Μαυροβούνιο...

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Το καλοκαίρι κανονίζουμε με 2 φίλους να κάνουμε ολίγον Δαλματικές...για τις συζύγους, λίμνες Πλίτβιτσε, Σεράγεβο και από Μόκρα Γκόρα να "πέσουμε" προς Μαυροβούνιο στις ομορφιές κι από εκεί να πάρουμε τον δρόμο προς τα πίσω.

Για να συμπέσουν οι άδειες και των 6, αναγκαστικά θα φύγουμε 31/7 και πρώτη διανυκτέρευση κλασσικά Οχρίδα.
1/8 Κότορ, 2-3/8 Ντουμπρόβνικ, 4/8 λέμε Ζαντάρ για να είμαστε όσο το δυνατόν πιο κοντά την επόμενη μέρα στις λίμνες με διαμονή 5/8 και την επόμενη Σεράγεβο 6/8.
Από Σεράγεβο θα πάμε Μόκρα Γκόρα 7/8 και από εκεί θα ήθελα περισσότερο την βοήθεια σας!

Έχοντας κάνει το 2015, αυτό Κότορ προς Mokra Gora λέμε να κάνουμε αυτή την διαδρομή Mokra Gora προς Kolasin
με διαμονή στο Kolasin (ή όπου αλλού προτείνετε) και από εκεί αυτή Kolasin προς Σκόδρα με τελευταία διαμονή εκτός, στην Σκόδρα.

Τις διαδρομές στο Μαυροβούνιο τις έχω αντλήσει από τα καταπληκτικά ταξιδιωτικά που έχω διαβάσει εδώ και θα ήθελα πληροφορίες-παρατηρήσεις(όχι απαραίτητα μόνο για τα πάρκα του Μαυροβουνίου) και ότι άλλο χρήσιμο έχετε να προτείνετε από την εμπειρία σας!
Ευχαριστώ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το kolasin είναι αδιάφορο για να μείνεις.
Εγώ θα κοιτούσα το zabliac ή στην παραποταμια διαδρομή που έχει δίπλα στο ποτάμι αρκετά καταλύμματα.
 

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Το θυμάμαι που το είχες αναφέρει...αλλά μου είχαν κάτσει τα σπιτάκια :D


Εντάξει θα κοιτάξουμε και ίσως κάτι πιο ενδιαφέρον στην παραποτάμια διαδρομή ίσως λίγο πριν. Για το Zabliac δεν νομίζω, γιατί είναι πολύ κοντά από την Μόκρα Γκόρα και μετά θα είναι μεγαλύτερη η απόσταση μέχρι Σκόδρα.

Σαν διαδρομή μέσα στο Μαυροβούνιο, την έχω "χαράξει" σωστά;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το θυμάμαι που το είχες αναφέρει...αλλά μου είχαν κάτσει τα σπιτάκια :D


Εντάξει θα κοιτάξουμε και ίσως κάτι πιο ενδιαφέρον στην παραποτάμια διαδρομή ίσως λίγο πριν. Για το Zabliac δεν νομίζω, γιατί είναι πολύ κοντά από την Μόκρα Γκόρα και μετά θα είναι μεγαλύτερη η απόσταση μέχρι Σκόδρα.

Σαν διαδρομή μέσα στο Μαυροβούνιο, την έχω "χαράξει" σωστά;
Μια χαρά είναι η διαδρομή.
Σπιτάκια έχει παντού όλη η διαδρομή.
Μετά το ζαμπλιακ έχει την γέφυρα που κάνει ο κόσμος ζιπλαιν....εκεί έχει πολύ σπιτάκι.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Παρακολουθώ το θέμα ..... Να πάρω μαζί σου πληροφορίες αν και θα κάνω και το καραβάκι στην λίμνη τις βόρεια Αλβανίας που το έχω άχτι τόσα χρόνια !!!!! Δες το αξιζει

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Και πολύ καλά κάνεις που το παρακολουθείς να το εμπλουτίσεις κιόλας!
Αυτό με το καραβάκι το έχω δει, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν με πολύ ψήνει, δεν μας βγαίνει και στο δρομολόγιο βέβαια.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Και πολύ καλά κάνεις που το παρακολουθείς να το εμπλουτίσεις κιόλας!
Αυτό με το καραβάκι το έχω δει, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν με πολύ ψήνει, δεν μας βγαίνει και στο δρομολόγιο βέβαια.
Τα δρομολόγια ισχύουν ότι λέει;;;; Η θα φάμε πόρτα;;;; Εγώ πιστεύω είναι ότι καλύτερο θα έχω κάνει!!!!

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Το καλοκαίρι εκεί γίνεται της πουτάνας. Η Αλβανία είναι κόλαση αλλά και ο δρόμος της Γιουγκοσλαβίας.
Δεν έχει σημασία αν είναι μέρα ή νύχτα στα σύνορα χλμ οι ουρές
+ ένα κάρο τρόμπες σκατό-Τουρκο-Γερμανοί (ειδική ράτσα καραμαλάκα καμία σχέση με τους απέναντι)
την έχουν δει ρέισερς.
Για ΜΕΝΑ ή πάτε Πάσχα ή καθόλου.
Σιχτίρ πια
υγ
αν αποφασίσετε να βαρέσετε κανένα λατζογερμανό
θα βρείτε τον μπελά σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Και που δεν γίνεται της γιόλας το πρώτο δεκαπενθήμερο του Αυγούστου...το έχω ζήσει.
Αλλά προκειμένου να μείνουμε εδώ θα την υπωστούμε την όποια ταλαιπωρία...τουλάχιστον θα είμαστε πολύ καλή παρέα!
Θα βγάλουμε λίγο παραλιακό και από Ντουμπρόβνικ, θα ανέβουμε προς τις λίμνες και θα γυρίσουμε από τα βνά! :biker:
 

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Αυτήν την διαδρομή την έχει κάνει κάποιος;


Από Σεράγεβο μέχρι τα σύνορα για Μαυροβούνιο λέει 2 ώρες για 95χλμ. κι από ότι βλέπω στο maps φαίνεται σαν χωματόδρομος...τουλάχιστον το τελευταίο κομμάτι.
Στις αξιολογήσεις Hum Border Crossing του maps λένε για μια ξύλινη γέφυρα της κακιάς ώρας!
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Αυτήν την διαδρομή την έχει κάνει κάποιος;


Από Σεράγεβο μέχρι τα σύνορα για Μαυροβούνιο λέει 2 ώρες για 95χλμ. κι από ότι βλέπω στο maps φαίνεται σαν χωματόδρομος...τουλάχιστον το τελευταίο κομμάτι.
Στις αξιολογήσεις Hum Border Crossing του maps λένε για μια ξύλινη γέφυρα της κακιάς ώρας!
Αν θέλεις μπορώ να στείλω απο χώμα! πες, μην ντρέπεσαι! :dnl:
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Η διαδρομή που έχεις στο maps είναι όμορφη και σαν πρώτη γνωριμία με την περιοχή είναι πολύ αντιπροσωπευτική.
Εάν θελήσεις λίγο πιο πολύ φύση και επαρχία υπάρχει μια πολύ όμορφη διαδρομή :
Στο google maps θα την βρείς σαν R434 και αρχίζει λίγο ανατολικότερα απο το χωριό Kalinovik (Διακλάδωση με R433 από τον Μ18 της διαδρομής που έχεις βάλει). Είναι βατός χωματόδρομος χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες. Ισως 2-3 φουρκέτες να χρειαστούνε προσοχή. Έχω βγάλει την διαδρομή με φίλο που είχε τότε GS1150 χωρίς να ζοριστεί. Συνολικά η ο χωματόδρομος είναι κάπου 70 χλμ και θέλει ένα χαλαρό 2.
Η διαδρομή κατευθύνεται νότια προς τα σύνορα με το Μαυροβούνιο. Περνάει μέσα από το εθνικό πάρκο Sutjeska όπου μπορείς να δείς από πολύ κοντά ένα κομμάτι από των Διναρικών Άλπεων και συγκεκριμένα την οροσειρά Zelengora. Η κορυφή Bregoč (2014) φαίνεται από την διαδρομή και την λίμνη Orlovačko που βρίσκεται στα μισά της διαδρομής και μπορείτε να κάνετε στάση. Στη συνέχεια της διαδρομής και 10 χιλιόμετρα νοτιότερα στα δεξιά φεύγει ένας χωματόδρομος που καταλήγει στις πηγές του Neretve. Αν είναι ντάλα καλοκαίρι παίζει να είναι ξερές. Στην συνέχεια και 10 χιλιόμτερα περίπου αργότερα ο δρόμος βγάζει στον Μ20. Εδώ τελειώνει το χωμάτινο κομμάτι. Κάνοντας αριστερά και ακολουθώντας τον Μ20 περίπου 30 χιλιόμετρα αργότερα βρίσκεσαι πίσω από την Ζelengora (ακόμα μεσα στο πάρκο Sutjeska) και στα δεξιά περνάς ένα απο τα 2 παρθένα δάση της Βοσνίας το Perucica. (Το άλλο είναι το Ravna Vola ακριβως κάτω απο την κορυφή Bjelašnica 10 χλμ νοτιοδυτικά απο το Σαραγεβο). Στη συνέχεια φτάνεις στον μνημείο του 2ου παγκοσμίου της Tjentište για την μάχη στη Sutjeska. Η περιοχή έχει διαμονή και τις εισόδους για το πάρκο. Περισσότερες πληροφορίες για το πάρκο εδώ, εδώ και εδώ΄. Με google translate από Σερβικά σε αγγλικά θα βγάλεις άκρη.
Συνεχίζοντας τον Μ20 και πηγαίνοντας ανάποδα στο Δρίνο ποταμό καταλήγεις στον Μ18 που έχεις στην διαδρομή σου. Στην ουσία έχεις κάνει ένα κύκλο (αρκετών χιλιομέτρων ) και συνεχίζεις την διαδρομή που είχες αρχικά. Στο χωριό Brod και λίγο παρακάτω στο Foca έχει βενζινάδικο. Για αρκετά χρόνια και μέχρι να βγείς Nikcic δεν έιχε άλλη βενζίνα στη διαδρομή. Edit : Βλέπω μια EKO στο Pluzine...
 
Τελευταία επεξεργασία:

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Ωωω, τώρα ζηλεύω!
Εμείς τελικά αφαιρέσαμε το κομμάτι Κροατία-Μαυροβούνιο απ' το ταξίδι μας γιατί μας έβγαιναν πολλά τα χιλιόμετρα και μεγάλη η πίεση. Οπότε δεν έχω να προσφέρω κάτι στη συζήτηση όσον αφορά το θέμα "μοτοσυκλέτα", αλλά:
Έκανα τη διαδρομή αυτή με την ίδια κατεύθυνση το καλοκαίρι του 2019 με αμάξι όμως.
Περάσαμε από Αγίους Σαράντα, διανυκτερεύσαμε στο Δυρράχιο και από εκεί Μαυροβούνιο, το οποίο δυστυχώς απλά διασχίσαμε με πολύ σύντομες στάσεις στον κόλπο της Κότορ (που είναι απ' τα πιο όμορφα μέρη που έχω δει στη ζωή μου). Εμείς συνεχίσαμε βόρεια προς Κροατία και φτάσαμε στο Split όπου και διανυκτερεύσαμε (σε μία μέρα, ναι - αλλά δεν το προτείνω με μηχανή). Η διαδρομή μας έβγαλε κούραση, εκνευρισμό και ψιλοκαυγάδες στο αμάξι.
Το κομμάτι της Αλβανίας δεν μας προβλημάτισε κάπου, αλλά δεν ψήνομαι και να το ξανακάνω. Είχε μια περίεργη ατμόσφαιρα όλη η χώρα, δεν μπορώ να πω ακριβώς τι, αλλά δεν μας άρεσε καθόλου. Μη σε προκαταβάλλω, παρόλα αυτά, τονίζω ότι δεν είχαμε το παραμικρό ζήτημα στην Αλβανία, ούτε με ανθρώπους, ούτε με αρχές (σύνορα κτλ). Απλά η περιρέουσα ατμόσφαιρα ήταν μυστήρια. Όλα αυτά πάντως αλλάζουν αμέσως μόλις μπεις Μαυροβούνιο.
Αρχικά σκοπεύαμε να διανυκτερεύσουμε Ντουμπρόβνικ, αλλά ήταν πολύ δύσκολο να βρούμε τελευταία στιγμή ξενοδοχείο με 2 σκυλιά μαζί μας, γι' αυτό συνεχίσαμε μέχρι Split.

Η διαδρομή είναι απλά πανέμορφη!

Να σημειώσω το εξής, που μάλλον το ξέρεις ήδη. Εγώ (επειδή είμαι πανέξυπνος) δεν είχα προμηθευτεί την πράσινη κάρτα για το αμάξι και αναγκάστηκα να πληρώσω κάποιου τύπου ασφάλεια για να μπω στο Μαυροβούνιο. Αν δεν θυμάμαι εντελώς λάθος κόστισε κοντά στα 100 ευρώ, κι ας ήταν μόνο για να διασχίσουμε τη χώρα. Τραγική βλακεία από μέρους μου. Κάτι ανάλογο νομίζω συνέβη στη Βοσνία (ένα πολύ μικρό κομμάτι 10 σχεδόν χιλιομέτρων στο Νέουμ. Αλλά αυτό μπορεί και να το θυμάμαι εντελώς λάθος και να έχει κάτι να κάνει με τη βινιέτα εκεί (που δεν αποκλείεται και να αποφάσισα να μην πληρώσω, οπότε να είχα το άγχος και να μου έμεινε αυτή η κακή αίσθηση). Πάντως τσέκαρέ το λιγάκι αυτό, τι ισχύει για τις ασφάλειες και τις οδικές στις χώρες που δεν ανήκουν στην ΕΕ (αχ Ευρώπη)...

Όπως είπα, δεν έχω πολλά να προσφέρω, καλό ταξίδι να ευχηθώ και ελπίζω να δούμε ωραίες φωτογραφίες να ζηλεύουμε! :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom