Μονάδα abs

Kamikaze

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
R1150GS
Λόγω βλάβης στη μονάδα abs ερωτώ: υπάρχει άνθρωπος ο οποίος να κάνει ανακατασκευή της μονάδας; Επίσης, μήπως γνωρίζετε κάποιον που να έχει μεταχειρισμένη μονάδα; Πρόκειται για r1150gs μοντέλο 2001 χωρίς υποβοηθήσεις ή συνδυασμένα.
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Λόγω βλάβης στη μονάδα abs ερωτώ: υπάρχει άνθρωπος ο οποίος να κάνει ανακατασκευή της μονάδας; Επίσης, μήπως γνωρίζετε κάποιον που να έχει μεταχειρισμένη μονάδα; Πρόκειται για r1150gs μοντέλο 2001 χωρίς υποβοηθήσεις ή συνδυασμένα.
Έχεις κάνει reset στο abs και εξαερωση? Έχω ακούσει ότι σε αυτά τα μοντέλα δεν χαλάει το abs εύκολα. Γράψε μερικές λεπτομέρειες για το τι ακριβώς σου κάνει.
 

Kamikaze

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
R1150GS
&reset &εξαέρωση &καθαρισμό της υδραυλικής αλλά τίποτα. Το πρόβλημα είναι στο ξεκίνημα την ώρα που διαβάζουν τα "μάτια" του abs αντί να σβήσουν τα λαμπάκια πετάει σφάλμα.
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
&reset &εξαέρωση &καθαρισμό της υδραυλικής αλλά τίποτα. Το πρόβλημα είναι στο ξεκίνημα την ώρα που διαβάζουν τα "μάτια" του abs αντί να σβήσουν τα λαμπάκια πετάει σφάλμα.
Κι εμένα μου το είχε κάνει. Δες και καθάρισε τα μάτια και ρύθμισε το πεντάλ του πίσω φρένο . πρέπει να έχει λίγο κενό αλλιώς στέλνει πίεση στο abs και βγάζει σφάλμα. Αν και μετά από αυτό δεν γίνεται τίποτα περίμενε λίγες ημέρες και κάνε πάλι reset.
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Τα πάντα όλα κομπλέ. Μάτια, διάκενα, πεντάλ, υγρά, εξαερώσεις,...
Όπως σου είπα τα ίδια έπαθα κι εγώ. Μήπως την είχες πλεινει πριν το πρόβλημα? Αν το κάνεις μόνος σου reset δοκίμασε να κάνεις reset και στην συνέχεια απ ενεργοποίησε το abs με την γνωστή διαδικασία. Πάνε μία βόλτα και ξανά δοκίμασε.
 

Kamikaze

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
R1150GS
Όχι, η μηχανή καθαρίζεται με πανί βρεγμένο &πέρασμα με στεγνό στα καπάκια. Οκ, θα το δοκιμάσω &αυτό που μου λες.
 

MARK

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
GS 1200 Adventure
Ο Άλκης στο Motozita τηλέφωνο 210 9239906 κάνει αυτή την δουλειά και είναι expert του είδους.Απευθύνσου εκεί...
 

Kamikaze

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
R1150GS
Ο Άλκης στο Motozita τηλέφωνο 210 9239906 κάνει αυτή την δουλειά και είναι expert του είδους.Απευθύνσου εκεί...
Ευχαριστώ!! Για τον Άλκη μου μίλησε &άλλο μέλος του φόρουμ. Θα επικοινωνήσω μαζί του.
 

pig

Μέλος
Όνομα
T
Μοτό
Gs
Aν βοηθά πάντως, που είχα το ίδιο πρόβλημα, μετά απο καμιά 15αρια συνεχόμενα reset έστρωσε και δε μου ξαναέκανε κιχ απο τότε. Ήμουν έτοιμος να παραγγείλω μονάδα....
 

Kamikaze

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
R1150GS
Aν βοηθά πάντως, που είχα το ίδιο πρόβλημα, μετά απο καμιά 15αρια συνεχόμενα reset έστρωσε και δε μου ξαναέκανε κιχ απο τότε. Ήμουν έτοιμος να παραγγείλω μονάδα....
Μετράω το 4ο &συνεχίζω... :)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
κωστα τι εγινε?
δουλευει?
η να ψαχτουμε
 

bonzi

Μέλος
Όνομα
Μανόλης
Μοτό
bmw r 1150 gs
Καλησπέρα σας

Το ιδιο πρόβλημα εχω και έγω εδω και αρκετό καιρό. Μου πετάει εκτός το abs κατα την εκκίνηση. Αν και εκανα αρκετές φορές reset το σφάλμα, δουλεψε για λίγο και μετα εμφανιζόταν πάλι το προβλημα.

Στη δική μου περίπτωση η διαγνωση είναι πρόβλημα στο πιστόνι....

Σε αναζήτηση σε διαφορα forum αναφέρουν οτι ενδεχομένως το προβλημα να δημιουργείται λόγω των ακαθαρσιών που συσσωρευονται στο εσωτερικό της μονάδας.

Παραθέτω το σχετικό Link.
http://advwisdom.hogranch.com/Wisdom/BMW ABS II D&A.pdf
Διευκρινίζεται οτι το manual αναφέρεται σε non-integral abs...
Εχει επιχειρήσει καποιος απο το forum να κανει τη συγκεκριμένη εργασία?
 

Kamikaze

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
R1150GS
κωστα τι εγινε?
δουλευει?
η να ψαχτουμε
Στέργιε είναι καιρός να ψαχτούμε... :cool: Έχω μιλήσει με motion 'n' style στη Λ.Μεσογείων, ίσως σε 2 βδομάδες έχουν. Αν έχεις κάτι άλλο υπόψη σου μήνυσέ με.
 

Kamikaze

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
R1150GS
Καλησπέρα σας

Το ιδιο πρόβλημα εχω και έγω εδω και αρκετό καιρό. Μου πετάει εκτός το abs κατα την εκκίνηση. Αν και εκανα αρκετές φορές reset το σφάλμα, δουλεψε για λίγο και μετα εμφανιζόταν πάλι το προβλημα.

Στη δική μου περίπτωση η διαγνωση είναι πρόβλημα στο πιστόνι....

Σε αναζήτηση σε διαφορα forum αναφέρουν οτι ενδεχομένως το προβλημα να δημιουργείται λόγω των ακαθαρσιών που συσσωρευονται στο εσωτερικό της μονάδας.

Παραθέτω το σχετικό Link.
http://advwisdom.hogranch.com/Wisdom/BMW ABS II D&A.pdf
Διευκρινίζεται οτι το manual αναφέρεται σε non-integral abs...
Εχει επιχειρήσει καποιος απο το forum να κανει τη συγκεκριμένη εργασία?
Γεια χαρά! Όταν σε προηγούμενο μήνυμα ανέφερα καθαρισμό της υδραυλικής, εννοούσα τη διαδικασία αυτή. Αξίζει τον κόπο να την κάνεις.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ok !!!
μην προβεις σε αγορα ακομα να το δουμε το θεμα!!
και δευτερον γραφτο στη-ζητηση-μην τυχον εχει κανενα παιδι απο το φορουμ
 

Kamikaze

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
R1150GS
ok !!!
μην προβεις σε αγορα ακομα να το δουμε το θεμα!!
και δευτερον γραφτο στη-ζητηση-μην τυχον εχει κανενα παιδι απο το φορουμ
Εντάξει Στέργιε το ζήτησα !!! Α, &που 'σαι "Στεργιε αφες αυτοις, ου γαρ οιδασι τι ποιουσι..." αυτό για όσους βγάζουν γλώσσα... Ξέρεις εσύ...!!!
 
Top Bottom