Μεσαία δικυλινδρα/τρικυλινδρα on-off/adve...Ποιο καινούριο θα αγοράζατε και γιατί;

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Θύμισε μου να σου δώσω βόλτα την χοντρή στο χώμα... Θα αναθεωρήσεις και ίσως αλλαξοπιστησεις:p
Την έχω πάρει και ειναι οντως φαινόμενο το θηριο, αλλά για το συγκεκριμενο συγκριτικο ήταν ξεξαθαρα ο οδηγος πιστευω.
Σεπτεμβρη Υμηττο?
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Tα πρώτα Τenere 700 έχουν ήδη παραδοθεί. Σήμερα είδα 2 στην πόλη μου, παραδόθηκαν σήμερα...εν τω μεταξύ στα review που εχει κανει το Brake τα εκθειάζουν και τα 2...ίσως το 790R λίγο παραπάνω μεν αλλά στη συζήτηση στα σχόλια γράφουν ξεκάθαρα ότι η διαφορά που εχουν αυτά τα 2 στα χρήματα δεν αντικατοπτρίζεται και στην πραγματικότητα...η ερώτηση βεβαια ήταν κάπως αλλιώς δλδ
-Is the Ktm worth the extra £3500 over the Yamaha?
-No.
Το τι αξίζει για τον καθένα βέβαια είναι υποκειμενικό αλλά η δήλωση καταγράφηκε.
Βαζω και τα 2 βίντεο με τα review τους που είναι πολύ καλά...Δυστυχως ακόμα δεν υπάρχουν τα μηχανάκια ούτε για δείγμα να τα δεις στην επαρχία τουλάχιστον...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα καλύτερα review θα τα έχουμε εδώ μέσα, μετά από 6 μήνες....
Από τους δικούς μας καθημερινούς αναβάτες και την "φυσιολογική" καθημερινή χρήση.
Οι αγωνιαρηδες δημοσιογράφοι είναι άλλη κατηγορία.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στο βίδεο με το 790, παρατήρησε κανείς το πόσο πολύ χοροπηδάει ο πίσω τροχός ή μόνο εγώ το βρήκα περίεργο;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σαν οδηγό τον άγγλο δεν τον ξέρω. Οι δικοί μας είναι καλοί, το στυλάκι "δεν ξέρει ουδείς πλην ημών" είναι ολίγο κουραστικό.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Στο σημειο με τον επιστημονικο τροπο που μετραει το ζυγισμα των μηχανων σηκωνοντας τα ποδια σταματησα το βιντεο...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Δε νομίζω ότι προσπαθεί να αποδείξει κάτι επιστημονικά ή μη. Η αίσθηση στην οδήγηση μιας μηχανής είναι υποκειμενικό πράγμα γιατί εξαρτάται και από τις ικανότητες και τις διαστάσεις του κάθε αναβάτη...Νομίζω μερικές φορές η αίσθηση είναι πολύ πιο χρήσιμη ή εύληπτη από έναν αριθμό, νούμερο, ποσοστό κτλ.

Υπόψη ότι το μπουφάν δεν είναι δικό του. Του το έστειλε μου είπε κάποιος gsmaniac
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
To βίντεο του αυτό μου θύμισε και λίγο ένα προηγούμενό του που σύγκρινε το 1090 R και την Africa Twin CRF1000L. Νομίζω τα νούμερα λένε KTM...όμως το ρεζουμέ είναι ότι την αισθητή διαφορά θα την καταλάβεις όταν πιέσεις αυτές τις μηχανές. ίσως σε σημείο που πολλοί αναβάτες να μη φτάσουν ποτέ. Το λέει και από την αρχή ότι η αίσθηση είναι διαφορετική ότι πρόκειται για δύο διαφορετικές μηχανές. Οκ αλλά κάθε μηχανή είναι μοναδική σε κάποιο βαθμό. Η τελική αίσθηση το ποια ταιριάζει στον καθένα καλύτερα είναι κάτι που μόνο όταν τις οδηγήσει καποιος αρκετά και για να μην πω back 2 back μπορεί να καταλάβει.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στο σημειο με τον επιστημονικο τροπο που μετραει το ζυγισμα των μηχανων σηκωνοντας τα ποδια σταματησα το βιντεο...
Υπονοείς ότι το Τ700 το πατούσε κάποια στιγμή κανονικά και μετά σήκωσε τα πόδια;
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Νομίζω ότι τα μαρσπιε στο T700 είναι πιο χαμηλά, οπότε ίσως είναι και πιο εύκολο-γρήγορο να πατήσεις πόδι στο έδαφος μόλις αντιληφθείς ότι χάνεις ισορροπία.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Νομίζω ότι τα μαρσπιε στο T700 είναι πιο χαμηλά, οπότε ίσως είναι και πιο εύκολο-γρήγορο να πατήσεις πόδι στο έδαφος μόλις αντιληφθείς ότι χάνεις ισορροπία.
one meter sevety centimeters tall. είναι και πιο κοντά τα πόδια, οπότε η εντολή από τον εγκέφαλο φτάνει στην πατούσα πιο γρήγορα. εννοώ ότι απλά δεν το πατάει ποτέ κανονικά, οπότε μεταξύ δύο μοτοσικλετών που είναι και στις δύο με το νύχι του μεγάλου δάχτυλου στο έδαφος, το τεστ ήταν συνεχές όσο ήταν σταματημένος και το θεατρικό με το πόδι στο μαρσπιέ περιττό :p
(standing disclaimer είναι 1000% σίγουρο ότι είναι καλύτερος οδηγός από εμένα)

Το συμπέρασμα δεν διαφέρει από ότι έχουν πει όλοι όσοι τα οδήγησαν. Και με χαρά βλέπω και ιδιοκτήτες να είναι χαλαροί και να το χαίρονται απροβλημάτιστα.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Το συμπέρασμα δεν διαφέρει από ότι έχουν πει όλοι όσοι τα οδήγησαν. Και με χαρά βλέπω και ιδιοκτήτες να είναι χαλαροί και να το χαίρονται απροβλημάτιστα.
Σε ποιο από τα δύο αναφέρεσαι;
 
Top Bottom