Μαζεμενα Προστιμα απο Ιταλια για μη πληρωμη Διοδιων

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Αυτή είναι η αλητεία του κράτους, με αποτέλεσμα να κάνει τον πολίτη εχθρό του και μονίμως αντιδραστικό.
Όποιος κατάφερε και γέρασε στην Ελλάδα :woot:
ξέρει ακριβώς πως τον βλέπει το κράτος. :agr:
Έτσι φροντίζει και φυλάγεται και ότι του λέει το κράτος κάνει τ ανάποδα!
Ακα ούτε χρηματιστήριο παίζει, ούτε ηλεκτρικό αμάξι αγοράζει,
ούτε μεγάλο αμάξι γιατί κατάργησαν τα τεκμήρια φέτος.....
Ούτε φυσικό αέριο
ΟΥΤΕ ΕΜΒΟΛΙΟ :cry:

ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ
===========================================
Εγώ έχω πάει χιλιάδες φορές Ιταλία και δεν μου ήρθε ΠΟΤΕ τέτοια κλίση
αν και τελευταία οι κλίσεις έρχονται από ιδιώτες που πληρώνονται
και με ποσοστά οπότε ποτέ δεν ξέρεις
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πάντως εγώ καταλαβαίνω πως πρέπει να κρατάμε παραστατικά από τα ταξίδια μας στην Ευρώπη.

Επίσης έχω την αίσθηση πως η μπάρες των διοδίων ανοίγουν μετά από κάποιο χρονικό διάστημα -έστω και αν δεν έχεις πληρώσει- για να μην δημιουργείται κομφούζιο. Φυσικά τραβιέται το σχετικό "αυτόγραφο" και μετά από 2-3 χρόνια είσαι πρωταγωνιστής σε υποθέσεις που δε θυμάσαι πια. Γιαυτό όταν συμβεί κάτι ανάλογο, στο πλάι η μοτοσυκλέτα και ψάχνεις αν μπορείς να λύσεις την υπόθεση μη πληρωμής επί τόπου και κρατάς οπωσδήποτε τα παραστατικά για να μπορέσεις να υπερασπιστείς τον εαυτό σου στο μέλλον.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Πάντως εγώ καταλαβαίνω πως πρέπει να κρατάμε παραστατικά από τα ταξίδια μας στην Ευρώπη.

Επίσης έχω την αίσθηση πως η μπάρες των διοδίων ανοίγουν μετά από κάποιο χρονικό διάστημα -έστω και αν δεν έχεις πληρώσει- για να μην δημιουργείται κομφούζιο. Φυσικά τραβιέται το σχετικό "αυτόγραφο" και μετά από 2-3 χρόνια είσαι πρωταγωνιστής σε υποθέσεις που δε θυμάσαι πια. Γιαυτό όταν συμβεί κάτι ανάλογο, στο πλάι η μοτοσυκλέτα και ψάχνεις αν μπορείς να λύσεις την υπόθεση μη πληρωμής επί τόπου και κρατάς οπωσδήποτε τα παραστατικά για να μπορέσεις να υπερασπιστείς τον εαυτό σου στο μέλλον.
Γι αυτο τα πληρωνω ολα με revolut ωστε να τραβηξω αν χρειαστει αρχειο πληρωμων και να ελεγξω αν τελικα πληρωσα μιας και οπως ειπες ανοιγει μετα απο καποιο χρονο πληρωσεις δεν πληρωσεις.
Ολα τα μηχανηματα δεχονται ανεπαφες.
 

akis21

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Akis
Μοτό
R1200 gs adv
Έχω διαβασει πόσα ποστ αλλά εκτός ενός που παραδέχεται ότι δεν είχε καν την μοτοσικλέτα τοτε σε όλα τα υπόλοιπα υπάρχουν υπεκφυγές και λίγο μπέρδεμα, παιδιά αν έχετε πληρώσει όντως τα διόδια δε θα υπήρχε πρόβλημα ,αν για κάποιο λόγο υπάρχει απάτη καλό είναι να ζητήσετε από την ιταλική πρεσβεια νομική κάλυψη ,έχω ταξιδέψει 7 φορές από Ιταλία και ποτέ δε υπήρξε πρόβλημα ,μάλιστα μι.φορα λόγο καταιγίδας και διακοπής ρεύματος στα διόδια μας άφησαν όλους να περάσουμε χωρίς να πληρώσουμε ούτε και σε αυτή την περίπτωση μας ζητήθηκε ποτέ η πληρωμή με μαιλ
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Έχω διαβασει πόσα ποστ αλλά εκτός ενός που παραδέχεται ότι δεν είχε καν την μοτοσικλέτα τοτε σε όλα τα υπόλοιπα υπάρχουν υπεκφυγές και λίγο μπέρδεμα, παιδιά αν έχετε πληρώσει όντως τα διόδια δε θα υπήρχε πρόβλημα ,αν για κάποιο λόγο υπάρχει απάτη καλό είναι να ζητήσετε από την ιταλική πρεσβεια νομική κάλυψη ,έχω ταξιδέψει 7 φορές από Ιταλία και ποτέ δε υπήρξε πρόβλημα ,μάλιστα μι.φορα λόγο καταιγίδας και διακοπής ρεύματος στα διόδια μας άφησαν όλους να περάσουμε χωρίς να πληρώσουμε ούτε και σε αυτή την περίπτωση μας ζητήθηκε ποτέ η πληρωμή με μαιλ
Αν θυμάμαι καλά το θέμα δεν περιέχει μόνο πρόστιμα από διόδια αλλα κ από κλήσεις κοκ
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Γιαυτό όταν συμβεί κάτι ανάλογο, στο πλάι η μοτοσυκλέτα και ψάχνεις αν μπορείς να λύσεις την υπόθεση μη πληρωμής επί τόπου και κρατάς οπωσδήποτε τα παραστατικά για να μπορέσεις να υπερασπιστείς τον εαυτό σου στο μέλλον.
Mερικές φορές ούτε αυτό είναι εύκολο. Το φθινόπωρο στην Ισπανία είχα βάλει το gps να με πάει κάπου χωρίς διόδια, ξαφνικά κάπως βρέθηκα σε μπάρες της autopista που για να πληρώσω και να περάσω ήθελε το χαρτάκι εισόδου που όμως εγώ δεν είχα γιατι δεν είχα μπει (δεν ξερω πως εφτασα εκει). Επιλογή για πληρωμή με άλλο τρόπο δεν ειχε, ούτε ανοιξε η μπαρα μετα απο κάποια ώρα. Εκει δίπλα λοιπον έτυχε να έχει ενα κτήριο γραφείων, βγαίνω λοιπόν απο τη λωρίδα (ευτυχώς ήταν σε άκυρο σημείο και δεν ειχε κινηση) και πάω να δω αν ειναι κανείς. Φυσικά και δεν ήταν αλλα είχε ενα intercom, πατάω το κουμπί λοιπον και με τα πολλά έφτασα σε μια τύπισα που καπως μιλούσε αγγλικά. Επι ένα μισάωρο προσπαθούσα να βγάλω άκρη. Εκείνη να μου λέει να βαλω το χαρτάκι στην υποδοχή, εγώ να της λέω πως δεν εχω χαρτάκι γιατι δεν πέρασα απο κάποια είσοδο της autopista και ξανά μανα απο την αρχή. Στο τέλος κουράστηκα, βαρέθηκα, είχε και ζέστη και καβάλησα το παρτέρι που είχαν τα γραφεία, και πέρασα απο πίσω χωρίς να πληρώσω. Μέχρι τώρα πάντως δεν μου έχει ερθει κάτι
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έχω ταξιδέψει μέσω Ιταλίας το 1993, 2005, 2010, 2013, 2015 και το 2019. Τη τελευταία φορά θυμάμαι πολλά έργα στο Εθνικό της δίκτυο, όμως ποτέ μα ποτέ δε θυμάμαι κάτι που να με παίδεψε ή να με μπέρδεψε στα διόδια (πλήρωνα πάντα με μετρητά). Προφανώς για να υπάρχει τέτοια αναστάτωση κάτι δε πηγαίνει καλά. Μου έχει δημιουργήσει εντύπωση συζήτηση μιας που φέτος θα ταξιδέψω με τη μηχανή στην Ευρώπη μετά από πολλά χρόνια.
Να ξέρετε πάντως πως στα σύνορα κάθε χώρας υπάρχουν μεγάλες πινακίδες ή και περίπτερα με πληροφορίες σχετικά με όλα τα θέματα οδικής κυκλοφορίας όπου μπορείτε να σταματήσετε να τα μελετήσετε για λίγο ή και να ρωτήσετε. Κάποιες χώρες λειτουργούν με βινιέτες και είναι εύκολο να προσπεράσεις χωρίς να την προμηθευτείς αν δεν ξέρεις. Κάποιες άλλες χώρες απαιτούν περίεργα πράγματα (π.χ. έξτρα λάμπα ή φωσφωριζέ γιλέκα και ελέγχουν για την ύπαρξη τους) και καλό είναι να πληροφορήστε για τις χώρες που κινείστε από τις ιστοσελίδες των χωρών ή το ελεύθερο διαδίκτυο.
Θα συνεχίσω να παρακολουθώ το θέμα με ενδιαφέρον γιατί κι εγώ πράγματι δεν έχω καταλάβει αν υπάρχει υπαιτιότητα των συμφορουμιτών ή πρόκειται για απάτες. Δεν είναι κακό να αποδεχόμαστε τα λάθη μας (αν υπάρχουν) για τα οποία οι εξηγήσεις μπορεί να είναι πολλές με κυριότερη την άγνοια για τα συστήματα άλλων χωρών. Σε κάθε περίπτωση, φταίμε δε φταίμε το θέμα έχει ενδιαφέρον για να αποφεύγονται μελλοντικές κακοτοπιές ή να είμαστε περισσότερο καχύποπτοι όταν κάτι δε μας κολλάει καλά στις διαδικασίες κατά την οδήγηση μας.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Να θυμηθώ όταν θα ξεκινήσω για NordKapp να μην περάσω από Ιταλία και με σκίσουν στα πρόστιμα.

Μια σέλφι πάμε να βγάλουμε, μη μας βγει ξινή!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Να θυμηθώ όταν θα ξεκινήσω για NordKapp να μην περάσω από Ιταλία και με σκίσουν στα πρόστιμα.

Μια σέλφι πάμε να βγάλουμε, μη μας βγει ξινή!
Πάρε αεροπλάνο να ξεμπερδευεις. Θα προσέχεις μόνο τις κάμερες στην Αττική οδό μη φας κάνα πρόστιμο!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Να θυμηθώ όταν θα ξεκινήσω για NordKapp να μην περάσω από Ιταλία και με σκίσουν στα πρόστιμα.

Μια σέλφι πάμε να βγάλουμε, μη μας βγει ξινή!
Μονο στην διωρυγα του Σουεζ κινδυνευεις να σε γραψουν με την μαουνα. Με ποσα το πας?
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ναμαι κι'εγω εδω, οχι για μη πληρωμη διοδιων αλλα για παραβαση οριου ταχυτητας στην Ιταλια. Τοσα χρονια (τι χρονια, μαλλον 10ετιες) που γυρναω την Ευρωπη δε μουχει ερθει ποτε τιποτα αλλα σημερα το πρωι σκαει μυτη ο ταχυδρομος και μου παραδινει συστημενο γραμμα - και κατα τυχη ειμουνα εδω, στη διευθυνση στην Ελλαδα. Με χτυπησε λεει καμερα στις 27/07/2022, δηλ πριν 11 μηνες, γιατι πηγαινα με 62χμω σε ζωνη 50χμω καπου στο Bolzano. Μαλιστα γραφει οτι υπαρχει "device tolerance" 5χμω (το οποιο εκλαμβανω σαν ευρος χαριτος, καθως ειναι ακριβως 10% του οριου), αρα εινουνα 7χμω πανω απο το οριο - το γραφει ετσι ακριβως.

Το προστιμο ειναι 45.40€ αν πληρωθει μεσα σε 5 μερες απο την παραδοση της επιστολης, και εννοειται οτι το πληρωσα αμεσα, 58€ αν πληρωθει μεσα σε 60 μερες, και αν δεν πληρωθει, θα προσπαθησουν να εισπραξουν τουλαχιστο τα μισα απο 102.50€ μεσω της (ελληνικης) εφοριας. Οποτε guys προσοχη, φαινεται οτι οι Ιταλοι δεν αστειευονται με τα ορια σε πολεις και επαρχιακους, και υπαρχουν πολλες καμερες.

ΥΓ Η πληρωμη γινεται μονο με μεταφορα στον τραπεζικο λογαριασμο τους τα στοιχεια του οποιου αναφερονται στην κληση.
 

nister

Μέλος
Περιοχή
Ερατεινή
Όνομα
Νίκος
Μοτό
V-strom 650 k9
Γνωρίζετε αν υπάρχει τρόπος να ελέγξουμε αν μας εχει βεβαιωθει κάποια παράβαση στην Ιταλία, στο Ην. Βασίλειο ή και αλλού; Νομίζω παντως ότι θα ήταν χρήσιμο ένα θέμα με πληροφόρηση σχετικά με τροχαίες παραβάσεις στο εξωτερικό
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Γνωρίζετε αν υπάρχει τρόπος να ελέγξουμε αν μας εχει βεβαιωθει κάποια παράβαση στην Ιταλία, στο Ην. Βασίλειο ή και αλλού; Νομίζω παντως ότι θα ήταν χρήσιμο ένα θέμα με πληροφόρηση σχετικά με τροχαίες παραβάσεις στο εξωτερικό
Για Ιταλία μπορείς να κάνεις μιά ερώτηση με email εδώ info@autostrade.it
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τι ιστορία αυτή εδώ; Όποιος θέλει χρεώνει ότι του αρέσει;


 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Επανερχομαι στο συγκεκριμενο θεμα με κατι σχετικο με Ιταλικα διοδια που αξιζει να αναφερω. Προχθες το απογευμα (Τριτη) γυρω στις 6 αφησα τη γυναικα στο αεροδρομιο Μαρκο Πολο της Βενετιας και κατα τις 6:30 ξεκινησα για Μπολωνια οπου θα εμενα το βραδυ. Ενας αυτοκινητοδρομος ειναι αλλά μιας και το GPS ειναι μονιμα πανω, τοβαλα και σαν προορισμο να βλεπω ποσα χμ θελω ακομη. Ενω λοιπον δεν το κοιταζα καθολου, ξαφνικα εξω απο την Παντοβα πιανει το ματι μου να λεει "Στριψε Padova Est" με την εξοδο να πλησιαζει και το μηχανακι στην αριστερη λωριδα πηγμενης autostrada!! Φανταστηκα στιγμιαια οτι θα ειναι ο περιφερειακος και κανοντας καποια "ακροβατικα" βγαινω προς την εξοδο. Εκει λοιπον αμεσως μου λεει να κανω U-turn (που δε γινεται πια) - οι γνωστες π@π@ριες των Garmin οταν "σκεφτονται" για καλυτερα και σου κανουν την οδηγικη ζωη πολυ χειροτερη :thumbsdown: Αναγκαζομαι λοιπον να βγω, και να πληρωσω μετρητα (3€) επειδη εκει δεν ειχε εξοδο με ενδειξη CARTE, και κανοντας ενα αναγκαστικο κυκλο παω να ξαναμπω στην autostrada. Η συγκεκριμενη εισοδος ειχε 3 εισοδους, δυο με biglietto και μια με ηλεκτρονικο pass, και στις δυο με biglietto οι μπαρες ητανε - παραξενο - ανοιχτες. Σταματαω και παταω το κουμπι να παρω biglietto αλλα τιποτα! Κανω πισω καθως δεν ειχε κινηση και παω στην αλλη εισοσο, οπου και παλι τιποτα!! Εν τω μεταξυ οι Ιταλοι περνανε απο την εισοδο με το ηλεκτρονικο pass.

Εχω βραχυκυκλωσει και δεν ξερω τι να κανω. Το να γυρισω πισω και να ψαξω αλλη εισοδο δεν παιζει. Βγαζω λοιπον την εισοδο φωτο με το κινητο οπου φαινεται οτι ολα ειναι ανοιχτα και μπαινω. Σκεφτομαι οτι ισως εχει αλλες μπαρες παρακατω που δουλεουν αλλα σε λιγο βρισκομαι στην autostrada προς Μπολωνια που εχω κανει παμπολες φορες και δεν εχω παρει biglietto, οποτε με ζωνουν τα φιδια για το πως/αν θα βρω ακρη :oops: Σε καποια φαση παρακατω βλεπω πινακιδα "Polizia Stradale a 30km" και καθως ενας απο τους χιλιομετρητες δειχνει x60 χμ, βαζω στο μυαλο να σταματησω στα x90 χμ και να αναφερω το συμβαν στην αστυνομια. Οταν φτανω εκει, βλεπω απλα σταθμο ανεφοδιασμου με autogrill και τα σχετικα. Σταματαω, ρωταω για polizia stradale και ολοι εκει με κοιτανε σαν ufo. Μια κοπελα στο ταμειο που ξερει αγγλικα μου λεει οτι δεν εχει υπαρξει ποτε τετοια αστυνομια εκει, μονο σε καποιες εξοδους, και να μην παιρνω στα σοβαρα αυτες τις πινακιδες!

Φευγω λοιπον παλι ελπιζοντας να βρω ακρη στην εξοδο της Μπολωνια, αλλα με μια ανησυχια καθως η συνεννοηση ειναι δυσκολη απο το σχετικο "τηλεφωνο" και συνηθως δεν ξερουν/μιλανε αγγλικα. Και εχω ακουσει ιστοριες οτι σε βαζουν να πληρωσεις στο τι ισοδυναμει απο την πιο μακρινη εισοδο. Οταν φτανω εκει λοιπον αφηνω τη μηχανη στο πλαϊ για να μην καθυστερω άλλα αυτοκινητα (αλλά ευτυχως δεν εχει κινηση), και χτυπαω το σχετικο κουδουνι. Τους περιγραφω την κατασταση με σπατα ιταλικα, ακουω "momento" και μετα αλλη φωνη που μιλαει αγγλικα με τη γνωστη ιταλικη τραγουδιστη προφορα. Με ρωταει που μπηκα, της λεω Padova est, μου απανταει "you can pay, no problem mister" και βλεπω στην οθονη 9.30€, πληρωνω με την καρτα και ..all good :ok:

Να αναφερω τελικα οτι οι κλειστες μπαρες αφηνουν χωρο για να βγει κανεις, ακομη και με βαλιτσες, αλλα σε τετοια φαση το μπουγιουρντι θαρθει μετα απο καιρο/χρονια και ποιος ξερει ποσο και τι. Μια αλλη λυση βεβαια ειναι να καλυψει καποιος την πινακιδα πριν την εξοδο, πχ με μια μασκα κοβιδ που κανει δουλεια, και να βγει ετσι, αλλα δεν τη συνιστω. Αυτι(ι)α, εχετε υπ'οψη οτι καποιες εισοδοι δε δουλεουν σωστα, και αυτο μου συνεβη για πρωτη φορα.

ΥΓ Το ποσες καμερες των 50χμω ειδα σε μικρες πολεις και χωρια δε λεγεται, επισης και σε δρομους των 70χμω - ευτυχως αρκετες απ'ολες αυτες τις ειχε/εδειχνε και τo GPS.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Επανερχομαι στο συγκεκριμενο θεμα με κατι σχετικο με Ιταλικα διοδια που αξιζει να αναφερω. Προχθες το απογευμα (Τριτη) γυρω στις 6 αφησα τη γυναικα στο αεροδρομιο Μαρκο Πολο της Βενετιας και κατα τις 6:30 ξεκινησα για Μπολωνια οπου θα εμενα το βραδυ. Ενας αυτοκινητοδρομος ειναι αλλά μιας και το GPS ειναι μονιμα πανω, τοβαλα και σαν προορισμο να βλεπω ποσα χμ θελω ακομη. Ενω λοιπον δεν το κοιταζα καθολου, ξαφνικα εξω απο την Παντοβα πιανει το ματι μου να λεει "Στριψε Padova Est" με την εξοδο να πλησιαζει και το μηχανακι στην αριστερη λωριδα πηγμενης autostrada!! Φανταστηκα στιγμιαια οτι θα ειναι ο περιφερειακος και κανοντας καποια "ακροβατικα" βγαινω προς την εξοδο. Εκει λοιπον αμεσως μου λεει να κανω U-turn (που δε γινεται πια) - οι γνωστες π@π@ριες των Garmin οταν "σκεφτονται" για καλυτερα και σου κανουν την οδηγικη ζωη πολυ χειροτερη :thumbsdown: Αναγκαζομαι λοιπον να βγω, και να πληρωσω μετρητα (3€) επειδη εκει δεν ειχε εξοδο με ενδειξη CARTE, και κανοντας ενα αναγκαστικο κυκλο παω να ξαναμπω στην autostrada. Η συγκεκριμενη εισοδος ειχε 3 εισοδους, δυο με biglietto και μια με ηλεκτρονικο pass, και στις δυο με biglietto οι μπαρες ητανε - παραξενο - ανοιχτες. Σταματαω και παταω το κουμπι να παρω biglietto αλλα τιποτα! Κανω πισω καθως δεν ειχε κινηση και παω στην αλλη εισοσο, οπου και παλι τιποτα!! Εν τω μεταξυ οι Ιταλοι περνανε απο την εισοδο με το ηλεκτρονικο pass.

Εχω βραχυκυκλωσει και δεν ξερω τι να κανω. Το να γυρισω πισω και να ψαξω αλλη εισοδο δεν παιζει. Βγαζω λοιπον την εισοδο φωτο με το κινητο οπου φαινεται οτι ολα ειναι ανοιχτα και μπαινω. Σκεφτομαι οτι ισως εχει αλλες μπαρες παρακατω που δουλεουν αλλα σε λιγο βρισκομαι στην autostrada προς Μπολωνια που εχω κανει παμπολες φορες και δεν εχω παρει biglietto, οποτε με ζωνουν τα φιδια για το πως/αν θα βρω ακρη :oops: Σε καποια φαση παρακατω βλεπω πινακιδα "Polizia Stradale a 30km" και καθως ενας απο τους χιλιομετρητες δειχνει x60 χμ, βαζω στο μυαλο να σταματησω στα x90 χμ και να αναφερω το συμβαν στην αστυνομια. Οταν φτανω εκει, βλεπω απλα σταθμο ανεφοδιασμου με autogrill και τα σχετικα. Σταματαω, ρωταω για polizia stradale και ολοι εκει με κοιτανε σαν ufo. Μια κοπελα στο ταμειο που ξερει αγγλικα μου λεει οτι δεν εχει υπαρξει ποτε τετοια αστυνομια εκει, μονο σε καποιες εξοδους, και να μην παιρνω στα σοβαρα αυτες τις πινακιδες!

Φευγω λοιπον παλι ελπιζοντας να βρω ακρη στην εξοδο της Μπολωνια, αλλα με μια ανησυχια καθως η συνεννοηση ειναι δυσκολη απο το σχετικο "τηλεφωνο" και συνηθως δεν ξερουν/μιλανε αγγλικα. Και εχω ακουσει ιστοριες οτι σε βαζουν να πληρωσεις στο τι ισοδυναμει απο την πιο μακρινη εισοδο. Οταν φτανω εκει λοιπον αφηνω τη μηχανη στο πλαϊ για να μην καθυστερω άλλα αυτοκινητα (αλλά ευτυχως δεν εχει κινηση), και χτυπαω το σχετικο κουδουνι. Τους περιγραφω την κατασταση με σπατα ιταλικα, ακουω "momento" και μετα αλλη φωνη που μιλαει αγγλικα με τη γνωστη ιταλικη τραγουδιστη προφορα. Με ρωταει που μπηκα, της λεω Padova est, μου απανταει "you can pay, no problem mister" και βλεπω στην οθονη 9.30€, πληρωνω με την καρτα και ..all good :ok:

Να αναφερω τελικα οτι οι κλειστες μπαρες αφηνουν χωρο για να βγει κανεις, ακομη και με βαλιτσες, αλλα σε τετοια φαση το μπουγιουρντι θαρθει μετα απο καιρο/χρονια και ποιος ξερει ποσο και τι. Μια αλλη λυση βεβαια ειναι να καλυψει καποιος την πινακιδα πριν την εξοδο, πχ με μια μασκα κοβιδ που κανει δουλεια, και να βγει ετσι, αλλα δεν τη συνιστω. Αυτι(ι)α, εχετε υπ'οψη οτι καποιες εισοδοι δε δουλεουν σωστα, και αυτο μου συνεβη για πρωτη φορα.

ΥΓ Το ποσες καμερες των 50χμω ειδα σε μικρες πολεις και χωρια δε λεγεται, επισης και σε δρομους των 70χμω - ευτυχως αρκετες απ'ολες αυτες τις ειχε/εδειχνε και τo GPS.
Έπαθα ακριβώς το ίδιο φέτος τον Απρίλιο· μπήκα στον αυτοκινητόδρομο από Νάπολη και βγήκα Τσιβιταβέκια. Στην είσοδο του αυτοκινητοδρόμου της Νάπολη πέρασα από τη λωρίδα του μπιλιέτου χωρίς να πάρω μπιλιέτο (η μπάρα ήταν ανοιχτή και το μηχάνημα δεν έβγαζε χαρτάκι). Στην έξοδο της Τσιβιταβέκια πέρασα πλάι από την μπάρα. Αργότερα μπήκα στο site των ιταλικών αυτοκινητοδρόμων, κατέβασα μιά φόρμα pdf στα ιταλικά, την συμπλήρωσα επίσης στα ιταλικά με την βοήθεια του google translate και την έστειλα. Στην φόρμα έπρεπε να συμπληρώσω τα στοιχεία μου, τα στοιχεία της μηχανής και τα σημεία εισόδου και εξόδου. Επίσης τους έστειλα και δεύτερο μαιλ περιγράφοντας το περιστατικό. Σ αυτό το δεύτερο μαιλ μου απάντησαν μετά από καμιά 20αριά μέρες ότι δεν έχει καταγραφεί κάτι. Ίδωμεν.. :oops:
 
Top Bottom