Μια εξόρμηση στη Πελοπόννησο

chaosm

Μέλος
Καλησπέρα.

Αν και λίγο νωρίς απλά το σκέφτομαι να κάνω αυτό το ταξίδι και ψάχνω ιδέες.

Το τριήμερο του Αγίου πνεύματος.

Το πλάνο είναι Πάτρα, Κορώνη, Ταΰγετος, Σπάρτη, Πάτρα.

Όχι απαραίτητα Κορώνη απλά θέτω κάπως έτσι το δρομολόγιο.

Στο μυαλό μου το έχω να φύγω Σάββατο πρωί και να φτάσω στο πρώτο προορισμό. Κορώνη Μεθώνη (ακούω προτάσεις, ας είναι και ένα μικρό χωριό αρκεί να αξίζει).
Την επόμενη μέρα να τραβήξω από Ταΰγετο για Σπάρτη και εκεί θα μείνω σε φιλικό ζευγάρι. Και τελευταία μέρα πίσω στη βάση.

Ακούω προτάσεις και tips
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ασφαλτο όλο;
Υπνος πού; Δωμάτιο/ξενώνας κλπ, ή παίζει και σκηνάκι;
Προτιμάς αρχαία κλπ, ή φυσικές ομορφιές;



Εχεις ξαναπάει την ίδια διαδρομή (έστω και στο περίπου...); Αν ναι, τι έχεις δει και δε θες να ξαναπάς προτιμώντας κάτι νέο;
 

chaosm

Μέλος
Ασφαλτο όλο;
Υπνος πού; Δωμάτιο/ξενώνας κλπ, ή παίζει και σκηνάκι;
Προτιμάς αρχαία κλπ, ή φυσικές ομορφιές;



Εχεις ξαναπάει την ίδια διαδρομή (έστω και στο περίπου...); Αν ναι, τι έχεις δει και δε θες να ξαναπάς προτιμώντας κάτι νέο;
Άσφαλτο. Προτιμώ φυσικές ομορφιές. Επίσης θα είμαι με τη γυναίκα οπότε ξενοδοχείο. Οι τιμές παίζουν κοντά στα 50. Τον δρόμο Πάτρα Καλαμάτα τον έχω κάνει πολλές φορές. Το δρόμο Σπάρτη Πάτρα άλλες τόσες. Μιλάμε για το κεντρικό δίκτυο.

Κυπαρισσία έχω πάει. Καλαμάτα έχω πάει. Σπάρτη έχω πάει απλά εκεί θα υπάρχει αναγκαστικά η διανυκτέρευση.

Το κυριότερο κομμάτι είναι ο Ταΰγετος που θέλω να περάσω.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Οκ λογω της ωρας , αυριο θα επανελθω.
Τωρα που εβακες τα δεδομενα, πολλοι θα εχουν προτασεις ;)
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Μπορείς να κάνεις μια επισκεψη στην νεδα η το πολυλιμνιο,η και στα δυο την πρώτη μερα (στο πολυλιμνιο μπορείς να πας και στην αρχή της δεύτερης ημέρας)
Στο γυρνά μπορείς να κάνεις μια τσάρκα από ορεινή Αρκαδια,λίμνη Λάδωνα και Φολόη.
 

chaosm

Μέλος
Μπορείς να κάνεις μια επισκεψη στην νεδα η το πολυλιμνιο,η και στα δυο την πρώτη μερα (στο πολυλιμνιο μπορείς να πας και στην αρχή της δεύτερης ημέρας)
Στο γυρνά μπορείς να κάνεις μια τσάρκα από ορεινή Αρκαδια,λίμνη Λάδωνα και Φολόη.
Κεντρική Πελοπόννησο την έχω γυρίσει. Μετά από Σπάρτη θα πάμε τουφέκι για Πάτρα ίσως με μια στάση Ναύπλιο. Το ερώτημα είναι το πρώτο κομμάτι. Και γενικά πως να σπασω τη πρώτη διαδρομή για να βγει και την άλλη μέρα το κομμάτι του Ταΰγετου Σπάρτη. Δλδ αν πρώτη στάση γίνει πχ καλό νερό μετά την άλλη μέρα έχει δρόμο αν πάω από κάτω για να πιάσω Καλαμάτα και να ανέβω
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
ανεβα ταυγετο-πεσε σπαρτη και πριν πας στους φιλους,χτυπα απο σπαρτη ολο ευθεια προς γυθειο,εκει πριν μπεις γυθειο πηγαινε αρεοπολη μανης.πιες την καφεδια σου και παρε τον ιδιο δρομο επιστροφης.ετσι θα εχεις παρει και μια μυρουδια μανης.γρηγορη διαδρομη θα εχεις μπολικο χρονο.δεδομενου οτι απο την περιοχη καλαματας μεχρι σπαρτη απο ταυγετο θελεις καμια 1.30 με καμια σταση,εχεις μπολικο χρονο.εξαλου μιλαμε για τελος μαη που νυκτωνει κοντα 9 το βραδυ
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
1η μέρα...Πάτρα - Μεθώνη - Κορώνη - (ή Καλαμάτα)
2η μέρα...Αρεόπολη - Γύθειο- Κοσμάς - Λεωνίδιο
3η μέρα.. Αστρος - Ναυπλιο - Επιδαυρος - Κόρινθος - Πάτρα.....

Μιά διαδρομή, με πολλές επιλογές άλλων διαδρομών πάνω σ΄αυτήν σαν βασικό άξονα (π.χ. Γύθειο-Μονεμβασία-Κυπαρίσσι-Λεωνίδιο την 2η μέρα....)
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
1η μέρα...Πάτρα - Μεθώνη - Κορώνη - (ή Καλαμάτα)
2η μέρα...Αρεόπολη - Γύθειο- Κοσμάς - Λεωνίδιο
3η μέρα.. Αστρος - Ναυπλιο - Επιδαυρος - Κόρινθος - Πάτρα.....

Μιά διαδρομή, με πολλές επιλογές άλλων διαδρομών πάνω σ΄αυτήν σαν βασικό άξονα (π.χ. Γύθειο-Μονεμβασία-Κυπαρίσσι-Λεωνίδιο την 2η μέρα....)


Ωραία βόλτα με όλα μέσα !!
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
1η μέρα...Πάτρα - Μεθώνη - Κορώνη - (ή Καλαμάτα)
2η μέρα...Αρεόπολη - Γύθειο- Κοσμάς - Λεωνίδιο
3η μέρα.. Αστρος - Ναυπλιο - Επιδαυρος - Κόρινθος - Πάτρα.....

Μιά διαδρομή, με πολλές επιλογές άλλων διαδρομών πάνω σ΄αυτήν σαν βασικό άξονα (π.χ. Γύθειο-Μονεμβασία-Κυπαρίσσι-Λεωνίδιο την 2η μέρα....)
Θα συμφωνήσω.
 

chaosm

Μέλος
1η μέρα...Πάτρα - Μεθώνη - Κορώνη - (ή Καλαμάτα)
2η μέρα...Αρεόπολη - Γύθειο- Κοσμάς - Λεωνίδιο
3η μέρα.. Αστρος - Ναυπλιο - Επιδαυρος - Κόρινθος - Πάτρα.....

Μιά διαδρομή, με πολλές επιλογές άλλων διαδρομών πάνω σ΄αυτήν σαν βασικό άξονα (π.χ. Γύθειο-Μονεμβασία-Κυπαρίσσι-Λεωνίδιο την 2η μέρα....)
Είναι ωραίο κομμάτι όλο αυτό αλλά χάνω τον Ταΰγετο. Δωμάτιο έκλεισα σήμερα Κορώνη οπότε πρώτη στάση είναι εκεί. Για φαγητό πιο πίσω έχουμε καμία πρόταση; ή Κορώνη αν έχουμε κάτι;

Επίσης κάτι πολύ σημαντικό.
Από τη Καλαμάτα που πιάνω Ταΰγετο ; δε ξέρω καν που είναι
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Είναι ωραίο κομμάτι όλο αυτό αλλά χάνω τον Ταΰγετο. Δωμάτιο έκλεισα σήμερα Κορώνη οπότε πρώτη στάση είναι εκεί. Για φαγητό πιο πίσω έχουμε καμία πρόταση; ή Κορώνη αν έχουμε κάτι;

Επίσης κάτι πολύ σημαντικό.
Από τη Καλαμάτα που πιάνω Ταΰγετο ; δε ξέρω καν που είναι
Από Καλαμάτα θα πάρεις τον παλιό - κλασσικό δρόμο Καλαμάτα-Σπάρτη που ξεκινάει από την αγορά της Καλαμάτας, προς το 9ο Σύνταγμα κι ύστερα Αλαγονία και Σπάρτη.
Να μπεις στα χωριά της Αλαγονίας (υπάρχει σχετική ταμπέλα στα 10-15 χλμ από Καλαμάτα προς Σπάρτη) και να επισκευτείς τη Νεδούσα.
Μετά ξανά στον κεντρικό δρόμο προς Σπάρτη, από άλλη έξοδο - είναι εύκολο να δεις αυτό που σου λέω στο χάρτη και πριν φτάσεις Σπάρτη βλέπεις Μυστρά!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το Πάτρα -Πύργος , δε θες να το αποφύγεις; Κι ας ξέρεις τα μέρη εκεί.... Λέω εγώ τώρα....
Κυπαρισσία την προσπερνάς, αφού έχεις πάει. Στάση στην Πύλο ! Λίγο πριν την Πύλο, μπορείς να μπεις για Ρωμανού. Ωραία παραλία και θα βρεις ταβερν'ακια εκεί ;)
Καφέ στη Μεθώνη και δρόμο!!!
Τα ίδια και Φοινικούντα. Μόνο αν θες να φας (λόγω ώρας, είτε γιατί δε σου άρεσε κάτι πιο πριν) πας και τρως στο λιμανάκι στο εστιατόριο "Ελενα"!
Μετά Κορώνη, μια χαρά επιλογή για να μείνεις!
Την επόμενη μέρα και πριν πας Καλαμάτα, οπωσδήποτε Πολυλίμνιο! (γουγλάρεις και το βρίσκεις εύκολα).
Πέριξ Σπάρτης να δεις Γύθειο, Αρεόπολη, Κότρωνα. Δεν προκάμεις και πολλά όπως το έχεις. Αν προλαβαίνεις Δυρό (το σπήλαιο) απλά δε χάνεται!!! Κοίτα να το κάνεις την 3η μέρα πριν φύγεις, στη χειρότερη περίπτωση.
Αυτά...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Βλεπω που ρωτας @chaosm "πειτε διαδρομες για Πελοποννησο" και ερχεται στο μυαλο συνειρμος..."βλεπω τη Μονικα Μπελουτσι 40αρα...να την πηδηΚΧω ή οχι...τι λετε?..."....και το ΜΟΝΟ σιγουρο ειναι οτι θα το ΚΑΤΑΦΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙΣ...οποιες στασεις και διαδρομες κι αν διαλεξεις...:friendship:
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Από Καλαμάτα θα πάρεις τον παλιό - κλασσικό δρόμο Καλαμάτα-Σπάρτη που ξεκινάει από την αγορά της Καλαμάτας, προς το 9ο Σύνταγμα κι ύστερα Αλαγονία και Σπάρτη.
Να μπεις στα χωριά της Αλαγονίας (υπάρχει σχετική ταμπέλα στα 10-15 χλμ από Καλαμάτα προς Σπάρτη) και να επισκευτείς τη Νεδούσα.
Μετά ξανά στον κεντρικό δρόμο προς Σπάρτη, από άλλη έξοδο - είναι εύκολο να δεις αυτό που σου λέω στο χάρτη και πριν φτάσεις Σπάρτη βλέπεις Μυστρά!!!
παιζουν και αυτα που λεει ο θοδωρης
 

chaosm

Μέλος
Επαναφέρω λίγο το θέμα γιατί ετοιμάζω τον χάρτη. Τελευταίο δρομολόγιο είναι Σπάρτη Πάτρα. Θα είναι Δευτέρα του Αγίου πνεύματος. Σκέφτομαι να μη πάω κλασικά από Κόρινθο αλλά από την 111. Λέτε να έχω κανένα θέμα εκεί με βενζινάδικα μέρα που θα είναι;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Επαναφέρω λίγο το θέμα γιατί ετοιμάζω τον χάρτη. Τελευταίο δρομολόγιο είναι Σπάρτη Πάτρα. Θα είναι Δευτέρα του Αγίου πνεύματος. Σκέφτομαι να μη πάω κλασικά από Κόρινθο αλλά από την 111. Λέτε να έχω κανένα θέμα εκεί με βενζινάδικα μέρα που θα είναι;
Οχι.
Και τριπολη να γιομισεις νταξ εισαι.
Αλλα εχει μπερζινα και πανω στον 111 σε αρκετα σημεια.
Θα σου προτεινα ομως να κανεις τη διαδρομη του 7ου οδοιπορικου αναποδα ;)
Απιστευτη!!!!
Ή μερος αυτης και βγαινεις 111 απο πολλα σημεια ;
 
Top Bottom