Μετά το fazer το χάος, μετά το fazer το τίποτααααααα (δηλαδή μετά το fazer, τι;;;; )

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
H πιο σοβαρή ήταν αλλαγή στον συμπλέκτη γιατί τα πρώτα είχαν κάτι θορύβους κλπ και έχω διαβάσει αρκετούς που έβαλαν τον δεύτερης γενιάς στα μηχανάκια. Νομίζω αντίστοιχα θέματα είχαν και τα χιλιάρια βεστρόμ, τι είχαν πάθει οι μηχανολόγοι εκείνες τις χρονιές;

Κατά τα λοιπά όλοι "παραπονιούνται" ότι είναι κλειστός ο κινητήρας και κάνουν τις αλλαγές που είπε ο XLGeorge μαζί με επαναπρογραμματισμό στην ηλεκτρονική. Το καλό με τις ηλκτρονικές αναρτήσεις του τενερέ είναι ότι είναι συμβατικές με σερβομοτέρ στα ρυθμιστήρια, οπότε επισκευάζονται φτηνά. Ο Τέρενς θυμάμαι έλεγε ότι δεν το πάει κέντρο γιατί "ανάβει" και ακούγεται πολύ το βεντιλατέρ, επιβεβαιώνοντας αυτά που έγραψε και ο XLGeorge. Ο λόγος που αρκετοί βάζουν κάγκελα είναι ότι το ψυγείο βρίσκεται στο ένα πλαϊνό, τα ηλεκτρονικά στο άλλο (ο άλλος είναι ότι ADV χωρίς κάγκελα δεν γίνεται).

XLGeorge δεν το έχω οδηγήσει. Είναι από τις μοτοσικλέτες που μου αρέσουν οπτικά, με χωράει επάνω, δεν με κέρδισε στην καρδιά. Θέλω ένα extreme makeover με όλα τα καλά στοιχεία του 700, τώρα ξέρουμε ότι μπορούν. Η προτίμηση σε Yamaha που υπάρχουν στην γκάμα σήμερα είναι το Tracer 700 το οποίο με βολεύει περισσότερο από το 900, το ΜΤ10 - κρίμα που δεν βγήκε fazer10 και το Τενερέ 700.
Ενα νεο ΧΤΖ 1200 για τον Αμυρου παρακαλωωωωωωωωωωω

Οσον αφορα το μεηκοβερ, δεν το κοβω.. Σε καμια 10ετια αν κρινω απο τις ανανεωσεις των προηγουμενων γενεών.....
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
H πιο σοβαρή ήταν αλλαγή στον συμπλέκτη γιατί τα πρώτα είχαν κάτι θορύβους κλπ και έχω διαβάσει αρκετούς που έβαλαν τον δεύτερης γενιάς στα μηχανάκια. Νομίζω αντίστοιχα θέματα είχαν και τα χιλιάρια βεστρόμ, τι είχαν πάθει οι μηχανολόγοι εκείνες τις χρονιές;

Κατά τα λοιπά όλοι "παραπονιούνται" ότι είναι κλειστός ο κινητήρας και κάνουν τις αλλαγές που είπε ο XLGeorge μαζί με επαναπρογραμματισμό στην ηλεκτρονική. Το καλό με τις ηλκτρονικές αναρτήσεις του τενερέ είναι ότι είναι συμβατικές με σερβομοτέρ στα ρυθμιστήρια, οπότε επισκευάζονται φτηνά. Ο Τέρενς θυμάμαι έλεγε ότι δεν το πάει κέντρο γιατί "ανάβει" και ακούγεται πολύ το βεντιλατέρ, επιβεβαιώνοντας αυτά που έγραψε και ο XLGeorge. Ο λόγος που αρκετοί βάζουν κάγκελα είναι ότι το ψυγείο βρίσκεται στο ένα πλαϊνό, τα ηλεκτρονικά στο άλλο (ο άλλος είναι ότι ADV χωρίς κάγκελα δεν γίνεται).

XLGeorge δεν το έχω οδηγήσει. Είναι από τις μοτοσικλέτες που μου αρέσουν οπτικά, με χωράει επάνω, δεν με κέρδισε στην καρδιά. Θέλω ένα extreme makeover με όλα τα καλά στοιχεία του 700, τώρα ξέρουμε ότι μπορούν. Η προτίμηση σε Yamaha που υπάρχουν στην γκάμα σήμερα είναι το Tracer 700 το οποίο με βολεύει περισσότερο από το 900, το ΜΤ10 - κρίμα που δεν βγήκε fazer10 και το Τενερέ 700.
Όσον αφορά τα ψυγεία στο πλάι και την προστασία τούς,έχω δει σε κάποια τενερε (δεν ξέρω αν μπαίνει σαν αφτερμαρκετ),που κάτω απτα πλαϊνα Φέρινγκ εμπρός,έχουν ένα σαν "Π" που προστατεύει από πτώσεις.υπαρχουν βίντεο που δείχνει ότι πεφτει το μηχανάκι (με λίγα βέβαια) και ακουμπάει εκεί και όχι στα πλαστικά και κατά συνέπεια όχι στο ψυγείο.
Μαλακια όντως που είναι στο πλάι βέβαια,κατά την άποψη μου.
Όσον αφορά τις επιδόσεις,έκανα πριν μερικούς μήνες μια βόλτα το πρώτο σούπερ τενερε και στο touring mode είναι λίγο ψοφιο,στο sport είναι οκ,αν και θα περίμενα απτά δίπλα σχεδόν κυβικά απτό στρώμ περισσότερα πράγματα.
Πάντως σε επιτόπια αναστροφή από σταματημένο είναι πιθανόν ακόμα και πιο ελαφρύ στην αίσθηση απτό στρώμ παρότι του σκάει κάμποσα κιλά.
Κάντο μια βόλτα, νομίζω στην Αθήνα βρίσκεις εύκολα τεστ ραιντ στις αντιπροσωπείες.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μόλις είδα την τιμή του gs850.... :eek:
11.200 Κούτα προσφορά που το χει μια χαρά είναι!

Απλά με τα BMW άμα αρχίζει να βάζεις πακέτα θες άλλα 3 χιλιάρικα για πλάκα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
11.200 Κούτα προσφορά που το χει μια χαρά είναι!

Απλά με τα BMW άμα αρχίζει να βάζεις πακέτα θες άλλα 3 χιλιάρικα για πλάκα
Σε όλα ισχύει αυτό με τα πακέτα.
Το θέμα είναι ότι παίρνεις μηχαναρα σε πολύ καλή τιμή.
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Σε όλα ισχύει αυτό με τα πακέτα.
Το θέμα είναι ότι παίρνεις μηχαναρα σε πολύ καλή τιμή.
Και με ασυναγώνιστο χρηματοδοτικό που κάνει το "πακετωμα" πιο εύκολο!

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
"Οι μοτοσικλέτες περιλαμβάνουν στη βασική τους έκδοση μόνο τον εξοπλισμό που απαιτείται από το νόμο (π.χ. ανακλαστήρες βάσει του προτύπου Euro 4). Οι μοτοσικλέτες που απεικονίζονται στις φωτογραφίες σε αυτή την ιστοσελίδα ενδέχεται να διαφέρουν. "

Μονο εγω πιστευω δηλαδη οτι τα 11.200 για βασικο μηχανακι αν μη τι αλλο δεν ειναι και τοσο καταπληκτικη προσφορα?
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Πρεπει να δουμε τι δίνει σε αυτη την τιμη , το ποσο ειναι οκ και για τελείως γυμνη έκδοση .

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Και στο λινκ τα πακέτα.
ΟΚ... Μπορούμε και με κλειδί να βάζουμε μπροστά το μοτορι.

Δε λεω για τα ηλεκτρονικα μπλιμπλικια, για μηχανικα μερη μιλαω, πχ αναρτησεις και ρυθμισεις. Αλλα μαλλον γερασα και εχω χασει επαφη με τον πληθωρισμο γιατι ολα ακριβα μου φαινονται πλεον σε σχεση με το παρελθον...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
"Οι μοτοσικλέτες περιλαμβάνουν στη βασική τους έκδοση μόνο τον εξοπλισμό που απαιτείται από το νόμο (π.χ. ανακλαστήρες βάσει του προτύπου Euro 4). Οι μοτοσικλέτες που απεικονίζονται στις φωτογραφίες σε αυτή την ιστοσελίδα ενδέχεται να διαφέρουν. "

Μονο εγω πιστευω δηλαδη οτι τα 11.200 για βασικο μηχανακι αν μη τι αλλο δεν ειναι και τοσο καταπληκτικη προσφορα?
Ότι δίνει το tenere σε εξοπλισμό στα 10.500 δίνει με την προσφορά τώρα το BMW στα 11.200. Και όποιος θέλει τα παραπάνω παίρνει πακέτα στη BMW. Σε αυτή τη τιμή είναι στο παιχνίδι το 850
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ότι δίνει το tenere σε εξοπλισμό στα 10.500 δίνει με την προσφορά τώρα το BMW στα 11.200. Και όποιος θέλει τα παραπάνω παίρνει πακέτα στη BMW. Σε αυτή τη τιμή είναι στο παιχνίδι το 850
Ακριβως... Με μεγάλο πλεονέκτημα τα δικαβαλα άνετα ταξίδια και την ποιότητα προπελας
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ακριβως... Με μεγάλο πλεονέκτημα τα δικαβαλα άνετα ταξίδια και την ποιότητα προπελας
Kαι 25 αλογα παραπανω, και χαρτες μοτερ και ελεγχο προσφυσης. Αρα το Τ7 ειναι ακριβο...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Kαι 25 αλογα παραπανω, και χαρτες μοτερ και ελεγχο προσφυσης. Αρα το Τ7 ειναι ακριβο...
Ανάρτηση ρυθμιζόμενη και 35 κιλά κάτω.
 
Top Bottom