Μοναχικός Καβαλάρης...Όταν στο Ταξίδι είναι μόνο η μοτοσυκλέτα κι εσύ...

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ο Αμερικανός λογοτέχνης Jack Kerouac έλεγε ότι «Κανένας άνθρωπος δεν πρέπει να σπαταλήσει τη ζωή του χωρίς να βιώσει τουλάχιστον µία υγιή εμπειρία, ταξιδεύοντας ολομόναχος στον κόσμο, µε μοναδικό στήριγµα τον εαυτό του, ώστε να βρει την αληθινή και κρυμμένη δύναμή του».
Ποιά η γνώμη σου?Συνηθιζεις να ταξιδευεις μονος ή οχι?Ποια ειναι αληθεια η σχεση με τη μοτοσυκλετα μας και πόσο δυναμωνει ο δεσμος μαζι της οταν εισαι μοναχικος καβαλαρης?

:friendship:Για παμε να το συζητησουμε...εχει εναδιαφερον το θεμα...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Απο την αλλη......μονος σου ουτε στον Παραδεισο:p

Οντως ..ολα καλα ειναι και οπως την βρισκει ο καθενας!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Εγω ενα παραξενο πραγμα. Ξεκιναω με παρεα, χανομαι και επιστρεφω μονος μου!! :ha
Και τα δυο.
Στο πηγαινε γινεται χαβαλες και στον γυρισμο σταματαω οποτε θελω και βγαζω φωτογραφιες!! :happy:
:friendship:
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Το επομενο μεγαλο ταξιδι μου παντως θα δοκιμασω να το παω μονος μου. Ετσι για την εμπειρια. Κατι μου λεει πως θα μ αρεσει πολυ!
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Όταν ταξιδεύεις με παρέα έχεις για παρέα τους συνταξιδιώτες σου.
Όταν ταξιδεύεις μόνος έχεις για παρέα όλους όσους συναντάς στα μέρη που πας.

Μεγαλύτερη παρέα έχεις όταν ταξιδεύεις μόνος.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Όταν ταξιδεύεις με παρέα έχεις για παρέα τους συνταξιδιώτες σου.
Όταν ταξιδεύεις μόνος έχεις για παρέα όλους όσους συναντάς στα μέρη που πας.

Μεγαλύτερη παρέα έχεις όταν ταξιδεύεις μόνος.
Συμφωνώ κι επαυξάνω...όντας solo, επιλέγεις όποια παρέα θέλεις (όταν τη θέλεις) κι ησυχία (επίσης, όταν τη θέλεις)... ;)
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Θα φανει παραδοξο,αλλα αυτη η ερωτηση για μενα ειναι σαν να με ρωτας αν μου αρεσει πιο πολυ ο μπακλαβας Η η γουρνοπουλα.Ωραια και τα δυο αλλα δεν συγκρινονται
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Θα φανει παραδοξο,αλλα αυτη η ερωτηση για μενα ειναι σαν να με ρωτας αν μου αρεσει πιο πολυ ο μπακλαβας Η η γουρνοπουλα.Ωραια και τα δυο αλλα δεν συγκρινονται
Μιλησε μας για τη γουρνοπουλα τοτε...:);)
...γιατι το θεμα εδω δεν ειναι αν μας αρεσει πιο πολυ η μοναχικη βολτα-ταξιδι ή με παρεα,αλλά να συζητησουμε για το Ταξιδι που πατας μιζα μονος και επιστρεφεις μονος...εσυ και η μοτοσυκλετα...
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Μιλησε μας για τη γουρνοπουλα τοτε...:);)
...γιατι το θεμα εδω δεν ειναι αν μας αρεσει πιο πολυ η μοναχικη βολτα-ταξιδι ή με παρεα,αλλά να συζητησουμε για το Ταξιδι που πατας μιζα μονος και επιστρεφεις μονος...εσυ και η μοτοσυκλετα...
Σωστος,απλα το αναφερα γιατι μερικοι πανε κατευθειαν να κανουνε συγκρισεις.Απο λαθος μου φανηκε σαν να απαντουσα στον τιτλο
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σωστος,απλα το αναφερα γιατι μερικοι πανε κατευθειαν να κανουνε συγκρισεις
:yew:πάσα πηρα,σωστα το παρατηρησες,ειμαστε πολλοι ομως και καποιοι πιθανον δεν πιασανε το θεμα της κουβεντας :friendship:
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Oταν θελω να ταξιδεψω παω παντα μονος μου.Συνηθως βαζω καποιον προορισμο για να πω οτι εβαλα,αλλα τις περισσοτερες φορες αφηνω να με οδηγουν οι καταστασεις και οπου με βγαλει.Δεν κοιταω χαρτες,γνωριζω κοσμο,μαθαινω πραγματα,παω χαλαρα και προσπαθω να χορτασω με εικονες.

Αυτα ειναι πολυ δυσκολο να τα κανεις οταν εισαι με παρεα.Οταν ομως πεσει ο ηλιος ψαχνω την αγελη για καμμια μπυριστα,κανα τσιπουρακι και ιστοριες για αγριους.

Φυσικα και το ταξιδακι η η βολτουλα δεν με χαλαει,αλλα δεν ειναι το ιδιο.
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Εχω κάνει 3 μοναχικά ταξίδια, και ετοιμάζω το τέταρτο. Δεν τα συγκρίνω με τα ομαδικά.
Ισως είμαι μοναχικός τύπος, ίσως τρελός, ίσως παρανοϊκός. Αλλά γουστάρω μόνος. Ούτε γκρίνια, ούτε τσακομός, ούτε που θα κάνουμε στάση, ούτε που θα κατουρήσουμε. Οπου θέλω πάω, όπου θέλω σταματάω. Να τσακώθώ με τον εαυτό μου; δεν γίνετε.

Στο δε Βόρειο Ακρωτήρι, μόνος και ήταν το κορυφαίο ταξίδι στην ζωή μου. Είχε προηγηθεί ένα μικρό τουρ μόνος μου με νοικιασμένη Indian το 1997 στην κοιλάδα του θανάτου (μεταξύ Λος Αντζελες και Λας Βέγκας) 4 μερούλες μόνος στην έρημο. Αυτό το ταξίδι ήταν το έναυσμα.
Πριν 3 χρόνια Γαλλικές Αλπεις, Ελβετία κλπ. Φέτος Σκωτία Ιρλανδία.
Μέχρι στιγμής μόνο σε ομαδικό ταξίδι μου συνέβη κάτι. Ποτέ μόνος.

Και δεν φοβάμαι παίδες. Ποτέ δεν φοβήθηκα, ούτε όταν 3βάλιτσος φέτος ανέβηκα χωματινο πάσσο στο Ινβερνές, και με έπιασε Θύελλα με κεραυνούς. Τα κατάφερα μια χαρά.

Εγώ πάντως δεν τα αλλάζω τα μοναχικά ταξίδια με τίποτα στον κόσμο. Είναι η ίδια μου η ζωή. Εγώ και το Χτήνος μου.
Μόνο τότε ανακαλύπτω τις δυνατότητές μου, και τα όριά μου. Και γουστάρω που στηρίζομαι μόνο στα χεράκια μου.
Γι αυτό λατρεύω την μοτοσυκλέτα. Με έμαθε να ζω, όπως θέλω εγώ να ζω.
 

jimmis5

Μέλος
Όνομα
jimmis
Μοτό
kle
Ετσι και αλλιως το μηχανακι ειναι μοναχικο εργαλειο, το επιλεγεις γι αυτο το λογο κατα την γνωμη μου,
Προσωπικα απεχθανομαι ακομα και το δικαβαλο,οποτε μονος επιλεγω χωρις ζαλαδα για το που , το πως, τι ωρα, και ποτε?αυτα τα απολαμβανουμε στην καθημερινοτητα μας...Με την μοτοσυκλετα δεν πρεπει να σκεφτεσαι τιποτα αλλο εκτος απο το να απολαυσεις την ιδια την οδηγηση και την φυση γυρω σου!Αντικοινωνικος λοιπον κατα βαση με την αναγκη για εξερευνηση χωρις πολλα φτιασιδια...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ενα μηχανάκι, ΟΚ.
Αλλά δικάβαλος πάντα!!!! ;)
Το βέλτιστο; 2-4 μηχανάκια, σόλο ή ζεύγη!
Για χαβαλέ και πλάκα και πανηγύρι; ADVORIDE, ADVTROFFY κλπ .....



Δεν είμαι μοναχικός τύπος..., πώς να το κάνω τώρα; Μόνος ούτε στον Παράδεισο που είπε κι ο @gsmaniac .

Δεν αδικώ τους μοναχικούς, έχω κι εγώ μοναχικές βόλτες που τις χάρηκα. Ισως επειδή υποχρεώθηκα λόγω συνθηκών σε ατέλειωτες ώρες μοναχικού διαλογισμού στα νειάτα μου, σε διάφορες φάσεις, έχω χορτάσει απ αυτό κι ως εκεί.


Μονο σε μια περίπτωση μ αρέσει όταν είμαι μόνος μου με τη μηχανή μου: Όταν πετυχαίνω δρομάρα που με φτιάχνει και κατευθύνομαι σ' αγαπημένους.....
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μόνος σου πας όταν έχεις να παλέψεις τα δεμονια της ψυχής σου, όταν κερδίσεις η χάσεις και τελειώσει ο πόλεμος είσαι πάντα μαζί με άλλους πολεμιστές που έχουν περάσει την ίδια διαδικασία και γιορτάζεις
 

jimmis5

Μέλος
Όνομα
jimmis
Μοτό
kle
Μόνος σου πας όταν έχεις να παλέψεις τα δεμονια της ψυχής σου, όταν κερδίσεις η χάσεις και τελειώσει ο πόλεμος είσαι πάντα μαζί με άλλους πολεμιστές που έχουν περάσει την ίδια διαδικασία και γιορτάζεις
Αυτο διαβαζεται και αναποδα νομιζω?Μονος σιγουρα τα εχεις βρει για τα καλα με τον εαυτο σου και δεν ειναι απαραιτητη η οποια συμπληρωματικη παρουσια για να κανεις αυτο που θες ;)
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Έλα ρε πουτ@να Καβάφη... :cool:


Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι,
τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρεις,
αν μέν’ η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.

Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος.
Πολλά τα καλοκαιρινά πρωιά να είναι
που με τι ευχαρίστησι, με τι χαρά
θα μπαίνεις σε λιμένας πρωτοειδωμένους·
να σταματήσεις σ’ εμπορεία Φοινικικά,
και τες καλές πραγμάτειες ν’ αποκτήσεις,
σεντέφια και κοράλλια, κεχριμπάρια κ’ έβενους,
και ηδονικά μυρωδικά κάθε λογής,
όσο μπορείς πιο άφθονα ηδονικά μυρωδικά·
σε πόλεις Aιγυπτιακές πολλές να πας,
να μάθεις και να μάθεις απ’ τους σπουδασμένους.

Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν’ ο προορισμός σου.
Aλλά μη βιάζεις το ταξείδι διόλου.
Καλλίτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει·
και γέρος πια ν’ αράξεις στο νησί,
πλούσιος με όσα κέρδισες στον δρόμο,
μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.

Η Ιθάκη σ’ έδωσε τ’ ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.
Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.

Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Όταν το ταξίδι είναι προσωπικό και το έχεις σχεδιάσει στα μέτρα σου ,στα θέλω σου και στα πρέπει σου και δεν έχεις ανάγκη από συντροφικότητα, ή την λυτρωση της ανασφάλειάς σου σε συνταξιδιωτη , όταν δεν θες να ακούσεις φωνή που θέλει να σε βγάλει από τον "δρόμο" σου ή δεύτερο κορμί να νοιαστείς γιατί θες να δώσεις το 110% του εαυτού σου στο ταξίδι αυτό και στα μέρη που περνάς , όταν έχεις μάθει να παλεύεις με τον "δειλό" μέσα σου που προσπαθει να σε κρατήσει πίσω και δε φοβάσαι να βγεις από τη νόρμα της ασφάλειας της αστικης καθημερινότητας .....τότε φεύγεις μόνος γιατί δε συμβιβάζεσαι με τίποτα, γιατί ταξιδεύεις για σένα όχι για τους άλλους....
Αλλιώς...... πέφτεις και κοιμάσαι...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom