Με μιά ανάσα...

j.t.r

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Μάιος του 2010...ετοιμαζόμουν να φύγω για μιά εξόρμηση στη Ρουμανία, αλλά την ημέρα που ήταν να φύγω , μου κλεψαν τη μηχανή...βρέθηκε μετά απο δεκα μέρες ευτυχώς χωρίς ζημιές. Προηγουμένως χρησιμοποιήθηκε για μία ληστεία στα ΕΛΤΑ Μουζακίου.
Να ναι καλά ο Βαγγελης- VagelisGar ,που μου συμπαρασταθηκε εκεινες τις μέρες ...ευχαριστώ φίλε!
Το κείμενο γράφτηκε λίγες μέρες αφότου γύρισα... και μαντέψτε...δεν έχει φωτό!

3ημερη εξόρμηση
Πληρης εξοπλισμος.
GPS,Δορυφορικο τηλ.,Lap top,ενα σετ εργαλειων(κατσαβιδια,λεβιεδες,μαχαιρι ζουγκλας),καμερα για να εχω τι να δειξω οταν γυρισω,χρυση πιστωτικη καρτα και... ομπρελα...
Αυτο ηταν,δεν ανοιγε η ομπρελα γμτ!Αγχος αγωνια,να ακυρωσω το ταπεινο μου μικρο ταξιδακι για μια ομπρελα?

Πεταχτηκα ιδρωμενος φωναζοντας''Ας ειναι και χρωματιστηηηη''
Αει σιχτιρ εφιαλτης ηταν.
Απο ολα τα παραπανω δεν πηρα τιποτις αλλο εξον απο ενα ρημαδοκινητο.Ετσι παρασκευη μεσημερι ο VagelisGar με περιμενε στη γνωστη διασταυρωση με την Αφρικα του και ηρθε παρεα μεχρι τα Γρεβενα.Γεια σου φιλε!

Κλασσικα διανυκτερευση στας Σερρας και την 5.30 πρωινη ετοιμος και ντυμενος ελαφρα(χωρις επενδυσεις) πηρα τη στρατα για τη Σοφια.
Ερημια και κρυο.Σταση για βενζινη και μουρμουριζοντας ακαταληπτα διορθωσα την πρωινη κουταμαρα φορωντας κατι πιο ζεστο

Ο γνωστος περιφερειακος της Σοφιας με την πολλη κινηση εκεινη την ωρα θυμιζε επαρχιακο δρομο.Ενα φορτηγο εδω ,ενα αμαξι παραπερα,μηχανη βεβαια ουτε για δειγμα.
Ανταρα και υγρασια με σταση στο συνηθες σημειο για μενα.Λοξως αριστερα παει για το Ρουσε και λοξως δεξια για το Οριαχοβο(φερρυ)Εστειλα και μηνυμα στη γυναικα μου οτι ακολουθω τη σωστη διαδρομη και δεν την εκανα για αλλη γη αλλα μερη
 

j.t.r

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Κατα τις 10.30 ημουν στο Οριαχοβο για το φερρυ-παντοφλα που περναει το Δουναβη και βγαινει στο Ρουμανικο Μπεκετ.Διαδικασια που για καλη μου τυχη κρατησε 40 λεπτα.
Εχει τυχει να κατσω και 5 ωρες

Απο το Μπεκετ μεχρι την Κραιοβα καλουτσικος ο δρομος.Επιασα τον περιφερειακο για το Ορεζου μεσω Μπαλτσεστι...Πως λεμε αουτομπαν? ε καμια σχεση.Εντουρο σε σπασμενη ασφαλτο με ψιλοαλματακια μου εφτιαξαν την ημερα

Κατα τις 2.30 εφτασα στο Ορεζου και κατελυσα στην πανσιον Κασα Μαρτσεα.
Κατι να τσιμπησω με δυο παγωμενες Ουρσους(ξανθια μπυρα,γλυκιζει) και βουρ για μια επισκεψη στο ομωνυμο μοναστηρι 3χλμ απο την πολη.Πραγματικο ησυχαστηριο με ελαχιστους επισκεπτες.Ηρεμια και κατανυξη...
Κατα μηκος του δρομου προς το μοναστηρι υπαρχουν μαγαζακια με χειροποιητα πηλινα μιας και η περιοχη εχει παραδοση σ'αυτα.
Πλησιαζε η νυχτα και περιπλανηθηκα στα σοκακια της πολης μεχρι που ποφασισα οτι επρεπε να καταρευσω στην πανσιον.
Ελα ομως που στην ταβερνα απο κατω ειχαν γλεντι απο γαμο!Ντιρι ντιρι και δωσε παρε τα οργανα και

Απο καθαρα πολιτιστικο ενδιαφερον κατεβηκα κι εγω

Βρε καλως τον Ελληνα(που το ξερανε?)Κατσε φαε πιες

Παντως θυμαμαι οτι νυχτα ηταν οταν πηγα να ξαπλωσω..
Το ξυπνητηρι χτυπησε και κατα τις 8 προσπαθουσα να βαλω την αριστερη μποτα στο δεξι ποδι
 

j.t.r

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Μισο λιτρο καφες και δυο ντεπον αργοτερα κινησα προς Ριμνκου Βουλτσεα και μια μικρη δυστυχως περιηγηση σε ενα εθνικο παρκο προς τα εκει.Μετα κατεβηκα νοτια προς Νταγκασανι και φτανοντας στη Σλατινα ειπα δεν γ@μιεται και ανεβηκα παλι προς τα επανω με κατευθυνση το Πιτεστι .Μονο που εκανα δεξια για Κοστεστι και βγηκα στην περιοχη του Τελεορμαν.
Σαν να διακτινιστηκα στο χρονο.Ελαχιστα οχηματα,καρα,αλογα,γαιδουρακια,ανθρωποι να περπατανε στη μεση του δρομου,στα χωρια κυριουλες να καθονται σε παγκακια μπρος στα σπιτια τους και να με χαιρετανε
Στην κυριλεξια δεκαδες πελαργοι εχουν φτιαξει τις φωλιες τους σε στυλους μεσα στα χωρια
Μια ατμοσφαιρα κινηματο-γραφικη που αποφασισα να μην τη χαλασω κανοντας δεξια γιατο Τζουρτζιου,αλλα μετα την Αλεξανδρεια να κατβω προς τα παραδουναβια χωρια.Ζιμνιτσα και αριστερα,Τουρνου Μαγκουρελε,Κοραμπια.
Παντως αναμεσα στα χαμηλα σπιτια των χωριων αυτων διασωζονται και πολλα παλια αρχοντικα.Τα περισσοτερα απο αυτα ανηκαν σε Ελληνες μεγαλεμπορους που στις αρχες του 20 αιωνα κανανε χρυσες δουλειες με το πλωτο εμποριο.Κριμα που πρεπει να φαινονται τοσο παρατημενα.
 

j.t.r

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Νταμπουλενι και Μπεκετ και συνορα.Ξεμπερδεψα και πατησα το Βουλγαρικο κατα τις 16.30.Ενταξει γνωριμη η διαδρομη αλλα δεν τη βαριεμαι.Υπαρχει πρασινο,επαρχιακος δρομος και το πιο ενδιαφερον ειναι οταν πας ασ πουμε με 140- 150 και κοβεις στα 40
επειδη στην εισοδο του χωριου σε περιμενει ο νομος

Πλησιαζοντας στη Σοφια η κινηση εγινε εντονοτερη με αποκορυφωμα στον περιφερειακο που γινοταν της κακομοιρας
Αυτοι οι Βουλγαροι ρε παιδι μου λες και πανε ολοι για δοκιμες τελικης.
Ωρα 21.00 εφτανα στα συνορα.Ποια συνορα?Δεν υπαρχουν.Κοινος συνοριακος ελεγχος Βουλγαρων και Ελληνων στο Ελληνικο μερος.Μηνυμα στη γυναικα μου οτι γυριζω πισω και οχι προς αλλη κατευθυνση και δρομο παιρνω δρομο αφηνω,Θεσσαλονικη ...Μαλγαρα και διοδια.ΟΚ
Λεπτοκαρια και διοδια.ΟΚΤεμπη και διοδια.Χμ...Βενζινη με 1.528(Ρουμανια,Βουλγαρια1.10).Πιανω την ευθει για Λαρισα και ΔΙΟΔΙΑ. ΟΚ και αντε γεια και κατι αλλες παλιοκουβεντες ψελλισα και συνεχισα το δρομο μου...
 

j.t.r

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Κατα τις 1 τη νυχτα ανοιγα την πορτα του σπιτιου μου.Ομικρος κοιμοταν,αφηνοντας ομως σημειωμα να τον ξυπνησω οταν εφτανα.Ηγυναικα μου με περιμενε.Μια αγκαλια,συγκινηση.
Με καταλαβαινει...ξερει γιατι φευγω ετσι...
Γι αυτους που φυγανε εκει πανω...για το μεγαλο ταξιδι.
The end.
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Δεν χρειαζονται παντα οι φωτογραφιες, αλλωστε λεγεται οτι τις χρειαζονται αυτοι που δεν εχουν καλη μνημη.....και εμεις φυσικα που παρακολουθουμε
Oλα ειναι δρομος φιλε Γιαννη !!!!!! εισαι ωραιος!!!
 

giclas

Μέλος
Περιοχή
Limassol
Όνομα
Michael Michael
Μοτό
hp2
Κατα τις 1 τη νυχτα ανοιγα την πορτα του σπιτιου μου.Ομικρος κοιμοταν,αφηνοντας ομως σημειωμα να τον ξυπνησω οταν εφτανα.Ηγυναικα μου με περιμενε.Μια αγκαλια,συγκινηση.
Με καταλαβαινει...ξερει γιατι φευγω ετσι...
Γι αυτους που φυγανε εκει πανω...για το μεγαλο ταξιδι.
The end.
το πιο ωραιο συνεσθημα η επιστροφη στο σπιτι μετα απο ταξιδη ..............
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Γιάννη εδώ μιλάμε, σου κλέψανε τη μηχανή, έκαναν ληστεία με αυτή, εσύ μετά από μια βδομάδα την βρήκες, και όχι μόνο την βρήκες αλλά έφυγες και ταξίδι μαζί της.... Τι να πω, παρά μόνο μπράβο στη δύναμη της ψυχής και για το κουράγιο. σου...Μετά από όλα αυτά που πέρασες ίσως, Να είναι και καλύτερο που δεν έβγαλες φωτογραφίες στο ταξίδι σου έτσι ώστε, τις αναμνήσεις και τις εικόνες που βιώσατε μαζί εσύ Και η μοτοσυκλέτα σου, να είναι αξιομνημόνευτες μόνο για σας τους δύο, που ευτυχώς, ξαναανταμοσατε και πάλι, μετά από πάρα πολύ λίγο καιρό...
 
Top Bottom