Μοτοσκεψεις... Σαν νέο μέλος

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Καλημέρα... Τα 12αρια είναι για μοναχικούς καβαλάρηδες...
Οχι ομως και τα zzr1200. Αντε να τα βρεις ομως.
Προσωπικα το αγαπημενο μου σπορτ τουρερ ειναι το vfr1200f dct.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Starovas

Μέλος
Όνομα
Larry
Μοτό
Kawasaki zzr 1400
Οχι ομως και τα zzr1200. Αντε να τα βρεις ομως.
Προσωπικα το αγαπημενο μου σπορτ τουρερ ειναι το vfr1200f dct.
Τα 1200αρια ζουζουρια είναι μια ιστορία μόνα τους.. Για το VFR αυτό το μηχανάκι είναι εντελώς παρεξηγημένο εδώ Ελλάδα αλλά σα να το έβγαλαν βιαστικά στην παραγωγή φαίνεται.... Μικρό ντεπόζιτο και μούτρο που ή θα αρέσει πολύ ή καθόλου... Έχεις οδηγήσει ποτέ σου για πολλά χλμ? Έχεις εντυπώσεις?
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Τα 1200αρια ζουζουρια είναι μια ιστορία μόνα τους.. Για το VFR αυτό το μηχανάκι είναι εντελώς παρεξηγημένο εδώ Ελλάδα αλλά σα να το έβγαλαν βιαστικά στην παραγωγή φαίνεται.... Μικρό ντεπόζιτο και μούτρο που ή θα αρέσει πολύ ή καθόλου... Έχεις οδηγήσει ποτέ σου για πολλά χλμ? Έχεις εντυπώσεις?
Το εχω οδηγησει αλλα οχι για πολυ, το 2ης γενιας. Ειναι πρωτα σπορ και μετα τουριγκ στη συμπεριφορα του, ειναι ανετο στο σωμα αλλα λιγο στριμωγμενο στα γονατα σε σχεση με αλλα της κατηγοριας, εχει απιστευτη ποιοτητα κατασκευης, το μοτερ του ειναι βελουδινο παντου και στροφαρει πολυ ομορφα, ο v4 εχει τον καλλιτερο ηχο εβερ και το dct ειναι σουπερ στο αυτοματο οταν θες να απολαυσεις την διαδρομη αλλα και πολυ γρηγορο και ευκολο στις αλλαγες του στο μανιουαλ οταν θες να οδηγησεις σπιρτοζικα. Επισης το βρισκω παρα πολυ ομορφο. Το ζυγισμα του σε συνδυασμο με το dct και το μικρο πλατος του, το κανουν επισης πολυ ευπεπτο σε συνθηκες κινησης, σαφως πιο ευκολο απο ολα τα υπολοιπα μεγαλα, zx14, busa, fjr, Κ1300 κλπ.
Απετυχε στις πωλησεις γιατι ο κοσμος το ειδε σαν ποτηρι μισοαδειο, δεν ειναι αρκετα σπορ για σπορ και δεν ειναι αρκετα τουριγκ για τουριγκ. Αλλα αν το δεις το ποτηρι σα μισογεματο ειναι γαματο μηχανακι.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Το εχω οδηγησει αλλα οχι για πολυ, το 2ης γενιας. Ειναι πρωτα σπορ και μετα τουριγκ στη συμπεριφορα του, ειναι ανετο στο σωμα αλλα λιγο στριμωγμενο στα γονατα σε σχεση με αλλα της κατηγοριας, εχει απιστευτη ποιοτητα κατασκευης, το μοτερ του ειναι βελουδινο παντου και στροφαρει πολυ ομορφα, ο v4 εχει τον καλλιτερο ηχο εβερ και το dct ειναι σουπερ στο αυτοματο οταν θες να απολαυσεις την διαδρομη αλλα και πολυ γρηγορο και ευκολο στις αλλαγες του στο μανιουαλ οταν θες να οδηγησεις σπιρτοζικα. Επισης το βρισκω παρα πολυ ομορφο. Το ζυγισμα του σε συνδυασμο με το dct και το μικρο πλατος του, το κανουν επισης πολυ ευπεπτο σε συνθηκες κινησης, σαφως πιο ευκολο απο ολα τα υπολοιπα μεγαλα, zx14, busa, fjr, Κ1300 κλπ.
Απετυχε στις πωλησεις γιατι ο κοσμος το ειδε σαν ποτηρι μισοαδειο, δεν ειναι αρκετα σπορ για σπορ και δεν ειναι αρκετα τουριγκ για τουριγκ. Αλλα αν το δεις το ποτηρι σα μισογεματο ειναι γαματο μηχανακι.
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί βγήκε με τόσο μικρό ντεπόζιτο. Αυτό από μόνο του πρέπει να απέτρεψε πολύ κόσμο από να το επιλέξει.
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Καλά κανείς δε θα ρωτήσει αν εχουμε την τιμή να φιλοξενούμε στο φόρουμ, έναν από τους καλύτερους Έλληνες κιθαρίστες, και πολλά πολλά άλλα???
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Καλά κανείς δε θα ρωτήσει αν εχουμε την τιμή να φιλοξενούμε στο φόρουμ, έναν από τους καλύτερους Έλληνες κιθαρίστες, και πολλά πολλά άλλα???
Όχι γιατί βλέπω να ανοίγουν θέματα...χωράνε κιθαρίστες και οι κιθάρες τους στο χώρο μας;;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλά κανείς δε θα ρωτήσει αν εχουμε την τιμή να φιλοξενούμε στο φόρουμ, έναν από τους καλύτερους Έλληνες κιθαρίστες, και πολλά πολλά άλλα???
Εάν είναι ο Δημήτρης... Έχει γράψει μουφα ηλικια
Άσε που μόνο με τον μονοδρομο θα έβρισκε αυτό που ψαχνει
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Καλά κανείς δε θα ρωτήσει αν εχουμε την τιμή να φιλοξενούμε στο φόρουμ, έναν από τους καλύτερους Έλληνες κιθαρίστες, και πολλά πολλά άλλα???
Να πούμε καλλλλλώς τον?
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Φίλε
Πάρε ένα K1300gt και έκλεισες
Ήδη σε φαντάζομαι πάνω σε αυτό ...
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Καλά κανείς δε θα ρωτήσει αν εχουμε την τιμή να φιλοξενούμε στο φόρουμ, έναν από τους καλύτερους Έλληνες κιθαρίστες, και πολλά πολλά άλλα???
Ρώτησα εγώ αλλά με ........απεφυγε
Καλωσηρθες στο advride.
Τον Μήτσο τον χοντρό ,τι τον έχεις;
Χαχαχαχαχαχαχαχα
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Νομίζω πρεπει λίγο να Κατασταλαξεις στο τι θες. Η θέση οδήγησης κάλυψη από αέρα κλπ σε fjr,gtr, k1200/1300gt σε σχέση με zzr Hayabusa blackbird κλπ δεν έχουν καμία σχέση
Σαν κάτοχος k1200gt και zzr1200 δεν μπορώ να τα συγκρίνω πουθενα. Δυο διαφορετικά μηχανάκια, το καθένα με τις χάρες του. Παίζει ρόλο τα θέλω, ο σωματοτυπος και σε τι είδους βόλτες αποσκοπεις. Πουλησα πριν λίγο καιρό το ζζρ και μπορώ να πω το μετάνιωσα.αλλα και παλι ποσα μηχανάκια να κρατήσεις. Να σου πω ότι το 1200 είναι πολυ καλύτερος τουρίστας από το 1400,και ήταν ένα μηχανάκι κυριολεκτικά αυθραστο.
 

Starovas

Μέλος
Όνομα
Larry
Μοτό
Kawasaki zzr 1400
Χάχα χάχαχαχαχα χα χα χα, λέτε ρε παιδιά να είμαι ο πραγματικός
STAROVAS? Αυτόν ούτε γουρούνα τον φτάνει.. Παλιά που συμμετείχα σε φόρουμ είχα το ψευδώνυμο starovas... Απλως είχαμε μια ομοιότητα και έμεινε...
Παίδες όσον το VFR, εγώ συμφωνώ ότι είναι ένα μηχανάκι πολύ μπροστά, αλλά το παρουσίασαν με λάθος τρόπο και χαρακτήρα.. Οι πιο πολλοί κράζουν για το μικρό ρεζερβουάρ.. Θα έχουν κάποιο δίκιο.. Στο θέμα τεχνολογίας, πάντα είμαι υπέρ στο κάτι καινούργιο αλλά αυτό δε σημαίνει ότι εγώ είμαι έτοιμος να οδηγήσω κάτι χωρίς συμπλέκτη η λεβιέ ταχυτήτων στο πόδι.. Θα μου πεις.. Μια βόλτα και άλλαξες γνώμη,.. Ναι ναι... Δεν έχετε άδικο σε αυτό.. Αλλά καμιά στιγμή περνάνε σκέψεις, πωπω που πήγε η μοτοσυκλέτα τώρα, πριν 30 χρόνια για να σταματήσει πατούσες φρένο στα κερδυλια για να μπεις στην πρώτη είσοδο για Καβάλα... Ενω τώρα διαλέγεις πόσο πολύ θα ζεστάνεις τον πισινό σου ή ψάχνεσαι το μισό ταξίδι σου πως θα σε βολέψουν οι αναρτήσεις... Εγώ τώρα θεωρώ ότι οι μοτοσυκλέτες έχουν ξεφύγει από οικονομικής άποψης.. Ακριβή αγορά, ακριβά ανταλλακτικά, έξοδα (τέλη, λάστιχα, σέρβις, ασφάλεια,κατανάλωση ζημιά κλπ) και δυστυχώς σε λίγα χρόνια ίσως από κάποια κυβικά και πάνω να θεωρούνται είδος πολυτελείας... Ευτυχώς είμαστε χώρα που βρίσκεις ότι μηχανή θελήσεις...
 

Starovas

Μέλος
Όνομα
Larry
Μοτό
Kawasaki zzr 1400
Νομίζω πρεπει λίγο να Κατασταλαξεις στο τι θες. Η θέση οδήγησης κάλυψη από αέρα κλπ σε fjr,gtr, k1200/1300gt σε σχέση με zzr Hayabusa blackbird κλπ δεν έχουν καμία σχέση
Σαν κάτοχος k1200gt και zzr1200 δεν μπορώ να τα συγκρίνω πουθενα. Δυο διαφορετικά μηχανάκια, το καθένα με τις χάρες του. Παίζει ρόλο τα θέλω, ο σωματοτυπος και σε τι είδους βόλτες αποσκοπεις. Πουλησα πριν λίγο καιρό το ζζρ και μπορώ να πω το μετάνιωσα.αλλα και παλι ποσα μηχανάκια να κρατήσεις. Να σου πω ότι το 1200 είναι πολυ καλύτερος τουρίστας από το 1400,και ήταν ένα μηχανάκι κυριολεκτικά αυθραστο.
Φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο.. Έτσι είναι τα πράματα όπως τα λες.. Όλα ωραία είναι... Τι έχεις ανάγκη και πιο σε καλύπτει περισσότερο είναι η πιο σωστή επιλογή.. Ούτως ή άλλως το γκάζι έχει κοπεί, αφού υπάρχει ο κόφτης στην πίσω θέση (γυναίκα) που πάνω από τα 220-230 αρχίζει να χτυπά τα πλευρά μου.. Και αναγκαστικά κόβω... Άρα η άνεση κλείνει πιο που στα τουρισμου.... Fjr, kgt, gtr που μάλλον το τελευταίο θα το αποκλείσω προς στιγμήν...
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο.. Έτσι είναι τα πράματα όπως τα λες.. Όλα ωραία είναι... Τι έχεις ανάγκη και πιο σε καλύπτει περισσότερο είναι η πιο σωστή επιλογή.. Ούτως ή άλλως το γκάζι έχει κοπεί, αφού υπάρχει ο κόφτης στην πίσω θέση (γυναίκα) που πάνω από τα 220-230 αρχίζει να χτυπά τα πλευρά μου.. Και αναγκαστικά κόβω... Άρα η άνεση κλείνει πιο που στα τουρισμου.... Fjr, kgt, gtr που μάλλον το τελευταίο θα το αποκλείσω προς στιγμήν...
Εχεις καλη γυναικα...
Η δικια μου..αρχιζει το γνωστο με τα πλευρα...καμμια εκατονταδα χλμ...λιγοτερα...
Ευτυχως δεν ακολουθει συχνα κ μπορω να πηγαινω οσο θελω...(λεμε τωρα)...!!!!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Εχεις καλη γυναικα...
Η δικια μου..αρχιζει το γνωστο με τα πλευρα...καμμια εκατονταδα χλμ...λιγοτερα...
Ευτυχως δεν ακολουθει συχνα κ μπορω να πηγαινω οσο θελω...(λεμε τωρα)...!!!!
Αυτο με τα πλευρα μου το εκανε κι εμενα, για να μου πει τι ωραια που ειναι. Κι εγω εκοβα.
Ετσι πηρα την interphone. :laugh:
 

Starovas

Μέλος
Όνομα
Larry
Μοτό
Kawasaki zzr 1400
Καλησπέρα σε όλους,, για να κλείσω και το θέμα, τελικά αποφάσισα και κατέληξα στο fjr, σαν πιο ολοκληρωμένο για την τωρινή μου κατάσταση.., ίσως αργότερα το γυρίσω στο πιο σπορ.... Ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας..... Καλή συνέχεια να έχουμε και πάντα όρθιοι... Και από μηχανή και από κορωναϊο..
 
Top Bottom