Μαζεμενα Προστιμα απο Ιταλια για μη πληρωμη Διοδιων

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Έχει τύχει 1 - 2 φορές να πάω να πληρώσω διόδια και να αρνηθεί η πληρωμή από την κάρτα. Και μία περίπτωση που δεν έβρισκα την κάρτα να πληρώσω γιατί ήμουνα με μηχανάκι.
Η μπάρα ανοίγει πάντα καθώς υπάρχει δυνατότητα να πληρωθεί on-line εδώ : How to pay - Autostrade per l'Italia
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Δεν είμαι αντίθετος με τους ελέγχους και τα πρόστιμα.
Ιδανικά θα ήθελα να γίνονται για όλες τις παραβάσεις όπως κράνος, κινητό τηλέφωνο (μάστιγα) και ασφαλώς παραβίαση στοπ και κόκκινου (ειδικά τα τελευταία να συνοδεύεται και με σφαλιάρες) !!
Δεν είναι οι ξένοι περισσότερο νομοταγείς, απλά ξέρουν ότι δεν τη γλιτώνουν.
Φυσικά να υπάρχει όριο 90 και να πηγαίνεις με 110 θα τύχει σε όλους, με 160 είναι διαφορετικά.
Εάν είμασταν Νορβηγοί θα πηγαίναμε με 89 γιατί η υπέρβαση θα κόστιζε και μάλιστα ακριβά.
Η μεγάλη διαφορά όμως είναι ότι εδώ γίνονται με εισπρακτικά κίνητρα ενώ εκεί για την ασφάλεια των πολιτών.
Μεγάλη η διαφορά.
Πριν 3-4 χρόνια ήμουνα 1 Ιανουαρίου απόγευμα με το αυτοκίνητο παιδιά σκυλιά σε έναν επαρχιακό δρόμο μετά τη Λάρισα με διάζωμα στη μέση.
Είμαι με 95 κμ και με σταματάει μπλόκο με ραντάρ.
Είμαι χαλαρός γιατί τα 95 μου δίνανε αυτή την άνεση, αλλά το όργανο με λέει ότι το όριο ήτανε 60 !!
Εκεί που κάνουμε την ... κουβέντα παρατηρώ ότι 20 μέτρα μετά το περιπολικό υπήρχε ταμπέλα με όριο ταχύτητας τα 90 !
Το επισημαίνω στο όργανο και μου απαντά ότι το όριο των 90 ισχύει μετά την ταμπέλα, αλλά στο σημείο που με σταμάτησε ισχύει το όριο των 60 γιατί κάπου νωρίτερα υπήρχε μια διασταύρωση (χωρίς σήμανση φανάρια κλπ) οπότε το όριο ήτανε χαμηλότερο.
Στήσανε λοιπόν το μπλόκο σε τέτοιο σημείο μόνο και μόνο για να τη ρίξουν και μάλιστα ο άνετος αυτός δρόμος που οδηγούσα είχε και κατηφορική κλίση, δηλαδή μόνο με ξεχασμένο χειρόφρενο θα μπορούσες να κινηθείς νόμιμα.
Αυτή είναι η αλητεία του κράτους, με αποτέλεσμα να κάνει τον πολίτη εχθρό του και μονίμως αντιδραστικό.
To επίπεδο αυτή την στιγμή, θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο :ha
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για την πληρωμή θυμάμαι και εγώ ότι πρέπει να βάλεις το απόκομμα που παίρνεις στην είσοδο για να ξέρει το μηχάνημα πόσα χιλιόμετρα έκανες, αλλιώς χρεώνεσαι το μέγιστο του κλάδου που κινείσαι.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Για την πληρωμή θυμάμαι και εγώ ότι πρέπει να βάλεις το απόκομμα που παίρνεις στην είσοδο για να ξέρει το μηχάνημα πόσα χιλιόμετρα έκανες, αλλιώς χρεώνεσαι το μέγιστο του κλάδου που κινείσαι.
Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό. Ακόμα και να χάσεις το χαρτάκι μπορείς να περάσεις την μπάρα για να πληρώσεις αργότερα αφού κάνεις δήλωση από που μπήκες : https://www.autostrade.it/documents/10279/29901/ModAutoCertifi_del_casello_autostradale_con_privacy_26.06.14_English.pdf
Στην έξοδο έχει κάμερα που παίρνει φωτογραφία την πινακίδα και ξέρουν σε ποια έξοδο βγήκες. Online πληρωμή γίνεται μέχρι ενα 24ωρο. Μετά και μέχρι 15 ημέρες μπορεί να πληρωθεί χωρίς προσαύξηση μέσω οποιασδήποτε τράπεζας.
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Οι Ιταλοί το έχουν αναγάγει σε βαριά βιομηχανία...

Φρέσκα και εις διπλούν, και με απειλή να έρθουν υπερδιπλάσια στην εφορία. Μαζί με το άλλο από τα διόδια μετράω ήδη τρία...





Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αντώνη την πάτησα κι εγώ σήμερα. Έβαλα την κάρτα μέσα, δεν ήξερα πώς να πληρώσω γιατί οι οδηγίες ήταν στα Ιταλικά, άνοιξε η μπάρα, πήρα την κάρτα, πήρα και μιά απόδειξη που έγραφε ότι τα διόδια δεν έχουν πληρωθεί κι έφυγα. Αργότερα προσπάθησα να τα πληρώσω online αλλά η απόδειξη είναι μισοσβησμένη και δεν φαίνεται ο αριθμός o_O.
Με τα άλλα διόδια που παίρνεις το χαρτάκι στην είσοδο, το βάζεις στην έξοδο και σου λέει πόσο πρέπει να πληρώσεις δεν είχα πρόβλημα· μόνο σ αυτά που έπρεπε να πληρώσω απ ευθείας την πάτησα. Τώρα τους έχω στείλει mail να δω τί θα γίνει.
Εσένα ή προσαύξηση για τα διόδια πόσο σου ήρθε;
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Τα σχόλια μου αφορούν τα διόδια και το πιθανώς κακοσχεδιασμένο σύστημα των Ιταλών. Όσων αφορά τις δυο άλλες κλήσεις εντοπίζεις κάπου γκρίνια στα γραφόμενά μου; Η αναφορά είναι προς πληροφόρηση.
Καλά έκανες και μας πληροφορησες, και όντως δεν εχεις γκρίνια, το δείχνουν και τα ποστ σου άλλωστε, απλα εγω δε καταλαβαίνω καλά
Καλο Πάσχα
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Αντώνη την πάτησα κι εγώ σήμερα. Έβαλα την κάρτα μέσα, δεν ήξερα πώς να πληρώσω γιατί οι οδηγίες ήταν στα Ιταλικά, άνοιξε η μπάρα, πήρα την κάρτα, πήρα και μιά απόδειξη που έγραφε ότι τα διόδια δεν έχουν πληρωθεί κι έφυγα. Αργότερα προσπάθησα να τα πληρώσω online αλλά η απόδειξη είναι μισοσβησμένη και δεν φαίνεται ο αριθμός o_O.
Με τα άλλα διόδια που παίρνεις το χαρτάκι στην είσοδο, το βάζεις στην έξοδο και σου λέει πόσο πρέπει να πληρώσεις δεν είχα πρόβλημα· μόνο σ αυτά που έπρεπε να πληρώσω απ ευθείας την πάτησα. Τώρα τους έχω στείλει mail να δω τί θα γίνει.
Εσένα ή προσαύξηση για τα διόδια πόσο σου ήρθε;
Μου έχει στείλει η Sixt μια ενημέρωση για 39 ευρώ, αλλά έλεγε να μην την πληρώσω ακόμα μέχρι να στείλουν το επίσημο έγγραφο στο όνομα μου το οποίο θα έχει και κάποιο διαχειριστικό τέλος.
Περιμένω ακόμα
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Μου έχει στείλει η Sixt μια ενημέρωση για 39 ευρώ, αλλά έλεγε να μην την πληρώσω ακόμα μέχρι να στείλουν το επίσημο έγγραφο στο όνομα μου το οποίο θα έχει και κάποιο διαχειριστικό τέλος.
Περιμένω ακόμα
39€ μικρό το κακό. Τελικά την βρήκα την άκρη, ρώτησα τον ξενοδόχο τί μπορώ να κάνω, μου ζήτησε την απόδειξη, σκαναρε το barcode βρίσκοντας έτσι τον αριθμό και το ποσό και εν συνεχεία πλήρωσα online. Με τρώει όμως· θα καταφέρω να πληρώσω αύριο; :ha
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Η Ιταλική κυβέρνηση φαίνεται πως βρήκε ένα πολύ ωραίο τρόπο να ενισχύσει την πληγωμένη της οικονομία.

Τυχαίες κλήσεις τροχαίας σε τουρίστες.

Σήμερα έλαβα την τέταρτη μετά το ταξίδι τον Φεβρουάριο. Η αιτιολογία είναι "Driving although it was not allowed". Έτσι απλά, χωρίς φωτό ή άλλα στοιχεία.
Το ποσό είναι 91,40 σήμερα, 117,50 σε έξι μέρες, και 202,50 αργότερα στην εφορία!

Αα, ξέχασα, αν θέλεις να διαμαρτυρηθείς και να ζητήσεις εξηγήσεις πρέπει να στείλεις mail στα ιταλικά.


Έχει αρχίσει να μου βγαίνει το ταξίδι ξινό, θα το σκεφτώ διπλά για άλλη φορά στην Ιταλία.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ΜΗΠΩς Μια βολτα απο την πρεσβεια τους θα βοηθουσε περισσοτερο,,,
μαζι με ολα τα χαρτια για τις κλησεις που ελαβες

επισης
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ήξερα ότι είχα να πληρώσω ένα τελευταίο πρόστιμο από την μπάρα που δεν άνοιξε. Μου ήρθε ειδοποίηση στο mail και μπήκα να το πληρώσω. Εντωμεταξύ ήταν πέντε ίδια mail. Λέω εντάξει αυτό από λάθος θα έγινε. Μπαίνω στο site και έχει πέντε ίδια request για το ίδιο πρόστιμο!!!!!!!
Προφανώς η Sixt έστειλε 5 φορές το αίτημα στο τμήμα που κάνει τις εισπράξεις.

Έχω στείλει mail και περιμένω διευκρίνηση, τα νεύρα μου!... :rolleyes::muted:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Γράφω την συνέχεια μήπως και προστατέψει από μπελάδες κάποιον στο μέλλον.

Κατ' αρχήν αυτοί που επικοινωνούν πλέον μαζί μου δεν είναι η Sixt, η οποία με αγνοεί, αλλά κάποιο παράρτημα/συνεργάτης τύπου εισπρακτική.

Αυτό που μου λένε λοιπόν είναι ότι οι πέντε ίδιες χρεώσεις που μου έχουν έρθει δεν είναι πρόστιμα οδικής παράβασης αλλά διαχειριστικά κόστη που βάζει η ίδια η εταιρεία για κάθε ένα από αυτά. Εγώ δηλαδή που έφαγα 5 κλήσεις έχουν χρεώσει 5 φορές αυτό το "τέλος". Από αρχικό ποσό 40 το κάθε ένα το έκαναν 211, σύνολο δηλαδή 1055 ευρώ!
Το θέμα είναι ότι εγώ το αντιλήφθηκα αυτό όταν πλέον είχε λήξει η ημερομηνία πληρωμής (πήγαινε στα spam) και το είδα πριν λίγε μέρες που ήρθε ειδοποίηση από ΄την άλλη εταιρεία. Ψάχνοντας είδα ότι στην Ιταλία γενικά όλες οι εταιρείες ενοικίασης προσθέτουν αυτό το διαχειριστικό τέλος, ίσως το κάνουν παντού, δεν ξέρω.
Αν κάποιος έχει ένα δικηγόρο που έχει γνώση σε τέτοια θέματα και θα μπορούσα να ρωτήσω κάποια πράγματα ας στείλει πμ.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Γράφω την συνέχεια μήπως και προστατέψει από μπελάδες κάποιον στο μέλλον.

Κατ' αρχήν αυτοί που επικοινωνούν πλέον μαζί μου δεν είναι η Sixt, η οποία με αγνοεί, αλλά κάποιο παράρτημα/συνεργάτης τύπου εισπρακτική.

Αυτό που μου λένε λοιπόν είναι ότι οι πέντε ίδιες χρεώσεις που μου έχουν έρθει δεν είναι πρόστιμα οδικής παράβασης αλλά διαχειριστικά κόστη που βάζει η ίδια η εταιρεία για κάθε ένα από αυτά. Εγώ δηλαδή που έφαγα 5 κλήσεις έχουν χρεώσει 5 φορές αυτό το "τέλος". Από αρχικό ποσό 40 το κάθε ένα το έκαναν 211, σύνολο δηλαδή 1055 ευρώ!
Το θέμα είναι ότι εγώ το αντιλήφθηκα αυτό όταν πλέον είχε λήξει η ημερομηνία πληρωμής (πήγαινε στα spam) και το είδα πριν λίγε μέρες που ήρθε ειδοποίηση από ΄την άλλη εταιρεία. Ψάχνοντας είδα ότι στην Ιταλία γενικά όλες οι εταιρείες ενοικίασης προσθέτουν αυτό το διαχειριστικό τέλος, ίσως το κάνουν παντού, δεν ξέρω.
Αν κάποιος έχει ένα δικηγόρο που έχει γνώση σε τέτοια θέματα και θα μπορούσα να ρωτήσω κάποια πράγματα ας στείλει πμ.
Nομιζω οτι επιβαλεται να μπεις στον κοπο ναστειλεις μια επιστολη διαμαρτυριας στην ιταλικη πρεσβεια.Δεν ξερω αν θα εχει αποτελεσμα,αλλα επειδη τετοιες πρακτικες δυσφημουν το τουριστικο τους προιον ισως να σε βοηθησουν.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Το κανουν ολες οι εταιριες αυτο οντως.
το θεμα ειναι να βρεις κ τις παραβασεις ωστε να βεβαιωσεις οτι εγιναν κ δεν ειναι μουφα των εταιριων ενοικιασης ωστε να κονομανε...
απο την αλλη γιατι δεν στα κρατησαν απ'ευθειας απο την πιστωτικη που δινεις για την κρατηση
ενω αποριας αξιο ειναι ο τοκισμος του ποσου.αυτο θεωρειται παγια χρεωση λογικα
η κληση οκ θα εχει προσαυξη,αλλα το οτι εδωσαν τα στοιχεια σου στην εκει αρμοδα αρχη γιατι να εχει...
ειναι κ κ@λοχανειο γενικα η Σιχτ...

καποτε το 2014 σε αναλογο συμβαν με την Χερτζ μου εστειλαν επιστολη οτι εγινε καποια παραβαση κ το διαχειριστικο κοστος που περιγραφεις το κρατησαν απο την καρτα.
βεβαια ουδεποτε μου ειπαν τι παραβαση εκανα κ ουδεποτε ηρθε χαρτι απο την εκει χωρα
αρα μας ψιριζουν κανονικα..
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Nομιζω οτι επιβαλεται να μπεις στον κοπο ναστειλεις μια επιστολη διαμαρτυριας στην ιταλικη πρεσβεια.Δεν ξερω αν θα εχει αποτελεσμα,αλλα επειδη τετοιες πρακτικες δυσφημουν το τουριστικο τους προιον ισως να σε βοηθησουν.
Για διαμαρτυρία δεν ξέρω, δεν νομίζω να τους νοιάξει καθόλου, αλλά ίσως έχουν κάποιο νομικό τμήμα να ρωτήσω.
Ευχαριστώ δεν το είχα σκεφτεί.

Το κανουν ολες οι εταιριες αυτο οντως.
το θεμα ειναι να βρεις κ τις παραβασεις ωστε να βεβαιωσεις οτι εγιναν κ δεν ειναι μουφα των εταιριων ενοικιασης ωστε να κονομανε...
απο την αλλη γιατι δεν στα κρατησαν απ'ευθειας απο την πιστωτικη που δινεις για την κρατηση
ενω αποριας αξιο ειναι ο τοκισμος του ποσου.αυτο θεωρειται παγια χρεωση λογικα
η κληση οκ θα εχει προσαυξη,αλλα το οτι εδωσαν τα στοιχεια σου στην εκει αρμοδα αρχη γιατι να εχει...
ειναι κ κ@λοχανειο γενικα η Σιχτ...

καποτε το 2014 σε αναλογο συμβαν με την Χερτζ μου εστειλαν επιστολη οτι εγινε καποια παραβαση κ το διαχειριστικο κοστος που περιγραφεις το κρατησαν απο την καρτα.
βεβαια ουδεποτε μου ειπαν τι παραβαση εκανα κ ουδεποτε ηρθε χαρτι απο την εκει χωρα
αρα μας ψιριζουν κανονικα..
Μα τις κλήσεις τις έχω πληρώσει κανονικά! Και τις πέντε!
Εξάλλου αυτό τους έγραψα και στο mail ότι δεν προσπάθησα να αποφύγω κάτι αλλά δεν ενημερώθηκα ποτέ για αυτό.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Η ιστορία συνεχίστηκε ως εξής.
Από την ίδια την Sixt συνέχιζα να μην πέρνω καμία απάντηση, ότι mail έστελνα το προωθούσαν στην "εισπρακτική" η οποία ήταν όσο αδιάλλακτες είναι οι εισπρακτικές. Σαν να μιλάς σε τοίχο. Εντωμεταξύ είχα ξεκινήσει και μια επικοινωνία με το προξενιό στην Ρώμη.
Ο χρόνος όμως περνούσε και η ασφηκτική προθεσμία που είχαν θέσει οι Ιταλοί για 9/02/23 πλησίαζε. Με τον φόβο να βρεθώ χρεωμένος με κάποιο ακόμα πιο τρελό νούμερο, τελικά τους κατέθεσα τα 1055 ευρώ όσο και αν πιστεύω ότι είναι ένα παράλογο νούμερο.
Προχθές με πήραν από το προξενείο αλλά παρά την πρόθεση τους να βοηθήσουν κατάλαβα ότι δεν μπορούσαν να κάνουν και πολλά.

Πριν από λίγο έστειλα αυτό το mail σε όσες διευθύνσεις και γραφεία της Sixt κατάφερα να βρω ανά τον κόσμο μαζί και σε κάποια ειδησεογραφικά site.
Τι περιμένω; Ειλικρινά τίποτα απολύτως, για μένα το θέμα τελειώνει εδώ. Απλά ήθελα να εκφράσω αυτό που νιώθω και αν μπορώ να γλυτώσω κανέναν από παρόμοια εμπειρία.

Feel free to share:

So, dear Sixt you really did it this time.
You managed to create the worst experience I have ever had with a company in my life, by far! This includes companies of every aspect, not only rental ones, and in my 52 years I have dealt with many hundreds. So this is quite an achievement.
I could have never imagined when I booked a car from Sixt in a total cost of 166,75 euros that a year later I would have to pay more than 1057,95 euros in extra fees. Handling fees, as you informed me, that initially started at 195,00 euros and nine months later multiplied to 1057,95.
By the way if you have to propose any investment with this kind of return, more than five times in nine months, I’m definitely “all in”.
But you won’t, and the only take away from my interaction with Sixt during my family trip to Italy, will be not the beautiful countryside of Tuscany or the Piazza dei Miracoli but a bitter regret for choosing Sixt.
Do you really think that this kind of attitude serves well the company in the long run? You may have to think again.

With sincere regrets
Antonis Ntoumpakis
Athens/Greece
RIF9482855844
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Νομιζω οτι ηταν ενα πολυ ευγενικο εμαιλ κ απλα θα το ''αρχειοθετησουν αναλογα'' οπως κ πολλα αλλα.

εδω θελει -οπως καλα εκανες- να γινει ενημερωση σε σιτε κ δελτια τυπου διοτι μαλλον εχουν στησει μια καλη μπιζνα
κ χρηση δικηγορου ωστε να λαβει επισημα νομικη υποστηριξη το θεμα...
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Ω ρε φίλε πίκρα!!
Αν έχεις άκρες κυνήγα το, αλλιώς... κρίμα..
 
Top Bottom