Μοτέρ xrv 750 Africa Twin

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ζητείται μοτέρ xrv 750.

Φίλος ψάχνει μοτέρ για Άφρικα 750 το τελευταίο μοντέλο με κωδικό RD 07 A.

Οποιοδήποτε πληροφορία δεκτή.

Αν δεν βρεθεί αξίζει να "ψαχτεί" για μοτέρ από xlv 650 Τρανσαλπ? Είναι νεώτερο μοντέλο και είναι πιο εύκολο να βρεθεί κάτι καλό.
Έχει ακούσει κανείς αν ταιριάζει?
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αν δεν βρεθεί μοτέρ θα πάει συνεργείο για αλλαγή άξονα κίνησης γιατί χάλασε το καρέ του.

Αύριο θα κατεβάσουμε μοτέρ για να γλυτώσει ο κάτοχος τα εργατικά του βάλε βγάλε σε συνεργείο και υπάρχει η σκέψη να λύσουμε το πάνω κομμάτι δηλαδή από κυλίνδρους και πάνω και να πάνε στον μάστορα μόνο το κάτω τμήμα για να βγει πιο φτηνά. Εξαρτάται από το ντιλ που θα γίνει με τον μάστορα.

Κάνα μηχανικό στην Αττική που να αγαπάει και να γνωρίζει από τέτοια μοτέρ ξέρουμε?
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Αν δεν βρεθεί μοτέρ θα πάει συνεργείο για αλλαγή άξονα κίνησης γιατί χάλασε το καρέ του.

Αύριο θα κατεβάσουμε μοτέρ για να γλυτώσει ο κάτοχος τα εργατικά του βάλε βγάλε σε συνεργείο και υπάρχει η σκέψη να λύσουμε το πάνω κομμάτι δηλαδή από κυλίνδρους και πάνω και να πάνε στον μάστορα μόνο το κάτω τμήμα για να βγει πιο φτηνά. Εξαρτάται από το ντιλ που θα γίνει με τον μάστορα.

Κάνα μηχανικό στην Αττική που να αγαπάει και να γνωρίζει από τέτοια μοτέρ ξέρουμε?
Άμα είναι το καρέ μόνο φαγωμενο ,υπάρχει η λύση των Ιταλών ,δες λίγο το βίντεο :
,γλυτώνεις το κατέβασμα -ανοιγμα γιατί πιάνει αλλού ,στο καλό μέρος του άξονα

Φαντάζομαι τον ίδιο άξονα θα φοράει και το ΑΤ
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Αν δεν βρεθεί μοτέρ θα πάει συνεργείο για αλλαγή άξονα κίνησης γιατί χάλασε το καρέ του.

Αύριο θα κατεβάσουμε μοτέρ για να γλυτώσει ο κάτοχος τα εργατικά του βάλε βγάλε σε συνεργείο και υπάρχει η σκέψη να λύσουμε το πάνω κομμάτι δηλαδή από κυλίνδρους και πάνω και να πάνε στον μάστορα μόνο το κάτω τμήμα για να βγει πιο φτηνά. Εξαρτάται από το ντιλ που θα γίνει με τον μάστορα.

Κάνα μηχανικό στην Αττική που να αγαπάει και να γνωρίζει από τέτοια μοτέρ ξέρουμε?
Υπαρχει ενα βιντεακι στο σωληνα που δειχνει ενα τυπο ελληνα μηχανικο να φτιαχνει επιτοπου καινουργιο καρε στον αξονα με MIG, χωρις να κατεβασει μοτερ.
Νομιζω Αθηνα ειναι αλλα δε θυμαμαι ονομα.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Άμα είναι το καρέ μόνο φαγωμενο ,υπάρχει η λύση των Ιταλών ,δες λίγο το βίντεο :
,γλυτώνεις το κατέβασμα -ανοιγμα γιατί πιάνει αλλού ,στο καλό μέρος του άξονα

Φαντάζομαι τον ίδιο άξονα θα φοράει και το ΑΤ
Αυτό που βαζει είναι δυο κομματια?

οκ το καταλαβα. Βαζει δυο λαμακια στις εγκοπες με σπειρωμα και βιδωνει.
Δεν μου αρεσει που το φορτιο το δεχεται περιπου 10-15mm απ τον νοητο αξονα ως προς στρεψη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Δεν έχω δει τον άξονα από κοντά ακόμα να έχω εικόνα της ζημιάς. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :friendship:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πάντως πιο λογική οικονομικά λύση μου φαίνεται η αγορά κάποιου μεταχειρισμένου κινητήρα παρά να μπείτε στη διαδικασία να ανοίξετε και να κλείσετε αυτόν.
Μόνο τις φλάντζες που θα χρειαστείτε θα έχουν ένα σοβαρό κόστος.
Υπάρχει και η άλλη λύση...
Τσιμπάτε το γρανάζι πάνω στο καρέ με κάποιου είδους ηλεκτροκόλληση και θα ασχοληθείτε ξανά με αυτό μετά από 20.000 χιλιόμετρα και βάλε...
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Δεν έχω δει τον άξονα από κοντά ακόμα να έχω εικόνα της ζημιάς. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :friendship:
Αν νομίζεις ότι θα σας βολεψει ο Ιταλός κανε μια ερώτηση στην ομάδα των τρανσαλπαδων στο φέης ,το έχουν βάλει κάμποσοι
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
που να αγαπάει και να γνωρίζει
Σάββας Μυλωνάς στην Νέα Ιωνία δίπλα από τη παλιά σχολή της αστυνομίας

Περνας διπλα απο τα δεξια απ το γηπεδο της ΑΕΚ προς Νεα Ιωνια, βλεπεις ενα βενζιναδικο αριστερα, βλεπεις την αστυνομια αριστερα και στα οπισθια απο το παρκακι θα δεις το συνεργειο!
ΜΟΝΟ ΑΦΡΙΚΑ, ΤΡΑΝΣΑΛΠ ΚΑΙ ΒΑΡΑΝΤΕΡΟ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ο άξονας έχει σπάσει πλέον και δεν παίρνει γιατρειά. Μίλησα με τον κάτοχο και σήμερα το βραδάκι ξεκινάμε να κατεβάσουμε μοτέρ.

Έχει βρεθεί καλό μοτέρ με τη βοήθεια του Γλυκογιώργη αλλά αυτό θα το αποφασίσει ο ιδιοκτήτης. Για την ώρα προτιμά να ανοίξει μοτέρ. Θένο βγάζει η Athena Κιτ φλατζες σε υποφερτή τιμή. Ο δε μάστορας που θα αναλάβει είναι φίλος όλων μας από την οικογένεια του εντούρο και του έχουμε εμπιστοσύνη. Επόμενη εναλλακτική ο Μυλωνάς που τον είχα ξεχάσει.

Για να δούμε...

(Με αυτά και με αυτά θα θυμηθώ τα παλιά και είμαι επίφοβος να αρχίσω να ψάχνω πάλι για Άφρικα 750...)
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Κωστα μιας και κατεβασατε τον κινητηρα μονοι σας οπως ειδα στο Συμβαινει τωρα, το να βγαλετε καπακι / εκκεντροφορους / κυλινδρους δεν ειναι τιποτα, τοχω κανει στο δικο μου ΤΑ650. Απο και και περα τα πραγματα δυσκολευουν για να ανοιχτει το κιβωτιο, οποτε καλυτερα στον μαστορα σας. Ουτε το δεσιμο πιστονιων/κυλινδρων ειναι δυσκολο, απλα ο χρονισμος ειναι λιγο tricky. Εγω προσωπικα το εδωσα να μου το δεσουν γιατι καθοτανε δυο χρονια λυμενο και επισης γιατι θελει συγκεκριμενο πρωτοκολλο να μπουν τα ελατηρια.

Σχετικα με το κοστος φλατζων/τσιμουχακιων/ελατηριων, κοιταξτε ισως και καμια εκπτωση απο το Africa Twin Club, ας πει o Κωστας korobilis7. Εγω τα δικα μου που τα ειχα παρει το 2019 μεσω του ΤΑ φορουμ (ο φιλος Λευτερης ξηγηθηκε), τα ειχα πληρωσει 160€, δηλ κοστος πολυ λογικο, οποτε κοιταξτε πιθανα και αυτη τη λυση. Παντως αν δωσετε τον κινητηρα στο χερι για να αλλαχτει ο αξονας, το κοστος δεν πρεπει να ειναι μεγαλο, εγω εδωσα 200€ σε επαρχιακο συνεργειο να μου κατεβασουν/ανεβασουν κινητηρα (σε γυμνο μηχανακι) και να μου μονταρουν τους κυλινδρους, ρυθμισουν το μηχανακι και καθαρισουν καρμπυρατερ. Στη δικη σας περιπτωση φανταζομαι κανενα 300αρι επειδη πρεπει να λυθει το κιβωτιο, ισως και λιγοτερο καθως δε θαχει κατεβασμα/ανεβασμα κινητηρα.

Με τους κυλινδρους τι θα κανετε? Πρωτο ρεκτιφιέ? Σ'αυτη την περιπτωση τα πιστονια/πειροι/ρεκτιφιε ανεβαζουν αρκετα το κοστος, εγω βρηκα μεταχειρισμενους κυλινδρους/πιστονια σε πολυ καλη κατασταση (τους μετρησα) αλλα να βρεθει το ιδιο για Αφρικα 750 δεν παιζει ευκολα. Καλη συνεχεια! :ok:
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
εκπτωση απο το Africa Twin Club, ας πει o Κωστας korobilis7.

Στην λεσχη υπαρχει εκπτωση στον Σαρακακη 18% με την επίδειξη της καρτας μελους και της αδειας της μηχανης.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
kordix

κωστη ....
πριν ξεκινησει να φτιαχνει ο φιλος σου (αγαπαμε φιλους φιλων) , ας μιλησουμε στο τηλεφωνο μπας και σωσουμε την κατασταση....
 
Τελευταία επεξεργασία:

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
kordix

κωστη ....
πριν ξεκινησει να φτιαχνει ο φιλος σου (αγαπαμε φιλους φιλων) , ας μιλησουμε στο τηλεφωνο μπας και σωσουμε την κατασταση....
Ξεκάθαρο.. πέσιμο...
Άμα έχεις μάθει σε ένα.."τύπο"... δεν αλλάζεις..!!!!
 
Top Bottom