Μετα το Αφρικα τι;;; (αρε Todor τι μας εχεις κανει;;;)

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πάρε ΚΤΜάρα αγόρι μου να ξανανιώσεις και άσε τους παππούδες του φόρουμ να λεν τα δικά τους, αυτοί πάνε, τα έφαγαν τα ψωμιά τονε
:p

Εν τω μεταξύ απ'ότι έχω καταλάβει πιάνουνε και τα χέρια σου.... γεννημένος για τα περτικαλιά είσαι, απλά δεν το έχεις καταλάβει ακόμα :ok:
Εδώ δεν άντεξε τα χάλια του Σοϊχιρο.... Θέλεις να μπλέξει με τους Αυστριακούς??
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εδώ δεν άντεξε τα χάλια του Σοϊχιρο.... Θέλεις να μπλέξει με τους Αυστριακούς??
Ένα ψηλό και όμορφο παλικάρι μόνο ΚΤΜάρα πρέπει να καβαλάει, όχι άσχημες γεροντοκορες.....

Μην κοιτάς εμάς που είμαστε κοντοί και άσχημοι........ έχουμε άλλα χαρίσματα ;):roflmao:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ένα ψηλό και όμορφο παλικάρι μόνο ΚΤΜάρα πρέπει να καβαλάει, όχι άσχημες γεροντοκορες.....

Μην κοιτάς εμάς που είμαστε κοντοί και άσχημοι........ έχουμε άλλα χαρίσματα ;):roflmao:
Στα σεξιστικα σχόλια απαντάει το γερικο πουλί.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μισό λεπτό γιατί οι γνώμες διίστανται, τα ψηλά παλικάρια μόνο καφενείο για πρέφα και τσίπουρο γράφατε σε άλλα νήματα, τώρα το γυρίσαμε στα περτικαλιά, ΕΟΠΥΥ συνταγή για ΠΣηλούς;

Το 990R, αν εξαιρέσεις το μοτέρ του που... τα έχουμε ξαναπεί (τίποτα δεν είναι Ι4) είναι ικανοποιητικά άνετο για γόνατα ψηλώνε ανθρώπωνε. Τα μεταγενέστερα ακόμα καλύτερα, εξαιρείται το 790.
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Θα περάσει ένα τεστ από τους παραπάνω γκουρού των αφρικα, αλλά δύσκολα το βλέπω να μην αλλάζω. Έχουμε καιρό όμως ακόμα, σκέφτομαι για τέλος σεζόν ή αρχές του άλλου έτους.

Βέβαια σαν σωστος todorιακος πρέπει να ανοίξω θέμα μήνες πριν!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
[/QUOTΕ
Θα περάσει ένα τεστ από τους παραπάνω γκουρού των αφρικα, αλλά δύσκολα το βλέπω να μην αλλάζω. Έχουμε καιρό όμως ακόμα, σκέφτομαι για τέλος σεζόν ή αρχές του άλλου έτους.

Βέβαια σαν σωστος todorιακος πρέπει να ανοίξω θέμα μήνες πριν!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Εριξα μια ματια στο μηχανακι σου φιλε Σπυρο .
Εχεις απο τα τελευταια africa των θρυλων του soichiro.
Αν υποθεσω οτι σε αυτα τα χιλιομετρα δεν εχει γινει καποιο σεταρισμα στην αναρτηση ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι το μηχανακι εχασε το sag του και αν το μπροστινο ειναι "κρεμασμενο" οπως το πισω...χαιρετα μου τον πλατανο!( βλεπε σοιχιρο)...
Θα ειχες ενα μετρο συγκρισης αν βολταριζες ενα στημενο africa.
Οτιδοιποτε δοκιμασεις gs 1150, ktm990, κ.α. που δεν εχουν θεμα με αναρτησεις , θα σου φανουν ( και δικαιως) μακραν πολυ καλυτερα.
Βεβαια αποκλειω το ενδεχομενο να ειναι " στραβο" το μηχανακι. Πιστευω οτι αυτο το τσεκαρισες στην αγορα σου. ( αν οχι οδηγα με 40 χιλ. περιπου, σε ισιο δρομο και ασε το τιμονι.πρεπει να μην χανει την γραμμη του.)
Δεν θελω να το παιξω ειδημων. Να βοηθησσω προσπαθω.
Αλλα επειδη με εβαλες στα φυτιλια τωρα αν δεν βαριεσαι θα ειμαι Σαρτη μεχρι την αλλη Πεμπτη. Παρε το ετερον και ελα να κερασω μπυρα και το βλεπουμε..
 
Τελευταία επεξεργασία:

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Αποχωρω απο την κουβεντα γιατι θα μας βαλετε σε εξοδα χαχαχαχα

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κάτσε ρε συ... Τώρα είναι το καλό...:yew::yew:
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Νομίζω όμως ότι θα πρέπει να πουλήσεις το αφρικα και να ψάξουμε μετά να βρούμε να καλό 1150.
Δεν βλέπω κάποιον με 1150 να κάνει ανταλλαγή με αφρικα.... Εκτός και αν!!
Του δινουμε χρονο μεχρι το τελος του ετους να μας αλλαξει γνωμη, αν και μεσα μου νομιζω ηδη μετραω αντιστροφα. Το εχω βαλει στο καρ, αν βρεθει κανεις καλως ;)

Αν κατέβεις Αθήνα, στο δίνω 1-2 μέρες να δεις πως είναι.

Επειδή είσαι ψηλός θα χρειαστεί να κατεβάσεις τα μαρσπιέ μάλλον στο 1150.

Δώσε λίγο χρόνο ακόμα στο Άφρικα. Το δικό μου δεν κουναγε πουθενά ακομα και με tkc 80, κάτι δεν πάει καλά μάλλον. Ίσως χρειάζεται μια επισκευή το αμορτισέρ.
Σε ευχαριστω πολυ, αλλα δεν με βλεπω να κατεβαινω μεσα στον Αυγουστο και μετα ξεκιναει και η δουλεια οποτε δυσκολο. Σε ευχαριστω Κωστα, ειλικρινα!

Πάρε ΚΤΜάρα αγόρι μου να ξανανιώσεις και άσε τους παππούδες του φόρουμ να λεν τα δικά τους, αυτοί πάνε, τα έφαγαν τα ψωμιά τονε
:p

Εν τω μεταξύ απ'ότι έχω καταλάβει πιάνουνε και τα χέρια σου.... γεννημένος για τα περτικαλιά είσαι, απλά δεν το έχεις καταλάβει ακόμα :ok:
Μωρε τα χερια πιανουν, και τα πορτοκαλια θερια ειναι ομορφα!! Το θεμα ειναι οτι ειναι θερια, και δεν ειμια για θερια εγω!!!
Οτι εχω θεματα σε συνδιασμο ηλικιας-επιλογης το ξερω, οτι μου αρεσουν τα παππουδιαρικα ειναι το μονο σιγουρο. Απο 18 χρονων σκατο πηρα Peugeot 406, και αν δεν ειχαμε την κριση τωρα θα ειχα το 508. Το συνδρομο το καταλαβα οταν ο αδερφος μου αγορασε το 207rc και του ειπα "ωραιο γρηγορο, αλλα ρε δημητρη με αυτες τις αναρτησεις φτιαχνω φραπε ολη την ωρα"

Καταλαβαινετε πιστευω τι εχουμε προβλημα εδω, δεν σκεφτομαι με το μυαλο αλλα με τον ποπο. :ha:fun

Θελω ενα μηχανακι που να ταξιδευει ανετα, και οταν θα μπουμε χωμα να μπορεσω να ακολουθησω. Και με το budget που διαθετω το 1150 ειναι το μονο νομιζω που εχει ολα αυτα τα κρητηρια.

Περα απο το οτι ειναι κουκλα ετσι;;;;:yew:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Περα απο το οτι ειναι κουκλα ετσι;;;;:yew:
Νομίζω ότι οι τελευταίες παρέες σου σε χάλασαν Σπύρο... :p
Πολύ...:fun
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Σπύρο καλησπέρα,

Πολύ καλά κάνεις και αλλάζεις μηχανάκι μιας και χρειάζεσαι / σου αρέσει κάτι άλλο, παρόλα αυτά... όπως τα είπαμε και κατ ιδίαν, οι κραδασμοί και η μη άνεση που περιγράφεις σε αυτά τα χιλιόμετρα, συγκρίνοντας μάλιστα με xt660r, δεν είναι καθόλου φυσιολογικά, όπως επίσης και τα μπουκώματα όταν είναι κρύα.
Για αυτά μπορεί να ευθύνονται χίλιοι δύο λόγοι, για τους οποίους όμως δε θα κάνεις διάγνωση ούτε θα λύσεις μέσω ιντερνετ.
Όπως σου ξαναείπα, πρέπει οπωσδήποτε να κοιτάξει κάποιος σχετικός με άφρικα το μηχανάκι σου. Αν όχι για να το κρατήσεις εσύ, τουλάχιστον για αυτόν που θα το πάρει, ώστε να πουληθεί και όπως πρέπει και ευκολότερα.
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Σπύρο καλησπέρα,

Πολύ καλά κάνεις και αλλάζεις μηχανάκι μιας και χρειάζεσαι / σου αρέσει κάτι άλλο, παρόλα αυτά... όπως τα είπαμε και κατ ιδίαν, οι κραδασμοί και η μη άνεση που περιγράφεις σε αυτά τα χιλιόμετρα, συγκρίνοντας μάλιστα με xt660r, δεν είναι καθόλου φυσιολογικά, όπως επίσης και τα μπουκώματα όταν είναι κρύα.
Για αυτά μπορεί να ευθύνονται χίλιοι δύο λόγοι, για τους οποίους όμως δε θα κάνεις διάγνωση ούτε θα λύσεις μέσω ιντερνετ.
Όπως σου ξαναείπα, πρέπει οπωσδήποτε να κοιτάξει κάποιος σχετικός με άφρικα το μηχανάκι σου. Αν όχι για να το κρατήσεις εσύ, τουλάχιστον για αυτόν που θα το πάρει, ώστε να πουληθεί και όπως πρέπει και ευκολότερα.
Για κάποιο λόγο όταν την έχεις στο διπλό σταντ άμα την βάλεις μπρος και την αφήσεις ρελαντί όλα καλά. Αν τις βάλεις ταχύτητα και την αφήσεις να γυρίζει τη ρόδα χωρίς γκάζι μπουκώνει.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Ολα αυτα τα προβληματα ειναι η προφαση και οχι η αιτια. Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες, δεν ειναι κακο. Εφοσον εχεις κλειδωσει στο επομενο, μη το σκεφτεσαι καν και προχωρα το συντομοτερο δυνατον!
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Ολα αυτα τα προβληματα ειναι η προφαση και οχι η αιτια. Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες, δεν ειναι κακο. Εφοσον εχεις κλειδωσει στο επομενο, μη το σκεφτεσαι καν και προχωρα το συντομοτερο δυνατον!
Κι επαυξάνω! :p
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Για κάποιο λόγο όταν την έχεις στο διπλό σταντ άμα την βάλεις μπρος και την αφήσεις ρελαντί όλα καλά. Αν τις βάλεις ταχύτητα και την αφήσεις να γυρίζει τη ρόδα χωρίς γκάζι μπουκώνει.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτο ακουγεται σαν φτωχο η κακο μιγμα η χαμηλο ρελαντι.Τελος παντων γενικο θεμα στο καρμπυρατερ.
Αλλα οπως ειπε και ο φιλος pumba πιο πανω , μαλλον εβγαλες εισητηριο για γερμανια μερια και απλα περιμενεις το "for sale " της τρικολορε γιαπωνεζας αφρικανας που δεν σου εκατσε η δεν τα βρηκατε στην συμβιωση.. :UH:
Οπως σου ειπα ομως, εσυ εχεις το μαχαιρι εσυ και το καρπουζι.
Μακαρι να πανε τα πραγματα κατ ευχην και να βρεις την μηχανη που θελεις και ταιριαζει στα γουστα σου. Αυτο νομιζω ειναι το συμαντικοτερο.;)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Για δώσε κάνα update ρε Σπύρο... Τι έγινε το εργαλείο, το'δωσες;
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω! Είμαι στα χαμένα! Και δεν μου αρεσουν κάποιες ατέλειες που έχει αλλά δεν μου πάει η καρδιά να το δώσω.

Εδωσα πνεύμα και ψυχή σε αυτή τη μηχανη. Την είχα ονειρο από χρόνια. Σκέφτομαι να το παγωσω μέχρι Πάσχα και να δω τότε τι θα κάνω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom