Μαθήματα/Σεμινάρια/Σχολεία/Σχολές ασφάλτινης οδήγησης

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Εγώ είμαι ανοιχτός να δοκιμάσω και τον Χούντρα στα ιδιαιτερα.
Άλλά ίσως για σχολείο να δοκιμάσω τον Χελιώτη που δεν έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής.
Ο Σπανός ήταν αρκετά καλός στον σχεδιασμό και την μεθοδολογία στο μάθημα του πάντως και τότε ήταν 7-8 ώρες με ενδιάμεσο γεύμα ( πίτσες).
Αλλά στο πρόγραμμα του την Άνοιξη του 2021 δεν έχει on off επίπεδο 1
 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εγώ είμαι ανοιχτός να δοκιμάσω και τον Χούντρα στα ιδιαιτερα.
Άλλά ίσως για σχολείο να δοκιμάσω τον Χελιώτη που δεν έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής.
Ο Σπανός ήταν αρκετά καλός στον σχεδιασμό και την μεθοδολογία στο μάθημα του πάντως και τότε ήταν 7-8 ώρες με ενδιάμεσο γεύμα ( πίτσες).
Αλλά στο πρόγραμμα του την Άνοιξη του 2021 δεν έχει on off επίπεδο 1
Ναι ναι πήγαινε με τον Χελιώτη, μόνο κοίτα να πάρεις και δεύτερο εσώρουχο μαζί εκεί που θα σας πάει :hungover:o_O:laugh::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Δεν φοβάμαι...έχω βάλει βοηθητικές στο Tenere καιστην ανάγκη... του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
Πέρα απ' την πλάκα, τα σχολεία είναι η καλύτερη επένδυση που μπορεί κάποιος να κάνει για την εξέλιξη του σαν αναβάτης.
Και αυτό του Χελιώτη πραγματικά μου έχει μείνει σαν πολύ ωραία εμπειρία. Αλλά ο άτιμος τι που μας έχωσε σε κάτι απίστευτα μονοπάτια με τα μεγάλα, τι που είχαμε μπει σε ένα ρέμα που είπα ότι μονο με γερανό θα το βγάλω το θηρίο απο εδώ μέσα. Αλλά το κερασάκι ήταν όταν κάποια στιγμή μας έχει πάει να κατεβούμε ένα γκρεμό!!! Ζορίζομαι και ρίχνω το μηχανάκι, έρχεται κοντά να βοηθήσει. "Τι έγινε" μου λέει. "Δάσκαλε δύσκολο το μάθημα, δεν το περνάω θα κοπώ". Γιατί μου λέει δεν μπορείς εύκολο είναι, ανέβα επάνω να κατέβουμε μαζί να σου δείξω. Που να ανέβω; Ανέβα μου λέει δικάβαλο. Το γκρεμό που εγώ έβλεπα από πάνω και ζαλιζόμουν τον κατεβήκαμε δικάβαλο στο 990 o_O:eek:
Όταν φτάσαμε κάτω προς στιγμήν σκέφτηκα να παρατήσω το άθλημα και το μηχανάκι εκεί και να γυρίσω με τα πόδια μήπως σώσω την αξιοπρέπεια μου :laugh::roflmao::roflmao:
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Εγώ πάλι λέω να ξεκινήσω με άσφαλτο. Δε λέω ότι το χωμάτινο σχολείο δε θα είναι χρήσιμο και στην άσφαλτο, αλλά ας ξεκινήσουμε από τα βασικά που θα μας χρειαστούν στο 90% των μετακινήσεων και μετά πάμε και παραπέρα. Νομίζω επίσης ότι είναι καλύτερο τα χώματα να τα ξεκινήσεις με κάτι ελαφρύ. κατι που θα το σηκώνεις ευκολα, πιο ευκολα τουλάχιστον από ένα on off των 200+ κιλών. όλα βέβαια είναι και συνάρτηση των συγκυριών που ζούμε. αν η μηχανή που έχεις είναι πιο ασφαλτινη δυσκολα ξεκινας χωματινα σχολεία...αν τωρα καταλήξουμε με κανενα εντουρο ε τότε θα πάμε από τη διαδρομή ανάποδα...εκτος αν στο μεταξύ μας έχουν φάει οι μεταλλάξεις και δε βγούμε ποτέ από το σπίτι μας...
Όποιος έχει να μεταφέρει εμπειρίες από ασφάλτινα σχολεία που έκανε ας τις γράψει να εχουμε να συζητάμε και τίποτα πέρα από μεταλλάξεις κτλ...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Χούντρα έχω πάει αρκετές φορές αυτά τα χρόνια. Πρώτη φορά όταν είχε την διεύθυνση του CSS, αργότερα και στο χωριό εδώ. Το μάθημα είναι "απλό" αλλά περιεκτικό και to the point και η λόκαλ πίστα βολεύει λίγο παραπάνω γιατί είναι πιο στενή, με πιο πολλές στροφές. Κάθε φορά θυμάμαι ότι ξεχνάω τα "σωστά".
 

Tol

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
VFR
Πάντως αν υπάρχουν άτομα που το σκέφτονται, ωραία ιδέα θα ήταν να μαζευτούμε να πάμε παρέα για να έχουμε και την καλύτερη τιμή. Μέσα εγώ.
 

BlackArrow

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι Αττικής
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Honda Africa CRF1000 DCT ( Η πρώην )
KTM 1190 Adventure
Είχα κάνει στο Σπανό πριν δύο χρόνια ασφάλτινο μάθημα. Ωραίος τύπος και σε ένα 8ωρο μου έδωσε πολλά πράγματα και τεχνικά αλλά και νοοτροπία.

Θα συμμετείχα και γω αν μαζευόμασταν για Οff road level 1 κάπου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom