Μια βοήθεια για ασφάλτινα -ημιασφάλτινα λάστιχα σε 300άρι on-off

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Εχω δοκιμασει τα περισοτερα απο τα λαστιχα που αναφερθηκαν παραπανω και η ψηφος μου παει δαγκωτή στα Metzeler Sahara - αλλα ειναι σχετικα ακριβα λαστιχα. Ειναι εξαιρετικα στην ασφαλτο, ακομα και στη βροχη ή απλα στο βρεγμενο, και αξιοπρεπεστατα στο χωμα εκτος απο λασπες.

Τα TW301/302 ταχω φορεσει αρκετες φορες σε XLR250 και KMX200 αλλα ειναι σαφως πιο χωματινα (παρομοια με τα μαμα που φορας) και γλυστρανε στο βρεγμενο.

Τα Tourance ειναι για πολυ βαρυτερα μηχανακια, πχ μεγαλα GS, Varadero, κλπ. Τα φορεσα σε Τρανσαλπ 650 για ταξιδια στο εξωτερικο και με δυο ατομα και αποσκευες ειναι μια χαρα, αλλιως με εναν αναβατη στην πολη δε ζεσταινονται και γλστρανε, ειδικα σε γυαλισμενη ασφαλτο πολης. Βεβαια το πισω μου εβγαλε χμ που δε μουχει βγαλει αλλο πισω λαστιχο, και αυτα με φορτιο και αυτοκινητοδρομους.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW

τίμιο και ξεχασμένο-
πολύ καλό στην άσφαλτο και καλή απόδοση στο χώματοδρομο
Αυτά βάζω, και όπου και αν έχω ρωτήσει, δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα σε φωτογραφία!!!
Έχω καταφέρει με τα χίλια ζόρια και έχω ένα μπροστινό. Το πίσω, ακόμα να το βρω.....
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Το sahara δεν είναι 50/50 λάστιχο ούτε είναι στην ίδια κατηγορία με τα tw30x. Ειναι πιο κοντά στα tw41, mt90 (a/t), anakee adv κλπ.
Επίσης έχει πολύ καλή συμπεριφορά στην άσφαλτο και ζεστένεται πολύ γρήγορα.
Ωραιο λαστιχο το TW41-42 κρινοντας απο ενα πισινο TW42 που δοκιμασα καποτε
Τα Sahara τα εβαζα πριν κατι δεκαετιες δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι στη γομα τους αλλα ΟΚ αποδεκτα τα θυμαμαι για τον τροπο που οδηγουσα τοτε (μαλλον νευρικα-επιθετικα) Παρ ολα αυτα δεν βλεπω τον λογο ο Noe να φυγει απο τα irc και να παει στα sahara Δεν ξερω αν ισως αυτο το κατι παραπανω που θα του δωσουν τα SAHARA αξιζουν την αλλαγη
Ισως αν στον τιτλο του θεματος αντι για ημιχωματινα εγραφε ημιασφαλτινα ή τιποτα απο τα δυο να ηταν πιο ξεκαθαρος γιατι και τα IRC που εχει τωρα ημιχωματινα (προς το χωματινο) ειναι
 

Doudo

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM LC8-950 Adventure '04
YAMAHA XT-1200Z Super-Tenere '14
Αν μπορέσεις να βρεις τα Michelin Sirac ή τα Pirelli MT60, έβγαιναν στις διαστάσεις που σου ταιριάζουν.
Και τα Metzeler Karoo Street οπως και τα Pirelli MT90, βλέπω βγαίνουν σε 120/80-18.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Reactions: Noe

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?

τίμιο και ξεχασμένο-
πολύ καλό στην άσφαλτο και καλή απόδοση στο χώματοδρομο
Και εγώ τον Γενάρη που έψαχνα τα συγκεκριμένα, όλοι μου έλεγαν οτι καταργήθηκαν και αντικαταστάθηκαν με τα AX41.

τώρα.. βγάλε ακρη
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και εγώ τον Γενάρη που έψαχνα τα συγκεκριμένα, όλοι μου έλεγαν οτι καταργήθηκαν και αντικαταστάθηκαν με τα AX41.

τώρα.. βγάλε ακρη
Έτσι!!!
Κατάφερα και βρήκα όμως το μπροστινό.
Τώρα κοιτάω απ'το εξωτερικό μήπως και!!!
Άλλιως ΑΧ41 για πίσω!!!
 
Reactions: Noe

Noe

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
CRF 300L
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια που δίνετε.
Όπως έγραψε και ο konkost ο τίτλος του θέματος δεν είναι ξεκάθαρος και τον άλλαξα
σε ''ασφάλτινα-ημισφάλτινα'' να είναι πιό ξεκάθαρο τί θέλω.

Ρε παιδιά είστε εκτός θέματος. Όπως είπε και ο konkost ο άνθρωπος δε ψάχνει για 50/50, ψάχνει για κάτι τύπου 80/20 υπέρ της ασφάλτου οπότε μη το μπερδεύουμε το θέμα.
Φιλαράκι Noe γενικά σε 80/100-21 μη ψάχνεις δύσκολο να βρεθεί κάτι τέτοιο (80/20) σε μπροστινό, εστίασε στο να το αντικαταστήσεις με 90/90-21 μπροστά, είναι σχεδόν όμοια διάσταση όπως σου είπε και ο λαστιχάς.
Ίσως και τίτλος να μπέρδευε,αλλά το έπιασες...
Θέλω από 70/30 και πάνω υπέρ της ασφάλτου.Ναί,δεν υπάρχουν σε μαμά διαστάσεις και θα μπούν λάστιχα με μικρές αποκλίσεις.

Αν μπορέσεις να βρεις τα Michelin Sirac ή τα Pirelli MT60, έβγαιναν στις διαστάσεις που σου ταιριάζουν.
Και τα Metzeler Karoo Street οπως και τα Pirelli MT90, βλέπω βγαίνουν σε 120/80-18.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Ενδιαφέρον τα Michelin Sirac θα δούμε αύριο τί υπάρχει.

τακούνι και βροχή δεν πάνε μαζί
Αυτό πιστεύω κι εγω

Από μια πολύ γρήγορη αναζήτηση που έκανα μόνο ένα mitas invader mc24 βρήκα σε 80/100-21 που να μοιάζει εμφανισιακά λίγο ασφάλτινο, το οποίο δεν έχω ιδέα τι λέει σαν λάστιχο και αν υπάρχει Ελλάδα!
Φαίνεται δύσκολη εξίσωση.
Για το συγκεκριμένο λάστιχο που αναφέρεις μπορείς να δεις καποιες εντυπώσεις στον παρακάτω σύνδεσμο. Παει καρός που το είχα αλλά είχα μείνει ικανοποιημένος, όπως έχω μείνει από κάθε λάστιχο που έχω φορέσει από τη συγκεκριμένη μάρκα.
Mitas MC24 Invader
Και αυτά,θα δούμε τί υπάρχει αύριο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Noe

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
CRF 300L
Τελικά έβαλα αυτά στα οποία όλοι συμφωνούσατε να μην βάλω:roflmao:

Metzeler Tourance.....μετά απο αρκετή αναμονή για το πισινό.....

Θα έλεγα ότι με καλύπτουν χωρίς βέβαια να έχω μέτρο σύγκρισης με άλλο ελαστικό.
Στο στεγνό,μέχρι το πρώτο χιλιόμετρο θέλει προσοχή (έτσι κι αλλιώς σιγά το πάω να ζεσταθεί και το μηχανάκι).
Στις στροφές προς Γαλαξίδι που το δοκίμασα μιά χαρά (δεν έβγαλα και γόνατο,αλλά ψηνόμουν:wacky:)
Στην βροχή μέτριο,ίσως άλλα να είναι καλύτερα και σε πρωινή υγρασία σε ανήλιαγη στροφή
που βρέθηκα ξαφνικά,αφού σας γράφω είναι οκ,αλλά τα χρειάστηκα.
Το μπροστά χρειάστηκε αντίβαρα και μου έβαλε στις ακτίνες και μου είπε αυτά είναι τα σωστά αντίβαρα
για ζάντες με ακτίνες.
Να σημειώσω ότι στην βροχή αφήνω τόσο σπρέυ πίσω λες και περνάει φορτηγό.
Έχω να καβαλήσω χρόνια,αλλά δεν θυμάμαι στα στριτάδικα που είχα να αφήνω τόσο πολύ.
Ίσως επειδή είναι ψηλό το μηχανάκι ή δεν θυμάμαι καλά....

 
Top Bottom