Μια υπέροχη βόλτα μετά απο καιρό

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
340 απολαυστικά χλμ, ειδικά όταν κάτι σου κάνει κλικ και ακολουθάς άλλη διαδρομή απο αυτήν που έχεις σχεδιάσει και τότε ο λα λα. Η σκέψη ηταν να κάνω τον κύκλο του Αλιάκμονα και να περάσω απο την γέφυρα πολυφύτου, καστανιά και πίσω στην αφετηρία μου στην Θεσσαλονίκη. Αρχικά είχα σχεδιάσει να περάσω από το χωριό Ριζώματα Δάσκιο Πολύφυτο και μετά το χωριό Νεράιδα. Φτάνοντας ομως κοντά στο χωριό Ριζώματα βλέπω πινακίδα για ελατοχώρι και λέω να πάω απο εκεί, ξέροντας ότι απο το χιονοδρομικό του ελατοχωρίου εως το χωριό Αγία Κυριακή υπάρχει off κομμάτι δρόμου. Νομιζα ήταν κανένα 2 χλμ αλλά τελικά ήταν 18χλμ. Απλα υπέροχη διαδρομή δεν μπορώ να πω κάτι άλλο. Βάζω φωτό για να δείτε και εσείς.

Η διαδρομή












 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πραγματικά εξαιρετική διαδρομή!
Είναι το κομμάτι που σε βγάζει πάνω από τον Βελβεντό...
 

Γιάννης Σάρχο

SarchoGiannakis
Περιοχή
Κατερίνη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda Varadero XL125V
Honda Transalp 400V
BMW F 800 GS
Ο χωματόδρομος είναι ανάμεσα στην Βέροια και την Κοζάνη; Σε εκείνο το κομμάτι; Γιατί όλο το υπόλοιπο το έχω κάνει

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Ο χωματόδρομος είναι ανάμεσα στην Βέροια και την Κοζάνη; Σε εκείνο το κομμάτι; Γιατί όλο το υπόλοιπο το έχω κάνει

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ο χωματόδρομος είναι αυτός Χιονοδρομικό Κέντρο Ελατοχωρίου προς Αγία Κυριακη φίλε μου και είναι πραγματικά υπέροχο κομμάτι
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
340 απολαυστικά χλμ, ειδικά όταν κάτι σου κάνει κλικ και ακολουθάς άλλη διαδρομή απο αυτήν που έχεις σχεδιάσει και τότε ο λα λα. Η σκέψη ηταν να κάνω τον κύκλο του Αλιάκμονα και να περάσω απο την γέφυρα πολυφύτου, καστανιά και πίσω στην αφετηρία μου στην Θεσσαλονίκη. Αρχικά είχα σχεδιάσει να περάσω από το χωριό Ριζώματα Δάσκιο Πολύφυτο και μετά το χωριό Νεράιδα. Φτάνοντας ομως κοντά στο χωριό Ριζώματα βλέπω πινακίδα για ελατοχώρι και λέω να πάω απο εκεί, ξέροντας ότι απο το χιονοδρομικό του ελατοχωρίου εως το χωριό Αγία Κυριακή υπάρχει off κομμάτι δρόμου. Νομιζα ήταν κανένα 2 χλμ αλλά τελικά ήταν 18χλμ. Απλα υπέροχη διαδρομή δεν μπορώ να πω κάτι άλλο. Βάζω φωτό για να δείτε και εσείς.

Η διαδρομή













Καλημέρα φιλαράκι μου, καλό είναι να μην πηγαίνεις μόνος σε χωμάτινες διαδρομές.

Μερικά tips
- κατέβαζε λίγο την πίεση στα λάστιχα
-να οδηγάς στην αρχη σα να είσαι στον πιο γλυστερό δρόμο της Θεσσαλονίκης με ψιλόβροχο
-μαθε να διαβάζεις το τερέν, τι γλυστράει, τι κρατάει, βρες το ιδανικό πέρασμα
- όχι απότομες αυξομειώσεις στο γκάζι, το σταθερό γκάζι είναι σύμμαχος στα γλυστερά τερέν. Το ίδιο και με τα φρένα
-κοιτας μακριά, εκεί που θες να πας
-τα χέρια στο τιμόνι όχι πολύ σφιχτά και σε θέση π οι αγώνες.
- αναρτήσεις - κάνε πιο γρήγορη την απόσβεση συμπίεσης δηλαδή μερικά κλικ προς το (-)
-ενα ζευγάρι Michelin adv είναι ότι πρέπει για χαλαρές διελεύσεις. Αν έχει όμως γλίτσα ή λάσπη θες τακούνι. (Tkc 80, Michelin wild κτλ)
-αν πάει να πέσει το θεριό στατικά, μη προσπαθήσεις να το κρατήσεις με τα πόδια γιατί θα κάνεις ζημιά, συνήθως στα γοντατα , άστο να πέσει και το σηκώνεις με την παρέα.
-αν η πτώση δεν μαζεύεται, φύγε από τη μηχανή γρήγορα αν προλάβεις μη σου πλακώσει τα πόδια.

-την επόμενη φορά εύχομαι να είμαστε παρέα
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
kordix Καλημέρα Κώστα, όταν είχα κοιτάξει παλιότερα σε αυτήν την σελίδα την διαδρομή Openrouteservice Maps μου εβγαζε ότι είναι λίγο χώμα και μετά άσφαλτος τελικά είχε λάθος, αλλά μου άρεσε τόσο πολύ που δεν μπορούσα να σταματήσω μετά, αν και όντως το σκέφτηκα κάποιες φορές αν πάθαινα κάτι η το πιο απλό έπεφτα ήμουν εντελώς μόνος. Η αλήθεια είναι ότι σας σκέφτηκα και έλεγα που είστε μακαρι να είμασταν μαζί.

Από τις συμβουλές σου που με εχεις δώσει παλιότερα απο κοντά τις έχω κρατήσει και εννοείται κρατάω και αυτές και θέλω να πιστεύω θα βελτιωθώ σιγά σιγά, πάντως πήγαινα πολύ προσεκτικά και σιγά γιατί ήμουν μόνος, δεν είχα λάστιχα κατάλληλα κτλπ. Ομως σε κάποια σημεία η διαδρομή δυσκόλεψε, είχε αρκετή πέτρα, αλλά και μαλακή άμμο ( για πολύ λίγο) αλλα ευτυχώς δεν είχα κανένα απρόοπτο. Για λάστιχο νομίζω ότι θα βάλω αυτό αν έρθει Trailmax Mission | Dunlop Motorcycle λένε τρομερά καλά λόγια στην Αμερική και για το On κομμάτι αλλά και για το off που μας ενδιαφέρει.

Στην επόμενη φορά εννοείται να είμαστε παρέα και το εύχομαι να γίνει και σύντομα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
kordix Καλημέρα Κώστα, όταν είχα κοιτάξει παλιότερα σε αυτήν την σελίδα την διαδρομή Openrouteservice Maps μου εβγαζε ότι είναι λίγο χώμα και μετά άσφαλτος τελικά είχε λάθος, αλλά μου άρεσε τόσο πολύ που δεν μπορούσα να σταματήσω μετά, αν και όντως το σκέφτηκα κάποιες φορές αν πάθαινα κάτι η το πιο απλό έπεφτα ήμουν εντελώς μόνος. Η αλήθεια είναι ότι σας σκέφτηκα και έλεγα που είστε μακαρι να είμασταν μαζί.

Από τις συμβουλές σου που με εχεις δώσει παλιότερα απο κοντά τις έχω κρατήσει και εννοείται κρατάω και αυτές και θέλω να πιστεύω θα βελτιωθώ σιγά σιγά, πάντως πήγαινα πολύ προσεκτικά και σιγά γιατί ήμουν μόνος, δεν είχα λάστιχα κατάλληλα κτλπ. Ομως σε κάποια σημεία η διαδρομή δυσκόλεψε, είχε αρκετή πέτρα, αλλά και μαλακή άμμο ( για πολύ λίγο) αλλα ευτυχώς δεν είχα κανένα απρόοπτο. Για λάστιχο νομίζω ότι θα βάλω αυτό αν έρθει Trailmax Mission | Dunlop Motorcycle λένε τρομερά καλά λόγια στην Αμερική και για το On κομμάτι αλλά και για το off που μας ενδιαφέρει.

Στην επόμενη φορά εννοείται να είμαστε παρέα και το εύχομαι να γίνει και σύντομα.
Εκτός απ'το θέμα της πτώσης και του πιθανού τραυματισμού, έχε υπόψη σου ότι εκεί στα "ψηλά", καιροφυλακτούν και κάτι μικρά σκυλάκια..... Αλλιώς μόνος, αλλιώς με παρέα επίσης!!!!
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Εκτός απ'το θέμα της πτώσης και του πιθανού τραυματισμού, έχε υπόψη σου ότι εκεί στα "ψηλά", καιροφυλακτούν και κάτι μικρά σκυλάκια..... Αλλιώς μόνος, αλλιώς με παρέα επίσης!!!!
Εχω συναντήσει παλιότερα 6 σκυλιά να έρχονται καταπάνω μου κάπου πάνω απο Νυμφαίο Φλώρινας, τελικά είχε ενα στρατόπεδο και μπήκα μέσα σε αυτό και την γλύτωσα. Αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση χθες είναι ότι δεν είχε ούτε ενα σκυλάκι απόλυτη ησυχία. Αλλά εννοείται ότι έχεις δίκιο.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εχω συναντήσει παλιότερα 6 σκυλιά να έρχονται καταπάνω μου κάπου πάνω απο Νυμφαίο Φλώρινας, τελικά είχε ενα στρατόπεδο και μπήκα μέσα σε αυτό και την γλύτωσα. Αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση χθες είναι ότι δεν είχε ούτε ενα σκυλάκι απόλυτη ησυχία. Αλλά εννοείται ότι έχεις δίκιο.
Εγώ, τα τελευταία τρία χρόνια που έχω πάρει το μικρό, δεν έχω ξαναβάλει την αγελάδα σε χώμα. Γλυκάθηκα!!!
Παρόλο που δεν φοβάμαι "τόσο" τις πτώσεις, παρόλο που δεν σκέφτομαι την κούραση του "σήκωσε την" σε κάθε πτωση, παρόλο που έχω πιο γρήγορη αναστροφή σε περίπτωση που δω τα θηρία από μακριά, πλέον τα σκυλιά παραμένουν να είναι ο μεγαλύτερος φόβος μου!
Το ότι σε κάθε γαύγισμα τους, τρέμουν τα ρούχα μου απ'το "μπάσο" τους, σαν "σαμπ γουφερ" σε συναυλία των μετάλικα :wacky: ένα πράμα, αυτό δεν θα ξεπεραστεί ποτέ :laugh:
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
boxer με τα σκυλιά έχω θεμα και εγώ, πρώτη φορά πήγα σε χωματόδρομο και δεν συνάντησα κανένα και πιστεύω ότι δεν πρέπει να έχει κιόλας γιατί είναι αρκετά ψηλά και δεν έχει κατσικάκια κτλπ ζωντανά, αλλά πόσες φορές που έχω πάει βόλτες άσφαλτο και μόνος μου έχω συναντήσει κάτι σκυλιά πιο μεγάλα από την μηχανή μου, όσο να ναι η καρδιά αλλάζει θέση

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
ωραιος ρε ξα καλες βολτες κ τελειωνε και στειλε κανα πμ για αρχες ιουνη μπας κ βρεθουμε καπου στη μεση
 
Top Bottom