Μονάδα abs

bonzi

Μέλος
Όνομα
Μανόλης
Μοτό
bmw r 1150 gs
θα
Γεια χαρά! Όταν σε προηγούμενο μήνυμα ανέφερα καθαρισμό της υδραυλικής, εννοούσα τη διαδικασία αυτή. Αξίζει τον κόπο να την κάνεις.
οκ φιλε δεν τ καταλαβα.....
Οταν λες βλάβη στο abs τι εννοεις?
Πήγες στην αντιπροσωπεία για δεις ακριβώς τον κωδικό της βλάβης?

Μπορει να ειναι ηλεκτρολογικο το προβλημα......
 

Kamikaze

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
R1150GS
θα


οκ φιλε δεν τ καταλαβα.....
Οταν λες βλάβη στο abs τι εννοεις?
Πήγες στην αντιπροσωπεία για δεις ακριβώς τον κωδικό της βλάβης?

Μπορει να ειναι ηλεκτρολογικο το προβλημα......
Ηλεκτρολογικά είναι όλα τσεκαρισμένα &άρτια. Μονάδα abs &εγκέφαλος μοτοσυκλέτας, είναι συνδεδεμένα σ'αυτές τις μηχανές. Λόγω της βλάβης στη μονάδα abs είναι αδύνατο να συνδεθεί το διαγνωστικό με τον εγκέφαλο της μηχανής. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν. Αν διαβάζει κάποιος ο οποίος γνωρίζει ας επιβεβαιώσει ή διαψεύσει. Επειδή εργάζομαι τώρα όποιος θέλει ας περάσει από το Xenia bar cafe στη Χαλκίδα να κεράσω καφέ να τα πούμε. Φιλιά στην παρέα!!!!
 

bonzi

Μέλος
Όνομα
Μανόλης
Μοτό
bmw r 1150 gs
Ηλεκτρολογικά είναι όλα τσεκαρισμένα &άρτια. Μονάδα abs &εγκέφαλος μοτοσυκλέτας, είναι συνδεδεμένα σ'αυτές τις μηχανές. Λόγω της βλάβης στη μονάδα abs είναι αδύνατο να συνδεθεί το διαγνωστικό με τον εγκέφαλο της μηχανής. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν. Αν διαβάζει κάποιος ο οποίος γνωρίζει ας επιβεβαιώσει ή διαψεύσει. Επειδή εργάζομαι τώρα όποιος θέλει ας περάσει από το Xenia bar cafe στη Χαλκίδα να κεράσω καφέ να τα πούμε. Φιλιά στην παρέα!!!!
Στη περίπτωση μου με σφάλμα στο abs, εγινε διαγνωση στην αντιπροσωπεία οπου εδειξε οτι εχει βλαβη στο πιστονι......

Αυτα σε αντιπροσωπεία και οχι σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της bmw.
 

Kamikaze

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
R1150GS
φιλαρακι εχω λύση στο θεμα σου...πρέπει ομως να ειμαστε κοντά σε γκρεμό :p
Εσ6 ειδικά δε θα 'πρεπε να το λες αυτό!!! Αλλά επειδή είμαι άπλας θα στην ξαναδώσω τη "μαύρη" να την πας στον γκρεμό, μόνο που αυτή τη φορά θα σε δέσω πάνω...!!! :cool::cool::cool:
 

alekni

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Aλέξης
Μοτό
R 1150 GS
Εσ6 ειδικά δε θα 'πρεπε να το λες αυτό!!! Αλλά επειδή είμαι άπλας θα στην ξαναδώσω τη "μαύρη" να την πας στον γκρεμό, μόνο που αυτή τη φορά θα σε δέσω πάνω...!!! :cool::cool::cool:
ΕΙΣΑΙ ΜΟ ΜΠΛΑΝΓ ΜΑΓΚΑ ΜΟΥ....εισαι κα νετρονιο!
 

vassilis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1150GS
Εκτός από τον έλεγχο της μπαταρίας, την αλλαγή των υγρών των φρένων ώστε να καθαριστούν τα υγρά εντός του abs, το απαιτούμενο reset, έλεγξε και το διάκενο μεταξύ του sensora του abs και του οδοντοτού δίσκου. Αυτό θα πρέπει να είναι από 0,45mm έως 0,55mm και ελέγχεται έυκολα με το φίλερ του abs που έχεις στην εργαλιοθήκη σου. Αν το διάκενο είναι διαφορετικό προσθέτεις ή αφαιρείς τα συγκεκριμένα μεταλλικά ελάσματα που υπάρχουν για τη δουλειά αυτή. Ταυτόχρονα μπορείς να κάνεις και ένα καθαρισμό του ματιού του sensor. Πιθανότατα μετά από τις ενέργειες αυτές και ένα ακόμη reset, να φτιάξει το πρόβλημα.
 

Kamikaze

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
R1150GS
Εκτός από τον έλεγχο της μπαταρίας, την αλλαγή των υγρών των φρένων ώστε να καθαριστούν τα υγρά εντός του abs, το απαιτούμενο reset, έλεγξε και το διάκενο μεταξύ του sensora του abs και του οδοντοτού δίσκου. Αυτό θα πρέπει να είναι από 0,45mm έως 0,55mm και ελέγχεται έυκολα με το φίλερ του abs που έχεις στην εργαλιοθήκη σου. Αν το διάκενο είναι διαφορετικό προσθέτεις ή αφαιρείς τα συγκεκριμένα μεταλλικά ελάσματα που υπάρχουν για τη δουλειά αυτή. Ταυτόχρονα μπορείς να κάνεις και ένα καθαρισμό του ματιού του sensor. Πιθανότατα μετά από τις ενέργειες αυτές και ένα ακόμη reset, να φτιάξει το πρόβλημα.
Βασίλη, όλες αυτές οι ενέργειες έχουν γίνει, με δυστυχώς τη μη αναστρέψιμη δυσλειτουργία του abs ... Είναι μονόδρομος η ανακατασκευή ή η αλλαγή της μονάδας. Πρέπει να βρω μια 2η εργασία για να υποστηρίζω το αγαπημένο μεν, δαπανηρό δε "χόμπυ" μου.
 

vassilis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1150GS
Σε κάποιο φόρουμ διάβασα ότι υπάρχει συνεργείο που επισκευάζει τις μονάδες abs με κόστος 300 περίπου €
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Βασίλη, όλες αυτές οι ενέργειες έχουν γίνει, με δυστυχώς τη μη αναστρέψιμη δυσλειτουργία του abs ... Είναι μονόδρομος η ανακατασκευή ή η αλλαγή της μονάδας. Πρέπει να βρω μια 2η εργασία για να υποστηρίζω το αγαπημένο μεν, δαπανηρό δε "χόμπυ" μου.
Απ ότι κατάλαβα πιάνουν τα χέρια σου. Το abs στη δεξιά πλευρά του έχει ένα ρελε. Άνοιξε το ορθογώνιο πλαστικό καπάκι και χτύπα μερικές φορές. Μετά από αυτό ξανά εξαερωση του abs με ανοιχτό το διακόπτη πολλές φορές μήπως έχει βρομιές. Και αν μπορείς να σιγουρεψεις ότι δεν έχουν πρόβλημα τα μάτια. Πιστεύω ότι από εκεί είναι το πρόβλημα.

Κώστας R1150GS
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
επαναφερω το θεμα αν και βλεπω εχει περασει πολυ ο καιρος ,αν καποιος εχει προβλημα με την μοναδα ABS πριν την σερβο ας με παρει ενα τηλεφωνο ειναι κατι που ασχοληθηκα πολυ και εχω λυση ευκολα και γρηγορα ,εφαγα βεβαια 6 μηνες απο την ζωη μου αλλα επιασε τοπο τελικα
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θα σε χρειαστεί ένα φιλαράκι από Λεωνίδιο όπου να 'ναι Μήτσο ;)
Θα σου πω όταν έρθει η ώρα.
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
χαρακτηριστικο γνωρισμα τις βλαβης που ερχετε. πρωτου μας αναψουν τα αλαρμ. ειναι η δυνατη οπλιση . οταν μας αναψουν τα αλαρμ και σβησουμε την βλαβη δουλευει για λιγο καιρο η και μηνες και ξανα τα ιδια πιο συχνα θα μας το κανει μεχρι να μην ξανα οπλισει ποτε . οι βλαβες στο διαγνωστικο ειναι πιστον φολντ η πλανκερ τεστ φολντ .μια δουλευει μια δεν δουλευει δηλαδη ΜΑΛΛΟΝ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom