Μετατροπή απλής ζάντας σε ... τιουμπλες !

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Έχει κάνει κανείς φίλος μετατροπή απλής ζάντας σε tubeless με τα κίτ που κυκλοφορούν ... ;
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
O onroad είχε κάνει μετατροπή στις ζάντες του Africa αν δεν κάνω λάθος. Δεν νομίζω όμως να είναι τόσο απλό που γίνεται με ένα κιτ

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Καλησπερα , το είχα κάνει , είχα στείλει τις ζάντες στη faba η κάπως έτσι, και άλλαξαν στεφανι και ακτίνες ,θα κοιταξω να βρω το λινκ του ιταλου που τις εφτιαξε .

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Υπάρχουν και "κάντο μόνος σου" μέθοδοι... ;)

Οκ, απο την αλλη ομως... Θα δουλεψει? Κραδασμοι, λακουβες χωματα.. Και δηλαδη καθ φορα που θα χρειαζεται ενας τροχος ακτινολογηση? Αντε ξανα μανα... Ενταξει στην τελικη του πετας μια σαμπρελα και τελος.
Θα κερδισεις ευκολια στην τελικη.. Αλλα αξιζει η φασαρια??
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Εαν θέλεις να πειραματιστείς κοιτα πως φτιάχνουν tubeless τα ΜΤΒ ποδήλατα.
Θα πάρεις πολλές ιδέες
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Υπάρχουν και "κάντο μόνος σου" μέθοδοι... ;)

Δεν ξερω αν αυτη η μεθοδος κανει δουλεια. Ναι μεν κλεινει τις τρυπες απο το στεφανι αλλα οι πατουρες απο ενα tubeless στεφανι εχει μεγαλη διαφορα.
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Ευχαριστώ παίδες.
Με ενδιαφέρει η ευκολία επισκευής κυρίως , όσοι έχετε νοιώσει την...γλύκα των λεβιέδων σε κατσαβραχοπεριβάλλον με νοιώθετε !
Συγκεκριμένα αυτό :
OutEx tubeless spoked wheels kit

βέβαια ο τύπος είναι λίγο...κατσαπλιάς στην τοποθέτηση , εγώ θα το κάνω τέλειο !!
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εγω, δεν θα ειχα εμπιστοσυνη σε μια τετοια μετατροπη. Οχι τοσο για το θεμα της ταινιας, αλλα για τα χειλια του στεφανιου.
Εαν σε πχ μια στροφη ξεζανταρει......
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Στα βιντεακια που χαζευα του RidingWithTom κάπου έλεγε οτι τις έχει κάνει tubeless μόνος του.
Κι αν δεις το κανάλι του,και καταλάβεις που πάνε,θα καταλάβεις τι έχουν περάσει κι έχουν αντέξει.
Μόλις βρω χρόνο θα ψάξω μήπως βρω τι είχε κάνει.
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Εγω, δεν θα ειχα εμπιστοσυνη σε μια τετοια μετατροπη. Οχι τοσο για το θεμα της ταινιας, αλλα για τα χειλια του στεφανιου.
Εαν σε πχ μια στροφη ξεζανταρει......
Η πίσω ζάντα έχει χείλος για να μην ξεζαντάρει. Η μπροστινή δέν έχει άν και η εταιρία δηλώνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Εγώ δεν έχω μείνει ποτέ από μπροστινό λάστιχο πάντα το πίσω κλάταρε , οπότε σκέφτομαι να βάλω μόνο πίσω.
Αλλά σύμφωνα με τον νόμο του Murphy ξέρετε ... τότε θα αρχίσει να κλατάρει το μπροστά !!!
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Υπάρχει κάποιο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη ή υπόλοιπη βόρεια ελλάδα που κάνει μετατροπές ζάντας σε tubeless με κάποια αξιόπιστη και δοκιμασμένη μέθοδο; Πόσο είναι το κόστος περίπου;
 
Top Bottom