Μονοήμερη στα ενδότερα της Πελλοπονήσου

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
Οι διακοπές καλά κρατούν στον πλάτανο μετά την Ακράτα όμως σίγουρα δεν κατέβασα την μηχανή εδώ για να πηγαίνω για μπάνιο κάθε μέρα...δεν είναι τέτοιο μέσο για μένα.. είχα σκεφτεί μια εξόρμηση σε καταρράκτη κ ποτάμι μαζί με το έτερον ήμισυ χωρίς να είμαι ακριβής ούτε στο πού ούτε στο πότε...είχα πάρει εξοπλισμό μαζί οπότε ήταν θέμα χρόνου...
Δευτέρα βράδυ μιλάω με φίλο και συνταξιδευτη kordix κ κλείνω τον προορισμό.... καταρράκτες νεμουτας... ψάχνω στο Google τις διαδρομές βάζω κ προορισμό στο νέο μέλος της μοτό Garmin κ ξυπνητήρι κ όλα έτοιμα...
Είχα σκεφτεί διαδρομή από Καλάβρυτα λαγοβουνι ανάσταση αορανια Ψωφίδα Λαμπεία κ μετά Βυτίνα για καφέ κ πίσω από Κλειτορία Καλάβρυτα..
Καλή σκέψη αν δεν το έπαιζα μάγκας και στον γουγλ και στον γκαρμιν...
Μέχρι τα Καλάβρυτα κομπλέ και μόλις πέρασα απ' έξω ο γκαρμιν μου λέει αριστερά προς Κλειτορία....λέω μαλακίες από κει θα γυρίσω.... συνεχίζω ευθεία κ εκείνος να επιμένει για αναστροφή...εγώ το χαβα μου...κάποια στιγμή κατάλαβε ότι δεν γυρίζω κ βρηκε άλλη διαδρομή μου έδειχνε άνω Βλασία και Λαμπεία...κάτι μου θυμίζει το τελευταίο κ λέω εδώ είμαστε το βρήκα.
Εδώ ανοίγω παρένθεση και λέω πως ουδεμία σχέση με χώμα εγώ και το airmav machine μου...το μαρτυρούν και τα batlaxx a41 που φοράω....κλείνω την παρένθεση.
Περνώντας την άνω Βλασία ο δρόμος στενεύει κ ανηφορίζει απότομα....από την αντίθετη πλευρά κατεβαίνουν αγροτικά με ξυλεία φορτωμένα....λέω αποκλείεται από κάποιο δρομάκι θα βγαίνουν....συνεχίζω και μπαίνω σε χώμα...στην αρχή πατημένο ... μετά με φαγωματα κ πολύ ψαθηρο έδαφος...κ πολύ βάθος στις ροδιές..(ούτε όρους δεν ξέρω... συγχωρέστε με). Σε κάποια 180 στροφή πάει να μου γύρει.... βάζω το βάρος από την άλλη,το ίδιο και η γυναίκα... δεν πέφτουμε...σε μια ευθεία σταματάω...το αστείο λέω από μέσα μου πρέπει να τελειώσει εδώ...βγάζω κράνη μπουφάν βγάζω σέικερ με καφέ στρίβω ένα τσιγάρο.. η γυναίκα μου λέει φοβήθηκα λίγο... ήθελα να της πω...και που να ξέρες...
Κοιτάζω χάρτη...έχω κάνει 2χλμ σε χώμα κ πρέπει να περάσω την κορυφή 1500μ κ μέχρι τον δρόμο αλλά 7 χλμ... Στρίβω άλλο ένα τσιγάρο ... λέω δεν γυρίζω πίσω ότι είναι να γίνει θα γίνει....κ που σαι η κατηφόρα μεγάλη μαλάκια για κάποιον που δεν ξέρει βγάζω φωτό ντυνόμαστε καβαλάω...στέλνω κ στους μοτοφιλους να ξέρουν με τι μλκα έχουν να κάνουν κ ξεκινώ....1η 2α συμπλέκτη φρένο και πάλι τα ίδια... παίζει να έκανα 1ωρα να το περάσω ανέπαφος... τρομακτική εμπειρία αλλά το τοπίο μαματο...
Πριν την άνω Βλασία


Στάλθηκε από το COR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
Στον δασικό δρόμο
Το τοπίο φοβερό παίζει να έχασα 2 κιλά ιδρώτα από το άγχος


Στάλθηκε από το COR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
Πρέπει να βγήκα στο χωριό Λεχούρι και βρήκα μια βρύση και άραξα να σκεφτώ τι έκανα τις προηγούμενες στιγμές/ώρες δεν θυμάμαι πόσο ήταν.. το Αλεξάκι αγχώθηκε αλλά ηρεμισε όταν είδε την ψυχραιμία μου(που να ξερε Χο Χο Χο )


Στάλθηκε από το COR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
Η εκδρομή συνεχίστηκε από Ψωφίδα Λαμπεία και έφτασα νεμουτα...μετά το χωριό ήταν οι καταρράκτες πέρασα τους πρώτους 2 γτ δεν φαίνονταν πέρα σα το γεφύρι του στρατού κ πήγα για τον 3ο...η μηχανή δεν έφτανε μέχρι εκεί κ είχε κ πεζοπορία...μια κοπέλα που συναντήσαμε εκεί σε μια τύποις ταβέρνα μας είπε να πάμε στον 1ο που είχε λίγο περπάτημα κ ήταν κ ο πιο εντυπωσιακός ..πριν ξεκινήσουμε αλλάξαμε εκεί μέσα στους αγρούς βγάλαμε τις πανοπλίες κ βάλαμε μαγιό...ready 2 rock n roll..... έφτασα παρκάραμε,φορτωθηκα κ κατεβήκαμε στον καταρράκτη...μοναδικό θέαμα συναίσθημα εμπειρία...κ χωρίς κόσμο...μια οικογένεια για κάνα τέταρτο μόνο...ο καταρράκτης για πάρτη μας...


Στάλθηκε από το COR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
Εκεί αραξαμε ήπιαμε τον καφέ μας φάγαμε ότι είχαμε μαζί κάναμε το τσιγάρο μας πάντα σεβόμενοι την φύση κ χωρίς να ρυπανουμε καθόλου.... μετά από κάνα 2ωρο αποφασίσαμε να ντυθούμε και να φύγουμε....ρούχα μηχανής λοιπόν εκτός από μπότες οι οποίες θα έμπαιναν στο πάρκινγκ καθώς το μονοπάτι περιλάμβανε κ πάτημα σε ρυάκι....
Εκεί λοιπόν άρχισε κ ψιχαλιζε...μόλις φτάσαμε στη μηχανή έριχνε κανονικά...πάνω από τις βρεγμένες μπλούζες τα μπουφάν και οι μπότες για μετά.... φόρτωσα την μηχανή μέσα στην βροχή κ μόλις ξεκίνησα κ έκανα 100 μέτρα κλασικά σταμάτησε ήλιο κ τέτοια.
Εδώ να πω ότι από νεμουτα προς καταρράκτες είναι κατέβασμα σε πατημένο χωματόδρομο ..παιχνιδάκι για μένα μετά την πρωινή πίστα που έκανα...
Στο χωριό τα πάντα κλειστά καθότι μεσημέρι κάτσαμε σε ένα κλειστό καφενείο και βάλαμε μπότες κ στεγνωσαμε λίγο..

Στάλθηκε από το COR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
Από νεμουτα πάλι επειδή παρέκαμψαν τον γκαρμιν γυρίσαμε λίγο πίσω αχλαδινη μετά Λάλα και βγήκαμε στον επαρχιακό αρχ. Ολυμπίας με κατεύθυνση προς Βυτίνα... εκεί ήπιαμε καφεδάκι


 
Τελευταία επεξεργασία:

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
Ένα σταμάτημα Καλάβρυτα και επιστροφή στη βάση μας...400χλμ και η Άλεξ δεν έβγαλε κιχ...η 1η της επαρχιακή βόλτα σε τόσα χλμ...12 ώρες οδήγηση
Θα τελειώσω το φωτορεπορτάζ με την περιήγηση μου στο μνημείο των πεσόντων το οποίο αξίζει να σταματήσει κανείς έστω για λίγο... Να νιώσει ότι μπορεί και ότι θέλει να αφήσει την ησυχία να τον ταξιδευψει να τον προβληματίσει να τον αγχωσει....
Καλούς δρόμους συντροχοι κ πάντα όρθιοι


Στάλθηκε από το COR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραίος!
Μπράβο και στην σύντροφο για τις αντοχές.
Σίγουρα η βόλτα αν δεν είχε πιπέρι δεν θα ήταν τόσο εντυπωσιακή, έτσι δεν είναι? , χαχαχα
 

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
Ωραίος!
Μπράβο και στην σύντροφο για τις αντοχές.
Σίγουρα η βόλτα αν δεν είχε πιπέρι δεν θα ήταν τόσο εντυπωσιακή, έτσι δεν είναι? , χαχαχα
Νομίζω μπέρδεψα το πιπέρι με το μπούκοβο στην αρχή....

Στάλθηκε από το COR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Steve

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Στάθης
Μοτό
HONDA CB500X 2013-14
Με τόσο βαρύ μηχανάκι που χώθηκες βρε άνθρωπέ μου εκεί μέσα; Διάβαζα και σφίχτηκε η καρδιά μου.... Να σου πω, το vfrx έρωτας εεε;;;:) :ok:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
ΤάσΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ.....με τρόμαξες στην αρχή ρε φίλε...νόμιζα οτι θα στεναχωρηθώ παρακάΤ ,κι έλεγα να μη συνεχίσω να διαβάζω.
Χαίρομαι τελικά που ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!
Αλλά ,το νου σου ρε φιλαράκ' απο δω κ μπρός.
Εχει κάτι κουμπάκια το Γκαρμίν που ,αν πατηθούν ,δε σε πάει από χώμα.
Αλλα πρίν από σένα το'χε χωμάτινος (μηxesw) k σε χωσε στα χώματα.
Τέλος καλό ,όλα καλά.

Καλούς δρόμους σου εύχομαι Φίλε ,μαζί με τις 2σου αγάπες. :crs:
 

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Από νεμουτα πάλι επειδή παρέκαμψαν τον γκαρμιν γυρίσαμε λίγο πίσω αχλαδινη μετά Λάλα και βγήκαμε στον επαρχιακό αρχ. Ολυμπίας με κατεύθυνση προς Βυτίνα... εκεί ήπιαμε καφεδάκι


Τελος καλο, ολα καλα που λενε ρε φιλε...!
Να ξερεις περασες και κοντα απο το χωριο μου...Κριμα που δεν προλαβες και 1 περασμα απο το δασος της Φολοης...Αυτη την εποχη αξιζει!
Καλα χλμ. να εχουμε φιλε
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και η περιπέτεια στο πρόγραμμα είναι... ;)
Τέλος καλό όλα καλά...
Τα σέβη μου στην υπομονετική και χωρίς γκρίνια συνεπιβάτη...!
Καλούς δρόμους να 'χετε...:friendship:
 

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
Με τόσο βαρύ μηχανάκι που χώθηκες βρε άνθρωπέ μου εκεί μέσα; Διάβαζα και σφίχτηκε η καρδιά μου.... Να σου πω, το vfrx έρωτας εεε;;;:):ok:
αστα να πανε οχι μονο χωθηκα πεισμωσα κιολας κ δεν ηθελα να γυρισω πισω... το vfr μου κανει ολα τα χατηρια εδω κ 6 χρονια αδιαμαρτυρητα
 

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
ΤάσΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ.....με τρόμαξες στην αρχή ρε φίλε...νόμιζα οτι θα στεναχωρηθώ παρακάΤ ,κι έλεγα να μη συνεχίσω να διαβάζω.
Χαίρομαι τελικά που ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!
Αλλά ,το νου σου ρε φιλαράκ' απο δω κ μπρός.
Εχει κάτι κουμπάκια το Γκαρμίν που ,αν πατηθούν ,δε σε πάει από χώμα.
Αλλα πρίν από σένα το'χε χωμάτινος (μηxesw) k σε χωσε στα χώματα.
Τέλος καλό ,όλα καλά.

Καλούς δρόμους σου εύχομαι Φίλε ,μαζί με τις 2σου αγάπες. :crs:
γατε τα βρηκα μετα αυτα τα κουμπακια....οχι οτι θα το απετρεπαν ολο αυτο , αλλα λεμε τωρα..
ο χωματινος ηξερε , εγω που πηγαινα για πες εσυ??//
 
Top Bottom