Μοναχικός Καβαλάρης...Όταν στο Ταξίδι είναι μόνο η μοτοσυκλέτα κι εσύ...

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Όταν το ταξίδι είναι προσωπικό και το έχεις σχεδιάσει στα μέτρα σου ,στα θέλω σου και στα πρέπει σου και δεν έχεις ανάγκη από συντροφικότητα, ή την λυτρωση της ανασφάλειάς σου σε συνταξιδιωτη , όταν δεν θες να ακούσεις φωνή που θέλει να σε βγάλει από τον "δρόμο" σου ή δεύτερο κορμί να νοιαστείς γιατί θες να δώσεις το 110% του εαυτού σου στο ταξίδι αυτό και στα μέρη που περνάς , όταν έχεις μάθει να παλεύεις με τον "δειλό" μέσα σου που προσπαθει να σε κρατήσει πίσω και δε φοβάσαι να βγεις από τη νόρμα της ασφάλειας της αστικης καθημερινότητας .....τότε φεύγεις μόνος γιατί δε συμβιβάζεσαι με τίποτα, γιατί ταξιδεύεις για σένα όχι για τους άλλους....
Αλλιώς...... πέφτεις και κοιμάσαι...
Πόσο σε καταλαβαίνω.
 
Reactions: kaf

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει ταξίδι που να μην έχω περάσει καλά... ολομόναχος, διπλός ή με παρέα (έχω κάνει ταξίδια 10+ ημερών και με τους τρεις τρόπους). Ατυχίες - φοβίες (ειδικά αν κάνεις κάτι για πρώτη φορά) μπορεί να υπάρξουν σε όλες τις περιπτώσεις αλλά όταν τις ξεπερνάς γίνονται εμπειρίες - ιστορίες να έχεις να λες. Ίσως μια παρέα που σου ταιριάζει το κάνει λίγο πιο ενδιαφέρον γιατί κάπως πρέπει να μοιράζεσαι και να εξωτερικεύεις τα συναισθήματα σου, αλλά ακόμα και αυτό να μην υπάρχει, το ταξίδι ήταν, είναι και θα είναι κάτι που δίνει χρώμα στην ζωή μας.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Όταν το ταξίδι είναι προσωπικό και το έχεις σχεδιάσει στα μέτρα σου ,στα θέλω σου και στα πρέπει σου και δεν έχεις ανάγκη από συντροφικότητα, ή την λυτρωση της ανασφάλειάς σου σε συνταξιδιωτη , όταν δεν θες να ακούσεις φωνή που θέλει να σε βγάλει από τον "δρόμο" σου ή δεύτερο κορμί να νοιαστείς γιατί θες να δώσεις το 110% του εαυτού σου στο ταξίδι αυτό και στα μέρη που περνάς , όταν έχεις μάθει να παλεύεις με τον "δειλό" μέσα σου που προσπαθει να σε κρατήσει πίσω και δε φοβάσαι να βγεις από τη νόρμα της ασφάλειας της αστικης καθημερινότητας .....τότε φεύγεις μόνος γιατί δε συμβιβάζεσαι με τίποτα, γιατί ταξιδεύεις για σένα όχι για τους άλλους....
Αλλιώς...... πέφτεις και κοιμάσαι...
Αποσταγμα καθαριο!
Με εκφραζει πλεον απολυτα θαρρω!
Κωστη respect!
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Ενα μηχανάκι, ΟΚ.
Αλλά δικάβαλος πάντα!!!! ;)
Το βέλτιστο; 2-4 μηχανάκια, σόλο ή ζεύγη!
Για χαβαλέ και πλάκα και πανηγύρι; ADVORIDE, ADVTROFFY κλπ .....
Θεόδωρε αυτό ακριβώς x1000 ,με εκφράζει στο 100% και για εμένα δεν έχει τίποτε καλύτερο σαν εκείνα τα ταξίδια με την σύζυγο μου
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
θα ειμαι οσο πιο αντικειμενικος γινεται....:ok:
επειδη τυχαινει να προηγουμαι και κατα μια γυναικα ...:p:cool:
εχω πολλα ... μα παρα πολλα χιλιομετρα στις ροδες μου...
εχω πατησει μιζιες , σε 3 ηπειρους και δεκαδες χωρες....
αλλοτε μονος και αλλοτε διπλος...οι πιο πολλες βεβαια ειναι μονος...
οι συγκινησεις και τα αισθηματα σε ολες τις περιπτωσεις ειναι πανω-κατω τα ιδια...
ικανοποιηση και χαρα παντοτε....
το να ταξιδευεις μονος δεν σημαινει απαραιτητα οτι ταξιδευεις μοναχικα....
το να ταξιδευεις ομως μονος σημαινει οτι εχεις τον πληρη ελεγχο... που , ποτε , τι , πως, και κλπ . κλπ.
με σιγουρια ομως μπορω να πω οτι τα μοναχικα ταξιδια δεν ειναι για ολους...
σε αντιθεση με τα ταξιδια-παρεας που ειναι για οποιονδηποτε....
====================================================================
με την πρωτη γυναικα δεν πηγαμε σχεδον πουθενα μαζι... δεν ηταν της μηχανης...
οποτε και εγω ---> solo ....
συμπερασμα.... απολυτη ελευθερια.....
με την δευτερη τωρα... την Αλεξανδρα μου ( @Alexandra ) ....
η προσωποποιηση της σελας....
συμπερασμα.... καμμια δεσμευση στην ελευθερια....
====================================================================
θελω να γραψω πολλα ...παρα πολλα...αλλα κατι με ''κραταει''......
και θα κλεισω καπου εδω λεγωντας τουτο....
καθε φορα που ''βρισκω'' τον εαυτο μου ειναι εκει που κοιτουν τα ματια μου...
και τα ματια μου κοιτουν παντα τον οριζοντα....
τελικα αυτο που χρειαζομαι ειναι '' Ο ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ '' .

:friendship::biker: και :2ob: :friendship:
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Ωραία είναι κ μόνος,αλλά σε καλή παρέα δεν λες οχι.
Αναρωτιέμαι πόσοι εχουν ταξιδέψει με πραγματικά καλη παρέα,γιατί μόνοι έχουμε ταξιδέψει όλοι.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Προσπαθώ να ζυγίσω το ''μόνος'' και το ''παρέα'' αλλά η ζυγαριά δεν γέρνει...
Θυμάμαι πόσο ωραία πέρασα σε μοναχικά ταξίδια, που ο νους σε συνεργασία με το μάτι όριζαν τα θέλω και τα πρέπει, αλλά θυμάμαι και πόσο καλά ήταν με παρέα κι ας μην υπήρχε η απόλυτη (κατ'ορισμό) σύμπνοια για τα πάντα.
Με το εταίρο ήμισυ είναι πολύ ωραίο να ταξιδεύεις και να ευχαριστιέσαι με την ευχαρίστηση της, αλλά τίποτε δεν συγκρίνεται με το να βρεις καλή παρέα που να κολλήσουν οι αναζητήσεις σου.
Για μένα, τα τελευταία χρόνια ισχύει αυτό και με τον φίλο που κάνω τις βόλτες μου υπάρχει πολύ μεγάλη ταύτιση σε όλα. Από το πως, μέχρι το πότε. Το που δεν είχε ποτέ σημασία. Πάντα ξεκινάμε χωρίς προορισμό !!!
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
ειπε κατι πολυ ωραιο παραπάνω ο Kaf. Να συμπληρωσω βάσει των δικων μου εμπειριών που αρκετα συχνα οτι κανω το κανω μονος πλην καποιων εξαιρεσεων.
Οταν ταξιδευω μονος ο δειλος ειναι διπλα μου με την εννοια οτι οτι μου συμβει πρεπει να αντεπεξέλθω μονος και πολλες φορες να μην τα καταφερω. Στον αντίποδα ειμαι αφεντικο του εαυτου μου και οπως εγω θελω ρυθμίζω τις παραμέτρους του ταξιδιου,βολτας κτλ.
Οταν ταξιδευω με παρεα ο δειλος μενει πολυ πισω με την εννοια οτι εχω καποιον καποιους που στην πολυ δυσκολη στιγμη εστω και με την παρουσια τους θα στηρίξουν την ψυχολογία μου (σημαντικο κομματι) τουλάχιστον η θα κανουν κατι που δεν θα ειμαι σε θεση εγω να κανω οντας σε δυσκολη θεση.
Αν και η δουλεια μου οι απαιτήσεις και ο τροπος που λειτουργούσα πολλα χρονια ηταν ομαδικος εντούτοις με την μηχανη το ταξιδευω μονος συνηθως.
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Τα 'μικρά' τα προτιμώ πάντα με παρέα!!!! Για τον χαβά τις φώτο , τα γέλια και τα πειράγματα, τις ιστορίες της μιας βραδιάς !

Τα 'μεσαία' 2-3 μηχανάκια !! Μονοί - διπλοί , όπως τύχη !

Άλλα τα 'μεγάλα' ταξιδια , τα ταξίδια που έχω ονειρευτεί και σχεδιάζω , κάποια κάνω , κάποια υπάρχουν σαν όνειρα τα προτιμώ μόνος η διπλός ! (ένα μηχανάκι)
Εκεί βρίσκεις το όρια σου, μεγαλώνεις σαν άνθρωπος , και ταξιδεύεις για σένα !! Σχεδιάζεις ότι και όπως το θες ! Από πριν ή και κατά την διάρκεια!
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Για μένα μόνος είναι μακράν καλύτερα.
Ποτέ δεν πάω με παρέα μόνο για να έχω...παρέα !
Θέλω ταξίδι με μηχανή και αυτό για τον καθένα μπορεί να σημαίνει διαφορετικά πράγματα.
Όταν θέλω παρέα βγαίνω με φίλους έξω.
Όταν θέλω μοτοπεριήγηση τα κριτήρια είναι ...αυστηρά !
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το ταξίδι με παρέα σε κοινωνικοποιεί, σε δοκιμάζει με ανθρώπους και δοκιμάζει και αυτούς μαζί σου, σου αυξάνει το αίσθημα αλληλεγγύης και βοήθειας, συζητάς, μαθαίνεις, αντιλαμβάνεσαι τη βόλτα πιο ολιστικά και ομαδικά. Δίνεις χώρο στους συνταξιδευτες σου μειώνοντας τον εγωισμό σου και τα θέλω σου.

Το μοναχικό ταξίδι έχει κάτι από τα παραπάνω συν ένα πλεονέκτημα που για να αποκτηθεί θέλει προσπάθεια. Σου δίνει την ευκαιρία να έρθεις σε επαφή με τον πραγματικό, εσωτερικό Εαυτό, την πραγματική ύπαρξη σου, αυτός που πραγματικά είσαι και όχι αυτός που θα ήθελες να είσαι (εσυ η οι άλλοι). Με τις ανασφάλειες και τα συμπλέγματα σου, με τις φοβίες σου και το παιδί μέσα σου και γενικά με όλες εκείνες τις καταστάσεις που μας βγάζουν από τη βολή μας και μας φέρνουν αντιμέτωπους με την πραγματική αλήθεια.
Σου δίνει την ευκαιρία να αντιληφθείς τα παραπάνω και να προσπαθήσεις να τα βελτιώσεις.
Είναι γνωστό πλέον πως η προσπάθεια της αυτογνωσίας, είναι ο δρόμος προς την καθημερινή ευτυχία.
Παράλληλα λοιπόν με το μοναχικό ταξίδι που κάνουμε με τη μηχανή μας, κάνουμε και ταξίδι προς την αποδοχή και αγάπη προς τον εαυτό μας.

Όποτε όπως και να ταξιδεύεις (μόνος η με παρέα) κάτι κερδίζεις. Αρκεί να ταξιδεύεις...

(Πάω για κανα τσίπουρο τώρα γιατί κάηκε ο εγκέφαλος...καλά είναι για σήμερα, αύριο πάλι).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
θελω να γραψω πολλα ...παρα πολλα...αλλα κατι με ''κραταει''......
ασε τα κρατηματα για τα λαστιχα και πιασε πληκτρολογιο και γραφε...δε βαριεται κανενας να διαβαζει για μοτοιστοριες και μοτοσκεψεις...:plqtr:
 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Το ταξίδι με παρέα σε κοινωνικοποιεί, σε δοκιμάζει με ανθρώπους και δοκιμάζει και αυτούς μαζί σου, σου αυξάνει το αίσθημα αλληλεγγύης και βοήθειας, συζητάς, μαθαίνεις, αντιλαμβάνεσαι τη βόλτα πιο ολιστικά και ομαδικά. Δίνεις χώρο στους συνταξιδευτες σου μειώνοντας τον εγωισμό σου και τα θέλω σου.

Το μοναχικό ταξίδι έχει κάτι από τα παραπάνω συν ένα πλεονέκτημα που για να αποκτηθεί θέλει προσπάθεια. Σου δίνει την ευκαιρία να έρθεις σε επαφή με τον πραγματικό, εσωτερικό Εαυτό, την πραγματική ύπαρξη σου, αυτός που πραγματικά είσαι και όχι αυτός που θα ήθελες να είσαι (εσυ η οι άλλοι). Με τις ανασφάλειες και τα συμπλέγματα σου, με τις φοβίες σου και το παιδί μέσα σου και γενικά με όλες εκείνες τις καταστάσεις που μας βγάζουν από τη βολή μας και μας φέρνουν αντιμέτωπους με την πραγματική αλήθεια.
Σου δίνει την ευκαιρία να αντιληφθείς τα παραπάνω και να προσπαθήσεις να τα βελτιώσεις.
Είναι γνωστό πλέον πως η προσπάθεια της αυτογνωσίας, είναι ο δρόμος προς την καθημερινή ευτυχία.
Παράλληλα λοιπόν με το μοναχικό ταξίδι που κάνουμε με τη μηχανή μας, κάνουμε και ταξίδι προς την αποδοχή και αγάπη προς τον εαυτό μας.

Όποτε όπως και να ταξιδεύεις (μόνος η με παρέα) κάτι κερδίζεις. Αρκεί να ταξιδεύεις...

(Πάω για κανα τσίπουρο τώρα γιατί κάηκε ο εγκέφαλος...καλά είναι για σήμερα, αύριο πάλι).


Sent from my iPhone using Tapatalk
Η καλυτερη τοποθετηση εβερ.
:inlove:
 

mariosktm

Μέλος
Όνομα
μαριος
Μοτό
Ktm adventure
Εγω εχοντας εμπειρια μονο στις βολτες με παρεα θα ελεγα οτι παιζει πολυ μεγαλο ρολο η παρεα που θα εχεις!εγω ας πούμε με την παρεα που παμε μαζι τις βολτες ειμαστε 5 ατομα που είμαστε μαζι απο το νηπιαγωγείο και εχουμε περασει τα παντα σαν παρεα μεχρι τα 37 μας χρονια!και εχουμε ψιλοτσακωθει σε βολτες δε λεω αλλα παντα περναμε τελεια γιατι ξερουμε ο ενας τον αλλο!τωρα αν γνωρισεις ατομα με το ιδιο ενδιαφερον σε μεγαλη ηλικια που δεν εχεις και πολυ υπομονη καί ανέχεια πιθανών να υπαρχουν κάποια θεματα μεταξυ τους!ξαναλεω δεν εχω παει ποτε μονος βολτες μεγαλες οποτε δε μπορω να εκφρασω αποψη γι'αυτό!
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Έχω ταξιδέψει μόνος για πολλές μέρες σερί. Είναι κάτι που αποζητώ κάθε τόσο.
Υπάρχουν φυσικά λόγοι για αυτό.
Ο πρώτος είναι ότι το μυαλό σου τρέχει εκεί που πρέπει και όχι εκεί που του έχεις επιβάλει
εσύ με την καθημερινότητα.
Ο άλλος είναι ότι αναγκαστικά έρχεσαι σ επαφή με τους αυτόχθονες ιθαγενείς (αποζητάς θα έλεγα την επαφή)
κι έτσι όλο και κάτι παραπάνω θ ακούσεις.
Όντας πιο πολύ συγκεντρωμένος, αφού δεν σε αποσπά το καλαμπούρι της παρέας, παρατηρείς περισσότερα
πράγματα, φωτογραφίζεις πιο "μεστά" και γενικά οι κεραίες είναι σε εγρήγορση.
Αν πάθεις κάτι όμως στην ερημιά την έβαψες και συχνά τα πράγματα μπορεί να γίνονται δύσκολα.
Το ταξίδι ,με παρέα είναι αλλιώς, έχει άλλες χαρές και άλλα προβλήματα.
Το ταξίδι με μαλάκες είναι βάσανο.
(ακόμα και το ιντερνετικό)
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Ακόμη κι όταν ξεκινήσεις το ταξίδι (μικρό ή μεγάλο) μόνος...δεν είσαι ποτέ πραγματικά μόνος.
Έχεις τη μοτοσυκλέτα...την αφουγκράζεσαι, τη νιώθεις, την αισθάνεσαι. Εξαρτάσαι από αυτήν, το ίδιο κι εκείνη...αν πάθει ο ένας από τους δυο κάτι...ταξίδι τέλος.
Ύστερα υπάρχουν κι οι δαίμονες...καλοί και κακοί. Οι δαίμονες της καθημερινής τριβής (οι κακοί...) που θα τους νανουρίσεις και δεν θα ακούσεις ξανά γι αυτούς, όσο θα κρατήσει αυτή η περιπλάνηση.
Οι καλοί δαίμονες είναι το Α και το Ω και η πεμπτουσία της απόδρασης...μελωδία του μυαλού, καθώς ταξιδεύεις χωρίς χάρτες, χωρίς πρόγραμμα. Αποκτά άλλη υφή το ανάγλυφο αποτύπωμα των αισθήσεων επάνω στην άγραφη σελίδα του εγκεφαλικού φλοιού.
Κάποιες φορές η ύπαρξη οικείων προσώπων σε αυτή τη διαδικασία μπορεί να αποτελέσει ένα είδος παρασίτων στην εκπομπή και τη λήψη ραδιοκυμάτων εγκεφαλικής διεργασίας. Εκτροχιασμός από τη μύηση των παραστάσεων...
Φλυαρία τη στιγμή ενός κονσέρτου με νότες από ρυάκια, ήχους πουλιών ή απλά το θρόισμα των φυλλωσιών των δέντρων σε μια τυχαία στάση σε ένα ορεινό πέρασμα.
Μετατρέπεσαι αυτόματα σε μύστη της απόλυτης εμπειρίας...κι ας διαβάζεται όλο αυτό λίγο εγωιστικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έχω ταξιδέψει με παρέες (μικρές και μεγαλύτερες) και μόνος. Ταξίδια μικρά και μεγάλα. Κάθε επιλογή έχει τις ομορφιές της και τις δυσκολίες της.
Εδώ όμως συζητάμε την επιλογή του να είσαι "μοναχικός καβαλάρης". Για να μη γράφω πολλά η γνώμη ταυτίζεται με του Γιάννη @Aldebaran

Η δική μου επιλογή όμως κρύβεται στη λέξη φίλος και βάλτε σε αυτή τη λέξη μέσα όλη την ουσία της στον υπερθετικό! Δεν μιλάω για απλούς φίλους και γνωστούς όπως συνήθως αναφερόμαστε σε αυτούς. Μιλάμε για τον κολλητό μου, το alter ego μου, τον άνθρωπο που θαυμάζω, αγαπάω και με συμπληρώνει σαν οντότητα. Αυτόν που έχουμε μοιραστεί στιγμές ακραίες, χαράς και λύπης, φτώχιας και εικονικής πολυτέλειας, με αυτόν που έχω φάει μαζί μέσα από το ίδιο πιάτο φαγητό.
Τα καλύτερα ταξίδια λοιπόν με μηχανή... είναι αυτά που έκανα μαζί του και κανένα άλλο ταξίδι δε μπορεί να συγκριθεί με αυτήν την ταύτιση ζωής. Αν μπορώ να πω πως κάτι καλό πέτυχα στη ζωή μου είναι αυτή η σχέση φιλίας με τον Μήτσο. Έτσι και με τις μηχανές, τα ταξίδια αλλά ακόμη και οι μικρές βόλτες είναι πάντα μια κληρονομιά, μια ανάμνηση χαράς. Δε μπορώ να σκεφτώ καλό ταξίδι και να μη βάλω στην εξίσωση τον κολλητό μου.
 
Top Bottom