Μεταφορα GPX αρχειου σε android

Morniac

Μέλος
Όνομα
Morniac Zaratus
Μοτό
Vstrom K4 650
Ξανα εδω :)

Εχω χαρτη της Ελλαδος σε μορφη Map.Το orux τον αναγνωριζει κανονικα.

Πως μπορω να κανω διαδρομη στο pc σε αυτον τον χαρτη και να την βλεπει το orux ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

wolf

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Bmw 1200 GS '08
DRZ 400E '03
Από μια πρώτη ματιά, αν κάνει αυτά που υπόσχεται το προγραμματάκι, είναι super!!!!
Θα επαναφέρω σε χρήση τους στρατιωτικούς μου χάρτες....:cool: Σε vector μορφή (μη πλοηγήσιμη) βέβαια....
Για εμας τους υπολοιπους πού μπορούμε να βρούμε αυτούς τους χάρτες; :rolleyes:

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για εμας τους υπολοιπους πού μπορούμε να βρούμε αυτούς τους χάρτες; :rolleyes:

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ψάχνω και δε τους βρίσκω, γιατί τους είχα σε αχρηστία από το 2009. Θα κοιτάξω πάλι, ότι θες το τηλ είναι στο προφίλ μου;)
 

wolf

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Bmw 1200 GS '08
DRZ 400E '03
Ψάχνω και δε τους βρίσκω, γιατί τους είχα σε αχρηστία από το 2009. Θα κοιτάξω πάλι, ότι θες το τηλ είναι στο προφίλ μου;)
Είσαι πάντα παρών! ;) respect

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Είσαι πάντα παρών! ;) respect

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Η μονη μου ελπιδα ειναι να τους βρω απο τα αρχικα cd, σε καποια θηκη. Απο τους σκληρους που εχω, τους διεγραψα το Μαρτιο. Αυτο το ξερω σιγουρα.:confused:
Οταν τους διεγραψα (κι ηταν γεωαναφερμενοι ολοι) σκεφτηκα οτι θα το μετανιωσω. Αλλα δεν τους ειχα χρησιμοποιησει για 5 χρονια. Και να που χρειαστηκαν......

Send from LG G2
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Τι χάρτες ψάχνετε? Εννοώ σε τι μορφή αρχείου? Αν κάνει να είναι οι χάρτες σε image αρχεία,
υπάρχουν στο γνωστό site που έχω κοινοποίησει γιά τα Garmin devices. ..
Το πιθανότερο είναι το Oryx να βλέπει image αρχεία χαρτών.

Επίσης έχει δοκιμάσει κάποιος αν το Oryx βλέπει gpx η kml αρχεία?


from wolves city
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Οπότε χάρτες από το free Garmin maps.... το γνωστό....



from wolves city
Μόνο άσφαλτο και κύριους χωματόδρομους έχουν Χάρη. Πολύ περισσότερη πληροφορία και λεπτομέρεια η Ανάβαση!!! Και μιλάω για ουσιαστικές πληροφορίες, όπως ισοϋψείς και δρόμους.
Στις πόλεις είναι πολύ καλοί της Garmin. Εκτός πόλεων, πάσχουν σοβαρά!
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Δεν κατάλαβα ότι ζητά, topo, χάρτες. ..γιά αυτό ρώτησα.

Ανάβαση υπάρχει παντού, αν δεν την βρίσκετε, πμμ. ....

from wolves city
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Για δωστε μια χείρα βοηθείας...κατεβασα στο κινητο το oruxmaps.Πώς θα βρω Χαρτες ωστε να φτιαξω μια διαδρομη .gpx στο basecamp και να την κατεβασω να την τρεξω στο κινητο ΧΩΡΙΣ να απαιτειται συνδεση ιντερνετ;:oops:o_O:cautious:
 

Simitis

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Ducati Multistrada Enduro
Μινι οδηγός για μετατροπή διαδρομών σε *.gpx
1) Πας στο google maps και σχεδιάζεις την διαδρομή σου
Π.χ αυτή εδώ.
https://www.google.gr/maps/dir/Αθήνα/Θεσσαλονίκη/@39.701426,22.4565154,9.19z/data=!4m19!4m18!1m10!1m1!1s0x14a1bd1f067043f1:0x2736354576668ddd!2m2!1d23.7275388!2d37.9838096!3m4!1m2!1d22.254484!2d39.8191665!3s0x13586738189487ff:0x8f21a874a13e845d!1m5!1m1!1s0x14a838f41428e0ed:0x9bae715b8d574a9!2m2!1d22.9444191!2d40.6400629!3e0
Ξεκινάς απο Αθήνα για να πας να φας σουβλάκια Ελασσόνα και να βρείς μια γκόμενα που είχες Θεσσαλονίκη
2) Το link (όλο αυτο το κατεβατό) το κάνεις αντιγραφή και επικόλληση στο κειμενάκι που σου δίνει το παρακάτω site.
https://mapstogpx.com/
3) Πατάς lets go δεξία και σου κατεβαίνει αυτόματα στον υπολογιστή σου σε μορφή GPX.

Έπειτα μια εφαρμογή που βρήκα που διαβάζει GPX για το κινητό είναι το TOMTOM (20€ για ένα χρόνο ή δωρεάν 75 χιλιόμετρα για ένα μήνα για δοκιμή). Δεν τους ξέρω και δεν θέλω να κάνω διαφήμιση αλλά εμένα με βόλεψε πάρα πολύ και βγήκε πολύ καλό στα ταξίδια μου..
Πας στο https://mydrive.tomtom.com/el_gr/ απο υπολογιστή ή tablet ή ακόμα και απο κινητό.
Και κάνεις λογαριασμό
Αφου τελειώσεις αριστέρα στον χάρτη το τέταρτο εικονίδιο (Οι διαδρομές μου) λέει εισαγωγή GPX. Πατάς πάνω και επιλέγεις το αρχείο που κατέβασες.

Έπειτα πας στην εφαρμογή στο κινητό σου (ΤΟΜΤΟΜ GO MOBILE)
Κάνεις σύνδεση με το User και το Password που έφτιαξες πριν.
Πας Menu--->Υπηρεσίες ΤomTom ----> και ενεργοποιείς το Mydrive Sync (στην ουσία συγχρονίζει με το site του Mydrive.tomtom)
Έπειτα ξανά Menu και επιλέγεις Οι διαδρομές μου και ουαλά βρίσκεις την διαδρομή που είχες σχεδιάσει και τέλος.

Τώρα π.χ.
Είσαι Βόλο γιατί ήθελες να πιεις ένα καφέ. Θα σε βγάλει πάλι στο πιο γρήγορο κομμάτι ώστε να ξαναμπείς στην διαδρομή σου και να παραμείνεις στο κομμάτι της Ελασσόνας.
Επιπλέον ξέρω ότι είναι χαζό να βάλεις πρώτα το *.GPX στο Mydrive.tomtom και μετά να την ανοίξει η εφαρμογή αλλά ήδη το παλεύουν που διάβασα σε forum και στις επόμενες εκδόσεις της εφαρμογής θα γίνεται απευθείας εισαγωγή απο την εφαρμογή.

Να τονίσω ότι.
Η δουλειά σου μπορεί να γίνει εύκολα και οικονομικά. Με τα εξής
Μια καλή βάση κινητού (25 ευρώ από Κίνα δεν έκανε κιχ ούτε στο χώμα)
Ένα smartphone (να έχει όμως 2 gb ram, και αν είναι αδιάβροχο ακόμα καλύτερα).
Φορτιστή απευθείας απο την μοτοσυκλέτα ή στην χειρότερη με Powerbank μέσα από tankbag (τουλάχιστον 10000mah, να φορτίζει το βράδυ και το καλώδιο φόρτισης Usb καλό, όχι τπτ του 1Α).
Το μοναδικό μειονέκτημα που μπορεί να υπάρξει (και θα υπάρξει) αν το κινητό το χτυπάει ο ήλιος και η ζέστη (πάντα στα 40άρια μιλάμε, κάτω από 35 βαθμούς και με ανοιχτή βάση τύπου XRAM είσαι κομπλε) όπου σου βγάζει μήνυμα υπερθέρμανσης με αποτέλεσμα να κλείσει από μόνο του. Πάλι και εκεί μπορείς να το σώσεις κλείνοντας την οθόνη και απλά ακούς (αν έχεις) τις οδηγίες απο το bluetooth σου.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Καλημερα ,επαναφερω το θεμα , διοτι απο χθες προσπαθω να δουλεψω το mapstogpx και μου βγαζει error ...... εχουμε κανα αλλο προγραμμα για μετατροπεα;;;;;
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Καλημερα ,επαναφερω το θεμα , διοτι απο χθες προσπαθω να δουλεψω το mapstogpx και μου βγαζει error ...... εχουμε κανα αλλο προγραμμα για μετατροπεα;;;;;
τι μετατροπή θέλεις να κάνεις; Η πηγή σου (αρχείο ή οτιδήποτε άλλο) σε τι μορφή είναι;
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Καλημερα ,επαναφερω το θεμα , διοτι απο χθες προσπαθω να δουλεψω το mapstogpx και μου βγαζει error ...... εχουμε κανα αλλο προγραμμα για μετατροπεα;;;;;

Καλημερα φτιαξε την διαδρομη στο My maps
Ειναι σε αρχειο KMZ/KML.
Το κατεβαζεις και κανεις μετατροπη σε GPX.
Οντως απο προχτες απο MAPS TO GPX βγαινει ERROR
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αποστολ' δε και το site Bike Route Planner - Ride with GPS

Σχεδιάζεις τη διαδρομή σε περιβάλλον osm με ίδιο routing όπως Google maps και κάνεις πολύ εύκολα εξαγωγή σε gpx ή kml.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Θέλω από Google map να μετατρέψω σε gpx.... Με βολεύει γιατί τα μεταφέρω απευθείας στο Tom Tom και δεν χάνει πουθενά..... Τώρα τα άλλα προγράμματα θα αργήσω να τα μάθω..... Και το mapstogpx με ειχε βολέψει τόσα χρόνια.... Για να δοκιμάσω και επανέρχομαι

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Καλημερα φτιαξε την διαδρομη στο My maps
Ειναι σε αρχειο KMZ/KML.
Το κατεβαζεις και κανεις μετατροπη σε GPX.
Οντως απο προχτες απο MAPS TO GPX βγαινει ERROR

ωραιο το mymap .... αλλα αν ειχε επιλογη να βαλω τον ετοιμο συνδεσμο που εχω φτιαξει και να δημιουργησει διαδρομη και μετα να το κανω kml θα ηταν τελειο!!!!!!
 
Top Bottom