Με τα ΕΛΤΑ ίσως να μην έρθει ποτέ...

Jimiadv

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
ΒMW 1150GS ADV
Κατάθεση της όλης κατάστασης λοιπόν. Στις 07/10 πλήρωσα με μεταφορά χρημάτων στην MIGSEL ( Βέλγιο ) μια βάση gps και άμεσα μου απάντησαν οτι η αποστολή ξεκινά την επόμενη μέρα, το δέμα δεν έρχεται και αρχίζω να στέλνω Mail στην εταιρεία με σκοπό να λάβω tracking number για δω την τύχη του δέρματος.
Μετά απο τρεις ημέρες ενημερώνομαι με μεγάλη ευγένεια απο την εταιρεία οτι η αποστολή των δεμάτων τους γίνεται με απλή αποστολή μέσω ΕΛΤΑ και ΔΕΝ υπάρχει tracking number, με συμβουλεύει να πάω στο ταχυδρομείο να ρωτήσω το οποίο και κάνω.
Η υπάλληλος στα ΕΛΤΑ Συντάγματος με κοιτά σαν να βλέπει παπά με στρίγκ στην παραλία και με περίσσιο θάρρος και θράσος μου αναφέρει πως δεν μπορεί να κάνει τίποτα και ψάξω να βρω τον ταχυδρόμο μπάς και αυτός ξέρει κάτι.
Αυτή είναι τα νέα μου....όλες η απόψης ίσως βοηθήσουν.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Κατάθεση της όλης κατάστασης λοιπόν. Στις 07/10 πλήρωσα με μεταφορά χρημάτων στην MIGSEL ( Βέλγιο ) μια βάση gps και άμεσα μου απάντησαν οτι η αποστολή ξεκινά την επόμενη μέρα, το δέμα δεν έρχεται και αρχίζω να στέλνω Mail στην εταιρεία με σκοπό να λάβω tracking number για δω την τύχη του δέρματος.
Μετά απο τρεις ημέρες ενημερώνομαι με μεγάλη ευγένεια απο την εταιρεία οτι η αποστολή των δεμάτων τους γίνεται με απλή αποστολή μέσω ΕΛΤΑ και ΔΕΝ υπάρχει tracking number, με συμβουλεύει να πάω στο ταχυδρομείο να ρωτήσω το οποίο και κάνω.
Η υπάλληλος στα ΕΛΤΑ Συντάγματος με κοιτά σαν να βλέπει παπά με στρίγκ στην παραλία και με περίσσιο θάρρος και θράσος μου αναφέρει πως δεν μπορεί να κάνει τίποτα και ψάξω να βρω τον ταχυδρόμο μπάς και αυτός ξέρει κάτι.
Αυτή είναι τα νέα μου....όλες η απόψης ίσως βοηθήσουν.
Και εγω θα σε κοιτουσα σαν να ησουν παπας με στρινγκ εαν ερχοσουν και ζητουσες το δεμα σου χωρις καμια πληροφορια... Δηλαδη "γεια σας ειμαι ο Μπαμπης θελω το δεμα ?"


Νομιζω πως ο αποστολεας εχει καποιο τροπο ανιχνευσης της αποστολης ή και αποδεικτικο παραδοσης... Για να το κανω λιανα: σε περιπτωση που εσυ ελαβες το δεμα αλλα ισχυριζεσαι πως οχι... πως θα ηταν καλυμενη ???
Η πληρωμη ειναι με μεταφορα χρηματων σε τραπεζικο λογαριασμο ή καποια πλατφορμα πληρωμης ???
 

Jimiadv

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
ΒMW 1150GS ADV
Και εγω θα σε κοιτουσα σαν να ησουν παπας με στρινγκ εαν ερχοσουν και ζητουσες το δεμα σου χωρις καμια πληροφορια... Δηλαδη "γεια σας ειμαι ο Μπαμπης θελω το δεμα ?"


Νομιζω πως ο αποστολεας εχει καποιο τροπο ανιχνευσης της αποστολης ή και αποδεικτικο παραδοσης... Για να το κανω λιανα: σε περιπτωση που εσυ ελαβες το δεμα αλλα ισχυριζεσαι πως οχι... πως θα ηταν καλυμενη ???
Η πληρωμη ειναι με μεταφορα χρηματων σε τραπεζικο λογαριασμο ή καποια πλατφορμα πληρωμης ???
Με μεταφορά χρημάτων διατραπαιζικά έστειλα τα χρήματα..
Οσο για τον τρόπο που με κοίταξε η υπάλληλος του ταχυδρομείου, εξεπλάγην διότι πως αλλιώς μπορεί κάποιος να αναζητήσει την τύχη ενός γράμματος το οποίο δεν έχει λάβει? Μέσο του ταχυδρομείου υποθέτω. Δεν είναι απάντηση σοβαρής υπηρεσίας ....βρές τον ταχυδρόμο και ρώτα των... λες και είμαστε σε χωριό και ξέρω εγω προσκοπικά τον Κίτσο τον ταχυδρόμο.
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Γι αυτό πάντα από αξιόπιστους αγορές και ζητάμε τρόπο αποστολής που μπορούμε να την παρακολουθούμε. Το πρόβλημά σου πρέπει να είναι με τον αποστολέα και όχι με τα ΕΛΤΑ. Μίλα μαζί του να ψάξει αυτός να σου πει λεπτομέρειες για το τι συνέβει εκεί.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τα πράγματα είναι απλά:
ή το πληρώνεις ακριβότερα σαν συστημένο ,οπότε το παρακολουθείς ,έρχεται πιό γρήγορα ,κ είναι ασφαλισμένο
ή το πληρώνεις λίγο ακριβότερα μέσω PayPal ,και είσαι εξ-ασφαλισμένος
ή δεν πληρώνεις τίποτα απ'τα δύο άνωθεν ,κ ρισκάρεις να βρεθείς σε μιά τέτοια κατάσταση
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
και σε μενα εχει γινει και ηρθε τελικα μετα απο 2 μηνες ,το δεμα μου το εστειλαν απο την οεσσαλονικη ποτε σαν απλο δεμα εχουν προβληματα
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
To προβλημα ειναι αυτου που στο εστειλε. Αυτο φυσικα δεν διασφαλιζει την επιστροφη των χρηματων σου.
Δεν ξερω πως σου μιλησε ο τυπος στο ταχυδρομειο, αλλα επειδη εχουμε δει πολλους που εχουν πιασει την "καλη" εγω θα πω οτι εχεις δικιο, αλλα ταυτοχρονα δεν μπορει να κανει και τιποτα αυτος, εφοσον δεν εχεις αριθμο αποστολης (το ιδιο θα συνεβαινε και σε οποιαδηποτε ιδιωτικη εταιρια, η οποια δεν εχει αριθμο αποστολης).
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Κατάθεση της όλης κατάστασης λοιπόν. Στις 07/10 πλήρωσα με μεταφορά χρημάτων στην MIGSEL ( Βέλγιο ) μια βάση gps και άμεσα μου απάντησαν οτι η αποστολή ξεκινά την επόμενη μέρα, το δέμα δεν έρχεται και αρχίζω να στέλνω Mail στην εταιρεία με σκοπό να λάβω tracking number για δω την τύχη του δέρματος.
Μετά απο τρεις ημέρες ενημερώνομαι με μεγάλη ευγένεια απο την εταιρεία οτι η αποστολή των δεμάτων τους γίνεται με απλή αποστολή μέσω ΕΛΤΑ και ΔΕΝ υπάρχει tracking number, με συμβουλεύει να πάω στο ταχυδρομείο να ρωτήσω το οποίο και κάνω.
Η υπάλληλος στα ΕΛΤΑ Συντάγματος με κοιτά σαν να βλέπει παπά με στρίγκ στην παραλία και με περίσσιο θάρρος και θράσος μου αναφέρει πως δεν μπορεί να κάνει τίποτα και ψάξω να βρω τον ταχυδρόμο μπάς και αυτός ξέρει κάτι.
Αυτή είναι τα νέα μου....όλες η απόψης ίσως βοηθήσουν.
Μπορούν να σου στείλουν την απόδειξη αποστολής?
 

Jimiadv

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
ΒMW 1150GS ADV
Μπορούν να σου στείλουν την απόδειξη αποστολής?
Είμαι σε φάση αναμονής μπάς και έρθει σε καμιά δεκαριά μέρες, τον ενημερώνω κάθε τόσο και θα του ζητήσω εαν έχει απόδειξη να μου την στείλει μια φωτό.

Επίσης θέλω να πω οτι ο λόγος που ανέφερα στην παρέα μας το γεγονός είναι ως παράδειγμα αποφυγής εμπορικής σχέσης και ΟΧΙ για να αποδοθεί το δίκαιο.

Ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν με το θέμα.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Πάντως σε περίπτωση που δεν βγάλεις άκρη υπάρχει και η δυνατότητα της αμφισβήτησης συναλλαγής μέσω της τράπεζας. Βέβαια αυτό δουλεύει περισσότερο στην περίπτωση που ο πωλητής είναι απατεώνας (το έχω κάνει για αγορά κινητού από εξωτερικό με κάρτα, όπου μου επεστράφησαν τα χρήματά μου στο ακέραιο), αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.
 

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800
Τα πράγματα είναι απλά:
ή το πληρώνεις ακριβότερα σαν συστημένο ,οπότε το παρακολουθείς ,έρχεται πιό γρήγορα ,κ είναι ασφαλισμένο
ή το πληρώνεις λίγο ακριβότερα μέσω PayPal ,και είσαι εξ-ασφαλισμένος
ή δεν πληρώνεις τίποτα απ'τα δύο άνωθεν ,κ ρισκάρεις να βρεθείς σε μιά τέτοια κατάσταση
Τι εννοείς εξασφαλισμένος μέσω PayPal?
Οτι μπορείς να πάρεις τα χρήματά σου πίσω ή να παρακολουθήσεις την πορεία της αποστολής του δέματος?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τι εννοείς εξασφαλισμένος μέσω PayPal?
Οτι μπορείς να πάρεις τα χρήματά σου πίσω ή να παρακολουθήσεις την πορεία της αποστολής του δέματος?
Το πρώτο.Να πάρεις τα χρήματα σου πίσω στο ακέραιο...;)
Αυτό σε περίπτωση μη παραλαβής,μη παραλαβής στον χρόνο που προβλέπεται και όταν το προϊόν δεν είναι αυτό που περιγράφεται...
 
Τελευταία επεξεργασία:

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800
Το πρώτο.Να πάρεις τα χρήματα σου πίσω στο ακέραιο...;)
Αυτό σε περίπτωση μη παραλαβής,μη παραλαβής στον χρόνο που προβλέπεται και όταν το προϊόν δεν είναι αυτό που περιγράφεται...
Σ' ευχαριστώ πολύ
 
Top Bottom