Μεταφορά φωτογραφικού εξοπλισμού με μοτοσυκλέτα.

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δυστυχώς στο μονοκύλινδρο νομιζω οι κραδασμοί ειναι παντου. Οταν ερθει το δικυλινδρο θα δοκιμασω την λυση του tankbag με αφρώδες.

Σε τσαντα στην πλατη δεν παρατηρήσα καποιο προβλημα. Τουλάχιστον ετσι νομιζω. Αν οι φωτο ειναι εκτος φοκους νομιζω φταίει το ματι μου και οχι ο φακος.

Αντιμετωπισες εσυ ποτε χαλασμένο φακο η σωμα μετα απο βολτα η πολυήμερες διακοπες?
Όχι... Εγώ έχω dslr και η αλήθεια είναι ότι την κακομεταχειριζομαι, αλλά ευτυχώς δεν είχα μέχρι τώρα προβλημα
Οι φακοί μου εχουν μηχανισμό autofocus
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Συνήθως χαλάνε φακοί και κάμερες που έχουν πολλά ηλεκτρονικά πάνω τους. slr dslr από προσωπική εμπειρία δεν καταλαβαίνουν τίποτε αν προστατεύονται σε ασφαλές σάκους.
Έχω βάλει και βάζω σε ταξίδια φωτογραφικό εξοπλισμό σε ότι σημείο υπάρχει στην μηχανή..πλαϊνές τοπκεις. ταγνμπανγκ Μπουγκ, δεν έχω κάπου στάνταρ ανάλογος τα πράγματα που θα πάρω μαζί μου και τα χιλιόμετρα που θα κάνω.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Οι βλαβες γενικα τι αφορουν? Ηλεκτρονικα που ξεκολλανε απο τις πλακετες τους λογο κραδασμών? Οπτικα στοιχεία που αλλάζουν θεση και δημιουργούν οπτικές αλλοιώσεις? Μηχανικα μερη που ξεχαρβαλωνονται λογο κραδασμών?
1 Ειδικά αν αφήσεις το hοοd πάνω στο φακό ξεχαρβαλώνεται το κινητό μέρος του φακού που κάνει το άουτοφόκους (Ταμρον 17 50 2,8)
2 Τ σύστημα σταθεροποίησης το οποίο ήταν στο σώμα (α77ιι)
3 ένα κολλημένο κλείστρο (α55)
4 ένα γενικό ξεχαρβάλωμα στο σώμα που δεν άκουγε σε σώμα
που δεν έμπαιναν ρυθμίσεις με τίποτα (α550 α55)

Οι μηχανές ήταν σόνι α
Πρόσεξε μιλάμε για πολύ σκληρή χρήση όχι πήγα βόλτα εδώ δίπλα 36ωρα ταξίδια εξωτερικό κλπ σε κωλόδρομους
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Από ότι φαίνεται δεν θα υπάρξει πρόβλημα αν οι φακοί δεν έχουν ηλεκτρονικά μέσα. Και αυτοί που θέλω να κουβαλήσω δεν έχουν.
Νομίζω το μόνο θέμα τώρα είναι να βρω μια θήκη με πολύ αφρώδες για να βάλω τους φακούς.
Τριπόδια κουβαλάτε μαζί? Και αν ναι πως? Δεμένο στη σέλα? Σε θήκη?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Από ότι φαίνεται δεν θα υπάρξει πρόβλημα αν οι φακοί δεν έχουν ηλεκτρονικά μέσα. Και αυτοί που θέλω να κουβαλήσω δεν έχουν.
Νομίζω το μόνο θέμα τώρα είναι να βρω μια θήκη με πολύ αφρώδες για να βάλω τους φακούς.
Τριπόδια κουβαλάτε μαζί? Και αν ναι πως? Δεμένο στη σέλα? Σε θήκη?
Ένα tip εάν δεν έχεις θήκη με αφρωδη υλικό.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό που προορίζεται για ηχομονώσεις..


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ένα tip εάν δεν έχεις θήκη με αφρωδη υλικό.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό που προορίζεται για ηχομονώσεις
Ψάχνοντας λίγο στο youtube έπεσα πάνω σε αυτό :


Επίσης βρήκα και αυτόν εδω :


Φοβαμαι όμως οτι η σέλα και η σχάρα νομίζω ότι τρώνε πιο πολύ κραδασμό απο το τεποζιτο και τελικά θα πάρω τα συμπραγκαλα βιδες στο χερι. Ο συγκεκριμένος όμως μοιάζει πολύ σίγουρος.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Τελικά τα φόρτωσα όπως ό τυπάς στο τελευτάιο βιντεο.
Έχω μία τσάντα lowpro που ανοίγει απο τη πλάτη με διαστάσεις 29.5 x 30 x 53. Περίπου σαν 38αρα top case. Έχει ένα εσωτερικο κουτι με διαστάσεις 23.2 x 16 x 35.3 και χωρίσματα με σκρατς. Γενικά έχει πολύ χώρο. Εμένα χώρεσε όλα τα φωτογραφικά για το μεγάλο φορματ (φωτογραφική, ένα φακο, λουπ, φωτομετρο, 6 θήκες φιλμ, κεφαλή) και είχε χώρο ακόμα για 2 σαμπρελες, εργαλεια, λεβιεδες και σαντουιτς.
Η τσάντα μπαίνει ανάποδα με την πλάτη προς τα επάνω και την έδεσα με 2 ροκ στραπ. Το τριπόδι μπήκε παράλληλα με την τσάντα με άλλα 2 ροκ στραπ.
Γενικά κομπλέ και τα πράγματα επιβίωσαν και τούμπα στο χώμα.
Να επιβεβαιώσω και εγώ ότι κάποια πράγματα λασκάρανε λόγο κραδασμών αλλά μόνο βίδες που δεν ήταν ασφαλισμένες. Ειδικά οι βίδες που σφίγγουν τις κινήσεις της φωτογραφικής. Τα υπόλοιπα δεν παρατήρησα κάτι ή είναι νωρις ακόμα.

Νομίζω στην επόμενη βόλτα θα προσθέσω λίγο αφρώδες που πρότεινε ο thenos κάτω από το κουτί για να μην ακουμπάει απευθείας στη σχαρα.

 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τελικά τα φόρτωσα όπως ό τυπάς στο τελευτάιο βιντεο.
Έχω μία τσάντα lowpro που ανοίγει απο τη πλάτη με διαστάσεις 29.5 x 30 x 53. Περίπου σαν 38αρα top case. Έχει ένα εσωτερικο κουτι με διαστάσεις 23.2 x 16 x 35.3 και χωρίσματα με σκρατς. Γενικά έχει πολύ χώρο. Εμένα χώρεσε όλα τα φωτογραφικά για το μεγάλο φορματ (φωτογραφική, ένα φακο, λουπ, φωτομετρο, 6 θήκες φιλμ, κεφαλή) και είχε χώρο ακόμα για 2 σαμπρελες, εργαλεια, λεβιεδες και σαντουιτς.
Η τσάντα μπαίνει ανάποδα με την πλάτη προς τα επάνω και την έδεσα με 2 ροκ στραπ. Το τριπόδι μπήκε παράλληλα με την τσάντα με άλλα 2 ροκ στραπ.
Γενικά κομπλέ και τα πράγματα επιβίωσαν και τούμπα στο χώμα.
Να επιβεβαιώσω και εγώ ότι κάποια πράγματα λασκάρανε λόγο κραδασμών αλλά μόνο βίδες που δεν ήταν ασφαλισμένες. Ειδικά οι βίδες που σφίγγουν τις κινήσεις της φωτογραφικής. Τα υπόλοιπα δεν παρατήρησα κάτι ή είναι νωρις ακόμα.

Νομίζω στην επόμενη βόλτα θα προσθέσω λίγο αφρώδες που πρότεινε ο thenos κάτω από το κουτί για να μην ακουμπάει απευθείας στη σχαρα.

Φωτό δεν ανεβαίνουν για καποιο λόγο...
Φωτογραφίες απευθείας μόνο μέσω του Tapatalk.
Διαφορετικά δες εδώ: ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ στο ADVride.gr
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Στο προηγούμενο μεγάλο ταξίδι είχα βάλει αφρώδες στον πάτο του tank bag και ειχα ετοιμοπολεμο μπροστά μου τον φωτογραφικό εξοπλισμό έχοντας φτιάξει καποια χωρίσματα με σκριτς σκρατς για το σωμα, τους φακούς κλπ που περιόριζαν την ακουσια κινηση τους. Το καλο ειναι οτι το πάνω μέρος του tank bag που εχω είναι σκληρο κελυφος επομένως προστατεύει τον εξοπλισμό απο τυχων χτυπήματα και προσαρμοζεται αδιαβροχο καλυμμα. Το πρόβλημα που αντιμετώπισα ωστόσο ήταν όταν χρειαζόταν να απομακρυνθω από την μηχανη έστω και για λιγο. Ειχα φτιαξει χερούλι για το tank bag αλλα ειχε επιπλεον βαρος και δεν ηταν βολικό μιας και θελεις τα χερια σου ελευθερα. Μια σκεψη ηταν να βαλω στραπς και να το κανω σακιδιο πλατης. Ακομα καλυτερα ομως πιστευω θα ηταν να εχω εσωτερικα στο tank bag μια θηκη/τσαντακι που θα μπορώ να παίρνω μαζι αφήνοντας αδειο το tank bag μονιμα στην μηχανη. Ετσι θα ειχα λιγοτερο βαρος όγκο πιο εύκολο βάλε βγαλε κλπ...

Έχετε υπόψη σας κάποιο μαγαζι εδω Αθηνα που να εχει μεγάλη ποικιλία σε τσαντακια για την ειδικη χρηση που θελω?
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Μια σκεψη ηταν να βαλω στραπς και να το κανω σακιδιο πλατης. Ακομα καλυτερα ομως πιστευω θα ηταν να εχω εσωτερικα στο tank bag μια θηκη/τσαντακι που θα μπορώ να παίρνω μαζι αφήνοντας αδειο το tank bag μονιμα στην μηχανη. Ετσι θα ειχα λιγοτερο βαρος όγκο πιο εύκολο βάλε βγαλε κλπ..
Διαβάζοντας μου ηρθε στο μυαλο αυτο :
Ισως και το ιδιο το συγκεκριμενο τανκ μπαγκ να βολεύει :
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Σταυρος εγγύηση.

Λύση στο πρόβλημα για να εχω την φωτ. μηχανη προστατευμένη και εύκολα διαθέσιμη, όταν ειμαι πανω στην moto αλλά και όταν απoμακρυνομαι απο αυτη.

Backpack της manfrotto με αποσπώμενη θήκη που θα εχει τα φωτογραφικά.



Την θηκη θα την εχω μεσα στο tank bag οταν ειμαι στην moto. Οταν φεύγω θα βγαζω την θηκη και θα την βαζω στο backpack. Στο λουρί του backpack εχω ειδικο γαντζο για την φωτογραφική οποτε θα ειναι άμεσα διαθέσιμη όταν ειμαι με τα πόδια.



 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom