Μετά το Tracer Τι??? προτάσεις για ένταξη στο χώμα!!

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Καλημέρα εντουροαντβεντουροπαρέα.
Τρελός κρητικός εδώ που άργησε να μπεί στο χώμα στην ώρα του και τώρα δε ξέρει τι θέλει.
Για την ώρα είμαι κάτοχος Tracer 900 (απίστευτο μηχανάκι)...μετά απο ένα χρόνο και μια διαδρομή στο χώμα κατάλαβα ότι αυτό το στοιχείο έλειπε να με καλύψει!
Σαν αρχάριος λοιπόν (και με κακή καθοδήγηση) πήγα και αναμάζεψα ένα KTM sxf 250 2006 (motocross) και έτσι το παιχνίδι ξεκίνησε. κάθε κυριακή το tracer έμενε στο γκαραζ και δώστου χωματόβολτες , και δώστου εντουράδες (πάντα μόνο μέσα στο Νομό Χανιων, και πάντα οριακά με βενζίνες). Δε λέω κάνει καλή δουλεία το μικρό...αλλά γιατί να μην πάμε και μια χωματόβολτα στο παρεάκι στο Ηράκλειο??Γιατί να μην ανέβουμε Αθήνα ένα Σ/Κ για μια βόλτα με τα τρελόπαιδα απο το ADV??Ωραίο το Naxos Rally....θα ήθελα να πάω!!!Hellas Raid Rally....Γ****Ι!!!Serres rally .... why not???
Για την εκπλήρωση των παραπάνω "στόχων" δυστυχώς δεν κάνει ουτε το KTM και ούτε το Tracer (κρίμα είναι). Αρα λοιπόν τι????

Μία πρόταση είναι Tracer + 2000(περιπου) για το Tenere 700 . (γουρούνι στο σακί, δίχως test ,δίχως τιποτα)
το tracer πιάνει κάπου στα 8500....προφάνως δεν έχω θεμα να πάω και σε κάτι παλιότερο .... αλλά με τί θα κάνω την δουλειά μου?? να το έχω δηλαδη και για μετακίνηση και να του βάζω ένα τακούνι να δοκιμάζω και κάτι πιο extreme.
το KTM πάνω απο 1800 δεν πιάνει....
το 2κάβαλο είναι υποχρεωτικό σε περίπτωση αλλαγής του tracer

Για ρίξτε ιδεες (ή κράξτε ανοιχτα δεν υπάρχει θέμα) μπας και λύσουμε τα υπαρξικά μας!!!
Πάντα δίχως καμία παρεξήγηση!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραίο θέμα άνοιξες φιλαράκι :friendship:
Αφήνω αυτό εδώ για να παρακολουθώ το θέμα και κάποια στιγμή θα απαντήσω κι εγώ.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αν θες να είσαι ευτυχισμένος δώσε το MX το KTM και πάρε αυτό

KTM 690 Enduro Rally '08 - € 6.500 - Car.gr

Είναι το καλύτερο 690 που θα βρεις έτοιμο για τα πάντα με προίκα πολλές χιλιάδες ευρό και απο έναν ιδιοκτήτη που οι ψυχολόγοι έχουν αναλύσει για ψυχαναγκασμό και κατέληξαν πως χρειάζεται εγκλεισμό..

Κράτα το Tracer σου για την άσφαλτο να γουστάρεις και δώσε μια διαφορά να γίνεις μάγκας σε κάθε επίπεδο.

Εναλλακτικά αν δεν βγαίνεις οικονομικά και για τα 2 να πάρεις το Tenere, είναι μια καλή τομή για on-Off απλά ξεχνάς εντουράδες και τέτοια, το μηχανάκι είναι για χωμάτινο ταξίδι.

Επίσης αν τελικά δεν το χρησιμοποιείς το Tracer Πάρε αυτό το 690 να το έχεις για όλα. Απο εντουράδες μέχρι ταξιδάκια ασφάλτινα με ένα 50-50 λάστιχο. το μόνο που δεν κάνει είναι για δικάβαλα
 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Αν θες να είσαι ευτυχισμένος δώσε το MX το KTM και πάρε αυτό

KTM 690 Enduro Rally '08 - € 6.500 - Car.gr

Είναι το καλύτερο 690 που θα βρεις έτοιμο για τα πάντα με προίκα πολλές χιλιάδες ευρό και απο έναν ιδιοκτήτη που οι ψυχολόγοι έχουν αναλύσει για ψυχαναγκασμό και κατέληξαν πως χρειάζεται εγκλεισμό..

Κράτα το Tracer σου για την άσφαλτο να γουστάρεις και δώσε μια διαφορά να γίνεις μάγκας σε κάθε επίπεδο.

Εναλλακτικά αν δεν βγαίνεις οικονομικά και για τα 2 να πάρεις το Tenere, είναι μια καλή τομή για on-Off απλά ξεχνάς εντουράδες και τέτοια, το μηχανάκι είναι για χωμάτινο ταξίδι.

Επίσης αν τελικά δεν το χρησιμοποιείς το Tracer Πάρε αυτό το 690 να το έχεις για όλα. Απο εντουράδες μέχρι ταξιδάκια ασφάλτινα με ένα 50-50 λάστιχο. το μόνο που δεν κάνει είναι για δικάβαλα
Ξέχασα να αναφέρω οτι το 2καβαλο είναι σημαντικό!! Η γυναίκα ακολουθεί τις βόλτες (όταν δεν είναι ακρως χωματινες)
Επίσης το ΚΤΜ πάνω απο 1800ευρόμπαλα δεν πίανει!!!
ο μόνος ενδιασμός για το Τενερε είναι ότι δεν έχει δοκιμαστεί....
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Θα διαβασεις πολλες διαφορετικες αποψεις...

Η αλλη εναλλακτικη ειναι να κρατησεις το Tracer αφου σου αρεσει και με τα 2000 3000 να πας σε ενα μονοκυλινδρο (οχι hard core) enduro. Δηλαδη ενα πιο πολιτικο, το οποιο μπορεις να του πινεις το αιμα και τις καθημερινες σαν μεσο μετακινησης. πχ
Suzuki DR-Z 400 R DRZ 400 E '06 - € 2.200 - Car.gr

Αυτο νομιζω ειναι συμφορουμιτη μας
Suzuki DR-Z 400 '04 - € 1.600 - Car.gr

Με ενα μεγαλυτερο τεποζιτο, κανεις πολλα πραγματα.

Το καλο ειναι οτι σου μενει το tracer που σου αρεσει πολυ.
Το "κακο" ειναι τα εξοδα συντηρησης, σηματα, ασφαλειες, θα ειναι Χ 2

Απο την αλλη με το Tenere θα τα κανεις "ολα" στο μισο κοστος. Συν του οτι θα μπορεις να εισαι δικαβαλος αναπασα ωρα και στιγμη.

Οι παραγοντες ειναι πολλοι. Οικονομικη ανεση (δυο μοτοσυκλετες), ευκολια (1 μοτοσυκλετα για ολα), απλοτητα (μια μοτοσυκλετα για ολα) κλπ κλπ κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Μια χαρά 2κάβαλο ταξιδάκι κάνει το 690,Άγιος Νικόλαος-Σφακιά μονοχτύπι με το γυναικάκι μου χωρίς στάση(ανεφοδιασμό καυσίμου Σφακιά επειδή είχε ανάψει λαμπάκι)με σαμάρια και λουκάνικο 50 lt.Σημειωτέον είχα"φτιάξει"/βελτιώσει τη σέλα του.
Δες σοβαρά το 690 που σου πρότεινε το παληκάρι παραπάνω
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Μια χαρά 2κάβαλο ταξιδάκι κάνει το 690,Άγιος Νικόλαος-Σφακιά μονοχτύπι με το γυναικάκι μου χωρίς στάση για ανεφοδιασμό καυσίμου επειδή είχε ανάψει λαμπάκι.
Αυτο εξαρταται απο τον συνεπιβατη. ;)
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
απο έναν ιδιοκτήτη που οι ψυχολόγοι έχουν αναλύσει για ψυχαναγκασμό και κατέληξαν πως χρειάζεται εγκλεισμό..
:Watching::fun:fun:cry::fun:fun

Σοβαρό αργαλείο ....!

το μόνο που δεν κάνει είναι για δικάβαλα
To μόνο που με απέτρεψε απο το να το "χτυπήσω” ...
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Μια χαρά 2κάβαλο ταξιδάκι κάνει το 690,Άγιος Νικόλαος-Σφακιά μονοχτύπι με το γυναικάκι μου χωρίς στάση για ανεφοδιασμό καυσίμου επειδή είχε ανάψει λαμπάκι.
Δικάβαλο βόλτα πάς....
Δικάβαλο ,φορτομένο για 10ήμερο διακοπές με γυναίκα ..... ?
 

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
Επειδη παραδοξως απουσιαζει συχνα απο τις λιστες με τα υποψηφια προς αγορα, Tiger 800 XC. Βρισκεις λιγα μτχ. αλλα συνηθως εχουν λιγα χιλιομετρα, μπολικη πρικα και σοβαρους ιδιοκτητες.. Και 800 GS εναλλακτικα.
 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
KTM 690 Enduro 690 ENDURO '08 - € 6.000 - Car.gr

κάτι τέτοιο είναι καθαρά για αγωνιστική χρήση ή το βγάζεις και καθημερινά???(μετά βέβαια το κρατάς αμανάτο)
το 800 το bmw και το tiger τα κοιτάω αλλά τα θεωρώ λίγο πιο ογκώδεις απο το τενερε ή κάτι άλλο τέτοιο???
το drz είναι ένα μοτόρι που χαλβαδιάζω πολύ καιρό....και κάνει όντως και για μίνι βόλτα,και εντουράδα και ραλλάκι.
το θέμα με κάποια drz είναι ότι δεν βγαζουν πινακίδες.... όπως η μια αγγελία που στείλατε... :(
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Άνετα Γιώργο
Εγω το φοβήθηκα να σου πω την αλήθεια και επέλεξα το φ800 .... αλλα για τα παραπάνω που αναφέρει ο spirosbob θα ήταν το ιδανικό ...
Motοguzzi δύσκολα να ακολουθήσει , οχι οτι δεν γίνεται, εδω ακολουθούν και με Vstrom....
Drz για πιο χαρντκοριλίκια ονοφ και Tenere xt660z για πιο χαλαρά (απο το drz)

Το Τ700 πιστευω θα ειναι ιδανικό πολυεργαλείο και θα καλύψει το κενό του 660 οσο αφορά τα πιο μακρινά ταξίδια ,λόγο δευτερου κυλινδρου.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
KTM 690 Enduro 690 ENDURO '08 - € 6.000 - Car.gr

κάτι τέτοιο είναι καθαρά για αγωνιστική χρήση ή το βγάζεις και καθημερινά???(μετά βέβαια το κρατάς αμανάτο)
το 800 το bmw και το tiger τα κοιτάω αλλά τα θεωρώ λίγο πιο ογκώδεις απο το τενερε ή κάτι άλλο τέτοιο???
το drz είναι ένα μοτόρι που χαλβαδιάζω πολύ καιρό....και κάνει όντως και για μίνι βόλτα,και εντουράδα και ραλλάκι.
το θέμα με κάποια drz είναι ότι δεν βγαζουν πινακίδες.... όπως η μια αγγελία που στείλατε... :(
Βγαζουν ολα τα DR. Ασχετο αν εχουν καταθεσει πινακιδα οι ιδιοκτητες. Γιαυτο σου ανεφερα οτι το κανεις καθημερινο εργαλειο μετακινησης

Απο την στιγμη που εχω την οικονομικη ανεση να παω στο Tenere τοτε θα περιμενα λιγο καιρο να δω τι κανει και θα πηγαινα σε αυτο. Ουτε μπεμβε, ουτε τραιουμφ.
 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Σαν όμορφη λύση για τα πάντα όλα δείχνει το Τενερε.
Το αρνητικό του είναι ότι δεν είναι δοκιμασμένο...πέρα απο τον κινητήρα του.
Σε περίπτωση που πάω σε κάτι τέτοιο το sxf ανταλλάσετε έυκολα με ένα παπί για τις καθημερινές μετακινήσεις....
Άρα δείχνει καλή λύση σε κάποιο βαθμό.Απλά δεν ξέρουμε κιλά , απόδοση , προβλήματα , κουνήματα κτλπ.
Το F800 θα το φοβομουν στο χώμα για κα΄ποιο λόγο....όπως και το triumph....μάλλον λόγω βάρους.
Επίσης moto guzzi σιγουρα όχι....
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δικάβαλο βόλτα πάς....
Δικάβαλο ,φορτομένο για 10ήμερο διακοπές με γυναίκα ..... ?
Πας μια χαρά.. Εσύ τη βόλτα και η γυναίκα σπίτι.. :roflmao::roflmao: και μια καλή φωτογραφική μηχανή μαζί να της δείξεις που πήγες να χαρεί..!!
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
κρατα τρεισερ παρε και ενα 640!!!!
δηλαδη το δικο μου το χρεπι ..........
Αφού μου το έταξες, έλα πάρτο μου είπες, τα γύρισες τώρα :fun
 
Top Bottom