Μια ξεκάρφωτη χωματάδα...

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το δίλημμα του καλού φίλου Νικόλα NikosRE ήταν βουνό ή θάλασσα...?
Τελικά κέρδισε το βουνό και έτσι το μεσημέρι του προηγούμενου Σαββάτου ήταν κάτω από το σπίτι μου.
Με συνοπτικές διαδικασίες τσιμπήσαμε κάτι τις και φύγαμε για βόλτα...!
Η διαδρομή στα πρώτα κομμάτια γνώριμη από προηγούμενη βόλτα για τον Νίκο μόνο που τότε είχε λάσπες...;)
Κατευθυνθήκαμε προς Βλάχα όχι από τον συνήθη δρόμο και από εκεί όπως θα δείτε και στον χάρτη της διαδρομής βγήκαμε από ωραία χωμάτινη στο λεγόμενο "Διάσελο" ανάμεσα Βλάχα και Στουρναραίϊκα.
Πάμε αριστερά και είμαστε σε τελείως διαφορετικό τερέν με τοπίο γυμνό από δέντρα στο μεγαλύτερο μέρος και κατευθυνόμαστε προς Γκρόπα για επανασχεδιασμό της διαδρομής.
Υπήρχε ένας δρόμος πηγαίνοντας προς Ανθηρό και λίγο μετά το πάσο του Κατουσίου προς άνω Παλαιοκαρυά που είχα να περάσω πολλά χρόνια.
Το 2016 μάλιστα στην χαρτογράφηση της διαδρομής του ADVtroffy (ADVtrOFFy 2016-the ADVstory) ήταν κλειστός ακόμα και για enduro μοτοσυκλέτες.
Και δεν πάμε λέμε...?
Βατός στην αρχή - για κάποιο λόγο τα πρώτα 2 περίπου χιλιόμετρα - είχαν καθαριστεί από μηχάνημα και απαιτητικός μετά από κει ανάμεσα σε δάση οξυάς που έχανες το φώς σου και σε τελείως ανοιχτά από δέντρα κομμάτια μετά από αρκετά χιλιόμετρα βγήκαμε όντως στην άνω Παλαιοκαρυά!
Μια στάση στο χάνι του κυρ Στέφου Γώγου (που μας βλέπει από ψηλά πλέον) και το οποίο έχει νέο ιδιοκτήτη επιβαλλόταν...
Είχαμε περίπου 1,5 ώρα φως ακόμα οπότε λέμε να μην πάμε πάλι άσφαλτο...:p
Μην γελάτε....τα τελευταία 500 μέτρα ήταν...:roflmao:
Ολοταχώς προς μέση Παλαιοκαρυά μετά την καφέ-μπύρα και ανέβασμα προς Καραβούλα για να βγούμε στην πίσω πλευρά στο Ροπωτό.
Εκεί ένας λάθος στην πλοήγηση :p:p:p μας έβγαλε πάνω από το χωριό σε σημείο που δεν είχα ανέβει ξανά...
Περάσαμε από το σημείο που ξεκινάει το πρόβλημα της κατολίσθησης του χωριού η οποία έχει καταφέρει και εξαφανίζει ένα μεγάλο μέρος του ασταμάτητα λόγω υπογείων υδάτων...
Και έτσι είχα την ευκαιρία να δω την περίφημη εκκλησία από περίεργο σημείο...
Ο Νίκος δεν είχε ξαναπάει και ο αρχικός ενθουσιασμός του μετατράπηκε σε ζαλάδα (ψιλο-υπερβολή) όταν μπήκε μέσα...!:happy:
Μόλις είχε αρχίσει να δύει ο ήλιος και τραβήξαμε προς την βάση μας με μια ενδιάμεση στάση στο ξενοδοχείο του Παναγιώτη όπου μας περίμεναν ο Τάσος kavadias ο Ανδρέας elrodeo και ο Σπύρος endtourista που είχαν ξεκινήσει από το πρωί για άλλη βόλτα...
Το κλείσιμο της μέρας περιλάμβανε τσιπουροκατάσταση εώς αργά all together στη γνωστή βεράντα...;)
Στις επόμενες...!:friendship:






Προς Γκρόπα και πρίν το κοπάδι των τσοπανόσκυλων...:brr:




Στην διαδρομή προς Ανω Παλιοκαρυά.


Στο βάθος η Τούρλα στα 1781μ.




Βρήκαμε και φρεσκότατα χαμοκέρασα...!!!




Το χαμογελαστό παιδί στο χάνι του κυρ Στέφου...:)


Για τα μεράκια...;)












Πάρτο αλλιώς Νικόλα...
Γέρνει...:roflmao:




:friendship::friendship::friendship:
 

Attachments

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Ωραία διαδρομή κυριολεκτικά στην αυλή σου ! :ok:
Στο πέρασμα Ανθηρό - Παλαιοκαρυά έχει δύσκολα σημεία ;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραία διαδρομή κυριολεκτικά στην αυλή σου ! :ok:
Στο πέρασμα Ανθηρό - Παλαιοκαρυά έχει δύσκολα σημεία ;
Έχει σοβαρή πέτρα σε διάφορα σημεία Θανάση αλλά περνάει.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ενδιαφέρουσα ιδεα για μοτοβολτα!!

Παρθενα μέρη
Μπορεί να γίνει σύνδεση και πολλών άλλων κομματιών Αντώνη.
Θα το φροντίσω σε μελλοντική βόλτα... ;)
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Τι να πω άλλο που δεν έχει ειπωθεί για τον φίλο thenos και τα μέρη του!
Ίσως η πιο όμορφη βόλτα που χω κάνει μέχρι τώρα!
Ίσως ο πιο φιλόξενος άνθρωπος που έχω γνωρίσει. Και αυτός και η οικογένεια του. Θα τον ξαναπροτιμησουμε!
Η βόλτα στον περίγυρο του χωριού με προβλημάτισε όμως… Αυτά τα χωριά χρειάζονται στήριξη και προβολή. Ίσως η εικόνα που είχα εγώ ήταν πιο μεγαλεπήβολη, η αλήθεια είναι όμως ότι κάποιοι λίγοι σαν τον Θανάση και τον Παναγιώτη υποστηρίζουν αυτόν τον όμορφο τόπο όλο τον χρόνο, και είναι κρίμα.
Ας μπαίνει η Ελάτη λοιπόν πιο συχνά στα σχέδια μας γιατί ένα πράγμα κατάλαβα από την επίσκεψη μου εκεί.
Αν υπάρχει θεός εκεί ζει.
Πάνω στις βουνοκορφές και μέσα στους ανθρώπους της.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τι να πω άλλο που δεν έχει ειπωθεί για τον φίλο thenos και τα μέρη του!
Ίσως η πιο όμορφη βόλτα που χω κάνει μέχρι τώρα!
Ίσως ο πιο φιλόξενος άνθρωπος που έχω γνωρίσει. Και αυτός και η οικογένεια του. Θα τον ξαναπροτιμησουμε!
Η βόλτα στον περίγυρο του χωριού με προβλημάτισε όμως… Αυτά τα χωριά χρειάζονται στήριξη και προβολή. Ίσως η εικόνα που είχα εγώ ήταν πιο μεγαλεπήβολη, η αλήθεια είναι όμως ότι κάποιοι λίγοι σαν τον Θανάση και τον Παναγιώτη υποστηρίζουν αυτόν τον όμορφο τόπο όλο τον χρόνο, και είναι κρίμα.
Ας μπαίνει η Ελάτη λοιπόν πιο συχνά στα σχέδια μας γιατί ένα πράγμα κατάλαβα από την επίσκεψη μου εκεί.
Αν υπάρχει θεός εκεί ζει.
Πάνω στις βουνοκορφές και μέσα στους ανθρώπους της.
Δυστυχώς αυτό που λες για τα χωριά, ισχύει για όλη την χώρα.
Τα χωριά της Ρούμελης είναι στην ίδια κατάσταση.
 
Top Bottom