Μεσαία δικυλινδρα/τρικυλινδρα on-off/adve...Ποιο καινούριο θα αγοράζατε και γιατί;

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
To bmw ή ελληνιστί πε εμ φε...κερδίζει με ένα πόντο. αν βγάλουμε από την εξίσωση τη βαθμολογία για την εμφάνιση, που είναι κάτι τελείως υποκειμενικό, τότε το αποτέλεσμα αλλάζει...
Τα bmw είναι κορυφαία σε άνεση και εργονομία αλλά νομίζω ότι η BMW κάπου το έχασε με τη μεσαία κατηγορία. Δηλαδή η τάση τα 2-3 τελευταία χρόνια ήταν το F700gs για πρώτη φορά να είναι ψηλότερα στις πωλήσεις από το F800gs...και πολύ πιθανό αυτή η τάση να συνεχιστεί. Γιατί; γιατί έφτιαξε μηχανή μεσαίας κατηγορίας που πλησιάζει σε τιμή και βάρος μηχανές υψηλότερου κυβισμού και όγκου. Είμαι από αυτούς που είχαν γράψει ότι μόλις βγουν και από τις υπόλοιπες εταιρίες τα μεσαία 800αρια η Bmw δεν πρόκειται να δει τις πωλήσεις που είχε το 800 παλιότερα και τα άλλα μεσαία. Για να δούμε όμως...
Έχω μιλήσει στο παρελθόν ότι θα δούμε από την μπεμφε δυκυλινδρους εν σειρά 1000 και 1200 κυβικών
είδαμε την σκατεμ να πηγαίνει στον εν σειρά κινητήρα εκεί που δέσποζε ο βε
κοστοβοροι οικονομικά οι μποξερ και οι βε και ίσως σιγά σιγά γίνουν , αντιπροσωπεύσουν ειδικές κατηγορίες πελατών στο μεσο-μακροπροθεζμο μέλλον
για αυτό μοτογκουτσι και ξερό ψωμί
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το Τ700 δαγκωτό γιατί μου αρέσει πολύ, γιατί έχει ότι θα ήθελα να έχει το Άφρικα 750 που είχα κάποτε, γιατί έχει 50/50 χαρακτήρα, γιατί θέλω κατι να πάω στα -αν αλλά και να γυρίσω, γιατί έχει δοκιμασμένο μοτέρ, γιατί δεν χρειάζομαι πιο πολύ δύναμη ή κυβικά, γιατί δεν θα χαλάει φαντάζομαι και γιατί η κυρά δεν έρχεται πια μαζί αλλά και να θελήσει κάποια στιγμή πάλι δεν θα έρχεται.

Τα επόμενα 5 χρόνια θα ήθελα πολύ ένα μεταχειρισμένο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αφού η "μεσαία" κατηγορια κινείται πάνω από τα 200 κιλά, δεν κάνει για δικαβαλο, δεν έχει αρκετή δυναμη, δεν φορτώνεται όσο θέλω.... Δεν θα έπαιρνα κανένα.
Είναι η χρήση που κάνει ο καθένας και αυτό πρέπει να υπολογίζει κάποιος πριν κάνει την αγορά.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Αφού η "μεσαία" κατηγορια κινείται πάνω από τα 200 κιλά, δεν κάνει για δικαβαλο, δεν έχει αρκετή δυναμη, δεν φορτώνεται όσο θέλω.... Δεν θα έπαιρνα κανένα.
Είναι η χρήση που κάνει ο καθένας και αυτό πρέπει να υπολογίζει κάποιος πριν κάνει την αγορά.

175 κιλά στεγνό...με 1200αρι κινητήρα και άξονα...πιο μεσαίο κι από τα μεσαία στα κιλά. Είναι αλήθεια πραγματικό νούμερο; Και τι κάνουν οι λεγόμενες κορυφαίες ευρωπαϊκέ9ς εταιρίες σε αυτόν τον τομέα; Γιατί τα κιλά τραβάνε την ανηφόρα;
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ρε σεις θα μας τρελανετε? Παλι τα ιδια θα λεμε? Δεν εχει ουτε φερινγκ/μασκα, εχει μολις 13 λιτρα ντεποζιτο, εχει σελιτσα, δεν εχει υποπλαισιο για σχαρες φορτωμα κτλ και ηταν και πανακριβο!

Τα κιλα οπως και στον ανθρωπο, ουτε ερχονται ουτε φευγουν ως δια μαγειας! Κατι πρεπει να θυσιασεις!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

175 κιλά στεγνό...με 1200αρι κινητήρα και άξονα...πιο μεσαίο κι από τα μεσαία στα κιλά. Είναι αλήθεια πραγματικό νούμερο; Και τι κάνουν οι λεγόμενες κορυφαίες ευρωπαϊκέ9ς εταιρίες σε αυτόν τον τομέα; Γιατί τα κιλά τραβάνε την ανηφόρα;
Μακάρι να έβγαινε καινούργιο καρντια μου.
Εχω την τύχη να το βολταρω και είναι μοναδικό.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ρε σεις θα μας τρελανετε? Παλι τα ιδια θα λεμε? Δεν εχει ουτε φερινγκ/μασκα, εχει μολις 13 λιτρα ντεποζιτο, εχει σελιτσα, δεν εχει υποπλαισιο για σχαρες φορτωμα κτλ και ηταν και πανακριβο!

Τα κιλα οπως και στον ανθρωπο, ουτε ερχονται ουτε φευγουν ως δια μαγειας! Κατι πρεπει να θυσιασεις!
Και ειναι ακόμα πανάκριβο.
Μοντέλα 2007 πωλουντε 12000 με παρακάλια.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Και ειναι ακόμα πανάκριβο.
Μοντέλα 2007 πωλουντε 12000 με παρακάλια.
Το ειχε αυτος στη δουλεια που μου πουλησε το 1150GS. Οντως, εξωπραγματική αισθηση. Φαινοταν σαν να ηταν 100κιλα και τρομερη διαφορα το κλασσικο πιρουνι.



Ο μπαγασας ειχε κι αυτο...



Τα ειχα παρει ολα βολτα μεσα στο εργοταξιο στο λιμανι του Ντουμπαι, ειχαν ερθει καμια δεκαρια observations απο το σεκιουριτι της DP World. :fun
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ο κλασικός καημός με τα κιλά στα On/Off... Αφού και 160 κιλά να είναι μετά θα του βάλουμε διπλό σταντ, κάγκελα εμπρός, κάγκελα πίσω, προβολάκια, τσαντάκια κτλ. :p

Σοβαρά τώρα...

Αν σε ενδιαφέρει να κάνεις αξιοπρεπώς ΚΑΙ ταξίδια, τα κιλά σε On/Off δεν είναι πρόβλημα αν ή μηχανή είναι καλοζυγισμένη και με καλές αναρτήσεις. Δεν πας με αυτήν σε χωμάτινους αγώνες ταχύτητας και θέλεις να έχεις και μια καλή συμπεριφορά στην άσφαλτο απέναντι σε ανέμους.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αφού η "μεσαία" κατηγορια κινείται πάνω από τα 200 κιλά, δεν κάνει για δικαβαλο, δεν έχει αρκετή δυναμη, δεν φορτώνεται όσο θέλω.... Δεν θα έπαιρνα κανένα.
Είναι η χρήση που κάνει ο καθένας και αυτό πρέπει να υπολογίζει κάποιος πριν κάνει την αγορά.
:oops:
Θα μας τρελανεις τελειως?


...Αυτο θελεις, ετσι?
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Για κοντούς διμετρους (ένα μέτρο το κάθε πόδι) αναβάτες τι έχει το μενού;
όλα σου κάνουν.... και με ένα σετακι χαμηλώματος πίσω θα εισαι ευτυχισμένος και με τα 2 πόδια κάτω.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
όλα σου κάνουν.... και με ένα σετακι χαμηλώματος πίσω θα εισαι ευτυχισμένος και με τα 2 πόδια κάτω.
ε ναι... γιατί με τα 2 πόδια πάνω, ... άλλα θα σου κάνουν, πάλι ευτυχισμένος θα είσαι :):)

(πλακίτσα, μη με παρεξηγάς... ξύρισα το μούσι και πήρε αέρα ο εγκέφαλος...)
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Βρε καλως τον Θοδωρα! Να ρε! Ο Θοδωρης θα μας λυσει τον προβληματισμο! Πες μας ρε συ todor ποιο μεσαιο ον/οφ θα επαιρνες?

ξύρισα το μούσι
Pic or it didn't happen!
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
:disgust:
Τακουνια Ελενη.Ναναι ον -οφ κ ο αναβατης
ε ναι... γιατί με τα 2 πόδια πάνω, ... άλλα θα σου κάνουν, πάλι ευτυχισμένος θα είσαι :):)

(πλακίτσα, μη με παρεξηγάς... ξύρισα το μούσι και πήρε αέρα ο εγκέφαλος...)
με πεθάνατε στο γέλιο βραδιάτικα ............:pointu:
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Βρε καλως τον Θοδωρα! Να ρε! Ο Θοδωρης θα μας λυσει τον προβληματισμο! Πες μας ρε συ todor ποιο μεσαιο ον/οφ θα επαιρνες?
Pic or it didn't happen!
ορίστε... εδώ δίνω την πρότασή μου, πριν περιοριστούμε στα καινούρια

εδώ με σπουδαία επιχειρήματα λέω την πρότασή μου, αφού άλλαξε το θέμα

και εδώ... δεν περιγράφω άλλο

:friend:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
  • Για τον συνειδητοποιημενο χωματερο που κανει και μακρινα ταξιδια μονος, Τ700 δαγκωτο.
  • Για καποιον απλα περναει και χωμα, VStrom 650 (με ακτινες) αν δεν τον χαλαει η εμφανιση του.
Για τον δευτερο θαλεγα επισης Tiger XCx, που ειναι εξαιρετικο μηχανακι στην τελευταια εκδοση του 2018, αλλα εχει πιο δυσκολη μεταπωληση αν δε "δεσει" μαζι του.
 
Top Bottom