Μετά το Tracer Τι??? προτάσεις για ένταξη στο χώμα!!

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Χανιά είμαι!!να πεταχτώ το μεσημεράκι ?? :)
Σήμερα δουλεύω,αύριο αν θές τσάκω το tracer και παίξε μια γκαζιά.
Υγ το ξέρω βρέ πως είσαι Χανιά,το πιο πάνω μήνυμα πήγαινε στον bag
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Άρα έχουμε μοτοσυκλέτα με 2 κυλίνδρους,
21_18 τροχούς, με μικρή προστασία από αέρα.
800αρι από Αγγλία (λίγο ανάποδοι στις κατασκευές)
800_850αρι βαυαρικό
1090 αυστριακό
790αρι αυστριακό
1000αρι ιαπωνικό
Και μεταχειρισμένα σε ευκαιρίεςτα παραπάνω !!!
Γιατί να πάρεις κάτι που δεν ξέρεις τι είναι, για το yamaha?
 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Άρα έχουμε μοτοσυκλέτα με 2 κυλίνδρους,
21_18 τροχούς, με μικρή προστασία από αέρα.
800αρι από Αγγλία (λίγο ανάποδοι στις κατασκευές)
800_850αρι βαυαρικό
1090 αυστριακό
790αρι αυστριακό
1000αρι ιαπωνικό
Και μεταχειρισμένα σε ευκαιρίεςτα παραπάνω !!!
Γιατί να πάρεις κάτι που δεν ξέρεις τι είναι, για το yamaha?
Η αλήθεια είναι πως δεν θα πάω στο τενερε.και λογικά δεν θα δώσω το tracer.
Το θέμα είναι να φύγει το sxf και μετά να πάμε σε wrf450-excf450-520-530 ή σε τραβελοεντουρο τύπου 640 κτλπ αλλά κ αυτό να το έχω καβαλήσει έστω λίγο για να πάρω μια ιδέα.
Θα ήθελα ένα τούτου που να μπορώ να κάνω μελλοντικά (λέμε τώρα) κάτι τύπου naxosrally ή hellasraid.
Και το καλοκαίρι στη Κρήτη τα Άγκαθα για όσους γνωρίζουν!! :)
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αν μι

Aν μιλαμε για δευτερο τοτε το lc4 adv ειναι too much Το enduro 640 πολυ πολυ καλυτερο
Και τo drz που αναφερθηκε παραπανω πολυ καλυτερο και των δυο

Kαι το CCM 404 καλύτερο και από τα δύο άλλα είναι πια συλλεκτικά και μόνο για γνώστες :friend:.


Προφανώς κάνω πλακίτσα έτσι, και τα 2 παραπάνω είναι ικανότητα ον οφ με + και -.

Απλά μετά το sxf το drz θα σου φανεί σουμιές.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
αν δεν πας στο 640 αδβ που ειναι πολυ καλο αλλα το μοτερ του οντως ειναι ενοχλητικο απο κραδασμους (πραγματικα πολλοι!!!!) τοτε θα μπορουσες να δεις χρ650ρ...και αμα σου φανει λιγη η αυτονομια βαζεις ενα μεγαλο τεποζητο με λογικο κοστος...πολυ καλο μηχανακι....αλλιως πας σε πιο μικρα 400αρια οπως ειπωθηκε παραπανω....

και εδω για ιδεες, το κανεις και ραλλυ αμα λαχει

 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
αν δεν πας στο 640 αδβ που ειναι πολυ καλο αλλα το μοτερ του οντως ειναι ενοχλητικο απο κραδασμους (πραγματικα πολλοι!!!!) τοτε θα μπορουσες να δεις χρ650ρ...και αμα σου φανει λιγη η αυτονομια βαζεις ενα μεγαλο τεποζητο με λογικο κοστος...πολυ καλο μηχανακι....αλλιως πας σε πιο μικρα 400αρια οπως ειπωθηκε παραπανω....

και εδω για ιδεες, το κανεις και ραλλυ αμα λαχει

Μανιβελα μονο ομως...
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
παντως το θεμα της μανιβελας δεν ειναι τοσο τραγικο....τα μηχανακια αυτα παιρνουν ευκολα μπρος αν ξερεις να χρησιμοποιεις τη μανιβελα οποτε αμα δεν θες να πας σε πολυ περιεργα μονοπατια δεν αποτελει προβλημα
εχει και μιζα
δυστυχως δεν εχει μιζα, εργοστασιακα τουλαχιστον...καποιοι ειχαν βαλει με πατεντα απ οτι θυμαμαι αλλα δεν ηταν και πολυ πετυχημενο το εγχειρημα...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έβαζε μίζα η ιταλική Dallara αλλά δεν άντεχε και πολύ ήταν για χρήση στα δύσκολα όχι καθημερινά.
Ο Λευκάδιος το έχει και όντως έχει μάθει και το βάζει πολύ εύκολα μπροστά, κάποιες φορές όμως σε περίεργα σημεία είναι θέμα!
Πάντως θα το προτιμούσα από το 640 ADV.... Honda λέμε! :p
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
επειδή έχουν πέσει πολλά στο τραπέζι, μήπως να κοίταζες κι αυτό που είναι κάπου στη μέση;
Βρίσκεται και στο νησί σας οπότε μπορείς να το δεις και καλύτερα.

Husqvarna TR 650 TERRA ABS '14 - € 4.600 - Car.gr

Από κινητήρα, φοράει τον μονοκύλινδρο rotax που είχε και το F650 Gs, με τη διαφορά οτι έχει καμιά 10αριά παραπάνω άλογα και είναι πολύ πιο ζωντανός.
Βαρύ για τα πιο κλειστά κομμάτια, γενικά όμως θα σε πάει παντού άνετα και δικάβαλο.
 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Αρχικά να ευχαριστήσω τους πάντες άπαντες φίλους αγνώστους γνωστούς για τις συμβουλές τους.
Μετά απο μπόλικη σκέψη και φάγωμα νυχιών ..... το Tracer θα παραμείνει στο γκαράζ. Μακάρι να ήμουν ο κρις μπιrτς να πάρω το Tenere και να χαρώ στα άκρα. Μίλησα και με άτομα που το δοκίμασαν στην Ισπανία και μου επιβεβαίωσαν ότι το 2καβαλο θα είναι κάπως παράξενο. Και μετα τα δικά σας σχόλια νομίζω πως θα το πονέσει η ψυχούλα μου οταν θα το πετάω δεξιά και αριστερά.
Τελος καλό ολα καλά λοιπον με το πρώτο κομμάτι άρα τώρα πάμε σε επιλογή χωμάτινου / τουριστοχωμάτινου(μονοκαβαλο). Και έχουμε και λέμε:

Σαν στόχος για το επόμενο έτος ( και όχι μονο) είναι να ανέβουμε σε κανένα trail ride , να πάμε Naxos Rally , να ακολουθήσουμε κάποια βόλτα με φίλους απο το φόρουμ (πάντα όμως σχετικά κοντά στην Αθήνα...δεν έχω απαίτηση για Πινδο κτλπ). Επίσης εδώ στο νησί να μπορούμε να πάμε τις ψευτοεντουράδες που παμε , χωρίς μονοπάτια (φανταστείτε σχεδόν κανείς στα Χανια δεν έχει 2χρονο) , και ψευτοασφαλτο 10-15χλμ.

Νομίζω πως τώρα το πεδίο γίνεται λίγο πίο ξεκάθαρο.....αλλά τι προτάσεις έχουμε για εδώ???
Σαν σκέψη έχω κάποιο Suzuki DRZ 400 E (με πινακίδες) πχ 2006 μοντέλο.
Επίσης σκέφομαι κάτι σε WRF450 (2007-08-09) / CRFX 450 / EXCF 450 (08-09-10-11)
Θα με βολέψουν τα 2α ή κάτι σαν την πρώτη επιλογή τύπου DRZ θα είναι καλυτερο και πιό άνετο???

Πάμε λοιπόν να ξανανοίξουμε το θέμα να πάρουμε ιδέες :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αρχικά να ευχαριστήσω τους πάντες άπαντες φίλους αγνώστους γνωστούς για τις συμβουλές τους.
Μετά απο μπόλικη σκέψη και φάγωμα νυχιών ..... το Tracer θα παραμείνει στο γκαράζ. Μακάρι να ήμουν ο κρις μπιrτς να πάρω το Tenere και να χαρώ στα άκρα. Μίλησα και με άτομα που το δοκίμασαν στην Ισπανία και μου επιβεβαίωσαν ότι το 2καβαλο θα είναι κάπως παράξενο. Και μετα τα δικά σας σχόλια νομίζω πως θα το πονέσει η ψυχούλα μου οταν θα το πετάω δεξιά και αριστερά.
Τελος καλό ολα καλά λοιπον με το πρώτο κομμάτι άρα τώρα πάμε σε επιλογή χωμάτινου / τουριστοχωμάτινου(μονοκαβαλο). Και έχουμε και λέμε:

Σαν στόχος για το επόμενο έτος ( και όχι μονο) είναι να ανέβουμε σε κανένα trail ride , να πάμε Naxos Rally , να ακολουθήσουμε κάποια βόλτα με φίλους απο το φόρουμ (πάντα όμως σχετικά κοντά στην Αθήνα...δεν έχω απαίτηση για Πινδο κτλπ). Επίσης εδώ στο νησί να μπορούμε να πάμε τις ψευτοεντουράδες που παμε , χωρίς μονοπάτια (φανταστείτε σχεδόν κανείς στα Χανια δεν έχει 2χρονο) , και ψευτοασφαλτο 10-15χλμ.

Νομίζω πως τώρα το πεδίο γίνεται λίγο πίο ξεκάθαρο.....αλλά τι προτάσεις έχουμε για εδώ???
Σαν σκέψη έχω κάποιο Suzuki DRZ 400 E (με πινακίδες) πχ 2006 μοντέλο.
Επίσης σκέφομαι κάτι σε WRF450 (2007-08-09) / CRFX 450 / EXCF 450 (08-09-10-11)
Θα με βολέψουν τα 2α ή κάτι σαν την πρώτη επιλογή τύπου DRZ θα είναι καλυτερο και πιό άνετο???

Πάμε λοιπόν να ξανανοίξουμε το θέμα να πάρουμε ιδέες :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!
Μια καλή λύση για κάθε χρήση, είναι το drz e αλλά αν το φορτώνεις θα πρέπει να βρεις ένα υποπλαίσιο από το s. Θα κάνεις και μονοπατάδα και εκδρομικό και ονοφάδα και σούπερ μάρκετ και παπί και μοταρντ αν αλλάξεις ζάντες, θα παίζεις και καμμιά σούζα που και που. Σημαντικό μειονεκτήμα, έχει 5 ταχύτητες και κοντό κιβώτιο.

Μόνο αν εχεις απαιτήσεις στις μονοπατάδες πήγαινε σε 400-450 καθαρόαιμο εντούρο.
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Drz465sm, μας πήγε διακοπές σαν πιστός σκύλος!
Στην δεύτερη φωτογραφία κάναμε διαδρομή 300χλμ.
Δεν ακούγεται πολύ αλλά νύχτα στην εθνική και δικάβαλο με 2 αναβάτες εκ των οποίων η συνεπιβάτης 1,80μ το κάνουν αρκετά ενδιαφέρον και "περιπετειώδες" σε αυτή την μικρή σέλα.





Είναι το SM άρα υποπλαίσιο ίδιο με το S.
Δεν είχα πλαϊνές βάσεις για σαμάρια, κάθονταν μΓιάά χαρά στα πλαστικά.

Τώρα για πιο μεγάλες αποστάσεις δεν νομίζω με αυτό το φόρτωμα.
Βασικά το φορτώναμε για μέχρι να φτάσουμε και να στήσουμε σκηνή κτλ στο όποιο νησί.


Υγ. Μετά από 10 χρόνια με το drz400 ήμουν σε φάση αλλαγής, υποψήφιος ήταν το ktm690sm και το xt660z και για προφανείς λόγους κατέληξα στο xt660z παμψηφεί..!
 
Τελευταία επεξεργασία:

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Drz465sm, μας πήγε διακοπές σαν πιστός σκύλος!
Στην δεύτερη φωτογραφία κάναμε διαδρομή 300χλμ.
Δεν ακούγεται πολύ αλλά νύχτα στην εθνική και δικάβαλο με 2 αναβάτες εκ των οποίων η συνεπιβάτης 1,80μ το κάνουν αρκετά ενδιαφέρον και "περιπετειώδες" σε αυτή την μικρή σέλα.





Είναι το SM άρα υποπλαίσιο ίδιο με το S.
Δεν είχα πλαϊνές βάσεις για σαμάρια, κάθονταν μΓιάά χαρά στα πλαστικά.

Τώρα για πιο μεγάλες αποστάσεις δεν νομίζω με αυτό το φόρτωμα.
Βασικά το φορτώναμε για μέχρι να φτάσουμε και να στήσουμε σκηνή κτλ στο όποιο νησί.


Υγ. Μετά από 10 χρόνια με το drz400 ήμουν σε φάση αλλαγής, υποψήφιος ήταν το ktm690sm και το xt660z και για προφανείς λόγους κατέληξα στο xt660z παμψηφεί..!
Πολύ ωραίος αλλα με χώμα τι έκανες???? για αυτα τα ταξιδακια ευτυχως υπαρχει το tracer!!
δείχνει σκληροπυρινικό μηχανάκι πάντως!!!
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Έναν βατό χωματόδρομο τον πέρναγες.
Έβαλα τις φωτογραφίες πιο πολύ για το ότι drz400S & SM έχουν το ίδιο υποπλαίσιο.
Επίσης είχα φτιάξει τις αναρτήσεις (revalving, ελατήρια κλπ) για ασφάλτινη χρήση οπότε στο χώμα ήταν τούβλο.
 
Top Bottom