Μια παρεα,6 μηχανακια για πρωτη φορα μαζι,Βαλκανια 2016-ολα GOOD

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
φθανουμε kotor.ειχα να το επισκεφθω απο τα τελη αυγουστου του 2010.ιδιο και απαραλακτο,αλλα ο κοσμος αισθητα περισσοτερος.θυμαμαι τοτε ειμασταν τα μοναδικα μηχανακια αραγμενα,τωρα χαμος,πολυ πραμα.κλασικα αραζουμε εξω απο την πυλη και βουρ μεσα για φωτο και φαγητο,διοτι ειχαμε πεινασει και ειχε ερθει το απογευματακι.παντου ευρω.το ανεπισημο(επισημο) νομισμα τους,φαγαμε καλα και μπορω να πω οικονομικα.εντυπωση οτι τα παντα σε χαρτονομισμα,κοινως αποφευγουν τα κερματα.αφου για ρεστα 3ευρω μου εδωσε κατι σε σουβενιρομαγαζο των 5 για να κλεισουμε.παμε φωτο λοιπον....






αφου τσιμπησαμε,επρεπε να φυγουμε.δεδομενου οτι αυριο επρεπε το βραδυ να ειμασταν στις βασεις μας,βγηκε η αποφαση να μουμε αλβανια και οπου κατσει.ετσι λοιπον φουλαρισμα στο eko,οπου πετυχαμε να δουλευει ελληνας και να φουλαρει ελληνικο τουριστικο λεοφωρειο.κατευθυνση παραλιακα προς συνορα,περασμα κλασικα budva

οπου γινοταν χαμος και οι βαλιτσατοι ειχαν προβλημα αρκετο και αφιξη στα συνορα απο τρελο κομματακι στριφτερο πριν φθασεις..

και το πρωτο παπακι

μπηκαμε αλβανια,περασαμε σκορδα,πορεια προς δυρραχιο με ψιλοβροχο κατα διαστηματα.εκει πετυχαμε που επαιζε η αλβανια euro με την ρουμανια και οι παντες βλεπαν μπαλα.οποτε μπαλα και εμεις μεχρι να βρουμε καταλυμα.που βρηκαμε σχετικα ευκολα και οικονομικα.ριξαμε και μια βουτια πισινα και ολα good.τελευταια μερα αυριο........συνεχιζεται...
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Γιατί; Περιμένατε επίθεση από βρυκόλακες; :pointu::pointu:


Σκόδρα λέγεται η πόλη βρε :friendship:




Δεν ήμουν εγώ αυτός με το παπί :D
χοχοχοχοοο,ο δαιμων του τυπογραφειου
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
πρωινο ξυπνημα,πρωινο,τελευταια μερα σημερα.απο το δυρραχιο επρεπε το βραδυ να ειμαστε στη βαση μας,με πιο μακρυνους εμας στο λεωνιδιο.η διαδρομη ηταν δυρραχιο-αυλωνας-περασμα-λογαρα-παραλιακη βορεια ηπειρος-σαγιαδα συνορα και ληξη.συναισθηματα περιεργα,σε καθε σταση λεγαμε θελουμε αλλη μια μερα,σημερα λεγαμε θελουμε αλλες 3 το λιγοτερο.ηταν που ειχε δεσει η παρεα οδηγικα,στη φαση,γενικως η χαρα του παιδιου.φορτωνουμε τα εργαλεια και ξεκιναμε προς αυλωνα.αδιαφορες ευθειες στην αρχη,φθανουμε γρηγορα αυλωνα,εργα του κερατα στην παραλια,κατι επισημοι,αργοτερα ειδα οτι ηταν εκει ο πρωθυπουργος,νερα,λασπη,περνανε κατι τυποι λουζουν με λασπες σε μια λακουβα το triumph,παραλιγο να πλακωθουμε,καρακιτσαριο στις παραλιες,την κανουμε........πριν πιασουμε την αναβαση,βαζουμες καυσιμο,κατι τζιμανια μας βουτανε κατι γυαλια,ας το διαλο λεμε....αναβαση και ...........



απεναντι ελλαδα


συνεχιζουμε,ζεστη αρκετη,λεμε καφες και σταση,ψηφιζεται χιμαρα αντι για αγ.σαραντα...οποτε βουρ για χιμαρα.αραζουμε ευκολα στην παραλια,φραπες,ζαγορι,μας φιλευουν σπανακοπιτα,εδω ειναι ελλαδα....πιανουμε την κουβεντα,απογοητευμενοι οι ντοπιοι,το αλβανικο κρατος κυνηγαει τις περιουσιες τους,η μαμα πατριδα σφυριζει αδιαφορα.....γενικως ενα παραπονο.σε ολη την διαδρομη μεχρι εκει το μερος εκανε λες και ειμασταν εντος ελλαδας......


αρματωνομαστε...ειχα δει οτι κοντα στα συνορα,εχει και ενα περασμα με σχεδια,οποτε αφου φαγαμε το βοδι ας παμε απο εκει.περναμε τους αγ.σαραντας απο εξω και στριβουμε....φθανουμε σχετικα ευκολα.2ε εκαστος να περασουμε απεναντι 50 μετρα.νταξει πλακα ειχε...επισης εχει ενα καστρο στην οχθη...




ρωταω τον τυπο πως βγαινουμε στον συνοριακο δρομο,μου λεει,βλεπεις εκεινο το μιναρε....οταν φθασεις στρψε δεξια......(τι λεει αυτος)....μπαινουμε σε ενα χωματαδρομο,κοιτα να δεις,τωρα στο τελος και enduro....



βρισκουμε το δρομο.....καπου εκει ενα παπακι με 2 πιτσιρικαδες μας κανουν σημα με τα χερια τον αλβανικο αετο....ειναι και η τελευταια εικονα στην αλβανια.περναμε συνορα,προσγειωση με την τιμη καυσιμου....στο βενζιναδικο ωρα 5.30 το απογευμα χωριζομαστε σε 3 δυαδες.αλλοι θα φανε σουβλακια ηγουμενιτσα,αλλοι μεσω εγνατιας και δομοκου θα φθασουν αθηνα-χαλκιδα και εμεις κατεβαινουνε ολο το δυτικο κομματι σε ρυθμο ανεβασμενο...μια σταση στην πατρων στο shell,αναπληρωση με ισοτονικα και μετα playstation με τα φωτακια στην <εθνικη>1.30 τη νυκτα μπαινουμε λεωνιδιο και μας υποδεχεται παγωτακι απο φιλαρακι κερασμενο.....ενα ταξιδι ελαβε τελος......3000χλμ στο κοντερ μηχανης και εγκεφαλου........ακολουθουν παραλειπομενα...
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
παραλειπομενα...
χωρες...
1.fyrom
λιγα πραγματα ειδαμε,μονο πρωτευουσα-αδιαφορα..
2.σερβια
το βελιγραδι και ολη η υπολοιπη.σαφεστατη διαφορα στην ποιοτητα ζωης,βελιγραδι πανερμοφο,ανετα ενα 2ημερο να το γυριζεις,νυκτερινη ζωη...προορισμος απο μονο του,υπολοιπη οσο περπατησαμε σε φαση ανατασης,θυμιζει ελλαδα 1980,εκτος απο το τουριστικο κομματι εκει κοντα στον κοστουριτσα που ειναι πιο μπροστα..φθηνη χωρα,λογω νομισματος,να πατε....
3.βοσνια
ο φτωχος συγγενης....ισσοροπει αναμεσα σε βαρκες,η νεολαια προσπαθει να τα βρει και σε μεγαλο βαθμο τα εχει καταφερει,η χωρα εκτος απο τα κεντρικα,θελει δουλεια σε οδικο δικτυο κτλπ,να πατε ομως ειναι πολυ ομορφη..
4.μαυροβουνιο
η ευρωπη της πρωην γιουγκοσλαβιας..
υψηλο επιπεδο,τουρισμος,παραλιακη για ολα τα γουστα,ενδοχωρα φανταστικη για μοτοσυκλετα...αρεσει,να πατε....
5.αλβανια
φτιαχνουμε εθνικες οδους,καταρτια πολυκατοικιες και περιμενουμε το ευρω...δεν γινεται ετσι...αλλα ποιος να τους κατευθυνει.η βορεια ηπειρος εχει αυθεντικα μερη,εχεις την αισθηση του φιλου.....επισκεφθητε την...
σε ενα χωριο πριν τους αγ.σαραντα,ειχα μεινει τελευταιος σε χαλαρους ρυθμους..πιτσιρικας που χαζευε τους μπροστινους μου προταξε το χερι,εκοψα και του το εσφιξα,μου θιμησε μια παιδικη μου στιγμη,στη θεση του πιτσιρικα και τα θηρια να περνανε απο το χωριο μου,ελπιζω και αυτος να τα καταφερει να πραγματοποιησει τα ονειρα του και τις επιθυμιες του,οπως μου γενηθηκαν εμενα τοτε...........



κλεινοντας ενα μεγαλο respect στο multistrada που διαψευοντας τους απανταχου καφετεριακιδες,λες και δινουμε σημασια με πηγε και με εφερε αψογα καιγοντας ελαχιστη βενζινη και ζητωντας ασημαντα πραγματα.νομιζω επειδη ειχα κλεισει να το δωσω,καναμε το καλυτερο αποχερετηστηριο δωρο και στους 2 μας.......για παρτη του λοιπον και για παρτη του πιτσιρικα.......

 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
σε ενα χωριο πριν τους αγ.σαραντα,ειχα μεινει τελευταιος σε χαλαρους ρυθμους..πιτσιρικας που χαζευε τους μπροστινους μου προταξε το χερι,εκοψα και του το εσφιξα,μου θιμησε μια παιδικη μου στιγμη,στη θεση του πιτσιρικα και τα θηρια να περνανε απο το χωριο μου,ελπιζω και αυτος να τα καταφερει να πραγματοποιησει τα ονειρα του και τις επιθυμιες του,οπως μου γενηθηκαν εμενα τοτε...........





εγραψες μεγαλε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
μπραβο
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πυξιδα ονομα και πραγμα βρε παιδι,μας δειχνεις να φυγουμε παλι βορεια !!


Απολαυστικοτατη και χυμα περιγραφη, ηταν σαν να ημουν πανω σε μηχανακι που στριβει γρηγορα!

adv phone
 
Top Bottom