Μια βοήθεια για ασφάλτινα -ημιασφάλτινα λάστιχα σε 300άρι on-off

Noe

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
CRF 300L
Έχω ένα CRF 300L με τα λάστιχα της μαμάς και θέλω να βάλω κάτι σε
πιό ασφάλτινο με καλά χαρακτηριστικά σε βρεγμένο,ας πούμε 80/20 ή 70/30 μιάς και θα το χρησιμοποιώ
κάθε μέρα βρέξει-χιονίσει.
Η καθημερινή μου διαδρομή είναι 15+15χλμ. καθημερινές,επαρχιακό δρόμο ευθεία μεν,αλλά κακής ποιότητας-γλιστερή άσφαλτο
και κάνα Σ/Κ εύκολο χώμα απαλά και τρυφερά.
Η μαμά διαστάσεις είναι εμπρός 80/100-21 και πίσω 120/80-18

Μερσί
 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Τι λάστιχα φορας τωρα?
 
Reactions: Noe

Noe

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
CRF 300L

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δεν εχω ιδεα πιο λαστιχο ειναι καλο στη βροχη
Ομως τα μαμα IRC λαστιχα κατα την γνωμη μου ειναι πολυ καλα στην στεγνη ασφαλτο ακομα και οταν αυτη ειναι "γυαλι" (σε βροχη δεν τα εχω δοκιμασει)
Αν λοιπον εχουν ακομα πολυ "ψωμι" οτι και να βαλεις τωρα προτεινω να μη τα πεταξεις και να τα κρατησεις για αργοτερα (ανοιξη-καλοκαιρι) που δεν θα βρεχει
 

Noe

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
CRF 300L
Δεν εχω ιδεα πιο λαστιχο ειναι καλο στη βροχη
Ομως τα μαμα IRC λαστιχα κατα την γνωμη μου ειναι πολυ καλα στην στεγνη ασφαλτο ακομα και οταν αυτη ειναι "γυαλι" (σε βροχη δεν τα εχω δοκιμασει)
Αν λοιπον εχουν ακομα πολυ "ψωμι" οτι και να βαλεις τωρα προτεινω να μη τα πεταξεις και να τα κρατησεις για αργοτερα (ανοιξη-καλοκαιρι) που δεν θα βρεχει
Ναί,Κώστα στο στεγνό δεν τα περίμενα τόσο καλά.
Θα τα κρατήσω και άνοιξη θα τα ξαναβάλω.Εχουν πολύ ακόμα να δώσουν,3.000χλμ έχουν.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Από μια πολύ γρήγορη αναζήτηση που έκανα μόνο ένα mitas invader mc24 βρήκα σε 80/100-21 που να μοιάζει εμφανισιακά λίγο ασφάλτινο, το οποίο δεν έχω ιδέα τι λέει σαν λάστιχο και αν υπάρχει Ελλάδα!

Φαίνεται δύσκολη εξίσωση.
 
Reactions: Noe

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Για το συγκεκριμένο λάστιχο που αναφέρεις μπορείς να δεις καποιες εντυπώσεις στον παρακάτω σύνδεσμο. Παει καρός που το είχα αλλά είχα μείνει ικανοποιημένος, όπως έχω μείνει από κάθε λάστιχο που έχω φορέσει από τη συγκεκριμένη μάρκα.

Mitas MC24 Invader
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Mπροστα δεν ειναι απαραιτητο να μπει 80/100/21 Μπορει καλιστα να μπει και 90/90/21
Οπως επισης και πισω αντι για 120/80/18 μπορει να μπει 120/90/18 ή και 130/80/18
Οποτε σιγουρα οι επιλογες πολλαπλασιαζονται
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Για τον ίδιο σκοπό (χειμώνα/βροχες πήγαινέλα δουλεία καθημερινά) έχω δοκιμάσει και έχω μείνει ευχαριστημένος με τα παρακάτω :
Metzeler Enduro 3 Sahara
Heidenau k60 M+S Silica
Βγαινουν σε 90/90 21 και 120/80 18
 
Reactions: Noe

Noe

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
CRF 300L
Πέρασα απο τον λαστιχά της περιοχής μου πρίν λίγο και μου πρότεινε τα metzeler tourance,το πίσω ίδια διάσταση και
το μπροστινό 90/90-21 αντί του 80/100-21 που έχει απο μαμά.
Μου είπε ότι έχει πολύ καλές επιδόσεις στο βρεγμένο.
Το μπροστινό υπάρχει,το πίσω μέχρι τα μισά του Οκτώβρη θα έχει έρθει.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Πέρασα απο τον λαστιχά της περιοχής μου πρίν λίγο και μου πρότεινε τα metzeler tourance,το πίσω ίδια διάσταση και
το μπροστινό 90/90-21 αντί του 80/100-21 που έχει απο μαμά.
Μου είπε ότι έχει πολύ καλές επιδόσεις στο βρεγμένο.
Το μπροστινό υπάρχει,το πίσω μέχρι τα μισά του Οκτώβρη θα έχει έρθει.
Εχω δοκιμασει τα tourance στο τρανσαλπ και δεν θα τα ξαναβαζα ποτε για καθημερινη χρηση λιγων χιλιομετρων Και αυτο γιατι γλιστραγαν παντου και παντα! Αργουσαν να ζεσταθουν και μονο αν ζεσταινοταν ηταν ΟΚ Στην βροχη (εντος πολης) δεν θυμαμαι την συμπεριφορα τους γιατι μαλλον ετσι και αλλιως οταν βρεχει παω σαν κοτα (και λιγο λεω!)
Δεν ξερω λοιπον πως θα ειναι στο crf αλλα πιστευω οτι αφου δεν δουλεψαν για μικρες διαδρομες στο ΤΑ που ειναι πολυ πιο βαρυ ουτε στο μικρο θα δουλεψουν
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Εχω την ίδια εμπειρία με τα tourance στο 660 τενερε (διάσταση 130/80 17). Αργούσαν πολύ να ζεσταθούν με αποτέλεσμα τα 10 χλμ που ηταν η δουλειά να μην είναι αρκετά.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Την ιδια διασταση και γω στο ΤΑ -ξεχασα να το γραψω-αλλα δεν νομιζω να κανει διαφορα ο ενας ποντος λιγοτερο στο 120


Να δεις τον καγκουρα με το ΤΑ να κανει παντιλικια... ...Αβιαστα Αβασανιστα +10 αλογα το εργαλειο :roflmao::roflmao:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Παιδια και τα TW301-302 και τα sahara που προτεινετε ειναι στην ιδια κατηγορια με τα λαστιχα που τωρα εχει πανω στο μηχανακι ο φιλος
Εγω καταλαβα οτι θελει κατι με λιγοτερο ή καθολου τακουνι ωστε να εχει καλυτερο κρατημα σε βροχη Οποτε αν ειναι να βαλει καποιο απο τα δυο προαναφερθεντα καλυτερα να μεινει με τα μαμα λαστιχα που τα γνωριζει πλεον
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Δυστυχώς πολλά από τα λάστιχα που αρκετοί προτείνουν σε ξένα φόρουμ δεν είναι πια διαθέσιμα εδώ. Παρόλα αυτά εγώ μάλλον για all around λάστιχα κατέληξα σε αυτά:


Επίσης, φίλος δες και αυτό το βίντεο από τον μέντορα Fortnine, αν και παλιό μπορεί να σε βοηθήσει στην επιλογή:
 
Reactions: Noe

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ρε παιδιά είστε εκτός θέματος. Όπως είπε και ο konkost ο άνθρωπος δε ψάχνει για 50/50, ψάχνει για κάτι τύπου 80/20 υπέρ της ασφάλτου οπότε μη το μπερδεύουμε το θέμα.

Φιλαράκι Noe γενικά σε 80/100-21 μη ψάχνεις δύσκολο να βρεθεί κάτι τέτοιο (80/20) σε μπροστινό, εστίασε στο να το αντικαταστήσεις με 90/90-21 μπροστά, είναι σχεδόν όμοια διάσταση όπως σου είπε και ο λαστιχάς.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Παιδια και τα TW301-302 και τα sahara που προτεινετε ειναι στην ιδια κατηγορια με τα λαστιχα που τωρα εχει πανω στο μηχανακι ο φιλος
Εγω καταλαβα οτι θελει κατι με λιγοτερο ή καθολου τακουνι ωστε να εχει καλυτερο κρατημα σε βροχη Οποτε αν ειναι να βαλει καποιο απο τα δυο προαναφερθεντα καλυτερα να μεινει με τα μαμα λαστιχα που τα γνωριζει πλεον
Το sahara δεν είναι 50/50 λάστιχο ούτε είναι στην ίδια κατηγορία με τα tw30x. Ειναι πιο κοντά στα tw41, mt90 (a/t), anakee adv κλπ.
Επίσης έχει πολύ καλή συμπεριφορά στην άσφαλτο και ζεστένεται πολύ γρήγορα.
 
Top Bottom