Μεταβίβαση online?

jopa

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Tuareg 660
Παιδιά καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να μεταβιβάσω την 'παλιά' μου μοτοσυκλέτα και σήμερα έβγαλα τις σχετικές αγγελίες. Θα ήθελα τα φώτα σας σε ότι αφορά τα βήματα της διαδικασίας και ας ακουστεί ίσως χαζή η ερώτηση (τελευταία φορά μεταβίβασα μοτό πριν 11 χρόνια σε εποχή χέρι-με-χέρι). Βρίσκουμε αγοραστή, συμφωνούμε το αντίτιμο και μετά τι; Μας κάνει μεταφορά τα χρήματα 'καλή τη πίστει' και έπειτα ακολουθούμε τη διαδικασία του gov.gr? Δε θα θέλει ο αγοραστής κάτι πιο χειροπιαστό πριν κάνει τη μεταβίβαση; Αν έχει κάποιος συμforumίτης κάνει τη διαδικασία πρόσφατα, πως κύλησε? Και DM αν σας βολεύει καλύτερα :)
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Δεν χρειάζεται να ζητήσουν ασφάλεια αν το βλέπουν ως ασφαλισμένο. Έχουν όλα τα στοιχεία μαζεμένα πια, επιτέλους!
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Παιδιά καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να μεταβιβάσω την 'παλιά' μου μοτοσυκλέτα και σήμερα έβγαλα τις σχετικές αγγελίες. Θα ήθελα τα φώτα σας σε ότι αφορά τα βήματα της διαδικασίας και ας ακουστεί ίσως χαζή η ερώτηση (τελευταία φορά μεταβίβασα μοτό πριν 11 χρόνια σε εποχή χέρι-με-χέρι). Βρίσκουμε αγοραστή, συμφωνούμε το αντίτιμο και μετά τι; Μας κάνει μεταφορά τα χρήματα 'καλή τη πίστει' και έπειτα ακολουθούμε τη διαδικασία του gov.gr? Δε θα θέλει ο αγοραστής κάτι πιο χειροπιαστό πριν κάνει τη μεταβίβαση; Αν έχει κάποιος συμforumίτης κάνει τη διαδικασία πρόσφατα, πως κύλησε? Και DM αν σας βολεύει καλύτερα :)
Το ευκολότερο είναι να βρεθείτε με laptop σε ένα καφέ δίπλα σε τράπεζα (αν δεν θέλετε/μπορείτε να κάνετε online μεταφορά). Κάνετε κατάθεση τράπεζα και επιτόπου την online μεταβίβαση.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το ευκολότερο είναι να βρεθείτε με laptop σε ένα καφέ δίπλα σε τράπεζα (αν δεν θέλετε/μπορείτε να κάνετε online μεταφορά). Κάνετε κατάθεση τράπεζα και επιτόπου την online μεταβίβαση.
Και γιατί να μην πάνε απευθείας στο τοπικό γραφείο συγκοινωνιών εάν είναι να μπούνε σε αυτή τη διαδικασία αφού υπάρχουν εκεί ATM για αυτό το σκοπό και θα βγεί αμέσως η νέα άδεια...?
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Το είπα μόνο επειδή αναφέρθηκε πως πιθανόν υπάρχει θέμα εμπιστοσύνης μεταξύ των 2 μερών. Για κανένα άλλο λόγο.
Σε δημόσιες υπηρεσίες της χώρας εγώ προσωπικά δεν μπαίνω αν δεν είναι 1001% απαραίτητο. Προτιμώ ακόμη και να πληρώσω παραπάνω για να μην μπω.
Η ψυχική μου ηρεμία είναι πολύτιμη.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Θα συμφωνήσω με τον φίλο.
 

jopa

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Tuareg 660
Ευχαριστώ πολύ! Κ εγώ κάπως έτσι το σκεφτόμουν. Μεταφορά πρώτα (ίσως και κάποιο συντομο συμφωνητικό αν υπάρχει θέμα εμπιστοσύνης) και online μεταβίβαση αμέσως μετά. Thanks
 
Top Bottom