Μεταφορα GPX αρχειου σε android

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εξ όσων γνωρίζω τα αρχεία *.gpx & *.gdb ,αφορούν μόνο συσκευές της Garmin. Δεν παίρνω κι όρκο, αλλά νομίζω ότι κάποιο άλλο είδος αρχείου θα σου κάνει. Ψάξτο σε κανά φόρουμ με adroid, ή του navigon. Εκεί θα βρεις πιο έγκυρες πληροφορίες.
 

bogart

Μέλος
Περιοχή
Άλιμος
Όνομα
Αντρέας
Μοτό
BMW F800 GS (08)
Θα κατεβάσεις την εφαρμογή Orux maps. Είναι αυτό ακριβώς που θες.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτά είναι ;)
Βλέπετε τι μαθαίνουμε????

@bogart :Αντρέα το κατεβάζω να δω τι παίζει...
Αν έχουμε δυνατότητες GPS στα σμαρτφόνια....., αλλού λέμε:cool::ok::ok:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Το έχουν κάποιοι γνωστοί μου τζιπάδες, το είχα κατεβάσει αλλά δεν έμαθα ποτέ να το χρησιμοποιώ... Έτσι κι αλλιώς και με GPS χάνομαι. :p
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Από μια πρώτη ματιά, αν κάνει αυτά που υπόσχεται το προγραμματάκι, είναι super!!!!
Θα επαναφέρω σε χρήση τους στρατιωτικούς μου χάρτες....:cool: Σε vector μορφή (μη πλοηγήσιμη) βέβαια....
 

Morniac

Μέλος
Όνομα
Morniac Zaratus
Μοτό
Vstrom K4 650
Απλα μια ερωτηση.Δεν λειτουργει σε real time με GPS?πρεπει να εισαι σνδεδεμενος στο Internet για να δουλευει(για να φορτωνει τους χαρτες ουσιαστικα)
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μπορείς να κατεβάσεις χάρτες, να τους αποθηκεύσεις και να τους έχεις off line. Θέλει ψάξιμο όμως, διότι με μια γρήγορη ματιά , δεν είδα χάρτες Ελλάδος. Έχει πολύ Ισπανία, Ευρώπη και τις άλλες ηπείρους. Σταματάει όμως στα Βαλκάνια...
 

lempoi

Μέλος
Όνομα
πανος
Μοτό
GS1200ADV
Μπορείς να κατεβάσεις χάρτες, να τους αποθηκεύσεις και να τους έχεις off line. Θέλει ψάξιμο όμως, διότι με μια γρήγορη ματιά , δεν είδα χάρτες Ελλάδος. Έχει πολύ Ισπανία, Ευρώπη και τις άλλες ηπείρους. Σταματάει όμως στα Βαλκάνια...
θοδωρη εχει. θα μπεις στο free worldwide garmin θα κατεβασεις το χαρτη της ελλαδας και τον τρεχει μια χαρα. και μπορεις ακομη και απο διαφορα αλλα να κατεβασεις τον opencyclemap (αυτον τρεχω εγω για μονοποατια με το ποδηλατο)
 

elrodeo

Μέλος
Περιοχή
Βύρωνας
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Tuareg 660 & Husqvarna TE 610
Orux maps χρησιμοποιω στο κινητο οσο αφορά τις χωματινες διαδρομες.Φτιαχνω τις διαδρομες στο basecamp με χαρτες αναβασης.Εν συνεχεια τις περναω στο κινητο.Στο ορουξ χρησιμοποιω τους open street maps και bicycle.Τους εχει online και μπορεις να τους διαλεξεις στις ρυθμησεις των χαρτων.Απο εκει και περα πας στο create map σωνεις την περιοχη που θελεις και πλεον μπορεις να τρεξεις την διαδρομη σου και οταν εισαι offline. Παντως μεχρι στιγμης ακολουθαω το track τελεια και επισης οι open street χάρτες δεν εχουν να ζηλεψουν και πολλα απο αλλους χαρτες

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

elrodeo

Μέλος
Περιοχή
Βύρωνας
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Tuareg 660 & Husqvarna TE 610
Orux maps χρησιμοποιω στο κινητο οσο αφορά τις χωματινες διαδρομες.Φτιαχνω τις διαδρομες στο basecamp με χαρτες αναβασης.Εν συνεχεια τις περναω στο κινητο.Στο ορουξ χρησιμοποιω τους open street maps και bicycle.Τους εχει online και μπορεις να τους διαλεξεις στις ρυθμησεις των χαρτων.Απο εκει και περα πας στο create map σωνεις την περιοχη που θελεις και πλεον μπορεις να τρεξεις την διαδρομη σου και οταν εισαι offline. Παντως μεχρι στιγμης ακολουθαω το track τελεια και επισης οι open street χάρτες δεν εχουν να ζηλεψουν και πολλα απο αλλους χαρτες

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Να προσθέσω :

Έχω ένα Garmin το οποίο όπως τα περισσότερα δεν παίρνει tracks και επίσης όταν του περνάς διαδρομές με πολλά waypoints κάπου το χάνει και την μαμαει την διαδρομή με αποτέλεσμα κατά την βόλτα να πρέπει να σπαταλάς κάποιες φορές χρόνο για να μπορέσεις να καταλάβεις ποια γράμμη να ακολουθήσεις στην οθόνη. Στην τελευταια βόλτα ευχαριστήθηκα πλοήγηση, απλά ακολουθούσα το track με μεγάλη ακρίβεια και ξεκούραστα.

Routing και πλοήγηση δεν έχω προσπαθήσει να κάνω αν και νομίζω πως δεν είναι αυτή η ξεκάθαρη λειτουργία του και επίσης για πλοήγηση θα χρησιμοποιήσω το garmin.

Πάντως με λίγο ψάξιμο αν μάθεις το orux είναι πάρα πολύ καλό εργαλείο;)
 

Morniac

Μέλος
Όνομα
Morniac Zaratus
Μοτό
Vstrom K4 650
Ενα link με χαρτη της Ελλαδας που φενεται να λειτουργει.
(μετεφερα waypoints απο google earth στο orux και τα δεχτηκε μια χαρα)

http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe

Aπλα μια ερωτηση.
Με ανοιχτο το GPS δλδ θα ακολουθει τη διαδρομη μου??Θα αναγνωριζει το χαρτη και ολα καλα ??
 

elrodeo

Μέλος
Περιοχή
Βύρωνας
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Tuareg 660 & Husqvarna TE 610
Ενα link με χαρτη της Ελλαδας που φενεται να λειτουργει.
(μετεφερα waypoints απο google earth στο orux και τα δεχτηκε μια χαρα)

http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe

Aπλα μια ερωτηση.
Με ανοιχτο το GPS δλδ θα ακολουθει τη διαδρομη μου??Θα αναγνωριζει το χαρτη και ολα καλα ??
με ανοιχτό gps φαίνεται πάνω στον χάρτη το στίγμα σου, άρα αν ακολουθάς σωστά την διαδρομή θα φαίνεσαι πάνω στην ''γραμμη''
 

lempoi

Μέλος
Όνομα
πανος
Μοτό
GS1200ADV
ενα αλλο ωραιο προγραμματακι ειναι το viewranger ειναι free. το κατεβαζεις κινητο και υπολογιστη και φτιαχνεις διαδρομες σε μορφη gpx της στελνει στο κινητο. Δοκιμασε το θα σ αρεσει...
 
Top Bottom