Μαζεμενα Προστιμα απο Ιταλια για μη πληρωμη Διοδιων

Doudo

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM LC8-950 Adventure '04
YAMAHA XT-1200Z Super-Tenere '14
Αυτό....1.40 δεν υπάρχει χρέωση για αυτοκίνητο.
Υπάρχουν τέτοιες μικρές χρεώσεις και για αυτοκίνητα στην Ιταλία. Πχ από Monza προς Chamonix, στην Είσοδο Milano-Est πριν 3 χρόνια είχα πληρώσει 1.40 ευρώ.
Επίσης εκτός από κάποια τούνελ, νομίζω, ότι οπουδήποτε άλλου οι τιμές των διοδίων στην Ιταλία, είτε για αυτοκίνητα είτε για μοτοσικλέτες, είναι οι ίδιες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Και άμα δηλαδη τους γράψεις στα τρυφερά σου τι θα γίνει? Υπάρχει κάποιο πανευρωπαϊκό σύστημα δηλαδή να συνεργάζονται με τους δικούς μας να στα φορέσουν σε καμία εφορία η άμα ξαναπάς Ιταλία θα πουν οι carabinieri καλώς τον amico μας πάμε να του γαργαλησουμε την εξάτμιση?
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Αν δεν σας πειράζει θα έλεγα να ανεβάζετε μια φωτό εδώ το πρόστιμο (με καλημενα τα προσωπικά σας στοιχεία) για να ξέρουμε και μεις τι μας περιμένει και κατά πόσο είναι η ίδια εταιρεία....για σίγουρα θα βρεθουν και καλοθελητες που θα στείλουν έτσι ΙΒΑΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΣΕΙ ...

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
και μένα μου ήρθε ραβασάκι απ το παλαι ποτέ κραταιό 2017! εμάς βέβαια τότε είχε γίνει μ@@@@α , είμασταν 2 μηχανές και όταν έβαλα το δικό μου χαρτάκι βγαίνοντας απ τον εθνικό δεν άνοιξε ποτέ η μπάρα ! Πατούσα κουμπιά μου μιλούσαν Ιταλικά καμία συνεννόηση , οπότε βάζοντας ο φίλος μου με την άλλη μηχανή το χαρτάκι του περάσαμε και οι 2 .
Το αστείο είναι ότι ήρθε Ραβασάκι και στους 2 ενώ εκείνος πλήρωσε . 15 ευρώ τα διόδια , 45 με τις προσαυξήσεις !
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Στο ταξίδι που έκανα πριν κάνα μήνα στην Τοσκάνη ήμουν πολύ προσεκτικός γιατί είχα ήδη διαβάσει το θρεντακι εδώ.
Φτάνω κάποια στιγμή σε διόδια έξω από Μπολόνια, ψάχνω να βρω γκισέ τίποτα όλα αυτόματα. Πλησιάζω, πουθενά μηχάνημα για να πληρώσω, στην αρχή η μπάρα δεν άνοιγε. Πάω να κάνω πίσω μήπως περάσω από τον διπλανό διάδρομο και τότε ανοίγει. Έφυγα για να μην κολλήσω την κυκλοφορία και γιατί όπως είδα ούτε δίπλα υπήρχε μηχάνημα.

Την άλλη μέρα ρώτησα μια υπάλληλο και μου έδωσε μια διεύθυνση να πάω να πληρώσω. Το άφησα για τελευταία μέρα και τελικά δεν πρόλαβα.

Πριν κάτι μέρες μου ήρθε μέιλ από την εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτων ότι έχω πρόστιμο 40 ευρώ.
Ωστόσο έλεγε να μην το πληρώσω ακόμα αλλά να περιμένω επόμενο μέιλ από την εταιρεία διαχείρισης.
Ακόμα δεν έχω λάβει κάτι.

Δεν ξέρω τι βλακεία είναι αυτή των Ιταλών, κακός σχεδιασμός ή σκοπιμότητα. Έχω εκνευρίστει όμως γιατί δεν είχα καμιά πρόθεση να παρανομησω και τώρα πρέπει να πληρώσω ένα πρόστιμο που δεν μπορούσα να αποφύγω
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Οι Ιταλοί το έχουν αναγάγει σε βαριά βιομηχανία...

Φρέσκα και εις διπλούν, και με απειλή να έρθουν υπερδιπλάσια στην εφορία. Μαζί με το άλλο από τα διόδια μετράω ήδη τρία...





Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εντωμεταξύ και οι δικοί μας εδώ στην προσπάθεια τους να βάλουν μερικά φράγκα ακόμα στο ταμείο έχουν αμολήσει όλους τους ρουφιάνους του συστήματος με φορητά ραντάρ. Τόσα μπλόκα δεν έχω δει ποτέ όσα χρόνια είμαι στους δρόμους.
Το νου σας.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Οι Ιταλοί το έχουν αναγάγει σε βαριά βιομηχανία...

Φρέσκα και εις διπλούν, και με απειλή να έρθουν υπερδιπλάσια στην εφορία. Μαζί με το άλλο από τα διόδια μετράω ήδη τρία...





Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δηλαδή..358 ευρώ.. επί 3...;;;
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Δηλαδή..358 ευρώ.. επί 3...;;;
Όχι, 358 θα χρεώσουν, για την κάθε κλήση, μέσω της εφορίας αν δεν πληρωθούν
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ήσουν τότε εκει?
Λες να μας έρθει τπτ κ μας ρε από το 2015 με το αυτοκινητο.. :secret:
Μπα τα χαμε πλερωσει όλα θυμάμαι.. :thnkg:
Δεν είχαμε αφήσει εκκρεμότητες..
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
ήσουν τότε εκει?
Ναι εκεί ήμουν, κάπου έξω από την Σιένα με έπιασαν δυο κάμερες σε χρονική απόσταση 10 λεπτών. 110 με όριο 90
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Εντωμεταξύ και οι δικοί μας εδώ στην προσπάθεια τους να βάλουν μερικά φράγκα ακόμα στο ταμείο έχουν αμολήσει όλους τους ρουφιάνους του συστήματος με φορητά ραντάρ. Τόσα μπλόκα δεν έχω δει ποτέ όσα χρόνια είμαι στους δρόμους.
Το νου σας.
Ελπίζω και εύχομαι να το κρατήσουν και να το εντείνουν ακόμα και μέσα στα στενά ....
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ελπίζω και εύχομαι να το κρατήσουν και να το εντείνουν ακόμα και μέσα στα στενά ....
Ναι είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό μέτρο για την οδική ασφάλεια να την στήνεις σε ευθείες για να γράψεις υπέρβαση στα 80χλμ/ώρα
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Στο ταξίδι που έκανα πριν κάνα μήνα στην Τοσκάνη ήμουν πολύ προσεκτικός γιατί είχα ήδη διαβάσει το θρεντακι εδώ.
Φτάνω κάποια στιγμή σε διόδια έξω από Μπολόνια, ψάχνω να βρω γκισέ τίποτα όλα αυτόματα. Πλησιάζω, πουθενά μηχάνημα για να πληρώσω, στην αρχή η μπάρα δεν άνοιγε. Πάω να κάνω πίσω μήπως περάσω από τον διπλανό διάδρομο και τότε ανοίγει. Έφυγα για να μην κολλήσω την κυκλοφορία και γιατί όπως είδα ούτε δίπλα υπήρχε μηχάνημα.

Την άλλη μέρα ρώτησα μια υπάλληλο και μου έδωσε μια διεύθυνση να πάω να πληρώσω. Το άφησα για τελευταία μέρα και τελικά δεν πρόλαβα.

Πριν κάτι μέρες μου ήρθε μέιλ από την εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτων ότι έχω πρόστιμο 40 ευρώ.
Ωστόσο έλεγε να μην το πληρώσω ακόμα αλλά να περιμένω επόμενο μέιλ από την εταιρεία διαχείρισης.
Ακόμα δεν έχω λάβει κάτι.

Δεν ξέρω τι βλακεία είναι αυτή των Ιταλών, κακός σχεδιασμός ή σκοπιμότητα. Έχω εκνευρίστει όμως γιατί δεν είχα καμιά πρόθεση να παρανομησω και τώρα πρέπει να πληρώσω ένα πρόστιμο που δεν μπορούσα να αποφύγω
Δεν είχε επιλογή να πληρωθεί με πιστωτική κάρτα;;;
/// Β
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Ναι εκεί ήμουν, κάπου έξω από την Σιένα με έπιασαν δυο κάμερες σε χρονική απόσταση 10 λεπτών. 110 με όριο 90
Αρα οντως υπήρχε υπέρβαση του ορίου ταχύτητας, προς τι η γκρίνια δε καταλαβαίνω
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Αρα οντως υπήρχε υπέρβαση του ορίου ταχύτητας, προς τι η γκρίνια δε καταλαβαίνω
Μαλλον γιατι αλλο να σε σταματανε οταν κανεις την παραβαση και αλλο να σου ερχονται μετα απο καποια χρονια μαζεμενα.
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Δεν είμαι αντίθετος με τους ελέγχους και τα πρόστιμα.
Ιδανικά θα ήθελα να γίνονται για όλες τις παραβάσεις όπως κράνος, κινητό τηλέφωνο (μάστιγα) και ασφαλώς παραβίαση στοπ και κόκκινου (ειδικά τα τελευταία να συνοδεύεται και με σφαλιάρες) !!
Δεν είναι οι ξένοι περισσότερο νομοταγείς, απλά ξέρουν ότι δεν τη γλιτώνουν.
Φυσικά να υπάρχει όριο 90 και να πηγαίνεις με 110 θα τύχει σε όλους, με 160 είναι διαφορετικά.
Εάν είμασταν Νορβηγοί θα πηγαίναμε με 89 γιατί η υπέρβαση θα κόστιζε και μάλιστα ακριβά.
Η μεγάλη διαφορά όμως είναι ότι εδώ γίνονται με εισπρακτικά κίνητρα ενώ εκεί για την ασφάλεια των πολιτών.
Μεγάλη η διαφορά.
Πριν 3-4 χρόνια ήμουνα 1 Ιανουαρίου απόγευμα με το αυτοκίνητο παιδιά σκυλιά σε έναν επαρχιακό δρόμο μετά τη Λάρισα με διάζωμα στη μέση.
Είμαι με 95 κμ και με σταματάει μπλόκο με ραντάρ.
Είμαι χαλαρός γιατί τα 95 μου δίνανε αυτή την άνεση, αλλά το όργανο με λέει ότι το όριο ήτανε 60 !!
Εκεί που κάνουμε την ... κουβέντα παρατηρώ ότι 20 μέτρα μετά το περιπολικό υπήρχε ταμπέλα με όριο ταχύτητας τα 90 !
Το επισημαίνω στο όργανο και μου απαντά ότι το όριο των 90 ισχύει μετά την ταμπέλα, αλλά στο σημείο που με σταμάτησε ισχύει το όριο των 60 γιατί κάπου νωρίτερα υπήρχε μια διασταύρωση (χωρίς σήμανση φανάρια κλπ) οπότε το όριο ήτανε χαμηλότερο.
Στήσανε λοιπόν το μπλόκο σε τέτοιο σημείο μόνο και μόνο για να τη ρίξουν και μάλιστα ο άνετος αυτός δρόμος που οδηγούσα είχε και κατηφορική κλίση, δηλαδή μόνο με ξεχασμένο χειρόφρενο θα μπορούσες να κινηθείς νόμιμα.
Αυτή είναι η αλητεία του κράτους, με αποτέλεσμα να κάνει τον πολίτη εχθρό του και μονίμως αντιδραστικό.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Δεν είχε επιλογή να πληρωθεί με πιστωτική κάρτα;;;
/// Β
Όχι δεν υπήρχε καμία επιλογή για πληρωμή. Μετά από πολύ ψάξιμο έχω βρει μια πιθανή απάντηση στο τι συνέβη.
Μπαίνοντας μερικά χιλιόμετρα πριν στον κλειστό αυτοκινητόδρομο πήραμε ένα απόκομμα από το αυτόματο μηχάνημα, ίσως να έπρεπε να βάλουμε αυτό το απόκομμα πάλι στο μηχάνημα για να ανοίξει η μπάρα, αλλά και πάλι δεν υπήρχε τρόπος να πληρώσεις για την διαδρομή. :oops:

Αρα οντως υπήρχε υπέρβαση του ορίου ταχύτητας, προς τι η γκρίνια δε καταλαβαίνω
Τα σχόλια μου αφορούν τα διόδια και το πιθανώς κακοσχεδιασμένο σύστημα των Ιταλών. Όσων αφορά τις δυο άλλες κλήσεις εντοπίζεις κάπου γκρίνια στα γραφόμενά μου; Η αναφορά είναι προς πληροφόρηση.


Επίσης σε αυτό που είπε ο R.E.H πιο πάνω για τα στενά θα ήμουν απόλυτα σύμφωνος. Γιατί είναι ίσως πιο ουσιαστικό να σταματήσεις τον sociopath που περνάει με 80 μέσα από τις γειτονιές.
Αλλά ξέρεις αυτό απαιτεί κόπο και φέρνει λίγα έσοδα, αλλά αν την στήνεις στην ευθεία του ΙΚΕΑ στο αεροδρόμιο και γράφεις για 80 τότε γεμίζεις μπλοκάκια αβέρτα.

Το να βελτιώσεις την οδική ασφάλεια θέλει κόπο και σχεδιασμό, θέλει πολύχρονο πρόγραμμα, το να γεμίζεις μπλοκάκια είναι εύκολο, μάντεψε τι έχουν επιλέξει.
 
Top Bottom