Μια μικρη βοηθεια αν ειναι ευκολο.

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
1050 και 1090 διαφερουν ελαχιστα σε μερικα σημεια παιδια. Πλαισιο ιδιο μοτερ ιδιο αναρτησεις ιδιες και μκρες διαφορες σε ρουλεμαν,πλαστικα κτλ.
Σύμφωνα με αρκετές πηγές στο ίντερνετ και σε έντυπα, το 1050 είναι βασισμένο στο μπλοκ του 1190 και το 1090 (που είναι επίσης 1050 κυβικά) είναι βασισμένο στο μπλοκ του 1290 που δεν είναι ίδια μεταξύ τους.
Έχουν εντελώς διαφορετική λειτουργία, το 1050 είναι πιο ροπάτο χαμηλά, το 1090 πιο δυνατό ψηλά και με περισσότερο "ραφιναρισμένο" δούλεμα, με λιγότερους κραδασμούς. Αναλόγως το πως οδηγεί κάποιος, έχει λόγους να πάρει το ένα ή το άλλο μιά που οι υπόλοιπες διαφορές των δύο μοντέλων δεν είναι μεγάλες, όπως γράφεις.


Το ζήτημα εν προκειμένω είναι το πόσο "ταλαιπωρημένο", το πόσο σωστά στρώθηκε και το πως δούλεψε το μηχανάκι. Σε ξένο φόρουμ έχω διαβάσει για αρκετούς που αγόρασαν πρώην demo μοτοσικλέτες της ΚΤΜ και κανείς δεν είχε προβλήματα, παρά το γεγονός ότι όλοι αναγνώριζαν ότι "το μόνο πιο γρήγορο μηχανάκι από το demo είναι το νοικιασμένο" γιατί προφανώς κανείς δεν πονάει ούτε το ένα, ούτε το άλλο.

Από τις τελευταίες προσφορές της ΚΤΜ η μόνη που "άξιζε" κατά την γνώμη μου ήταν αυτή στο demo 1290SA (ή Τ όπως ονομάστηκε μετά την έλευση των S και R) που το έδιναν 5000 κάτω από τον κατάλογο. Βέβαια στις ξένες χώρες τόσο δίνουν τα καινούρια που έμειναν στοκ, αλλά στην χώρα μας δεν περιμένω τέτοια εμπορική λογική.
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Σωστος. Εχεις δικιο το 1050 το 1050 ειναι βασισμενο στο μπλοκ του 1190 και το 1090 στο 1290. Δεν το θυμομουν παρολο οτι το ειχα διαβασει. Θεωρητικα μια πλατφορμα ολα τα μοτερ 75 μοιρες με αυξομοιωσεις στην διαμετρο διαδρομη χαρτες εκκεντροφορος κ.α.. Τι θελω να πω. Η βαση υπαρχει και απο εκει και επειτα σχεδιαζουμε οχι εκ νεου αλλα επι υπαρκτου.
Θεωρω οτι τα μοτερ και ειδικα αυτο οτι και να το κανεις οσο κανιβαλος και να εισαι δεν σπαει. Σπαει με την πλημελλη η καθολου συντηρηση. Ετσι το εχω στο μυαλο μου συμφωνα με την ιστορια αυτου του μοτερ απο το Dakar του 2001 εως σημερα.
Το ολο θεμα ανηκει στο ψυχολογικο κομματι,δηλ οτι την εχουν περασει 1000 χερια με διαθεση ουγκ. Το οτι προσφερεται απο αντιπροσωπο και εχει εγγυηση ενα ετος ακομα (υπαρχει δυνατοτητα extansion) ισως σβηνει τις οποιες αμφιβολιες.
Την πολιτικη αυτη ακολουθουσε πριν χρονια και η ελληνικη αγορα στα στοκ αλλα σημερα.....
 

maddog

Μέλος
Περιοχή
ΞΑΝΘΗ
Όνομα
κωνσταντινος
Μοτό
BMW gs1250 HP
Λοιπόν άκου να δεις.φίλος καλός από Ξάνθη πουλάει το δικό του 1090 για την αγορά του 1290.η μότο είναι χαρτί.αγορασμένη τον Ιούνιο του 17 και με ελάχιστα χλμ.στα χρήματα είναι πάνω κάτω στα ίδια και με τα μισά ίσως και λιγότερα χλμ.αν σε ενδιαφέρει πες μου να σας φέρω σε επαφή.υπάρχει και δυνατότητα διακανονισμού μέσω της αντιπροσωπείας.
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Λοιπόν άκου να δεις.φίλος καλός από Ξάνθη πουλάει το δικό του 1090 για την αγορά του 1290.η μότο είναι χαρτί.αγορασμένη τον Ιούνιο του 17 και με ελάχιστα χλμ.στα χρήματα είναι πάνω κάτω στα ίδια και με τα μισά ίσως και λιγότερα χλμ.αν σε ενδιαφέρει πες μου να σας φέρω σε επαφή.υπάρχει και δυνατότητα διακανονισμού μέσω της αντιπροσωπείας.
Στειλε μου inbox αν υπαρχει δυνατοτητα καποιες φωτο και πληροφοριες αν εχεις την καλοσυνη.
Ευχαριστω πολυ για την προταση.
 
Top Bottom