Μετά το fazer το χάος, μετά το fazer το τίποτααααααα (δηλαδή μετά το fazer, τι;;;; )

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Ο όρος δεν είναι δικός μου, τον "δανείστηκα" από Αγγλικά περιοδικά ειδικού τύπου που διάβαζα στα 90ς, χρησιμοποιείτο για να περιγράψει το πόσο καλά ήταν μερικά αυτοκίνητα στον δρόμο. Πχ θυμάμαι τίτλο άρθρου "Toyota Carina, it makes your laundry cleaner" πιο βαρετό πεθαίνεις.

Το Versys ας πούμε ήταν εξίσου άψυχο, λόγω ευνουχισμένου κινητήρα. Εννοείται ότι τα όριά του γενικώς είναι απείρως ψηλότερα από τις ικανότητές μου αλλά ακόμα και τα κουλάδια έχουν δικαίωμα στο μανιασμένο ουρλιαχτό του Ι4 ψηλά, όχι στο χασμουρητό "έλα ρε μαν μου ρίξε στροφές τώρα μη γ@μι3σαι ρε κολλητέ"
Αν δεν θες βαρετο, τοτε θα πας σε πορτοκαλι μονοδρομο να ξεμπερδευεις (Συμφωνα με τον παραγοντα τα κανω ολα). Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δεν παλευεσαι... Ολα σου βρωμανε, ολα σου ξινίζουν. Μηπως να αποδεχτεις οτι το μηχανακι που θες και θα γουσταρες να αγορασεις δεν υπαρχει ακομη στην αγορα? Ερχονται πολλα νεα μοντελα που παιζει να σου κανουνε, μηπως να εκανες υπομονη να σε βρει εκεινο αντι να ψαχνεσαι "με το ζορι" να βρεις κατι?
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Γιαννη αντε βρασε μας με το CBF τωρα Yamaha XTZ Super Tenere '15 - 11.300 € - Car.gr Αντε παρτο πριν το προλαβει ο akis69
Μένω πιστός στο στρώμ μου(γαμω τα € μου) και δεν νομίζω όταν αξιωθω να αλλάξω ότι θα πάρω τέτοιο μόσχο όπως έχουν έρθει τα πράγματα.
Γιάννη,από όσα έχεις οδηγήσει ποια 2-3 σαρεσουν περισσότερο και είναι πιο κοντά στα θέλω σου και στην τσέπη σου εννοείται.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν παλευεσαι... Ολα σου βρωμανε, ολα σου ξινίζουν. Μηπως να αποδεχτεις οτι το μηχανακι που θες και θα γουσταρες να αγορασεις δεν υπαρχει ακομη στην αγορα? Ερχονται πολλα νεα μοντελα που παιζει να σου κανουνε, μηπως να εκανες υπομονη να σε βρει εκεινο αντι να ψαχνεσαι "με το ζορι" να βρεις κατι?
Βασικά ΟΛΑ τα θέλω, γιατί όλα είναι καλές μοτοσικλέτες. Οι διαφορές στις λεπτομέρειες κάνουν... την διαφορά ανάμεσα στο θα το πλήρωνα και το όχι.

Επειδή έρχονται πολλά νέα όντως αυτό είναι το επικρατέστερο σενάριο, να περιμένω το κάτι τις και να δω για νέο, αλλά θα βολευτώ με μετάχειρο σε χαμηλότερη κατηγορία τιμής.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
εγώ το γκόβω να παίρνει φέιζερ τρακαρισμένο και να ....μεταλαμπαδεύει όλα τ ανταλλακτικά.
(εκτός του αμορτισερ)
Δω θα μαστε

Έχει πάθει οξεία γιαμαχίαση
όπως κι εγώ
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Γιαννη αντε βρασε μας με το CBF τωρα Yamaha XTZ Super Tenere '15 - 11.300 € - Car.gr Αντε παρτο πριν το προλαβει ο akis69
Το δευτερης γενιας ΧΤΖ 1200 ειναι εξαιρετικο και καλοστημενο μηχανακι με αξονα που ειναι σε αισθηση σχεδον σαν αλυσιδα, τοχει φιλος και τοχω οδηγησει εκτεταμενα. Αλλα σε αστικο περιβαλον με κινηση δουλευει συχνα/πυκνα το βεντιλατερ επειδη εχει τα ψυγεια πλαϊ, εχετε το υπ'οψη αυτο γιατι δεν ειδα ναχει γραφτει πουθενα. Γιαννη amyroukai, δεν ειμαι σιγουρος αν τοχεις δοκιμασει (αν και αμφιβαλω καθως εχεις δοκιμασει σχεδον τα παντα :rolleyes:), αν οχι παντως πρεπει - και αν "δεσεις" μαζι του σε κραταει και στη Γιαμαχα ;) βλεπε Γιαμαχιαση απο πανου :D
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Το δευτερης γενιας ΧΤΖ 1200 ειναι εξαιρετικο και καλοστημενο μηχανακι με αξονα που ειναι σε αισθηση σχεδον σαν αλυσιδα, τοχει φιλος και τοχω οδηγησει εκτεταμενα. Αλλα σε αστικο περιβαλον με κινηση δουλευει συχνα/πυκνα το βεντιλατερ επειδη εχει τα ψυγεια πλαϊ, εχετε το υπ'οψη αυτο γιατι δεν ειδα ναχει γραφτει πουθενα. Γιαννη amyroukai, δεν ειμαι σιγουρος αν τοχεις δοκιμασει (αν και αμφιβαλω καθως εχεις δοκιμασει σχεδον τα παντα :rolleyes:), αν οχι παντως πρεπει - και αν "δεσεις" μαζι του σε κραταει και στη Γιαμαχα ;) βλεπε Γιαμαχιαση απο πανου :D
Ξέρουμε τι διαφορές έχει σε σχέση με την πρώτη γενιά;
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ξέρουμε τι διαφορές έχει σε σχέση με την πρώτη γενιά;
Στα σιγουρα εχει αλλη χαρτογραφηση κινητηρα που δινει περισοτερη δυναμη/ροπη, στα της πρωτης γενιας αλλαζανε πολλοι τη χαρτογραφηση μαζι με φιλτρο/εξατμιση γιατι ητανε φιμωμενο. Επισης εχει προαιρετικα ηλεκτρονικα ρυθμιζομενες αναρτησεις. Και αλλες μικροδιαφορες.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
καλα τα ελεγε και οπως επρεπε ο τερενς ειδικα σε καποιους εκει μεσα.
Ο άνθρωπός μου είναι πραγματικά πολύ συμπαθής

Αλλά οφείλουμε να αναγνωρίσουμε ότι τρελή κολλημένη βελόνα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ξέρουμε τι διαφορές έχει σε σχέση με την πρώτη γενιά;
H πιο σοβαρή ήταν αλλαγή στον συμπλέκτη γιατί τα πρώτα είχαν κάτι θορύβους κλπ και έχω διαβάσει αρκετούς που έβαλαν τον δεύτερης γενιάς στα μηχανάκια. Νομίζω αντίστοιχα θέματα είχαν και τα χιλιάρια βεστρόμ, τι είχαν πάθει οι μηχανολόγοι εκείνες τις χρονιές;

Κατά τα λοιπά όλοι "παραπονιούνται" ότι είναι κλειστός ο κινητήρας και κάνουν τις αλλαγές που είπε ο XLGeorge μαζί με επαναπρογραμματισμό στην ηλεκτρονική. Το καλό με τις ηλκτρονικές αναρτήσεις του τενερέ είναι ότι είναι συμβατικές με σερβομοτέρ στα ρυθμιστήρια, οπότε επισκευάζονται φτηνά. Ο Τέρενς θυμάμαι έλεγε ότι δεν το πάει κέντρο γιατί "ανάβει" και ακούγεται πολύ το βεντιλατέρ, επιβεβαιώνοντας αυτά που έγραψε και ο XLGeorge. Ο λόγος που αρκετοί βάζουν κάγκελα είναι ότι το ψυγείο βρίσκεται στο ένα πλαϊνό, τα ηλεκτρονικά στο άλλο (ο άλλος είναι ότι ADV χωρίς κάγκελα δεν γίνεται).

XLGeorge δεν το έχω οδηγήσει. Είναι από τις μοτοσικλέτες που μου αρέσουν οπτικά, με χωράει επάνω, δεν με κέρδισε στην καρδιά. Θέλω ένα extreme makeover με όλα τα καλά στοιχεία του 700, τώρα ξέρουμε ότι μπορούν. Η προτίμηση σε Yamaha που υπάρχουν στην γκάμα σήμερα είναι το Tracer 700 το οποίο με βολεύει περισσότερο από το 900, το ΜΤ10 - κρίμα που δεν βγήκε fazer10 και το Τενερέ 700.
 
Top Bottom