Μετά το Tracer Τι??? προτάσεις για ένταξη στο χώμα!!

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αν μιλάμε για 2ο το 640 είναι όντως too much
Αν κρατηθεί το tracer δε νομίζω να παω σε κατι μεγαλύτερο και πιο "φαγανό" απο DRZ.
Ένα σκεπτικό είναι να δωθεί το sxf για ένα παπί ( για καθημερινές δουλειες κτλπ) και βασικό να πάει ένα μεσσαίο 500-700 κυβικα που να καλύπτει 2καβαλο και χώματα.
Μάλλον ζητάω πολλά....:(
Επίσης είδα το 701 είναι αρκετα ζόρικο στο 2καβαλο....
Γιαυτό το μυαλό πάει σε τενερε και 790 ( εκτος μπατζετ) .... αλλά αυτά δεν κάνουν και για κληστές εντουράδες....
Πφφφφφ...σαλάτα τα έκανα!!!
φιλε 640 αντβε ......δαγκωτο !!!! σε λεω....θα με θυμηθεις....
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Μη δώσεις το Tracer φίλε.

Δώσε το κατσίκι, βάλε και το διπλό που λες και χτυπά το 640 το οποίο είναι το ιδανικότερο μηχάνημα για εκδρομικό Enduro, αυτό που κάνουμε δηλαδή.
Άσε που δε θέλει φράγκο.
Το έβαλες στο γκαράζ, την επόμενη μέρα στο βαπόρι και μετά βρίσκεσαι στη οροσειρά της Πίνδου.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Aldebaran, και μάλιστα ως παθών! Σε παρόμοιο δίλημμα πριν κάτι χρόνια έδωσα το καινούργιο μηχανάκι μου και το μετάνιωνα για πολύ καιρό μετά. Επίσης αν η γυναίκα έχει ταξιδέψει με το Tracer μην περιμένεις ότι θα την πείσεις ότι είναι το ίδιο πράγμα το μονοκύλινδρο, ότι σέλα και να του βάλεις επάνω.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
αφου μπορεις να δωσεις 2 με 2+ για μηχανακι ,κρατα το tracer για δρομο ,ταξιδια κτλ , κρατα το ktm για κλειστα και παρε ενα drz/tenere/640/husqvarna που δινει εδω καποιος με μεγαλο ντεποζιτο, για τραβελοεντουρο και καποιους περιορiσμους στο 2καβαλο που ουτως η αλλως στο χωμα 2καβαλο περιοριζεσαι

Μην θυμηθω και τον ''κυριαρχο'' που παιζει ενα πολυ καλο(φανομενικα) στο γνωστο σαιτ
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αν μιλάμε για 2ο το 640 είναι όντως too much
Αν κρατηθεί το tracer δε νομίζω να παω σε κατι μεγαλύτερο και πιο "φαγανό" απο DRZ.
Ένα σκεπτικό είναι να δωθεί το sxf για ένα παπί ( για καθημερινές δουλειες κτλπ) και βασικό να πάει ένα μεσσαίο 500-700 κυβικα που να καλύπτει 2καβαλο και χώματα.
Μάλλον ζητάω πολλά....:(
Επίσης είδα το 701 είναι αρκετα ζόρικο στο 2καβαλο....
Γιαυτό το μυαλό πάει σε τενερε και 790 ( εκτος μπατζετ) .... αλλά αυτά δεν κάνουν και για κληστές εντουράδες....
Πφφφφφ...σαλάτα τα έκανα!!!
Koιτα, μην γινεις σαν τους Αμερικανους στο advrider που ζητανε μηχανακι με 20λιτρα ντεποζιτο, 800-1000 κυβικα, 100+αλογα, 25εκ διαδρομες αναρτησεων, φερινγκ, υποπλαισιο για φορτωμα και να ειναι και 150κιλα γεματο... Δεν υπαρχει, κι αν ποτε υπαρξει ειτε θα ειναι σε 20 χρονια ειτε θα εχει χρημοτοδοτικο απο το ΔΝΤ...

Κλειστες εντουραδες και δυνατοτητα δικαβαλου ταξιδιου δεν υπαρχει με ικανοτητες φυσιολογικου ανθρωπου. Μην κοιτας κατι "κουλομαριες" τυπου Κρις Πριτς, Αδαμ Ριμαν κτλ στο γιουτιουμπι, αυτοι πανε καλυτερα στα κατσαβραχα με 250κιλα 1290 απ'οτι παω εγω με τα ποδια... Δεν θα το παντρευτεις κιολας το μηχανακι, οποτε ειτε πας σε ικανο/μεγαλο ονοφ+παπι, ειτε κρατας 900αρι + ενα μεταχειρισμενο "κατι" που να σε βγαλει κι εθνικη φορτωμενο (οχι δικαβαλο, εχεις το 900 για την κυρα που δεν νομιζω να ακολουθησει σε χωμα) .

Τωρα, αυτο το "κατι" μπορει να ειναι 640Αdv, μπορει να ειναι NX650 που εχουν αρκετοι εδω μεσα, αλλα μπορει να ειναι και ενα 250αρι με μεγαλυτερο αφτερμαρκετ ντεποζιτο πχ. Ολα εξαρτωνται απο το ποσο μακρυα θες να πας και με τι ρυθμους. Αν για παραδειγμα θες 2-3 ωρες στην εθνικη, θες φερινγκ. Αν θες να φυγεις για πανω απο εβδομαδα θες φορτωμα, κατι που θα το γονατισει το 250αρι .
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πάντως αντικειμενικά είναι και αμαρτία να δώσεις και ένα Tracer κούτα ενός χρόνου χάνοντας και κάνα 2χίλιαρο για έναν ενθουσιασμό.

Γιατί περι ενθουσιασμού πρόκειται αυτή τη στιγμή. Επειδή δεν έχεις και την εμπειρία ετών απο χώμα να σου πω λοιπόν πως άμα πάρεις καινούργιο Tenere πιπίλα και στη σκέψη και μόνο πως θα πας να το κοπανάς στο χώμα θα σε λούζει κρύος ιδρώτας. Εσύ τώρα θες ένα πιπίλα μηχανακι όπως το Tracer να κάνεις την άσφαλτο σου, τη βόλτα σου, τα δικάβαλα σου και ένα πιο ικανό Travel Enduro να μπορείς να κάνεις και το χώμα σου.

Και μάντεψε... Guess what.... Δεν μπορείς να τα κάνεις όλα καλά με ένα!!! Υπήρξαν και άλλοι πριν απο σένα που το δοκίμασαν!!! Εγώ π.χ. μετάξύ δεκάδων άλλων εδω μέσα έχω αλλάξει απο ΧΤ600 στην αρχή, σε KLX 250, σε EXC 450, σε XR250, σε TTR600 ψάχνωντας το μηχανάκι που θα με συντροφέψει στο χώμα παντού!

Τελικά το ένα ήταν πιο ωραίο στο χώμα, το άλλο πιο ωραίο στο δρόμο, το τρίτο πιο ωραίο στα χωμάτινα ταξίδια-φορτώματα κλπ, χέσε μέσα πολυχρόνη που δεν γίναμε ευζώνοι!!

Ή έχεις Enduro γνήσιο να κοπανιέσαι μονοπάτια
Ή έχεις ψευδο-enduro τύπου XR250, XR400 να βγαίνεις και λίγο άσφαλτο
Ή έχεις ένα ψευδο-enduro 600 τύπου TTR600-KLX 650-XR650-LC4 να είσαι κάπου ενδιάμεσα
Ή έχεις ένα travel Enduro τύπου tenere, F800GS να κάνεις χωμάτινο ταξίδι
Ή έχεις ένα Mega on-Off τύπου 990 να κάνεις γρήγορο χωμάτινο ταξίδι!!χεχε

Ή τους γράφεις όλα στα κρητικά καλαμπαλίκια σου και παίρνεις ένα Royal Enfield Himalayan και παίρνεις τα βουνά και πίσω δε γυρνάς!!

Όπως καταλαβαίνεις δεν γίνονται όλα!! Άμα θες μονοπάτι κάτσε με αυτό που έχεις...

Αλλιώς διάλεξε τί απο τα παραπάνω θες.. Μάλλον ούτε εσύ ξέρεις, όπως δεν ξέρουμε και πολλοί τελικά ναα διαστήματα και απλά θέλαμε να μας κάτσει το τζόκερ να πάρουμε 6-7 μηχανές να τα καλύπτουμε όλα να πάει στα διάλα και δε κάθετασι και σιχτίρ!!
 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Μου έχετε δώσει τις καλύτερες απαντήσεις και βοηθάτε απίστευτα την κατάσταση!!! Το θέμα είναι να φύγει το κατσικοΚΤΜ. Μετά πάμε σε wrf450 , exc 530 , ccm I LIKE!!! Θέλει κανείς το κατσίκι ρε παιδιά??
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Μου έχετε δώσει τις καλύτερες απαντήσεις και βοηθάτε απίστευτα την κατάσταση!!! Το θέμα είναι να φύγει το κατσικοΚΤΜ. Μετά πάμε σε wrf450 , exc 530 , ccm I LIKE!!! Θέλει κανείς το κατσίκι ρε παιδιά??
Αρα, τραβελοεντουρο....γιοκ. Απο γάλακτος ,σε ωριμο...



Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
...ήμουν σε αντίστοιχη αναζήτηση, πριν από 1,5 έτος, τελικά κατέληξα σε ντακάρ,
όπερ:
ικανοποιητική μετακίνηση στο δρόμο (κάλυψη αέρα , ισχύς, abs, κραδασμοί, δεύτερο άτομο κτλ) μέχρι 130* χλμ/ώρα (*εξαρτάται -και- από τα ελαστικά),
εκτός δρόμου, παρόλο που είμαι "νέοπας" καταφέρνω να ακολουθώ την παρέα,
έχει:
  • δυνατότητες βελτίωσης -ειδικά στις αναρτήσεις-
  • ικανοποιητική αυτονομία (θεωρώ must για adv περιστάσεις)
  • νορμάλ τιμή κτήσης
μειονέκτημα: είναι βαρύ για τα μεγέθη μου...
/ Β
 
Τελευταία επεξεργασία:

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Μου έχετε δώσει τις καλύτερες απαντήσεις και βοηθάτε απίστευτα την κατάσταση!!! Το θέμα είναι να φύγει το κατσικοΚΤΜ. Μετά πάμε σε wrf450 , exc 530 , ccm I LIKE!!! Θέλει κανείς το κατσίκι ρε παιδιά??
Με αυτές τις μοτό(εκτός του ccm και drz)ΔΕΝ νομίζω να μπορείς να ακολουθείς βόλτες τύπου travel enduro,2ήμερα,3ήμερα,trophy και συναφή.ΟΠΩΣΔΙΠΟΤΕ θα χρειάζεσαι τουτού με τρέιλερ για τη μεταφορά του.Ακόμα και στο νησί μας δεν νομίζω να το ευχαριστηθείς,εκτός και κάνεις μόνο enduro μονοπάτια κτλ.Γνώμη μου πάντα;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Πρόταση μιά και είδα το 640 του Αντώνη 1190Rleros προς πώληση,κράτα το tracer,κρίμα καινούργια μοτό,δώσε το mx(1800€),χτύπα το 640 με τα 2000€ που διαθέτεις προσθέτοντας και 1000€ απο το mx και ένα παπί με τα 800€ και είσαι SUPERΚΑΛΥΜΕΝΟΣ(αρκεί να μπορείς να συντηρείς δύο μοτό,το παπί δεν έχει συντήρηση);)
 
Τελευταία επεξεργασία:

bag

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
africa rd04
Ελα παιδια ποιος θα δωσει ενα 640 adv για test ride στο χωμα?
Και εγω θα του δωσω να τεσταρει χωματινο αφρικα rd04..
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Ελα παιδια ποιος θα δωσει ενα 640 adv για test ride στο χωμα?
Και εγω θα του δωσω να τεσταρει χωματινο αφρικα rd04..
Να στο στείλω Αθήνα ή θα κατέβεις?
 
Top Bottom