για άπειρα οργώματα. Εδώ δεν έχει την πολυκοσμία της Καισσαριανής και θα ευχαριστηθείς ησυχία και μοναξιά.

Τα μονοπάτια άπειρα, να χαθείς δεν γίνεται, μπορείς να επιλέξεις από βατούς χωματόδρομους, μέχρι να χωθείς σε πυκνό δασωμένο και να ανοίξεις δικό σου μονοπάτι.
Ωστόσο η Αττική γή, με τις φυτευτές πέτρες, κροκάλες, τις απότομες εναλλαγές υψομέτρου και τα σαθρά από τις διαβρώσεις βουνά, θέλουν αντοχές και καλά παπούτσια.

Το βουνό έχει πρόσβαση από πολλές εισόδους, εγώ επιλέγω σχεδόν πάντα, την είσοδο από το μονοπάτι που ξεκινά δίπλα από την είσοδο της Μονής Δαφνίου, που είναι και η πιό "πράσινη" και σε μεταφέρει μέσα σε λίγα μέτρα, σε ένα άλλο κόσμο.

Όρος Αιγάλεω.





































.......
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750









Μία θκή μ', γιατί είμαι και γ@μώ τα παιδιά :D



















Ράμπα για αλματάρες!!!




Ο εκτελών το άλμα!







Ενδιαφέρον παρουσιάζουν και τα άγνωστα -κρυμμένα από τα πουρνάρια και δέντρα- πανάρχαια ευρήματα κατοίκησης που ανακαλύπτεις σε κάθε σου βήμα, αφού η φύση δεν δημιουργεί τοιχοποιίες ...



Ούτε κατώφλια ...



Ούτε λιθοδομές ...



και σαφώς δεν δημιουργεί, κυκλικούς πύργους.



Δεν χρειάζεται να κάνουμε χιλιόμετρα για να ξεφύγουμε και να βρεθούμε στη φύση. Η διαφυγή βρίσκεται δίπλα μας και το μόνο που χρειαζόμαστε είναι λίγος χρόνος και θετική σκέψη. Στο βουνό λοιπόν, με όποιο μέσο κι αν διαθέτουμε. Cheers m8s :friendship:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
:thanx:
Παναγιωτη με πεζοπορία μπορεις να δεις αρκετο μερος του βουνου?
Ή θελει πολλες ωρες?
Επειδη δεν ξερω που επιτρεπεται και που οχι, αν παω με το εντουρακι, θα ηθελα να το γνωρισω με ποδηλατο ή με τα ποδια πριν.
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
:thanx:
Παναγιωτη με πεζοπορία μπορεις να δεις αρκετο μερος του βουνου?
Ή θελει πολλες ωρες?
Επειδη δεν ξερω που επιτρεπεται και που οχι, αν παω με το εντουρακι, θα ηθελα να το γνωρισω με ποδηλατο ή με τα ποδια πριν.
Εκτός της τρύπας στην σπηλιά όλα βγαίνουν με εντουράκι κ με ποδήλατο..για πεζοπορία νομίζω είναι καλύτερα πριν την μονη Δαφνίου που ειναι ο Βοτανικός Κήπος οπού αξίζει σε οποιον δεν εχει πάει..μιας κ είναι διπλα μας ενα φανταστικο μερος!!!

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
:thanx:
Παναγιωτη με πεζοπορία μπορεις να δεις αρκετο μερος του βουνου?
Ή θελει πολλες ωρες?
Επειδη δεν ξερω που επιτρεπεται και που οχι, αν παω με το εντουρακι, θα ηθελα να το γνωρισω με ποδηλατο ή με τα ποδια πριν.
Λευτερη, με τα πόδια, θέλει μέρες!! Με ποδήλατο, σαφως θα γυρισεις το περισσοτερο μερος του βουνού γρηγορότερα, ΑΛΛΑ, τα 2/3 των δρόμων είναι σπαστηρι και σε καποια σημεία, οι ανωφερειες εχουν μεγαλη κλίση!
Επισης, αυτη η πλευρά του βουνού έχει την ιδιαιτερότητα να χωρίζεται με 3 δρομους που βρισκονται σε διαφορετικό υψόμετρο ο καθένας και το πιο σημαντικό, ΔΕΝ ενώνονται ολοι μεταξύ τους παρά μόνο μέσω δυσβατων μονοπατιών, που πρέπει είτε να ανακαλύψεις, είτε να στα δείξουν.

Για μενα, μπες από τη Μονη με τα πόδια αρχικα και στα πρωτα εκατο μέτρα θα απλωθεί εμπρός, δεξια και αριστερά σου, ένα καταπληκτικό προπονητήριο, ηδη σκαμμένο από τα παιδιά που το χρησιμοποιούν, με μικρές φλαταδουρες, ωραία περάσματα και ανηφοριες με μεγαλες κλίσεις! Είμαι σίγουρος θα σου αρέσει!
Tips:
Μεχρι την αρχή της Αντιπυρικης, είναι χαλαρά, μετα πέφτει κυνηγητό. Θα βάλω και χάρτη αργότερα για να δείς εισόδους για τους δασικούς.
Στην μικρή πλατεία, διπλά στη Μονή, ζεί άστεγος (αξιοπρεπής), συνοδεία αγέλης σκυλων. Θα γαυγισουν στην αρχη, απαξ και σε μυρισουν, σκιζονται για χαδια.

Ε ναι..... Είσαι και γαμω τα παιδια:friendship:
τι αλλο θα ελεγες!!!!!
Η αλήθεια είναι οτι είμαι ασχημοφατσας, αλλά τα γυαλιά και το καπέλο με κάνουν να δειχνω ομορφοπαδο :laugh:
Οταν συναντηθουμε, θυμιστε μου να σας πω ιστορίες από το Αμπάρι. Θα δείτε ότι είμαστε στο ίδιο μήκος κυματος:D
 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ευχαριστω Παναγιωτη.
Κι εγω με το εντουρακι θελω να παω, απλα δεν θελω σε μονοπατια να ενοχλω τους περιπατητές ή αν ειναι κατι σαν παρκο και απαγορεύετε.
Εφοσον υπαρχει χαραξη απο αλλα μηχανάκια, φανταζομαι οτι θα ειναι εφικτό.
 
Top Bottom