Μην το χουφτωνεις το παπι ρε!

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αφορμη μού δωσε ο Phoenix(Στεργιος) με ενα τοπικ που ανοιξε για βελτιωση σε παπιά...Αφορμη να θυμηθω ενα δημοσιευμα μου...και να το ξανα-μοιραστω με ολους...σαν τροφη για σκέψη,σαν κειμενο προς ...βελτιωση...ολων μας...:)

:cool:
Ναι σε σενα μιλαω...Που κοιτας μεσα απο την οθονη,αραχτος στην πολυθρονα σου και μπορει κιολας να ψαχνεις και τιποτα πιασοκολιές μανιτζεβελες για το παπι σου.Μιλαω και σε σενα που εχεις εκεινο το παπι που του τα εχεις ξεβρακωσει ολα για να μειωσεις και καλα βαρος,του'χεις βαλει μια εξατμιση που απορυθμίζει το βηματοδοτη του γέρου που σε κοιταει απο το παραθυρο και περνας και σου ψιθυριζει το φωνηεν "να φυγεις να πας αλλου".Το λεω και σε σενα που το παρκαρεις στην καφετερια στο Θησειο και χώρια τα γ@μωσταυριδια που ακους απο τους πιο ευαισθητους στο αυτι,νομιζεις οτι παρκαρες κανα XX blackbird κωλοφτιαγμενο και πας με 300 στην Ακροπολη!!!

Μην το χουφτωνεις το παπι ρε!

Οσο και να νομιζεις οτι τα γκομενακια σε καρφωνουν οταν πας σχολειο,αυτα αμα δουν εκεινη την ωρα καπακι να περανει κανα desmocedici ισα και ξεβρακωνονται για ενα γρηγορο.Εσενα ομως τι θα σου μεινει;Το παπι στο χερι και το βλεμα του πιπινιου "κακομοιρη παθετικ"!Με πιανεις,δεν μετραει οσο νομιζεις...γμσε το σου λεω!

Και δηλαδη τωρα που το ανεβασες ή μαλλον το ξεχειλωσες στα 168,256cc και του τσιτωσες-μη πω του γαμησες!- την αξιοπιστια και την αντοχη(να ξερεις φημιζεται το παπι για αυτα!)νομιζεις οτι πιανεις 125,2181 χαω στην κατηφορα της Βασσιλισης Ολγας και εισαι σουπερ;Αμα χρειαστει να το κρατησεις ρε συ γιατι πεταχτηκε ο αφηρημενος φοιτητης που πηρε 6 απο τον παπαρα τον ετσι τον καθηγητη,εσυ ξερεις που θα φτασεις...Πολυ ψηλα!Οχι καμαρωτος αλλά πιθανον με τιποτα βιδες και λαμες να κοσμουν τα χεροποδαρα σου.Αν δεν χαλασεις τιποτα απο αυτα που λεμε "ζωτικα οργανα" και μαζι με τις ρεγγες κλαινε και οσοι σ'αγαπανε.Σ'αγαπανε αλλά πιθανον δεν ασχοληθηκαν και μαζι σου γιατι θες να γουσταρεις ταχυτητα και πας καρφι στην αλλη μερια της μοτοσυκλετας...την επικινδυνη!

Κι αντε πηγες και μια φορα 120!!!Και;Δεν ειδες οτι κλαιγανε τα ματια σου;Μη μου επςι νομιζες απο την εκσπερματωση της στιγμης;;;Οχι ρε...απο το γαμημενο το κρανος που δεν φοραγες ητανε...Ητανε ενα δακρυ υποσυνειδητο γιατι ο καμμενος εκει μεσα εγκεφαλος ξερει υποσυνειδητα για μας πριν απο μας...Τι ξερει;Οτι αν σου'ρθει μυγα ή τσιρλα απο περιστερι εκεινη την σουπερ ωρα ταχυτητας στο ματι...για ριξε μια ματια τι θα γινει και ποιος θα κλαιει μαζι με τις ρεγγες στην απο πανω παραγραφο...

Και οκ μαγκια σου εσυ δεν μπορεις να εχεις αισθηση κινδυνου γιατι δικαιολογεισαι λογω βρασμου του ΑΒ+ που κυλαει στη φλεβα σου...Αν σπασει ο καριολης το δεξι του γονατο ή κατα πως το λεει ο λαος "σπασει ο διαολος το ποδαρι του" εκεινη τη στιγμη και κανεις ενα τσαφ σε μια κολοπαραφωνια του Ελληνικου δημοσιου δρομου;...Τι θα'ναι το πρωτο που θ'ακουσεις;Ενα θαμπο φςςςςςςςςςςςςςςςς γιατι μαγκα μου εξυσες στην ασφαλτο!!!Κι οχι μονο γονατο αλλά εξυσες αξιοπρεπεια,εγωισμο αλλά και κατι συνεπακολουθα...κατι λεπτομερειες που θα'χεις δει στο διαδικτυο.Κατι καμμενα κολαρακια απο την επαφη του τζην με τη γαμημενη μαυρασφαλτο,κατι πλημμύρες απο πηχτο αιμα να βγαινει απο τις παλαμες και να σε καιει σαν να ακουμπησες το πεος του Βελζεβουλ...και ενα ΑΟΥΤΣ ισως ειναι μια καλη εμπειρια....Παιζει ομως και να περασεις μια ζωη σε κεινα τα "Κεντρα Αποκαταστασης Αναπηρων" γιατι η μαγκια που νομιζες στα 16 σου,τωρα που μεγαλωσες μεσα σε αυτο το χλωμο Κτηριο της αποκαταστασης και εφτασες 26-10 χρονια ρε ποστη μου και νομιζεις οτι ειναι 100!!!τοσος πονος και πικρα-το βλεπεις ως μια μαλακια και τιποτ'αλλο.Κι αν ρωταγα ρε μαλακα μου ενα..εναν που ηξερε να μου πει,θα ημουνα τωρα σπιτι μου ή με κανα πιπινι να ξεσκιζομαι σε καμμια παραλια...και τωρα με ξεσκιζει εκεινος ο φυσιοθεραπευτης για να μπορεσω να κουνησω λιγο το χειλος μου να μπορεσω επιτελους να ψευδισω "ελπιζω"....και ειμαι σιγουρος οτι θα μπορεσεις να το πεις!Γιατι η ελπιδα δεν πεθαινει ευκολα...ευκολα σε πεθαινει ο εγωισμος σου,η αμαθεια σου,η ψευτομαγκια ή η απειρια...

Απειρια...ακου να δεις γιαυτη...Σου μιλαμε οι μεγαλυτεροι φιλε με το σουπερ παπι και σε βαραμε δυο φαπες μπας και ξυπνησεις...να εισαι σιγουρος οτι δεν εχουμε τιποτα μαζι σου...ισα ισα που στα χωνουμε,αλλοι ευγενικα αλλοι πιο ωμα και τσιτα γιατι δεν γουσταρουμε να γεμιζει το μοτοκαφενειο μας με βαριες ειδησεις φιλων που χαθηκαν...παιδιων κιολας που αυριο θα μας ξεπερνουσαν ισως σε μαγκια και ικανοτητες αλλα δυστυχως δεν θελησαν να μεινουν μαζι μας...Το γουσταρουμε το νεο αιμα στη μοτοσυκλετα.Ζηλευουμε τον ενθουσιασμο σου και να σου πω και το αλλο;Να'σαν τα νειατα δυο φορες!

Εισαι νεος φιλαρακι...και πολλοι σε βλεπουμε να κανεις τα πρωτα σου βηματα στη μοτοσυκλετα και θυμομαστε τις δικες μας μαλακιες...τις καναμε αλλά τοτε ηταν αλλιως.Δεν ειχαμε ευκολα τροπο να μαθουμε χωρις να παθουμε.Κι αν ημασταν κοτες στα χιλιομετρα μεγαλωσαμε χωρις να ξερουμε...σιγα-σιγα και μαθαιναμε στην πραξη.Ημασταν και τυχεροι,πολυ τυχεροι που φτασαμε στο σημερα και δεν "παθαμε μια κι οξω".Εσυ εχεις ομως την ευκαιρια και την δυναμη να ρωτησεις δυο κουβεντες.να μην κανεις τα δικα μου λαθη αν θες ή του Παναγιωτη ή του Αλεξη ή του Βαγγελη...ολων αυτων που σημερα νομιζεις οτι στα πρηζουν αλλά δεν ειναι ετσι....Σε θελουμε αναμεσα μας...

Μην το χουφτωνεις το παπι ρε!Μαθε το,συντηρησε το σωστα,παρε κατσαβιδι και κλειδι και χουφτωσε το μονο για να μαθεις...Σεβασου τα ορια του σεβασου μεχρι που μπορεις να πεταξεις μαζι του!Ειναι εκει για σενα για να σου δωσει μια προγευση της μοτοσυκλετας.Για να σε βαλει και στον κινδυνο γιατι και με αυτο ρισκαρεις οπως με μια μοτοσυκλετα.Ομως εδω οι ταχυτητες ειναι πιο μικρες,γιατι κι εχυ εισαι πιο μικρος. Το διορθωνεις οπως θα διορθωνε ο Στεφανος το RR του...ή ο Μπαμπης την Μπεμπα του...Κατσε με την παπια,μαθε,ρωτα,απολαυσε και μαθε να κανεις υπομονη.Ολα για σενα δουλευουν και η ζωη ειναι μπροστα σου...κοιτα μην τη γαμησεις γιατι ειναι απολαυστικη...ολα θα ερθουν να ξερεις...Η καυλα για τη μοτοσυκλετα δυσκολα θα περασει.Θα εισαι μαζι μια ζωη!Θα παρεις και την μεγαλη θα πας και πιο γρηγορα θα κανεις και τις μαλακιες σου...αλλά με ΑΣΦΑΛΕΙΑ και ΜΥΑΛΟ...τωρα δεν τα εχεις,κι αν τα εχεις εισαι σουπερ γιατι δεν το χουφτωνεις το παπι ρε,αλλά μαθαινεις και παιρνεις θεση μαχης.

..Για το αυριο οπου καβαλα στη μοτοσυκλετα σου θα γουσταρεις,,,κι αυριο θα εισαι εσυ που θα "τη λες"στον μαγκακο που εισαι εσυ σημερα...Γιατι η μοτοσυκλετα να ξερεις κανει τον κυκλο της.Κι αν πονεσει,σιδερα ειναι φτιαχνονται.Εμεις ομως δεν εχουμε την πολυτελεια για πολλες βελτιωσεις και σερβις.Αντε κανα αφτερμαρκετ πανω στα κοκκαλα ή στο ρημαδι το σωμα αλλά ως ενα οριο...Αυτο το "οριο" θυμησου το και σεβασου το...Μη το χουφτωνεις το παπι ρε!

Βαλε κρανος φροντισε για την ασφαλεια σου.Κι αν γελαει ο μαλακας ή ο ασχετος που σε ειδε με κρανος και μποτουλα και μπουφανακι και "τι'ν'αυτα ρε μαλακα",,,αστον.Συνηθως γελαμε ολοι παρεα αλλά κλαιμε μονοι μας...Κοιτα την παρτη σου κι ελα στον κοσμο της μοτοσυκλετας σωστα...Μην το χουφτωνεις το παπι ρε!
:friendship:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραίο!
Μαθο, ορίτζιναλ ;)
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Υποκλίνομαι.
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Καλα τα λες Μαθο,συμφωνω και επαυξάνω,αλλα κι εμεις κι οι κοντοσειρες μας σαν γονεις δεν καναμε τιποτα,δεν δωσαμε τιποτα,δεν είμασταν ουτε κατά διανοια εκει κοντα!Ειτε γιατι λειπαμε ωρες στη δουλεια,ειτε γιατι βαριωμασταν να ασχοληθούμε.Δυστηχως πασχουμε από παντως είδους παιδιας,από τον σεβασμο του συνανθρωπου,του περιβάλλοντος,του ιδιου μας του εαυτου και δεν μας φταινε οι δάσκαλοι η οι αλλοι που ανελαβαν να μας μεγαλωσουν τα παιδια μας!Τελικα σαν λαος θελουμε ειτε βουρδουλα για να καταλάβουμε,ειτε να σταθουμε επιτελους διπλα στα παιδια μας,κι επειδή απαιχθανομαι τη βια,θα ψυφισω το δευτερο!Κανεις δεν είναι τελειος,αλλα αξιζει να προσπαθήσουμε!Μαθο εις ωραιος!:ok:
 

Lazao

Μέλος
Όνομα
Λάζαρος
Μοτό
KTM adv 950
Συγκινητικό αρθρο, γεμάτο αλήθειες και τρομακτικές αναμνήσεις! Ωραίος Κώστα
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Παιζει να 'μαι κι απο τους μικροτερους εδω μεσα.....εχεις δικιο σε ολα ,αλλα που μυαλο σε αυτην την ηλικια...ολες τις μαλακιες τις θυμαμαι σαν χτες... μολις βλεπω παπακι στο δρομο τωρα να κανει επιδειξεις(γιατι δεν ειναι κατι αλλο) τρελενομαι με αυτα που εκανα και δεν μπορουσα να καταλαβω οτι ειναι ηλιθιοτητες....
Ειναι τραγικη ειρωνια γιατι ρισκαρουν με τη ζωη τους χωρις να το ξερουν...και το κακο της ολης υποθεσης ειναι οτι καποιοι δυστυχως δεν καταφερνουν να περασουν αυτο το σταδιο,με δυο εννοιες, ειτε μεγαλωνουν με τα ιδια μυαλα ειτε φευγουν για "ψηλά"....δυστυχως...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παιζει να 'μαι κι απο τους μικροτερους εδω μεσα.....εχεις δικιο σε ολα ,αλλα που μυαλο σε αυτην την ηλικια...ολες τις μαλακιες τις θυμαμαι σαν χτες... μολις βλεπω παπακι στο δρομο τωρα να κανει επιδειξεις(γιατι δεν ειναι κατι αλλο) τρελενομαι με αυτα που εκανα και δεν μπορουσα να καταλαβω οτι ειναι ηλιθιοτητες....
Ειναι τραγικη ειρωνια γιατι ρισκαρουν με τη ζωη τους χωρις να το ξερουν...και το κακο της ολης υποθεσης ειναι οτι καποιοι δυστυχως δεν καταφερνουν να περασουν αυτο το σταδιο,με δυο εννοιες, ειτε μεγαλωνουν με τα ιδια μυαλα ειτε φευγουν για "ψηλά"....δυστυχως...
Σωστός. ...
Θέλει τύχη για να περάσεις αναιμακτα αυτές τις ηλικίες. ....

advφον!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σωστός. ...
Θέλει τύχη για να περάσεις αναιμακτα αυτές τις ηλικίες. ....

advφον!!
Θελει γνωση,η οποια ξερουμε ολοι πώς μπορει να ερθει σε νεαρη ηλικια.ΜΟΝΟ με μάθηση απο πολυ νωρις(οικογενεια σχολειο)σωστα,τι σημαινει μοτοσυκλετα,ασφαλεια κλπ κλπ...Την οποια γνωση ΠΡΕΠΕΙ να διαθετουν ΚΑΙ οι γονεις...
Θελει γνωση διοτι ο συνδιασμος του ενθουσιασμου και ατρόμητου της ηλικιας με το δεξι χερι πανω στο γκριπ της μοτοσυκλετας,παπιου,δικυκλου μπορει να ειναι εξαιρετικα επικινδυνος και θανασιμος...
Θελει γνωση για να μπορει να φρεναρει ο νους του ιδιου του νεου παιδιου,εχοντας αισθηση επικινδυνοτητας και ασφαλειας καθως και του αντιστροφου εαν δεν γνωριζει...
Θελει γνωση...αυτη την γμημενη καραμελα που αναμασαμε χρονια τωρα και λεμε για "Παιδεια"...
Ομως...
επειδη στην Ελλαδα απεχουμε ΠΟΛΥ απο το να δουμε "Ιαβερηδες" δασκαλους Δημοτικου σε εβδομαδιαια τακτικη διδαχή και...
... απεχουμε επισης ΠΟΛΥ απο το να δουμε γονεις να διδασκουν σωστα τα παιδια τους(αφου για να διδαξεις πρεπει κατ'αρχας να το κατεχεις ο ιδιος...)και να τα κατευθυνουν να μπουν σωστα στην ασφαλεια...
επειδη απεχουμε πολυ απο το να δουμε Σχολες Οδηγησης,ασφαλους Οδηγησης με αντιστοιχους καθηγητες-οδηγους να αναλαμβανουν την σωστη καθοδηγηση και εκμαθηση αντι των γνωστων τριγυρω δασκαλων οδηγησης για το χαρτι ικανοτητας οδηγου...
επειδη απεχουμε ΠΟΛΥ απο το Κρατος προνοιας και προνοησης που θα στοχευσει σε σωστους αυριανους οδηγους(και Πολιτες κατ'επεκταση)...........

...δυστυχως Κωστα εχεις δικιο οταν λες οτι (δεν θελει γνωση...-κι ας το ξερεις οτι θελει..)αλλά τυχη για να περασεις αναιμακτα απο αυτες τις ηλικιες...

Εχω την αισθηση οτι οι ευκαιριες των νεων παιδιων σημερα να μαθουν πιο σωστα απο οτι εμεις καποτε,να οδηγουν,η δυνατοτητα να μπουν σε ενα φορουμ να μαθουν δυο σωστα πραγματα,η δυνατοτητα να διαβασουν αλλα δυο σωστα πραγματα,η δυνατοτητα σε μια παρεα μεταξυ μας να ρωτησουν δυο ακομα κλπ κλπ...σαφως και δειχνουν στην σωστη κατευθυνση,εστω και χωρις την "επισημη αρωγη του Κρατους κ της Πολιτειας".
Ναι εμεις ισως και απο τυχη,να περασαμε τα νεανικα χρονια Ροδας Τσαντας κ Κοπανας αναιμακτα και ορθιοι...τα παιδια μας,τα πιο νερα παιδια και οδηγοι,ας μην το αφησουν μονο στην "τυχη"...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θελει γνωση,η οποια ξερουμε ολοι πώς μπορει να ερθει σε νεαρη ηλικια.ΜΟΝΟ με μάθηση απο πολυ νωρις(οικογενεια σχολειο)σωστα,τι σημαινει μοτοσυκλετα,ασφαλεια κλπ κλπ...Την οποια γνωση ΠΡΕΠΕΙ να διαθετουν ΚΑΙ οι γονεις...
Θελει γνωση διοτι ο συνδιασμος του ενθουσιασμου και ατρόμητου της ηλικιας με το δεξι χερι πανω στο γκριπ της μοτοσυκλετας,παπιου,δικυκλου μπορει να ειναι εξαιρετικα επικινδυνος και θανασιμος...
Θελει γνωση για να μπορει να φρεναρει ο νους του ιδιου του νεου παιδιου,εχοντας αισθηση επικινδυνοτητας και ασφαλειας καθως και του αντιστροφου εαν δεν γνωριζει...
Θελει γνωση...αυτη την γμημενη καραμελα που αναμασαμε χρονια τωρα και λεμε για "Παιδεια"...
Ομως...
επειδη στην Ελλαδα απεχουμε ΠΟΛΥ απο το να δουμε "Ιαβερηδες" δασκαλους Δημοτικου σε εβδομαδιαια τακτικη διδαχή και...
... απεχουμε επισης ΠΟΛΥ απο το να δουμε γονεις να διδασκουν σωστα τα παιδια τους(αφου για να διδαξεις πρεπει κατ'αρχας να το κατεχεις ο ιδιος...)και να τα κατευθυνουν να μπουν σωστα στην ασφαλεια...
επειδη απεχουμε πολυ απο το να δουμε Σχολες Οδηγησης,ασφαλους Οδηγησης με αντιστοιχους καθηγητες-οδηγους να αναλαμβανουν την σωστη καθοδηγηση και εκμαθηση αντι των γνωστων τριγυρω δασκαλων οδηγησης για το χαρτι ικανοτητας οδηγου...
επειδη απεχουμε ΠΟΛΥ απο το Κρατος προνοιας και προνοησης που θα στοχευσει σε σωστους αυριανους οδηγους(και Πολιτες κατ'επεκταση)...........

...δυστυχως Κωστα εχεις δικιο οταν λες οτι (δεν θελει γνωση...-κι ας το ξερεις οτι θελει..)αλλά τυχη για να περασεις αναιμακτα απο αυτες τις ηλικιες...

Εχω την αισθηση οτι οι ευκαιριες των νεων παιδιων σημερα να μαθουν πιο σωστα απο οτι εμεις καποτε,να οδηγουν,η δυνατοτητα να μπουν σε ενα φορουμ να μαθουν δυο σωστα πραγματα,η δυνατοτητα να διαβασουν αλλα δυο σωστα πραγματα,η δυνατοτητα σε μια παρεα μεταξυ μας να ρωτησουν δυο ακομα κλπ κλπ...σαφως και δειχνουν στην σωστη κατευθυνση,εστω και χωρις την "επισημη αρωγη του Κρατους κ της Πολιτειας".
Ναι εμεις ισως και απο τυχη,να περασαμε τα νεανικα χρονια Ροδας Τσαντας κ Κοπανας αναιμακτα και ορθιοι...τα παιδια μας,τα πιο νερα παιδια και οδηγοι,ας μην το αφησουν μονο στην "τυχη"...
Τα είπες όλα. ...
Να προσθέσω ότι στην δική μας γενιά, οι μηχανοβιοι ήταν και "αλητες" στην τότε κοινωνία. .....

advφον!!
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Καλό κείμενο.
Δυστυχώς οι νέοι (και εμείς ως νέοι) δεν μαθαίνουν τόσο από συμβουλές όσο από πράξη.

Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ελπίδα.
Εκεί μπαίνει... Η πράξη ως παιδεία.
Αν ο νεαρός όταν πάρει το πρώτο του δίτροχο, έχει ήδη ζήσει από δικό του άνθρωπο (και την ακόμα πιο νεαρή πριν την εφηβεία εποχή που οι μεγάλοι ήταν ήρωες του και όχι αναγκαίο κακό που του ζαλίζουν τα απαυτά του) τα ΣΩΣΤΑ, τότε αυτά θα του φανούν φυσιολογικά μετά.
Στο γιο μου βάζω κράνος ακόμα και για βόλτα 2 τετράγωνα. Και σε μένα και στον ίδιο.
Αν είχα τα κότσια να του πάρω και αυτά τα μίνι εντουράκια τα 50αράκια, να πάμε εξοπλισμένοι να πέσουμε 15 φορές στις λάσπες, θα του έκανα ακόμα πιο καλό.
ΔΕΝ θα είχε ανάγκη να δει πως είναι στα 16 του στα Λιμανάκια, με πέδιλο και χωρίς κράνος.

ΟΙ ΔΥΟ Μ@Λ@ΚΕΣ που συνάντησα με διαφορά 10 ημερών πρόσφατα (έγραψα για αυτούς στο θέμα "σε είδα" σε... άλλο γνωστό χώρο), καταστρέφουν τα παιδιά τους.
Κατά σύμπτωση και οι δυο με TDM (δεν είναι απολύτως σύμπτωση πάντως, δεν έχω τίποτα με το τίμιο TDM, απλώς προσκαλεί κυρίως συγκεκριμένα είδη ανθρώπων - κυρίως λέω - όχι απόλυτα).
Ο ένας στην Βουλιαγμένης, στο φανάρι, ξεκράνωτος και αυτός και ο μικρός γιος του από πίσω. Εγώ άνοιξα για... μένα (το κάνω όταν νιώθω την ασφάλεια να το κάνω, χωρίς σφήνες και "περνάω δεν περνάω") και θέλησε να δείξει ότι το TDM περνάει το GS (νόμιζε). Γύρω στα 170+ ανακάλυψε ότι δεν το περνάει και αντιθέτως απομακρύνεται (ειδικά όταν είναι αρκετά άσχετος να καταλάβει ότι μια ελαφριά ανηφόρα θα βοηθήσει ακόμα περισσότερο την μηχανή με την πολύ περισσότερη ροπή). Ήθελα να τον περιμένω στο φανάρι να του ρίξω μια ροχάλα, αλλά φοβήθηκα μη τη φάει το καημένο το παιδί του. Το οποίο και ρίσκαρε τη ζωή του και του μπόλιασε λάθος πράγματα στο μυαλό του, αλλά ΚΑΙ στην τελική είδε τον πατέρα του... δεύτερο, σε μια μάχη που δεν είχε καν λόγο να ριχτεί.
Ο δεύτερος στην παραλιακή. Αλλά σε βελτιωμένη έκδοση. ΤΡΙΚΑΒΑΛΟ ξεκράνωτοι και οι τρεις, γυναίκα πίσω, στη μέση σάντουιτς το παιδί ΚΑΙ έξι πόδια με σαγιονάρες. Για κράνη δεν είχαν, για να είναι πένα το TDM, είχαν. Αυτά τα πρόσεξα όταν τον πέρασα στην κίνηση, όχι σε κόντρα. Ήδη στο μυαλό μου τον "έψελνα". Μετά από λίγο, ένα Fazer (ωραίο με carbon εξατμίσεις κάτω από τη σέλα), είπε να δείξει πως είναι γλήγορος. Μετά από μια ευθεία και μια στροφή (δεν τον βοήθησε τίποτα από τα δυο) ανακάλυψε ότι δεν είναι όσο νόμιζε. ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΙΟ ΠΙΣΩ, στον καθρέφτη είδα τον τρικάβαλο TDM να προσπαθεί να μας ακολουθήσει. Ναι, τόσο χαζός. Αν εμείς ήμασταν μια φορά χαζοί (αν και είπαμε, δεν ρισκάρω), αυτός ήταν διακόσιες πενήντα.

Παιδεία. Αυτό είναι η λύση.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
20 χρονών συνάδελφος έχει φτιάξει ένα παπί. Μαγκιά του!! μονίμως τον κράζω να φοράει κράνος, αλλά με έχει γραμμένο στα @@ του...γιος συναδέλφου επίσης, αλλά τι να πω αφού βλέπει τον πατέρα του έτσι, άλλος συνάδελφος κι αυτός με παπί και μεγαλύτερός μου 10 χρόνια, φυσικά δε φοράει τίποτα γιατί χαλάει το μαλλί (και όμως μου το είπε σοβαρά) και φυσικά μην αναφέρω ΟΛΑ τα πιτσιρίκια με παπιά που ΠΟΤΕ δεν περιμένουν το πράσινο στο φανάρι.....μάλλον επειδή δεν έχουν κράνος το βλέπουν μονίμως πράσινο και περνάνε....
όταν γίνει η στραβή όμως ο γονιός θα κλαίει με μαύρο δάκρυ και θα βρίζει το κράτος, την κοινωνία και την κακιά την ώρα...

(αν και το "αγαπημένο" μου είναι να φοράνε αυτό το κάτι σαν κράνος και ξεκούμπωτο....)
 

akis21

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Akis
Μοτό
R1200 gs adv
Δυστυχώς σ αυτή την ηλικία θέλει η τύχη η να εισαι κότα .
Αλλιως σκέφτεται ενας πιτσιρικάς τι σημαινει μετακίνηση και παπί.
Ειναι σαν να κάτσουμε σε ενα υπολογιστή και να περιμένεις να δούμε και οι 2 τα ίδια θέματα .
Απλα στα 16 ειναι το παπί στα 20 ειναι τα super sport και στα 25 τα hayabusa
Απλα η γενιέσαι καγκουρας η απλα μηχανοβιος.
Εχω φίλο απο τα 16 οτι αγόραζε το έφτιαχνε στη τσιτα και άλλον ο 19 ετών έπαιρνε μηχανές για να ταξιδεύει.
Παιδεία?πιος την έχασε για να την βρούμε εμεις.
Απλο παράδειγμα? ερώτηση σε όσους απο εμάς θεωρούμε τον εαυτό μας μηχανοβιο.
Πόσοι απο εμάς οταν είδαμε 3 καβάλο μηχανάκι με όλη την οικογένεια πάνω κραξαμε τον οδηγό και δε τον αναγκάσαμε να παει η οικογένεια του με ταξί στον προορισμό?
Πόσοι απο εμάς οταν είδαμε πιτσιρίκα να κάνει σουζα έξω απο το σπίτι μας τον επιπληξαμε ?
Και το καλυτερο πόσοι απο εμάς δε γίναμε λίγο η πολυ καγκουρες έστω για μια προσπέραση έστω για ενα πιο γρήγορο μπασιμο σε μια στροφή ,για μια κοντινή βολτα χωρίς κρανος?
Ολα ειναι παιδεία και φόβος
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Κώστα το θέμα σου το διάβασα απ’ την πρώτη στιγμή αλλά δεν είχα τη «δύναμη» να γράψω από συγκίνηση. Όποτε το διαβάζω στο μυαλό μου έρχονται αναμνήσεις που δεν θα ήθελα να ζήσω ξανά. Πόσοι από εμάς εδώ μέσα έχουν ζήσει παρόμοιες καταστάσεις που περιγράφεις ?? Ειδικά οι μεγαλύτεροι σε ηλικία και εμπλεκόμενοι με το θέμα καταλαβαίνουν πολύ καλά τι εννοώ. Τότε που κάναμε τις μ@λ@κιες με τα sachs και τις floretes και στη συνέχεια με τις σκοτώστρες τα YAMAHARD 350. Τότε που οι γονείς είχαν άγνοια του αντικειμένου και δεν ήξεραν πώς να συμπεριφερθούν. Τότε ………που χάσαμε παιδικούς φίλους και πολλά άλλα που δεν θέλω να θυμάμαι, αλλά κάποιες φορές ακόμη και σήμερα τα ζω και πονάει η καρδιά μου. Θέλω να πιστεύω, όσοι έζησαν τέτοιες καταστάσεις και γλίτωσαν μεγαλώνοντας έχουν γίνει σοφότεροι και αυτό που μεταφέρουν στα παιδιά τους είναι ένας υγιής και ασφαλής μοτοσυκλετισμός.
Γιατί: «νέοι και γενναίοι υπάρχουν, ηλικιωμένοι και γενναίοι δεν υπάρχουν».
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Aυτη η Ολγας ρε Ηλια,αν ειχε στομα να μιλησει....

Τελος παντως.Καποτε πιστευα οτι οσο μεγαλωνει ο ανθρωπος,ερχεται σιγα σιγα, στα ισια το μυαλο του.Λαθος μου.Αυτοι που ητανε καγκουρες τοτε,ειναι και σημερα (τουλαχιστον οσοι γλυτωσανε).Διαπιστωσα οτι δεν εχει να κανει με την ηλικια,αλλα με την παιδεια.Τι θα σου πει η οικογενεια,ο περιγυρος,η παρεα σου η πως θα μεταφρασεις καποια πραγματα που βλεπεις γυρω σου.

Εγω απεκτησα την οποια παιδεια εχω απο το φοβο.Ο φοβος με κραταει μεχρι σημερα ζωντανο και αρτιμελη.Φοβος οχι για το θανατο,μιας και απο τη στιγμη που καβαλαω τη μηχανη τον εχω χεσμενο,αλλα για το αναπηρικο καροτσακι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Aυτη η Ολγας ρε Ηλια,αν ειχε στομα να μιλησει....

Τελος παντως.Καποτε πιστευα οτι οσο μεγαλωνει ο ανθρωπος,ερχεται σιγα σιγα, στα ισια το μυαλο του.Λαθος μου.Αυτοι που ητανε καγκουρες τοτε,ειναι και σημερα (τουλαχιστον οσοι γλυτωσανε).Διαπιστωσα οτι δεν εχει να κανει με την ηλικια,αλλα με την παιδεια.Τι θα σου πει η οικογενεια,ο περιγυρος,η παρεα σου η πως θα μεταφρασεις καποια πραγματα που βλεπεις γυρω σου.

Εγω απεκτησα την οποια παιδεια εχω απο το φοβο.Ο φοβος με κραταει μεχρι σημερα ζωντανο και αρτιμελη.Φοβος οχι για το θανατο,μιας και απο τη στιγμη που καβαλαω τη μηχανη τον εχω χεσμενο,αλλα για το αναπηρικο καροτσακι.
Να προσθέσω στον φόβο και την πληροφόρηση. ...


advφον!!
 
Top Bottom