Μοτοσκεψεις... Σαν νέο μέλος

Starovas

Μέλος
Όνομα
Larry
Μοτό
Kawasaki zzr 1400
Μετά από χρόνια είμαι πάλι στο ψάξιμο για μηχανή.... Σίγουρα για πάνω από 1000 κυβικά μιας και είχα χρόνια hayabusa.... Σκέφτομαι fjr1300 που το είχα για λίγο φέτος και με ψιλό άρεσε, αλλά μου έλειψε και λίγο η αγριάδα... Μου αρέσει και το Zzr1400 που πάει πακέτο με το GTR,και φίλος με μπριζωσε για xx 1100 blackbird με άλλα κλιπονς και μασπιε για να έρθει σε στυλ fjr, και φυσικά κοιτάζω και το hayabusa gen2 αλλά θα το αποκλείσω μιας είναι το μόνο χωρίς abs...από on of το έχω σκεφθεί και είπα ότι δε ξαναγυρνάω σε δικύλινδρο μηχανάκι...
Αν υπάρχει όρεξη για συζήτηση σκέψεις συμβουλές βιώματα θα ήταν ενδιαφέρον.. Ευχαριστώ..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είναι πολύ ενδιαφέρον κατηγορια
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον, γιατί πολύ θα ήθελα ένα τέτοιο θεριο, δίπλα στη χοντρή μου φυσικα
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Σε On/off....αν δεν θες δικυλινδρο....υπαρχει το τρικυλινδρο Explorer 1200...κ το τερακυλινδρο V4 Cross tourer 1200...
Στα sport touring που εβαλες...προσωπικα θα πηγαινα σε οτι εχει αξονα δηλ. Fjr κ Gtr....αν κ μου αρεσει η γοητεια κ η αξεπεραστη ποιοτητα του διαχρονικου...Blackbird
 

Starovas

Μέλος
Όνομα
Larry
Μοτό
Kawasaki zzr 1400
Honda έχει χάσει επεισόδια πολλά....το crosstourer εινσι δύσκολο μηχανακι, πολύ βαρύ, με πολλά θέματα.. Το Explorer, ναι βγήκε καλό, αρκετά καλό, αλλά και η triumph έκανε ανάκληση σε αυτο το μοντέλο.. Αυτό το έχω πίσω στο μυαλό μου σε περίπτωση που βρεθεί κάποια ευκαιρία.. Από τ'αλλα δύο, πιο εύκολο το fjr, πιο ωραίο το gtr..., το fjr ενώ σε καλύπτει σχεδόν σε όλα,δείχνει λίγο παλιό μπροστά στο gtr, το οποίο είναι πιο σύγχρονο.... Αλλά βρίσκεις πολύ καλό fjr με λίγα χρήματα.. Για το xx δεν έχω άποψη δεν γνωρίζω δεν έχω κάνει κάποιο ταξίδι.. Μάλλον για να λένε οι περισσότεροι ότι είναι ένα μηχανάκι διαχρονικό κάτι θα ξέρουν.. Γρήγορο, εύκολο, ταξιδιάρικο, φρένα εξίσου βρίσκεις καλό xx με λίγο ψάξιμο..
 

Starovas

Μέλος
Όνομα
Larry
Μοτό
Kawasaki zzr 1400
Είναι πολύ ενδιαφέρον κατηγορια
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον, γιατί πολύ θα ήθελα ένα τέτοιο θεριο, δίπλα στη χοντρή μου φυσικα
Ποια είναι η άλλη "χοντρή" σου??
 

Starovas

Μέλος
Όνομα
Larry
Μοτό
Kawasaki zzr 1400
Ωραίο μηχανάκι αλλά έχουν τα θεματακια τους και αυτά... Έχουν το κόσμο τους και το δικό τους στυλ....το μάνατζμεντ της BMW το ακολουθούν τώρα και οι άλλες εταιρίες.. Εκτός από το s1000r kai s1000xr δε νομίζω να οδηγούσα άλλο μοντέλο... Είχα το 1150adv και έχω όχι πολύ καλές εντυπώσεις.... Ήμουν τυχερός που δε με άφησε σε ταξίδια γιατί τα προβλήματα του τα έβγαζε λίγες μέρες προτού την αναχώρηση... Αλλά πάντα είχα στο μυαλό μου ότι κάτι θα με βγάλει... Ωραίο πάντως, έχει ένα κάθε μέρα εδώ κοντά μου ένα ολομαυρο με πολλά τις τουρατεχ επάνω, θήκες, τσαντάκια, κολπάκια.... Ωραίο, εντυπωσιακό....
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
.... Ήμουν τυχερός που δε με άφησε σε ταξίδια γιατί τα προβλήματα του τα έβγαζε λίγες μέρες προτού την αναχώρηση... ....
Αυτα είναι... μηχανακια με... φιλότιμο και εσυ το έδωσες!!!! :laugh:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Αν υπάρχει όρεξη για συζήτηση σκέψεις συμβουλές
εχουμε ατομο εδω μεσα που θα σε καταπληξει.....
η λεξη αποφασιστικοτητα εχει διπλα την φωτογραφια του...:cool:
θα ΄΄μπει΄΄ απριλης και δεν θα το παρεις χαμπαρι....:muted::muted::muted::muted:



ακουει ο ΒΟΛΟΣ ????? ακουει ????:secret:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραίο μηχανάκι αλλά έχουν τα θεματακια τους και αυτά... Έχουν το κόσμο τους και το δικό τους στυλ....το μάνατζμεντ της BMW το ακολουθούν τώρα και οι άλλες εταιρίες.. Εκτός από το s1000r kai s1000xr δε νομίζω να οδηγούσα άλλο μοντέλο... Είχα το 1150adv και έχω όχι πολύ καλές εντυπώσεις.... Ήμουν τυχερός που δε με άφησε σε ταξίδια γιατί τα προβλήματα του τα έβγαζε λίγες μέρες προτού την αναχώρηση... Αλλά πάντα είχα στο μυαλό μου ότι κάτι θα με βγάλει... Ωραίο πάντως, έχει ένα κάθε μέρα εδώ κοντά μου ένα ολομαυρο με πολλά τις τουρατεχ επάνω, θήκες, τσαντάκια, κολπάκια.... Ωραίο, εντυπωσιακό....
Είναι άλλη κατηγορία.. Γενικως
Πάμε στο θέμα μας
Αυτό το fjr... Πολύ μου αρεσει

 
Τελευταία επεξεργασία:

Starovas

Μέλος
Όνομα
Larry
Μοτό
Kawasaki zzr 1400
Καλημέρα.. Φυσικά είναι ωραίο, αλλά ξεφεύγουμε στα χρήματα... Είναι της καινούργιας γενιάς με την 6η ταχύτητα να δίνει άλλη αίσθηση στην οδήγηση... Νομίζω πως το έχει και σε καλή τιμή... Αλλά για μένα είναι πολλά τα χρήματα....ασε που σε αυτά τα χρήματα μπορούν να μπουν και άλλα μοντέλα όπως το hayabusa gen2 abs, Triumph Trophy 1200, BMW s1000xr, multi-player 1200, tenere 1200..
Το συγκεκριμένο μοντέλο που ανέβασες σίγουρα οποίος θα το πάρει θα έχει επιλέξει μια από τις πιο ολοκληρωμένες μηχανες.... Αλλά και τα πιο παλιά μοντέλα της εξίσου είναι πολύ καλά.....απο Αθήνα που ανέβηκα διπλός και φορτωμένο το μηχανακι, το μόνο που με παρεξενεψε ήταν ότι πρωτη μου φορά οδηγούσα πίσω από μια ζελατίνα, τζαμακι παρμπρίζ και μπορώ να πω κάποιες φορές εκεί που έκοβε εντελώς τον αέρα από το κράνος μου, ένιωθα ότι μου κοβόταν η αναπνοή οσπου κάπου στην Λαμία βρήκα την κατάλληλη θέση σε ύψος έτσι ώστε να μην με κάνει αυτά τα κενά αέρος... Το κακό ήταν ότι όταν σβήνεις την μηχανή το τζαμακι κατεβαίνει όλο κάτω, έτσι μετά θέλει να ξαναβρείς την σωστή θέση... Κάποιος από το fjr club έκατσε και ασχολήθηκε και βρήκε την φισα και απομόνωσε την εντολή αυτήν, όταν κλείνεις την μηχανή να κατεβάζει το τζάμι τέρμα κάτω.. Δε ξέρω αν τελικά είναι πρακτικό αυτό η όχι.. Λογικά θα είναι.. Επίσης για μένα ήταν η πρώτη μου φορά ταξίδι με μηχανή που είχε abs, και μπορώ να πω ότι με άρεσε, αν και δε χρειάστηκε να ενεργοποιηθεί, αλλά και στα φρένα το fjr ήταν πολύ καλύτερο από το hayabusa που είχα.. Φώτα όσο θες στο fjr, άνεση σέλας? Μμμμ... Ήταν μαμάς... Θα τις γέμιζα λίγο παραπάνω σφουγγάρι....ακόμα η θέση του οδηγού αν και ρυθμίζεται και την είχα στην θέση την ψηλή, θα ήθελα να είχε και πιο ψηλή, σε τοποθετεί μέσα στην μηχανή (καλό αυτό), αλλά εγώ προσωπικά θα ήθελα ακόμα ένα κλικ πιο ψηλά.. Ένα μείον η ανάρτηση που σίγουρα θα πεις ότι είσαι σε βάρκα... Χρειάζεται αλλαγή... Δε ξέρω στα μοντέλα από το 2013 και μετά... Γι'αυτο λέω ότι στα παλιά μοντέλα βρίσκεις ολοκκηρβμε
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλημέρα.. Φυσικά είναι ωραίο, αλλά ξεφεύγουμε στα χρήματα... Είναι της καινούργιας γενιάς με την 6η ταχύτητα να δίνει άλλη αίσθηση στην οδήγηση... Νομίζω πως το έχει και σε καλή τιμή... Αλλά για μένα είναι πολλά τα χρήματα....ασε που σε αυτά τα χρήματα μπορούν να μπουν και άλλα μοντέλα όπως το hayabusa gen2 abs, Triumph Trophy 1200, BMW s1000xr, multi-player 1200, tenere 1200..
Το συγκεκριμένο μοντέλο που ανέβασες σίγουρα οποίος θα το πάρει θα έχει επιλέξει μια από τις πιο ολοκληρωμένες μηχανες.... Αλλά και τα πιο παλιά μοντέλα της εξίσου είναι πολύ καλά.....απο Αθήνα που ανέβηκα διπλός και φορτωμένο το μηχανακι, το μόνο που με παρεξενεψε ήταν ότι πρωτη μου φορά οδηγούσα πίσω από μια ζελατίνα, τζαμακι παρμπρίζ και μπορώ να πω κάποιες φορές εκεί που έκοβε εντελώς τον αέρα από το κράνος μου, ένιωθα ότι μου κοβόταν η αναπνοή οσπου κάπου στην Λαμία βρήκα την κατάλληλη θέση σε ύψος έτσι ώστε να μην με κάνει αυτά τα κενά αέρος... Το κακό ήταν ότι όταν σβήνεις την μηχανή το τζαμακι κατεβαίνει όλο κάτω, έτσι μετά θέλει να ξαναβρείς την σωστή θέση... Κάποιος από το fjr club έκατσε και ασχολήθηκε και βρήκε την φισα και απομόνωσε την εντολή αυτήν, όταν κλείνεις την μηχανή να κατεβάζει το τζάμι τέρμα κάτω.. Δε ξέρω αν τελικά είναι πρακτικό αυτό η όχι.. Λογικά θα είναι.. Επίσης για μένα ήταν η πρώτη μου φορά ταξίδι με μηχανή που είχε abs, και μπορώ να πω ότι με άρεσε, αν και δε χρειάστηκε να ενεργοποιηθεί, αλλά και στα φρένα το fjr ήταν πολύ καλύτερο από το hayabusa που είχα.. Φώτα όσο θες στο fjr, άνεση σέλας? Μμμμ... Ήταν μαμάς... Θα τις γέμιζα λίγο παραπάνω σφουγγάρι....ακόμα η θέση του οδηγού αν και ρυθμίζεται και την είχα στην θέση την ψηλή, θα ήθελα να είχε και πιο ψηλή, σε τοποθετεί μέσα στην μηχανή (καλό αυτό), αλλά εγώ προσωπικά θα ήθελα ακόμα ένα κλικ πιο ψηλά.. Ένα μείον η ανάρτηση που σίγουρα θα πεις ότι είσαι σε βάρκα... Χρειάζεται αλλαγή... Δε ξέρω στα μοντέλα από το 2013 και μετά... Γι'αυτο λέω ότι στα παλιά μοντέλα βρίσκεις ολοκκηρβμε
Τα 07 και 08 είναι αρκετά φθηνα
Νομίζω ότι παίρνεις πολύ μηχανή για 5 με 6 χιλιάδες
 

Starovas

Μέλος
Όνομα
Larry
Μοτό
Kawasaki zzr 1400
Καλημέρα.. Φυσικά είναι ωραίο, αλλά ξεφεύγουμε στα χρήματα... Είναι της καινούργιας γενιάς με την 6η ταχύτητα να δίνει άλλη αίσθηση στην οδήγηση... Νομίζω πως το έχει και σε καλή τιμή... Αλλά για μένα είναι πολλά τα χρήματα....ασε που σε αυτά τα χρήματα μπορούν να μπουν και άλλα μοντέλα όπως το hayabusa gen2 abs, Triumph Trophy 1200, BMW s1000xr, multi-player 1200, tenere 1200..
Το συγκεκριμένο μοντέλο που ανέβασες σίγουρα οποίος θα το πάρει θα έχει επιλέξει μια από τις πιο ολοκληρωμένες μηχανες.... Αλλά και τα πιο παλιά μοντέλα της εξίσου είναι πολύ καλά.....απο Αθήνα που ανέβηκα διπλός και φορτωμένο το μηχανακι, το μόνο που με παρεξενεψε ήταν ότι πρωτη μου φορά οδηγούσα πίσω από μια ζελατίνα, τζαμακι παρμπρίζ και μπορώ να πω κάποιες φορές εκεί που έκοβε εντελώς τον αέρα από το κράνος μου, ένιωθα ότι μου κοβόταν η αναπνοή οσπου κάπου στην Λαμία βρήκα την κατάλληλη θέση σε ύψος έτσι ώστε να μην με κάνει αυτά τα κενά αέρος... Το κακό ήταν ότι όταν σβήνεις την μηχανή το τζαμακι κατεβαίνει όλο κάτω, έτσι μετά θέλει να ξαναβρείς την σωστή θέση... Κάποιος από το fjr club έκατσε και ασχολήθηκε και βρήκε την φισα και απομόνωσε την εντολή αυτήν, όταν κλείνεις την μηχανή να κατεβάζει το τζάμι τέρμα κάτω.. Δε ξέρω αν τελικά είναι πρακτικό αυτό η όχι.. Λογικά θα είναι.. Επίσης για μένα ήταν η πρώτη μου φορά ταξίδι με μηχανή που είχε abs, και μπορώ να πω ότι με άρεσε, αν και δε χρειάστηκε να ενεργοποιηθεί, αλλά και στα φρένα το fjr ήταν πολύ καλύτερο από το hayabusa που είχα.. Φώτα όσο θες στο fjr, άνεση σέλας? Μμμμ... Ήταν μαμάς... Θα τις γέμιζα λίγο παραπάνω σφουγγάρι....ακόμα η θέση του οδηγού αν και ρυθμίζεται και την είχα στην θέση την ψηλή, θα ήθελα να είχε και πιο ψηλή, σε τοποθετεί μέσα στην μηχανή (καλό αυτό), αλλά εγώ προσωπικά θα ήθελα ακόμα ένα κλικ πιο ψηλά.. Ένα μείον η ανάρτηση που σίγουρα θα πεις ότι είσαι σε βάρκα... Χρειάζεται αλλαγή... Δε ξέρω στα μοντέλα από το 2013 και μετά... Γι'αυτο λέω ότι στα παλιά μοντέλα μπορείς να βρεις ολοκληρωμένο fjr... Και κάποιοι έχουν ένα δίκιο ότι είναι μηχανή που νομίζεις ότι είσαι χρόνια μαζί της και θα σου βγάλει όλα τα γούστα που τις ζητήσεις....
Τώρα θα ήθελα να βάλω στην συζήτηση το Zzr1400 αλλά πάει πιο πολύ το Gtr1400....
Για αυτό οδηγικα δε ξέρω... Στο μάτι πάντως δείχνει θηρίο, άγριο, σου λέει ότι έχει μέσα του γκάζι ατελείωτο, φρεναρες, ντεπόζιτο νομίζεις τεράστιο, να βάλεις πράμα στις δύο βαλίτσες και να πεις τα λέμε σε ξανά μήνα... Πολλα κιλά... Χαμηλά κάτω οι καθρέφτες.... Πιο μικρό ρεζερβουάρ.... Θέλει πιο ψηλό τζαμακι η έξτρα τζαμακι για τους στροβιλισμους... Λένε δύσκολο σέρβις, για να αλλάξεις μπουζι θέλει λεπτά χεράκια... Ανταλλακτικά ακριβά και πολλές φορές στην αναμονή λόγω αντιπροσωπείας... Δυσκολοπουλητο... Αλλά το μαμημενο είναι άγριο.. Λένε ότι από του 2011 με το σύστημα Ktrc ακόμα καλύτερο... Δε ξέρω, δεν οδήγησα για πω τι με άρεσε και τι όχι...
 

Starovas

Μέλος
Όνομα
Larry
Μοτό
Kawasaki zzr 1400
Τα 07 και 08 είναι αρκετά φθηνα
Νομίζω ότι παίρνεις πολύ μηχανή για 5 με 6 χιλιάδες

Δεν είχα ολοκλήρωση το γραπτό και ανέβηκε από λάθος μου.. Το δεύτερο κείμενο ειναι πιο ολοκληρωμένο
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Μετά από χρόνια είμαι πάλι στο ψάξιμο για μηχανή.... Σίγουρα για πάνω από 1000 κυβικά μιας και είχα χρόνια hayabusa.... Σκέφτομαι fjr1300 που το είχα για λίγο φέτος και με ψιλό άρεσε, αλλά μου έλειψε και λίγο η αγριάδα... Μου αρέσει και το Zzr1400 που πάει πακέτο με το GTR,και φίλος με μπριζωσε για xx 1100 blackbird με άλλα κλιπονς και μασπιε για να έρθει σε στυλ fjr, και φυσικά κοιτάζω και το hayabusa gen2 αλλά θα το αποκλείσω μιας είναι το μόνο χωρίς abs...από on of το έχω σκεφθεί και είπα ότι δε ξαναγυρνάω σε δικύλινδρο μηχανάκι...
Αν υπάρχει όρεξη για συζήτηση σκέψεις συμβουλές βιώματα θα ήταν ενδιαφέρον.. Ευχαριστώ..
To gtr ξεχνα το θα ελεγα. Τεραστιο και πολυ κουλο μηχανακι σε οτιδηποτε πλην εθνικης. Φιλος που το εχει πληρωνει ενφια, αλλα ειναι 2.10 και του ταιριαζει. Το fjr ειναι πολυ πιο μανιτζεβελο με 5η πιο μακρυα κι απο 6η.
Επισης, ουτε το xx εχει abs.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Starovas

Μέλος
Όνομα
Larry
Μοτό
Kawasaki zzr 1400
To gtr ξεχνα το θα ελεγα. Τεραστιο και πολυ κουλο μηχανακι σε οτιδηποτε πλην εθνικης. Φιλος που το εχει πληρωνει ενφια, αλλα ειναι 2.10 και του ταιριαζει. Το fjr ειναι πολυ πιο μανιτζεβελο με 5η πιο μακρυα κι απο 6η.
Επισης, ουτε το xx εχει abs.
Χάχαχαχαχα χα χα χα χα χα ενφια, δεν έχεις άδικο... Με έκανε ένας εξυπηρέτηση και δώσαμε ραντεβού να δω το Gtr1400... Ειναι επιβλητικό μηχανάκι.. Λες πω αυτό είναι.. Αλλά για την χώρα μας είναι to much μάλλον...
Το xx δεν έχει abs αλλά το σύστημα της Honda όλοι έχουν καλά λόγια να πουν και το συγκρίνω ανάμεσα σε fjr kai zzr γιατί δέχεται κλιπονς αλλά fjr, φτιάχνεις και την σελα όπως σε βολεύει.. Βρίσκεις και Τριπλετα και εχεις ένα μηχανάκι που δε θα σου λείψει το γκάζι η το παιχνίδι σε στροφές, για το zzr με ads οσο περνά ο καιρός βλέπεις πολλά με χιλιάδες χλμ και λένε για πολύ καλή οδιγικη συμπεριφορά... Στα φρένα του στα φώτα του στην άνεση που παρέχει η σελα, στο μπροστινό του αλλά στο βάθος του μυαλού σου περνά η σκέψη... Είναι όμως kawasaki...
 
Top Bottom