Μαθήματα/Σεμινάρια/Σχολεία/Σχολές ασφάλτινης οδήγησης

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Σκεφτόμουν να παρακολουθήσω κάποια στιγμή κάποιο χωμάτινο σχολείο, αλλά το 90% των χιλιομέτρων γίνονται στην άσφαλτο, όταν χρησιμοποιείς τη μηχανή και ως μεταφορικό μέσο. Οπότε το ξανασκέφτηκα και ειπα θα πας σε χωμάτινο σχολείο αλλά στην άσφαλτο το έχεις; Και αντε και να το έχεις, στο επόμενο Advride On δεν αρκεί να βλέπει ο gsmaniac την πινακίδα σου...αλλά να είσαι τόσο μπροστά που να μη ξεχωρίζει τα νούμερα...
Αυτά που ξεχώρισα είναι το california superbike school και το Riding School του Χούντρα. Νομίζω και η ΜΟΤΟΕ έχει κάποιο πρόγραμμα με αντίστοιχα μαθήματα.
Επρεπε να πάω σε αυτό του 2017 αλλά


Τα έχω δει όλα και άλλα τόσα...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Επένδυσε στο χώμα.
Όταν μάθεις και ελέγχεις τη μότο σε δύσκολα τεραιν, θα δεις τεράστια διαφορά στις οδηγικες σου ικανότητες και στην άσφαλτο.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Έχω κάνει πρώτο λεβελ άσφαλτο στον χουντρα και χώμα στον σπανό.
Και στα δύο έμαθα.
Σαν φιλοσοφία και τρόπο, εμένα μου ταιριάζει ο χουντρας πολύ περισσότερο.
Κατάλαβα πως όσο γρηγορότερα κάνεις σχολείο τόσα λιγότερα λάθη συνήθειας έχεις να διορθώσεις.
Έχει και κάποιο χωμάτινο πρόγραμμα ο χούντρας που το κάνει σαν ολιγοωρη προπόνηση.
Οπότε (ειδικά αν μένεις Αθήνα) αν είναι όντως έτσι, μπορείς αφού κάνεις το ασφάλτινο,να κάνεις κάποιες προπονήσεις με εκπαιδευτή μετά από λίγο καιρό.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για τον al800 οι Σέρρες είναι... μονόδρομος. Οπότε αν έχει αποφασίσει ότι θέλει ασφάλτινο σχολείο, οι επιλογές του περιορίζονται στο CSS και σε ταξίδια που κάνει ο Νίκος Σπανός προς Θεσσαλονίκη για ομαδικά. Το CSS βέβαια είναι 300/επίπεδο, δεν είναι για όλους.
 

Tol

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
VFR
Σκεφτόμουν να παρακολουθήσω κάποια στιγμή κάποιο χωμάτινο σχολείο, αλλά το 90% των χιλιομέτρων γίνονται στην άσφαλτο, όταν χρησιμοποιείς τη μηχανή και ως μεταφορικό μέσο. Οπότε το ξανασκέφτηκα και ειπα θα πας σε χωμάτινο σχολείο αλλά στην άσφαλτο το έχεις; Και αντε και να το έχεις, στο επόμενο Advride On δεν αρκεί να βλέπει ο gsmaniac την πινακίδα σου...αλλά να είσαι τόσο μπροστά που να μη ξεχωρίζει τα νούμερα...
Αυτά που ξεχώρισα είναι το california superbike school και το Riding School του Χούντρα. Νομίζω και η ΜΟΤΟΕ έχει κάποιο πρόγραμμα με αντίστοιχα μαθήματα.
Επρεπε να πάω σε αυτό του 2017 αλλά


Τα έχω δει όλα και άλλα τόσα...
Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Τιμές για του Χούντρα ξέρουμε; π.χ. για τα Riding 1 και On/Off.
 

NikolasA

Μέλος
Όνομα
Nikolas
Μοτό
Ducati Desertx
Ktm 950 sm 2007
Ktm exc 450 six days 2013
Έχω κάνει τα τρία level στο riding school κι από κει και πέρα συνεχίζω με ιδιαίτερα, εξαιρετική εμπειρία, τεράστια αίσθηση ασφάλειας και φοβερή βελτίωση στις οδηγικές σου ικανότητες, παράλληλα κάνω και μαθήματα για χώμα. Έχω κάνει κι ένα μαθηματακι flat track. Έχουν φτιάξει κι ένα μικρό πιστακι με στροφές ολων των ειδών (λουκια, γαρμπιλι, ανοιχτές, κλειστές) και 2 άλματα, ένα μικρό κι ένα τραπεζάκι. Οδηγώ μοτοσυκλέτες από 18, είμαι πλέον 40(ούτε να το πω δεν μπορώ) κι έχω να πω καμία σχέση, καμία σχέση.... ,Τιμές για τα level 160, δύο άτομα 140, 3 και πάνω 120 αν θυμάμαι καλά. Ιδιαίτερα 30 η ώρα με δικό σου μηχανάκι και εκπαιδευτή, 50 με δικό τους.ιδιες τιμές άσφαλτο, χώμα ,flat track...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Για τον al800 οι Σέρρες είναι... μονόδρομος. Οπότε αν έχει αποφασίσει ότι θέλει ασφάλτινο σχολείο, οι επιλογές του περιορίζονται στο CSS και σε ταξίδια που κάνει ο Νίκος Σπανός προς Θεσσαλονίκη για ομαδικά. Το CSS βέβαια είναι 300/επίπεδο, δεν είναι για όλους.
Οντως αν το Riding school δεν ανεβαίνει στις Σέρρες είναι κάπως δύσκολο. Αν και θα μπορούσε να κατέβεις κάποιος στην Αθήνα και να κανει και τα 3 επίπεδα μαζεμένα, μπορεί να πέσουν όμως πολλές πληροφορίες με αποτέλεσμα το σύστημα να μπουκώσει...Το ανοιξα το θέμα για να μεταφέρουν τις εμπειρίες τους από αυτά ή και άλλα άσφαλτινα σχολεία όσοι εχουν πάει. Δε βλέπω πριν το Μάιο να υπάρχει δυνατότητα μετακίνησης ουτως ή αλλως...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κάνε ένα ασφαλτινο, όπου σε βολέψει, όλοι οι δάσκαλοι καλοί ειναι
Στο χώμα θα σου δείξει το πουλι
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
'Εχω κάνει ένα level 1 χώμα με Σπανό το 2016 στο Λαύριο και από τότε τίποτα.
Αν υπάρχει κανείς που θέλει να ξανακάνει σε τέτοιο μεPhoenix, Σπανό ή Χελιώτη ή οποιον τέλος πάντων ξέρει το χώμα σαν adventure και όχι σαν MX θα μπορέσουμε να προσεγγίσουμε αυτές τις σχολές.
Θυμάμαι ότι ο Σπανός στο φόρουμ των Bmw τότε έκανε ειδικές τιμές και όχι 160 ευρώ που διάβασα στον Χούντρα
Η F.A.R.S.A έχει πρόγραμμα και τιμές για φέτος;

update: Θα ψάξω τιμές για να μην λέω και υπερβολές
 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Οντως αν το Riding school δεν ανεβαίνει στις Σέρρες είναι κάπως δύσκολο. Αν και θα μπορούσε να κατέβεις κάποιος στην Αθήνα και να κανει και τα 3 επίπεδα μαζεμένα, μπορεί να πέσουν όμως πολλές πληροφορίες με αποτέλεσμα το σύστημα να μπουκώσει...Το ανοιξα το θέμα για να μεταφέρουν τις εμπειρίες τους από αυτά ή και άλλα άσφαλτινα σχολεία όσοι εχουν πάει. Δε βλέπω πριν το Μάιο να υπάρχει δυνατότητα μετακίνησης ουτως ή αλλως...
Δεν θα σε ωφελήσει να τα κάνεις μαζεμένα. Χρειάζεται ένα χρονικό διάστημα για να αφομοιώσεις τις πληροφορίες και να μπορέσεις να τις εντάξεις στον τρόπο οδήγησης σου.
Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να βάλεις χιλιόμετρα ανάμεσα στα level μέχρι η νέα γνώση να γίνει αυτόματη συνήθεια.

Μετά προχωράς στο επόμενο, αλλιώς χαλάς τσάμπα λεφτά.



.........παθών και μαθών :laugh::roflmao:
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Ο σπανός στο νέο site έχει τιμές για τα πακέτα που παρέχει.

Με ένα φίλο μοιράζεσαι τα ατομικά πακέτα στη μέση (περίπου) και νομίζω αξίζει.

Εγώ δυστυχώς επειδή είμαι επαρχία δυσκολεύομαι αλλά έχει μπει στο πρόγραμμα μελλοντικά να γίνει.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
'Εχω κάνει ένα level 1 χώμα με Σπανό το 2016 στο Λαύριο και από τότε τίποτα.
Αν υπάρχει κανείς που θέλει να ξανακάνει σε τέτοιο μεPhoenix, Σπανό ή Χελιώτη ή οποιον τέλος πάντων ξέρει το χώμα σαν adventure και όχι σαν MX θα μπορέσουμε να προσεγγίσουμε αυτές τις σχολές.
Θυμάμαι ότι ο Σπανός στο φόρουμ των Bmw τότε έκανε ειδικές τιμές και όχι 160 ευρώ που διάβασα στον Χούντρα
Η F.A.R.S.A έχει πρόγραμμα και τιμές για φέτος;
Κλέαρχε για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις αλλά και για τη σωστή ενημέρωση μας (σου) οι τιμές δεν είναι 160 στο Χούντρα.
Διαμορφώνονται αναλόγως το πλήθος που συμμετέχει και φθάνουν μέχρι και τα 120 ευρώ.

Από εκεί και πέρα δεν είναι μόνο η τιμή που καθορίζει την επιλογή. Εγκαταστάσεις, αριθμός συνεργατών, εξοπλισμός, κατηγορία εκπαίδευσης, είδος μοτοσυκλετισμού κτλ όλα αυτά έχουν σημασία για το ποια σχολή θα επιλέξει κανείς.
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Έχω κάνει τα τρία level στο riding school κι από κει και πέρα συνεχίζω με ιδιαίτερα, εξαιρετική εμπειρία, τεράστια αίσθηση ασφάλειας και φοβερή βελτίωση στις οδηγικές σου ικανότητες, παράλληλα κάνω και μαθήματα για χώμα. Έχω κάνει κι ένα μαθηματακι flat track. Έχουν φτιάξει κι ένα μικρό πιστακι με στροφές ολων των ειδών (λουκια, γαρμπιλι, ανοιχτές, κλειστές) και 2 άλματα, ένα μικρό κι ένα τραπεζάκι. Οδηγώ μοτοσυκλέτες από 18, είμαι πλέον 40(ούτε να το πω δεν μπορώ) κι έχω να πω καμία σχέση, καμία σχέση.... ,Τιμές για τα level 160, δύο άτομα 140, 3 και πάνω 120 αν θυμάμαι καλά. Ιδιαίτερα 30 η ώρα με δικό σου μηχανάκι και εκπαιδευτή, 50 με δικό τους.ιδιες τιμές άσφαλτο, χώμα ,flat track...
Συγνώμη αναναπαράγω λάθος πληροφορίες, απλά ( κακώς) θεώρησα, ότι αφού ο συνφορουμίτης έχει κάνει και τα τρία levels, το έχει ψάξει.
θα κάνω την Τετάρτη μία διευρεύνιση και θα επανέλθω με πραγματικές τιμές/ανά άτομο.
Ουσιαστικά με ενδιαφέρει σχολή για "adventure" οδήγηση με "παχύ" μηχανάκι.
 

Leone

Μέλος
Όνομα
Kyriakos
Μοτό
F650gs Bmw
Έχω κάνει το πρώτο level στον Χούντρα για άσφαλτο! Έμαθα αρκετά και πιστεύω πως αξίζει πολύ να παρακολουθήσει κάποιος ένα τέτοιο σχολείο.
Θυμάμαι οτι ήταν ολοήμερο σχεδόν και μέσα στα χρήματα ήταν και το μεσημεριανό φαγητό όπως και οι μπότες, παντελόνι, γάντια.
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
Δε νομίζω ότι υπάρχει ένας που να έχει κάνει το οποιόδηποτε σχολείο και να έφυγε δυσαρεστημένος , η να θεώρησε ότι πέταξε τα χρήματα του ! Χρειάζονται και πάντα έχεις κάτι να πάρεις και να μάθεις . Τα προτείνω με κλειστά μάτια
 

NikolasA

Μέλος
Όνομα
Nikolas
Μοτό
Ducati Desertx
Ktm 950 sm 2007
Ktm exc 450 six days 2013
Τα ξαναγραφω για αποφυγη παρεξηγησεων .
Τιμές για τα ασφαλτινα level 160 το άτομο.
140 αν πάτε 2 άτομα
120 αν πάτε τρείς.
25% εκπτωση αν είστε κάτω των 21 ετών.
Διαρκούν 7-8 ώρες με φαί και εξοπλισμό αν δεν έχεις.
Αν αξίζει?, μέχρι τελευταίου cent....

Τα on-off και enduro δεν έχουν την ίδια δομή με τα "σχολεία"
On-Off, enduro, flat track,ασφαλτινα ιδιαίτερα 1 ώρα με έναν εκπαιδευτή 30 ευρω με δικό σου μηχανάκι 50 με δικό τους.
Τα υπόλοιπα που γράφτηκαν είναι όλα σωστά, πρέπει να αφήνεις λίγο χρόνο ανάμεσα στα level,πραγματικά σε πάνε σε άλλο level, για να εφαρμόσεις αυτά που έμαθες στην καθημερινότητα σου ή/και στην πίστα.
Τώρα αν κάποιος θέλει αποκλειστικά on-off ή off με adventure δεν ξέρω αν θα του έκανε το ιδιαιτερο, μπορεί το σχολείο του Σπανού να προσφέρει περισσότερα σε γνώσεις. Κλέαρχε αν σε ενδιαφέρει, εγώ είμαι ανοιχτός στις δοκιμές...
 
Top Bottom