Μιά κάποια ιστορία...

j.t.r

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Αυγουστος 2008 Αναμνησεις
Απογευμα Πεμπτης 14 Αυγουστου και πινω καφε συλλογιζομενος οτι την επομενη ειναι αργια και μετα Σαβ/κο.Σκορπιες κουβεντες απο την παρεα,να παμε εδω,εκει,αλλος μονος αλλος με την οικογενεια.Η γυναικα μου με το γιο μου ηδη ηταν στην πεθερα μου στη Ρουμανια απο αρχες Αυγουστου.Και επειδη δεν υπηρχε περιπτωση να μεινω στην πολη,ακουγοντας και διαφορους να λενε για μοτοεκδρομες μεχρι τον Πλαταμωνα,αποχωρησα χαμογελοντας και ξεροντας τι επρεπε να κανω.
Παντα εχω μια πρασινη καρτα στην ακρη.Ετσι να βρισκεται..
Ανεβηκα στο σπιτι,βαλιτσα,διαβατηριο,λεφτα και με καυσωνα σταματαω να πιω ενα λιτρο νερο κοντα στην Κατερινη.Αλλο ενα εριξα μεσα απο το μπουφαν.
Περιπου κατα τις 10.30 ειμαι στον περιφερειακο στη Σοφια για βενζινη και ενα λαδωμα της αλυσιδας.Χτυπαει το κινητο,η γυναικα μου ρωταει πως ειμαι και τι κανω.
Πως να ειμαι?Να εδω βγηκα να βαλω βενζινη,μετα σπιτι για πιτσα και dvd.Η πολη αδειασε, ο κοσμος εφυγε.Θα δω τι θα κανω αυριο.Καλα μου λεει,ισως να πας καμια βολτα προς το βουνο!!
Ε καλα θα δω,αναλογα τα κουραγια..
Λεω παντως οτι αν καπνιζα σιγουρα θα αναβα τσιγαρο στο μικρο δελτα που κανει ο δρομος και επρεπε να αποφασισω αν θα συνεχισω προς Ρουσε η να συνεχισω προς Οριαχοβο.Στην πρωτη περιπτωση θα περνουσα στη Ρουμανια απο τη γεφυρα,αλλα εβγαινα αρκετα ανατολικα και αρα περισσοτερα χλμ.Στη δευτερη θα εφτανα πιο γρηγορα στο Δουναβη και απο κει με φερρυ-παντοφλα στη Ρουμανικη οχθη.Με προβληματισε ομως το ποση ωρα θα περιμενα για το φερρυ και που θα την εβγαζα εκει μιας και υπαρχει μονο η προβλητα.
Πεντε λεπτα αργοτερα το Αφρικα χαιροταν μαζι μου τον επαρχιακο δρομο που οδηγουσε στο φερρυ.Τετοια ωρα δεν κυκλοφορουσε ψυχη.Καυτος αερας και κουνουπια.Περνωντας τη Βρατσα ,νατος ο φιλος μου με το πρασινο φωσφοριζε.Αναμενος και ο φαρος να ψαρωσω και το γνωστο παραμυθι ,ετρεχες κτλ.Καλα εκανα και ετρεχα μεγαλε ασε με να φυγω του ειπα σε καθαρα ελληνικα και το καταλαβε πληρως.Δεν ειχα σκοπο να του δωσω ουτε 1 ευρω.Γυρισε στο συναδελφο του και αφου συσκεφτηκαν για 1 λεπτο με εγκαρδιοτητα,θα ελεγα,μου δωσανε πισω τα χαρτια.Η αληθεια ειναι οτι τα τελευταια χρονια τετοια κρουσματα εχουν περιοριστει πολυ και κατα την ταπεινη μου αποψη κυριως στα βορεια της Βουλγαριας και σε περιεργες ωρες.
Εφτασα στα συνορα κατα τις 3.Εισητηριο για το φερρυ και...περιμενε.Κρυο?Πουντα.Εγω και μερικα φορτηγα,καθοτι το περασμα αυτο ειναι κυριως για φορτηγα.Ο Δουναβης ησυχος και η υγρασια φουλ.Καποια στιγμη εμφανξστηκε ο τσεκαδορος των εισητηριων και μου εδωσε να καταλαβω και με λιγα Ρουμανικα οτι το φερρυ θα ερχοταν σε δυο ωρες περιπου.Ωραια!Τωρα μεγαλε του λεω,που να την πεσω για λιγο?Επειδη εκει δεν εχει ουτε πεζουλι.Ενα παλιοπαγκακι ετοιμοροπο τσιγκινο μονο.Με συμπαθησε δεν ξερω,αλλα με εβαλε σε ενα μικρο φυλακιο εκει στην ακρη της αποβαθρας και ξεκουρασα το κορμακι μου για μια ωρα περιπου.Ο Στεφαν,ετσι τον λενε,μου εφερε και καφε!Γεια σου Στεφαν.Ηρθε το φερρυ,ειχαν μαζευτει και φορτηγα,μπηκαμε 32 επικαθημενα και συρομενα,ναι ειναι μεγαλη η παντοφλα,και εγω με το Αφρικα.Κατα τις 5.30 ειχα ξεμπερδεψει και με τους Ρουμανους στο τελωνειο που πρωι πρωι θελανε και σουζα.Επρεπε να αποφασισω απο που θα ανεβω προς τα επανω.Απο την Κραιοβα?Οχι.Δεν ηθελα κινηση και πολεις.Εκανα δεξια απο το Μπεκετ με κατευθυνση το Νταμπουλενι.Σταση για βενζινη και αριστερα για Καρακαλ μεσα απο...τα χωραφια!
 

j.t.r

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Η απολυτη ερημια.Μεχρι και το χωριο Ρεντεα δεν συναντησα ψυχη.Η νοτιος Ρουμανια ειναι τελειως επιπεδη μεχρι και 100χλμ κατα μεσο ορο προς την ενδοχωρα.Οσο προχωρουσε η μερα τοσο πηγαινα σαν το διαολο.Αποφασισα να συνεχισω σε κεντρικο δρομο να βγαλω χλμ.Παντα μαγικη η διαδρομη διπλα στο ποταμι Ολτ μεχρι το Σιμπιου.Μεχρι το Κλουζ χαμος απο κινηση και σταση για βενζινη οταν διαπιστωσα οτι ειχα αρκετες αναπαντητες κλησεις στο κινητο μου.Μιλαω με τη γυναικα μου.Που εισαι μου λεει,σε παιρνω απο το πρωι.Που να ειμαι αγαπη μου,ανεβηκαμε στην Ελατη με κατι φιλους και δεν ακουγα το κινητο γιατι εδω που ειμαστε για καφε εχει πολυ κοσμο.Αφου τη διαβεβαιωσα οτι στο κατεβασμα θα προσεχω,εκλεισα και καταλαβα οτι πειναω και οτι θα πρεπει να βιαστω να προλαβω τα ψητα.

Προορισμος το χωριο Τσουτσια.Διπλα στο χωριο σε ενα λοφο εχει η πεθερα μου ενα αγροκτημα με ενα αγροτοσπιτο.Μεγαλα δωματια με τζακια χτιστα και αλλες πολυτελειες.Νερο απο πηγαδι,τουαλετα εξωτερικη ξυλινη,εξωτερικο ξυλοφουρνο και τετοια.
Κλουζ-Τσουτσια επαρχιακος δρομος και οι λακουβες μου φανηκαν περισσοτερες απο την τελευταια φορα.Φοβερη διαδρομη ομως και πολυ πρασινο βεβαια,κατι που η Ρουμανια διαθετει αφθονο.Κατα τις 2 το μεσημερι εφθασα στο χωριο.Η σωστη διαδικασια για να φτασει καποιος στο αγροκτημα,ειναι να αφησει το οποιοδηποτε οχημα στο χωριο και να το κοψει με τα ποδια στο λοφο.Οχι εγω ηθελα να φτασω με το Αφρικα μεχρι το σπιτι
απο εκει αρχισαν τα δυσκολα
 

j.t.r

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Επρεπε να διανυσω μια αποσταση περιπου δυο χιλιομετρων πανω στο λοφο.Ξεκινησα διασχιζοντας την αυλη του τελευταιου σπιτιου του χωριου και τα σκυλια να με κυνηγανε με τον ιδιοκτητη να με κοιταει με το στομα ανοιχτο!Ενταξει ανεβηκα τα πρωτα 500 μετρα.Επρεπε να κατεβω και να περασω το ρεμα.Στο ρεμα κολλησα!Ξεκολλησα με τη βοηθεια του τσοπανου που με κοροιδευε κιολας.Αντε να ανεβω τωρα την πλαγια που εμοιαζε με σκαλοπατια πολυκατοικιας.Την ανεβηκα με τη βοηθεια του τσοπανου που με κοροιδευε περισσοτερο τωρα.
Ειμαι μπροστα στο αγροκτημα και τηλεφωνω στη γυναικα μου.Τι καλο τρωτε?Κρατηστε μου ενα πιατο!Εχεις ορεξη για αστεια? μου λεει.Αντι απαντησης σε δευτερολεπτα με τη μηχανη ημουν μπροστα στη μεγαλη δαμασκηνια οπου καθοταν η παρεα.Πιατα και ποτηρια φυγαν στο αερα,φωνες και αγκαλιες εκαναν ενα σκηνικο μοναδικο.Κατοπιν συγκινηση για τον ανθρωπο που ελειπε...Σαντου Βαργκατου.Μολις το Μαιο ειχε φυγει για το μεγαλο ταξιδι...
Pause...
 

j.t.r

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Ακολουθησε φαγοποτι και το απαραιτητο μπουγελομα.Ξεκουραση,κουβεντα και το βραδυ ξαπλα στο γρασιδι αναπολουσαμε παλια ταξιδια κοιταζοντας τον εναστρο ουρανο.Ρομαντικο ετσι δεν ειναι?
Κατα τις 2 το βραδυ ακουσαμε φωνες και ποδοβολητα.Ηταν καποιος απο το γειτονικο αγροκτημα που μας προειδοποιουσε για εναν ταυρο που ξεπορτισε και προσπαθουσαν να τον βρουνε!?
Αμαν το Αφρικα φωναξα!
Φτανοντας εκει που το ειχα αφησει τον ειδα να ξεφυσαει πανω στη μηχανη.ΠΑΓΩΣΑ.:hypnotize Δευτερολεπτα αργοτερα που μου φανηκαν χρονια εμφανιστηκε ο αφεντικος και με μαεστρια μοναδικη τον τραβηξε προς το μερος του.
Πηρα τη μηχανη και ηθελα να τη βαλω μεσα στο σπιτι.Δεν με αφησανε και συμβιβαστηκα να τη βαλω στην αποθηκη.

Σαββατο πρωι ,καφες και φρεσκα αυγα.Περιπατος στο δασος,νερο απο πηγη,επιστροφη στο σπιτι να ψησουμε στα ξυλα.Χαλια παλιοκατασταση

Το βραδυ ασχοληθηκαμε παλι με τα αστερια και αποκοιμηθηκαμε μερικοι απο μας στο γρασιδι...
 

j.t.r

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Κυριακη πρωι δυο αυτοκινητα και μια μηχανη αφησαμε το ονειρεμενο για μας τοπιο με προορισμο το Κλουζ οπου βρισκεται το σπιτι της πεθερας μου.
Εγω δικαβαλος.Συντροφια μου η αδερφη της γυναικας μου(γεια σου Αντινα).Πρωτη φορα σε μοτο,δηλωσε ατρομητη.Ωχ ειπα!Διαλεξα διαφορετικη κατευθυνση απο την γνωστη για μας διαδρομη Τσουτσια-Κλουζ.Ανεβηκαμε προς Ζαλαου και καναμε,ας πουμε,ενα ημικυκλιο με μερικα χλμ παραπανω.Μεχρι το Ζαλαου ο δρομος θυμιζε ενα τεραστιο χαντακι και γι αυτο τα αυτοκινητα γυρισαν πισω απο την αλλη διαδρομη.Εγω συνεχισα και μετα το Ζαλαου(απο τις πιο ομορφες μικρες πολεις της Ρουμανιας)ο δρομος εγινε φιδι!ΣΤΡΟΦΕΣΣΣ ΠΟΛΛΕΣΣΣ,ταπητας τελειος,κινηση μηδεν.Ωραια!
 

j.t.r

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Φτανοντας στο Κλουζ διαπιστωσα για μια φορα ακομη ποσο πολυ γιγαντωθηκε τα τελευταια χρονια.Πιατσα Πατσι.Κεντρο.
Απογευματινες επισκεψεις σε φιλους.
Ηαποφαση να φυγω λιγο πριν τα μεσανυχτα,εφερε εντονες αντιδρασεις.Επρεπε ομως τη Δευτερα το απογευμα να ειμαι πισω.Αγκαλιες με το γιο μου,τη γυναικα μου...
Εντεκα και κατι ανηφοριζα την εξοδο απο το Κλουζ.Σιγα σιγα η κινηση αραιωνε.
Περνωντας μεσα απο τα χωρια της κεντρικης Ρουμανιας δουλευαν οι αισθησεις στο κοκκινο.
Βοηθουσαν και τα φωτα Ξενον.Ποτε δεν ξερεις ποτε θα πεταχτει ο γαιδαρακος απο την αυλη(Μαιος του 1996 εξω απο το Σεμπες)
Απο βροχη δεν ειχα παραπονο.Στο Καλιμανεστι ειχα την εντυπωσει οτι καποιος μου αδειαζε λεκανες με νερο στο κεφαλι.
Νυχτερινη κολυμβηση!Καρπαθια,απροβλεπτος ο καιρος.
Εφτασα στα συνορα πριν ξημερωσει απο την ιδια περιπου διαδρομη.
Για καλη μου τυχη δεν περιμενα πανω απο τρια λεπτα και μπηκα στο φερρυ.Αποβιβαση στη Βουλγαρια και βενζινη στο φιλο στο μπλε βενζιναδικο στο χωριο Μιζια.
Καταβαση προς Ελλαδα.
 

j.t.r

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Καθαροτατον ηλιο επρομηνουσε της αυγης το δροσατο υστερο αστερι.Συγνεφο καταχνια δεν μαρτυρουσε του ουρανου σε κανενα απο τα μερη.Κι απο κει κινημενο αργοφυσουσε γλυκο στο προσωπο τ'αγερι.Που λες και λεγει στης καρδιας τα φυλλα,γλυκια η ζωη..γλυκια η ζωη...
Σολωμος.
Οι ωρες περασαν γρηγορα και δυσκολα μαζι.Προμαχωνας.Σε λιγες ωρες ημουν σπιτι.
Το βραδυ λιγο κρασι,ανασκοπηση και τακτοποιηση συναισθηματων...
Αργοτερα
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Καμιά φορά δεν χρειάζεται η φωτογραφική μηχανή... Φοβερή η έκπληξη Γιάννο! Να'σαι καλά, ταξίδεψα κι εγώ μαζί σου... ;)
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Ωραια πραματα. Τα χιλιομετρα δεν εχουν σημασια οταν ο σκοπος ειναι ιερος!!!
Στα μερη που γυρνας με την γρια, εχει μαζεψει πανω της θηλυκια φερομονη φουλ.
Παλι καλα δε βρηκες τον ταυρο να την "σπρωχνει" απο πισω...... :D:D:D:D
 
Reactions: yns

John The Son

Μέλος
Περιοχή
Ξάνθη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
XRV 750
Γεια σου ρε Γιαννιο!!
Ευχαριστω που μου το θυμησες!
Ηταν οτι επρεπε για παρεα μεχρι να κανει ο καφες την δουλεια του και να ανοιξει το ματι..
Μας περιμενουνε και μερικα μπουκαλια Τσουικα για διασωση αν θυμαμαι καλα στην Ρουμανια χεχε..
 
Top Bottom