Μικρη ανασκόπηση τελικής μετάδοσης σε cb500x 2017. (Αλλαγή γραναζωματος και αλυσίδα)

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Έχοντας διαβάσει αλλά και διαπιστώσει ο ίδιος ότι η τελική μετάδοση το cb είναι ΅κοντή΅ Και σε συνδιασμο με την κάκιστη ποιότητα της μαμά αλυσίδας αποφάσισα να πειραματιστώ λίγο.

Μαμά γραναζωμα.

Καλό χρυσό αλλά πολύ κοντό,τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. Αυτό που λένε ότι ψάχνεις για 7η ταχύτητα ισχύει.

Διαβάζοντας στα φόρουμ έμαθα για την αλλαγή του μπροστινού γρανάζιου Με ένα δόντι μεγαλύτερο με την προϋπόθεση να μακρύνει λίγο η μετάδοση.

Από μαμά φοράει 15 μπροστά και 41 πισω δόντια.

Αλλαγή λοιπόν σε 16 μπροστά και δοκιμή/εντύπωση.

Μπορώ να πω θετικές. Μάκρυνε το σασμάν και μπορούσες να τραβήξεις και λίγο παραπάνω την 1η και την 2α ταχύτητα και όχι να αλλάζεις λες και είναι κανα ΅καθαροαιμο΅.

Έπεσαν και οι στροφές και γενικά το μηχανάκι χαλάρωσε να το πω έτσι. Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος.

ΑΛΛΑ.

Η 6η παρά μάκρυνε και όχι ότι είχα πρόβλημα αλλά δεν μπορούσες να την εκμεταλλευτείς παρά μόνο σε εθνική οδό και πάνω από κάποια χλμ. Αλλιώς το μόνο που έκανες ήταν να καις βενζίνη χωρίς να παράγεις έργο.

Έτσι λοιπόν ήρθε η αποφάση του 15 μπροστά αλλά 39 πίσω δόντια αντί για 41.

Και επι της ευκαιρίας πέταμα και η μαμά αλυσίδα.



Πάμε τώρα λίγο στη αλυσίδα.

Μάπα το καρπούζι που από καινούργια είχε κόμπους οι οποίοι και τώρα με 11.000χλμ ακόμα υπάρχουν.

Η εγώ είμαι μάγος η η μαμά αλυσίδα μπορεί να γίνει και βέργα :fun:fun:fun:fun:fun




Έτσι λοιπόν αγοράστηκε η παρακάτω japaνιαρικη RK με μαύρα ατσάλινα JT γρανάζια.







Τώρα όσο αφορά την αίσθηση του Καινούργιου γραναζωματος και της καινούργιας αλυσίδας μείνετε στο ακουστικό σας να γράψω κανα χιλιόμετρο..


Συνεχίζεται.........
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Διαβάζοντας στη σελίδα της RK περί συντήρησης αλυσίδας διάβασα ότι δεν θέλει καθάρισμα με kerosene.

Kerosene δεν είναι το παραφινέλαιο;;;;;; η κάνω λάθος;;;;;:rolleyes:

Γιατί όταν έβαζα σπρέι αλυσίδας πρώτα την καθάριζα με παραφινέλαιο μετά σαπουνισμα,στέγνωμα και μετά σπρέι.



 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Kerosene δεν είναι το παραφινέλαιο;;;;;; η κάνω λάθος;;;;;:rolleyes:
Παράγωγο του πετρελαίου είναι όπως η βαζελίνη πχ! Υπάρχει και πόσιμο παραφινέλαιο.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Διαβάζοντας στη σελίδα της RK περί συντήρησης αλυσίδας διάβασα ότι δεν θέλει καθάρισμα με kerosene.

Kerosene δεν είναι το παραφινέλαιο;;;;;; η κάνω λάθος;;;;;:rolleyes:

Γιατί όταν έβαζα σπρέι αλυσίδας πρώτα την καθάριζα με παραφινέλαιο μετά σαπουνισμα,στέγνωμα και μετά σπρέι.





Υπαρχει η το παραφινελαιο που βαζουν σε παλιες λαμπες, Μην χρησιμοποιεις αυτο.

Να παρεις απο το φαρμακειο φαρμακευτικο παραφινελαιο.
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Υπαρχει η το παραφινελαιο που βαζουν σε παλιες λαμπες, Μην χρησιμοποιεις αυτο.

Να παρεις απο το φαρμακειο φαρμακευτικο παραφινελαιο.
Εγω χρησιμοποιω το φτηνο, γνωστο και ως λυχναρελαιο εδω και 10+ χρονια. 3€ το λιτρο. Κανενα προβλημα
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Και εγώ αυτό χρησιμοποίησα. Φωτιστικό θα το έλεγα.

Πολλά χρόνια...... η μάλλον από πάντα :laugh::laugh::laugh:

Αλλά έπεσε το μάτι μου στις οδηγίες της RK κατά τύχη και το διάβασα.


Γιώργο έχει διαφορά το φωτιστικό από το φαρμακευτικό να το πω έτσι;;;:thnkg:
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
έχει διαφορά το φωτιστικό από το φαρμακευτικό να το πω έτσι;;;:thnkg:
το φαρμακευτικό άμα το πιείς δε παθαίνεις κάτι,το φωτιστικό άμα το πιείς θα αποδημησεις σε τόπους νοερους και χλοερους :):p
Πέρα από την πλάκα, αφού δε κάνει το φαρμακευτικό ζημιά σε σένα,δε κάνει σίγουρα στην αλυσιδα,δοκιμασμένο πολλά χρόνια πλεον
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
To φαρμακευτικο δεν ειναι καυσιμο. Ειναι και αυτο παραγωγο του πετρελαιου αλλα επεξεργασμενο, ραφιναρισμενο και αψογος διαλυτης αλλων παραγωγων του πετρελαιου.
Η χρηση του προοριζετε για την φαρμακοβιομηχανια και παραφαρμακοβιομηχανια... καλυντικα, σαπουνια, το μαλακτικο μαλλιων της γυναικας , η κρεμα χεριων κτλ κτλ.

Καθως ειναι εξευγενισμενο, τυχαια επαφη σε πλαστικα δεν κανει ζημια (σε αντιθεση με το καυσιμο) .


το φαρμακευτικό άμα το πιείς δε παθαίνεις κάτι
θα χεστεις σαν ιπποποταμος στην αφρικανικη σαβανα... καθως χρηιμοποιητε και ως καθαρτικο...:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:


 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom