Μοτοσυκλέτα και νέα γενιά!

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Αν όχι σε όλα, συμφωνώ σε αρκετά, εγώ όμως δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα.
Γιατί οι σημερινοί γονείς θέλουν αποστειρωμένα παιδιά. Πέρα από ταμπλετ κινητά και όλα αυτά. Τα παιδιά για κάποιο λόγο κυνηγάνε το λουξ. Γιατί να μην βγουν στη θάλασσα; Να πάνε στο βουνό;

Όταν πήγαμε το καλοκαίρι επανω στην Δρακόλιμνη γυρίζοντας έκανα μια μικρή παρουσίαση στα παιδιά στη δουλειά μου το πως περάσαμε εκεί επανω. Σκηνές, κρύο, υγρασία, δυσκολία στο να φτάσουμε.

Οι απάντηση πολλών παιδιών ήταν "γιατί κύριε δεν καθήσατε κάτω στο χωριο που είχε φαγητο κρεβάτια και Ίντερνετ;"

Μετά τους έδειξα τις φωτογραφίες με τπ γαλαξία. Και τους έδωσα να καταλάβουν τι είναι αυτό, και ότι όταν είσαι μέσα σε χωριο δε μπορείς να το δεις αυτο.

Όταν μίλησα με τους γονείς τους, όλοι ήταν υπέρ του να είναι τα παιδιά στη φύση. Όταν μετά τους ρωτησα τι θα κάνουν τον Αύγουστο δεν μου απάντησε κανείς για κάμπινγκ. Όλοι σε χάι κλας πόλεις του εξωτερικού με τα παιδιά να κάθονται στη γιαγιά και στον παππού.

Έτσι λοιπόν και η επόμενη γενιά θα μείνει αποστειρωμένη όπως πιστεύω είναι και οι σημερινοί 16-25.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Και να συμπληρώσω ότι χάρηκα παρά πολύ όταν είδα τον Μάκη (αν θυμάμαι καλά το όνομα) να είναι με το γιο του επανω στη Δρακόλιμνη


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και να συμπληρώσω ότι χάρηκα παρά πολύ όταν είδα τον Μάκη (αν θυμάμαι καλά το όνομα) να είναι με το γιο του επανω στη Δρακόλιμνη


Sent from my iPhone using Tapatalk
Σάκης....
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Αν όχι σε όλα, συμφωνώ σε αρκετά, εγώ όμως δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα.
Γιατί οι σημερινοί γονείς θέλουν αποστειρωμένα παιδιά. Πέρα από ταμπλετ κινητά και όλα αυτά. Τα παιδιά για κάποιο λόγο κυνηγάνε το λουξ. Γιατί να μην βγουν στη θάλασσα; Να πάνε στο βουνό;

Όταν πήγαμε το καλοκαίρι επανω στην Δρακόλιμνη γυρίζοντας έκανα μια μικρή παρουσίαση στα παιδιά στη δουλειά μου το πως περάσαμε εκεί επανω. Σκηνές, κρύο, υγρασία, δυσκολία στο να φτάσουμε.

Οι απάντηση πολλών παιδιών ήταν "γιατί κύριε δεν καθήσατε κάτω στο χωριο που είχε φαγητο κρεβάτια και Ίντερνετ;"

Μετά τους έδειξα τις φωτογραφίες με τπ γαλαξία. Και τους έδωσα να καταλάβουν τι είναι αυτό, και ότι όταν είσαι μέσα σε χωριο δε μπορείς να το δεις αυτο.

Όταν μίλησα με τους γονείς τους, όλοι ήταν υπέρ του να είναι τα παιδιά στη φύση. Όταν μετά τους ρωτησα τι θα κάνουν τον Αύγουστο δεν μου απάντησε κανείς για κάμπινγκ. Όλοι σε χάι κλας πόλεις του εξωτερικού με τα παιδιά να κάθονται στη γιαγιά και στον παππού.

Έτσι λοιπόν και η επόμενη γενιά θα μείνει αποστειρωμένη όπως πιστεύω είναι και οι σημερινοί 16-25.


Sent from my iPhone using Tapatalk
εισαι λαθος φιλε μου...το λουξ και το λουσο παντα ειχαν το κοινο τους οπως και παντα υπηρχαν κακομαθημενα κωλοπαιδα...ο κοσμος εξελίσσεται και τα παιδια σημερα, περα απο τα στριμωγμενα οικονομικα, εχουν και πολυ περισσοτερες επιλογες απο τους παλιοτερους....

προσωπικα βλεπω οτι ειναι πολυ λιγοτερο αποστειρωμενα τα νεα πιτσιρικια απο τις παλιοτερες γενειες...οι πιτσιρικαδες σημερα, πανε καμπινγκ, κανουν couch surfing, airbnb, και με ενα 50αρικο μπορουν να πανε σε οποια πρωτευουσα της ευρωπης θελουν...
γιατι να δωσει το 50αρικο λοιπον να παει μια εκδρομη χαλκιδα οταν μπορει να παει λονδινο/αμστερνταμ/βερολινο για βολτα?

αμα πιασεις σημερα τον μεσο 20αρι, εχει παει τουλαχιστον σε 5 χωρες του εξωτερικου, ενω ο μεσος σημερινος 40αρης+ μπορει να μην εχει μπει καν σε αεροπλανο. Γιατι λοιπον να ασχοληθει με τη μοτοσυκλετα, η οποια πλεον εχει γυρισει την πλατη της ετσι κ αλλιως στους πιτσιρικαδες? Εγω στις αρχες του 2000 που ημουν τζουνιορ, καβλαντιζα δουκες, χασκυ, χτ φτιαγμενα, και ενα σωρρο αλλα μηχανακια...ο σημερινος πιτσιρικας τι εχει? το 1200 το τζιες και τις λοιπες μπετονιερες των 300 κιλων? η τα λοιπα αδιαφορα μικρα κλαστιρια τυπου νιντα 250, κτμ 390?

ολα φταινε, ενας συνδιασμος πραγματων ειναι και οχι ενα μονο...

και οπως ειπα και παραπανω, καλυτερα που οι νεοι αποφευγουν τις μοτο....ειδικα στο μπανανισταν, η οδηγηση μοτο ειναι μια καθημερινη ρωσικη ρουλετα...οποτε δε βλεπω και τοσο προβλημα να ασχολουντε λιγοτεροι νεοι με το ''σπορ''
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
εισαι λαθος φιλε μου...το λουξ και το λουσο παντα ειχαν το κοινο τους οπως και παντα υπηρχαν κακομαθημενα κωλοπαιδα...ο κοσμος εξελίσσεται και τα παιδια σημερα, περα απο τα στριμωγμενα οικονομικα, εχουν και πολυ περισσοτερες επιλογες απο τους παλιοτερους....

προσωπικα βλεπω οτι ειναι πολυ λιγοτερο αποστειρωμενα τα νεα πιτσιρικια απο τις παλιοτερες γενειες...οι πιτσιρικαδες σημερα, πανε καμπινγκ, κανουν couch surfing, airbnb, και με ενα 50αρικο μπορουν να πανε σε οποια πρωτευουσα της ευρωπης θελουν...
γιατι να δωσει το 50αρικο λοιπον να παει μια εκδρομη χαλκιδα οταν μπορει να παει λονδινο/αμστερνταμ/βερολινο για βολτα?

αμα πιασεις σημερα τον μεσο 20αρι, εχει παει τουλαχιστον σε 5 χωρες του εξωτερικου, ενω ο μεσος σημερινος 40αρης+ μπορει να μην εχει μπει καν σε αεροπλανο. Γιατι λοιπον να ασχοληθει με τη μοτοσυκλετα, η οποια πλεον εχει γυρισει την πλατη της ετσι κ αλλιως στους πιτσιρικαδες? Εγω στις αρχες του 2000 που ημουν τζουνιορ, καβλαντιζα δουκες, χασκυ, χτ φτιαγμενα, και ενα σωρρο αλλα μηχανακια...ο σημερινος πιτσιρικας τι εχει? το 1200 το τζιες και τις λοιπες μπετονιερες των 300 κιλων? η τα λοιπα αδιαφορα μικρα κλαστιρια τυπου νιντα 250, κτμ 390?

ολα φταινε, ενας συνδιασμος πραγματων ειναι και οχι ενα μονο...

και οπως ειπα και παραπανω, καλυτερα που οι νεοι αποφευγουν τις μοτο....ειδικα στο μπανανισταν, η οδηγηση μοτο ειναι μια καθημερινη ρωσικη ρουλετα...οποτε δε βλεπω και τοσο προβλημα να ασχολουντε λιγοτεροι νεοι με το ''σπορ''
Εγώ λέω ότι οι γονείς βγάζουν αποστειρωμένα παιδιά. Φυσικά ένα παιδι 20 χρόνων μπορεί να ανοίξει τα φτερά του και να κάνει ότι θέλει. Αλλά τι παραστάσεις έχει μέχρι τότε;

Αυτό λέω εγώ. Μπορεί να έχουν κάνει περισσότερα αλλά είναι λιγότεροι αυτοί που έχουν τα έχουν κάνει. Από δημοτικό τα βλέπεις στις καφετέριες με χυμό καο κινητό στο χερι. Εμείς είχαμε ένα ποδήλατο είχαμε πάει 20χλμ στο διπλανό χωριο, αργουσαμε να γυρίσουμε και τρέχαμε πίσω σαν τα τρέλα μέσα στο δρόμο και σταυροκοπιομασταν μην μας πετύχει κανένας γνωστός και το πει στη μάνα μας.

Τώρα σε ένα χωριο θα είναι 1-2 παιδιά που το κάνουν αυτό, και οι άλλοι θα τους λένε τρελούς. Παλιά τους λέγαμε μάγκες.

Και η οδηγική συμπεριφορά θα έλεγα ότι παραμένει ίδια. Από τότε έως τώρα, αν όχι καλύτερη, ίδια. Χειρότερη δεν είναι σίγουρα.

Τώρα το τι μηχανη θα αγοράσει είναι στο γούστο του καθένα. Εγώ δεν θέλω να βλέπω τίποτε άλλο πέρα από adv και sport touring. Όλα τα αλλά είναι άσχημα για εμένα.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι 3 είναι οι παράγοντες.

1) παραστάσεις που έχουν (φοβούνται να δοκιμάσουν το άγνωστο)
2) διαφορετικά πρότυπα (θα πάνε στο Άμστερνταμ, αλλά δεν θα έχουν πάει μέχρι ένα river party εδώ δίπλα)
3) οικονομικό


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
αλλος ενας λογος εινια οτι οι εταιρειες εχουν αλλαξει το ταργκετ γκρουπ τους και δε βγαζουν μηχανακια που θα προκαλουν ονειρωξη στον καθε πιτσιρικα, και εχουν θεσει ως ταργκετ γκρουπ τον χοντρο με κριση μεσης ηλικιας 50αρι που του τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατζακια και βγαζουν μηχανακια γι αυτον...αποδειξη τα καινουρια ον οφφ με ολες τις ανεσεις για να βολευουν χοντρους ευαισθητους κωλους απαιτοντας ομως το αντιστοιχο μιας γκαρσονιερας η 2αριου σπιτιου στο κεντρο της αθηνας για να τα αποκτησεις (οι τιμες κοντευουν να πανε 30κ σε καποια ον οφφ μηχανακια αμα φορτωσεις...
Έγραψες :fun!!!! :ok:
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Δεν μπορω να βρω κατι λαθος στα οσα εχουν γραφτει μεχρι τωρα!

Σταθηκα τυχερος και εκανα πολυ μικρος οικογενεια, με αποτελεσμα να μεγαλωσω μαζι με τα παιδια μου και κανοντας πολλες "τρελες" μαζι τους αψηφωντας κινδυνους που σημερα βλεπω!!
Εγω σαν πατερας και η μανα τους φυσικα......δειξαμε πολλους δρομους και ποτε δεν πιεσαμε τα παιδια μας να τους ακολουθησουν, με αποτελεσμα τα παιδια μου 28 και 22 πλεον να μην εχουν κανενα χομπυ ή δραστηριοτητα που εχουμε... οι γονεις τους!!
Στα 22 του ο μεγαλωμενος μεσα σε ταχυπλοα και ιστιοπλοικα γιος μου, μου ανακοινωσε οτι θα παει να βγαλει διπλωμα ιστιοπλοιας, γιατι τωρα καταλαβε ποσο καλη φαση ειναι ενα ταξιδι στη θαλασσα!
Η μηχανη δεν τον ενδιεφερε ποτε, παρα μονο να περηφανευεται για τον πατερα του και τη μανα του, οτι ταξιδευουν και κανουν σαν μωρα πανω σε 2 ροδες!
Εχει αυτοκινητο και πολλες φορες κινειται με τα μεσα, γιατι ετσι κανουν πλεον οι νεοι!
Ειναι πολυ προσεκτικα και υπευθυνα παιδια, οπως τα περισσοτερα στην ηλικια τους που βλεπω εγω και δεν θα εκαναν ποτε τις λαλακιες που καναμε εμεις στην εφηβεια μας και απο τυχη μιλαμε τωρα!

Εμπστευτειτε τα παιδια ......ειναι πολυ καλυτερα σε ολα απο τους μεγαλυτερους και δεν πειραζει που αυτη την εποχη για πολλους λογους δεν ασχολουντε οπως εμεις με μηχανες !
Σωστος......ετσι ειναι μην πιεζετε τα παιδια αν δεν εχουν τα ιδια ενδιαφεροντα θα βρουν τα δικα τους........να πω κατι σχετικο που εγινε χθες στο συνεργειο του φιλου....( γεροντα ετοιμασου ).....βλεπω το μηχανικο πανω απο ενα μινιμοτο 40κατι κυβικα διχρονο με σλικ λαστιχα μουρλια να το ρυθμιζει...να το γκαζωνει....το χαζευα διπλα ενας πιτσιρικας 5χρονος με ματι να γυαλιζει.....δικο σου του λεω.....ναι λεει..το πουλας ;;.....οχι λεει γιατι παμε με τον πατερα μου σε πιστες....κανω γυρους....μαθαινω κ μ'αρεσει.....τον χαρηκα....κ η αντιθεση κοιτα να δεις λεει ο μηχανικος εμενα ειναι 9χρ. κ ουτε ποδηλατο δεν πολυκανει !!!!!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ας γράψω κι εγω δυό λόγιασεντόνια ,ανεβάζοντας λίγο ακόμα τον μέσο όρο ηλικίας των γραφόντωΝαι.:)

Βασικά ,θα συμφωνήσω με τον τρόπο σκέψης του @ilai .

Kάθε όν είναι ξεχωριστό ,με δικό του τρόπο σκέψης-δράσης-αντίδρασης-φιλοσοφίας.
Ολοι οι ανθρώπινοι χαρακτήρες ,ξεκινούν από μια μοναδική βάση ,κ απλά σμιλεύονται στο παραπέρα της συμπεριφοράς τους.

Δεν θα ξεχάσω την εποχή που ήμουν κι εγώ παιδί(πρό Χριστού λέμε τώρα)
Από 1η δημοτικού ,ονειρευόμουν ποδήλατο.
Κυριολεκτικά όμως...έβλεπα όνειρα καθημερινά να καβαλάω.
Οικονομική δυνατότητα ,ΔΕΝ(βλ.Οικογένεια πολύτεκνη ,με πατέρα εργάτη)
4η Δημοτικού ,κ ποδήλατο δεν είχα ακόμα.
Είχε φτάσει Πάσχα ,είχα μαζέψει κάποια ψιλά από χαρτζιλίκια ,πήγα σε ενα κοντινό παλιατζίδικο ,κ του είπα οτι θέλω ένα παλιό ποδήλατο.
Τού'δωσα όσα είχα στο χέρι ,κ μου'πε: "Έμπα μέσα ,κ πάρε ότι θέλεις"
Πηγα πρώί θυμάμαι ,κ σουρούπωσε ,ξεθάβοντας μέσα από τις σωρούς με παλιοσίδερα ,ότι καλύτερο -νομιζα οτι- υπάρχει.
Εδεσα τα διαφορα εξαρτήματα που διαλεξα με ένα σκοινί μεταξύ τους ,κ τα πήγα τραβώντας-σέρνοντας ,ως το σπίτι ,που ήταν σχετικά κοντά.(1000μετρα περίπου)
Οι γονείς μαζί με όλη τη γειτονιά ήταν εξω κ μ'έψαχναν.
Δεν είχα αίσθηση χρόνου ,κ έλειπα πολλές ώρες.
Μόλις τους είπα πως κ τι ,είδα ένα δάκρυ στο ματι του πατέρα μου.
Απο την επόμενη ,αρχίσαμε να ξεσκουριάζουμε ,τρίβουμε ,βάφουμε,λαδώνουμε ,μοντάρουμε ,παρέα.
Σε λίγες μέρες ,είχα ποδήλατο.
Αλλά ,είχα κάτι ακόμα πιό πολύτιμο: Την Χαρά της Δημιουργίας.
Κάτι που δυστυχώς ,τα σημερινά παιδιά ,λόγω υπερ-προσφοράς κ υπερ-προστατευτικότητας από εμας ,συνήθως ,δεν την εχουν ποτέ.
Γι'αυτό ,είναι κ περισσότερο εγκλωβισμένα στο οικονομικό ,σε σχέση με μας.
Επειδή ,για ότι κι αν θέλουν ,βλέπουν μοναδικό τρόπο τα λ7 ,κ την πιθανή έλειψη αυτών αποτρεπτικό παράγοντα.
Σπάνια ψάχνουν όμως τρόπο να το δημιουργήσουν μόνα τους (δεν τα'χουμε μάθει έτσι)
ή να βρούν εργασιακό τρόπο να βρούν λ7 (δεν τα'χουμε μάθει έτσι)


Από την 2η Γυμνασίου ,ήθελα Παπί.
Και πάλι καθημερινά ονειρευόμουν να το καβαλάω ,κ θύμωνα που με ξυπναγαν το πρωί για το σχολείο ,κ μου χάλαγαν το όνειρο.
Για να μου πάρουν ,ούτε λόγος.
Οικονομικά ΔΕΝ.
Φιλοσοφία γονιών: "Τα μηχανάκια είναι σκοτώστρες...όσο ζούμε ,δεν θα παρεις ποτέ".
Πέρασαν 3 χρόνια με κλάμα ,όνειρα ,φωτογραφίες ,κ χαλβάδιασμα στα πάρκα των αραγμένων παπακίων.
Καλοκαίρι 1ης Λυκείου.
Με το που τελειώνει η σχολική χρονιά ,πιάνω δουλειά σε ζαχαροπλαστείο.
8-3 εργαστήρι...3-6μμ εξυπηρετηση πελατών ,για να κανει το αφεντικό τη σιέστα του.
25 Αυγούστου ,πάω μονάχος σε μεταχειρισμενατζή εισαγωγέα ,κι αγοράζω το κοκκινο,στρογγυλοφάναρο,6V,C72 των ονείρων μου.
Δίπλωμα ΔΕΝ ,ασφάλεια ΔΕΝ ,εξοπλισμός ΔΕΝ ,ΚΑΚΩΣ!!!...είπαμε....από τύχη ζούμε.
Φυσικά ακολούθησε μια περίοδος απείρου κάλλους
Θα στο κάψω......Θα σας κάψω ζωντανούς
Να φύγεις απ'το σπίτι....Εφυγα κ μ'έψαχναν 3 μέρες
Αλλά στο τέλος ,ζούσα το όνειρό μου.

Για μια ακόμα φορά διεπίστωσα ότι ,τα όνειρά μας ,μπορούμε να τα ζήσουμε.
Είναι πιό δύσκολα έτσι ,αλλά γι αυτό υπήρχε κ μεγαλύτερη χαρά κ η εκτίμηση του "κατ-έχειν"
καθώς κ μεγαλύτερη ωριμότητα "χρήσης" του.
Ομως....τα σημερινά παιδιά...κατα πληοψηφία....ΔΕΝ τα μάθαμε έτσι.

Το οικονομικό λοιπόν -κατα την άποψή μου- δεν είναι σοβαρό θέμα ,κ υπερκαλύπτεται.
Ο νέος που ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ κάτι ,θα δουλέψει κ θα το πάρει.
Ακόμα κ σήμερα.
Οι μισθοί χαμηλοί ,ΝΑΙ ,θα χρειαστούν 2πλάσιες εργατώρες/ημέρα ,ΝΑΙ ,αλλά ,αν βάλεις στόχο ,μπορείς.

Για κάποιο λόγο όμως ,στην εποχή του βολέματος κ της ευκολίας ,κ της ασφάλειας ,κ της καλοπέρασης ,το 2κυκλο ,δεν είναι στόχος για τη νέα γενιά.
Γι'αυτό κ τα target grοups των marketings ,προωθούν projekts που αφορούν μεγαλύτερης ηλικίας αγοραστικό κοινο.

Παρ'όλα αυτά ,έχω γνωρίσει νέα παιδιά (18-23 χρ) που δουλεύουν 12άωρα κ 16άωρα από μικροί ,κ έχουν την μοτοσυκλέτα-ες που θέλουν ,τις χαίρονται ,τις αλλάζουν για το νέο όνειρο ,κ χαίρονται τα όνειρά τους.

Αλλά ,αυτός ο τρόπος εκπλήρωσης ονείρων ,είναι δύσκολος ,κ κοπιαστικός.
Και τα νέα παιδιά...."δεν τα'χουμε μάθει έτσι".

Λογικό λοιπόν ,ο οικονομικός μαρασμός των γονιών ,συνδιαστικά με την ανασφάλεια επίσης των γονιών για τα 2τροχα ,να έχει σαν αποτέλεσμα την μείωση νέων χρηστών 2τροχων.

Ο κύριος λόγος όμως είναι ότι ,τα νέα παιδιά της σημερινής εποχής ,έχουν τόσα πολλά ερεθίσματα κ τρόπους να περνάνε τη μέρα τους εύκολα κ ανώδυνα κ τΡέντυ ,μέσα στην ασφάλεια του σπιτιού τους (βλ.διαδυκτιο κ σόσιαλ μίντια) που έχουν χάσει τον λόγο κ το ερέθισμα ,να ονειρευτούν ,το πώς θα είναι να καβαλήσουν μια μοτοσυκλέτα κ να "φύγουν" για κάπου.
Κατά πλειοψηφία πάντα.

Τα λίγα παιδιά ,που θέλουν κι ονειρεύονται ακόμα μοτοσυκλέτες ,αργά ή γρήγορα ,είναι καβάλα σε κάποια.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Ο κύριος λόγος όμως είναι ότι ,τα νέα παιδιά της σημερινής εποχής ,έχουν τόσα πολλά ερεθίσματα κ τρόπους να περνάνε τη μέρα τους εύκολα κ ανώδυνα κ τΡέντυ ,μέσα στην ασφάλεια του σπιτιού τους (βλ.διαδυκτιο κ σόσιαλ μίντια) που έχουν χάσει τον λόγο κ το ερέθισμα ,να ονειρευτούν ,το πώς θα είναι να καβαλήσουν μια μοτοσυκλέτα κ να "φύγουν" για κάπου.
Κατά πλειοψηφία πάντα.

.
Όχι απλά δεν τους διδάσκει κανείς την...υπομονή και τα μακροχρόνια σχέδια.
Εδώ και τώρα όλα.
 

Ragnarsson

Μέλος
Περιοχή
Άνω Πατήσια, Αθήνα
Όνομα
Thanos
Μοτό
Φρέσκος Έρωτας F 800 GS Anniversary
Διαβάζω με ενδιαφέρον...
Από περιέργεια έβγαλα το μέσο όρο ηλικίας (μαζί κι εγώ) αυτών που αναφέρθηκαν πιο πάνω στο θέμα.
44,6.
Θα ήθελα αν παρακολουθεί κάποιος που ανήκει ηλικιακά τουλάχιστον στην "κατηγορούμενη" νέα γενιά να μας εκφράσει την άποψή του/της.
Παρακολουθούσα το θέμα και παρότι δε συμφωνώ με όλους, τα αναλύετε ωραία και γουστάρω.
Δεν ξέρω αν θεωρούμαι ο νέος με το κινητό καθώς ώντας 26 ετών ήμουν στο όριο αυτών που μεγάλωσαν με την τεχνολογία στο χέρι vs των μικρότερων ξαδέλφων μου που έμαθαν να γράφουν πρώτα στο κινητό και μετά με το χέρι, αλλά σίγουρα είμαι αρκετά κοντά · και εργαζόμενος και στον κ(λ)άδο της τεχνολογίας το βιώνω από πάνω των μία οπτικών.
Εγώ μεγάλωσα σε προάστιο της Αθήνας, οπότε παρ' ότι στην Αθήνα είχαμε τη δυνατότητα να βγαίνουμε στο δρόμο να παίξουμε χωρίς ιδιαίτερο κίνδυνο.

Δε θέλω να ασκήσω κριτική στους γονείς μου και στην γενιά που μας μεγάλωσε, διότι όσο ήξεραν έπρατταν και μεταξύ μας, στόχος δεν είναι να πετάξουμε σε κάποιον το "μπαλάκι", οπότε απλά θα παραθέσω τα πράγματα όπως τα βίωσα μεγαλώνοντας.
Η τηλεόραση, αρχικά, ειδικότερα με το playstation, to pc και άλλες κονσόλες captivates τις αισθήσεις πολύ καλύτερα και πολύ πιο ολοκληρωτικά, από την μπάλα ή το ποδήλατο. Ίσως γιατί έτσι είναι φτιαγμένα, ίσως γιατί είναι το νέο "καινούργιο", το διαχωριστικό στοιχείο μεταξύ γεννεών, που πάντα υπάρχει, με άλλη μορφή κάθε φορά.

Όταν ήμαστε μικροί παίζαμε μπάλα με τον αδελφό μου και μπαίναμε μέσα με ηλίαση. Χιόνιζε και βγάζαμε τις ρόδες απ' τα skateboard για να κατέβουμε την κατηφόρα με το "snowboard".

Αλλά όλα αυτά είναι εικόνες. Γιατί ρεαλιστικά, δεν είναι το συνεχές, αλλά επιλεγμένα κομμάτια. Στην Αθήνα βρέχει κατά Μ.Ο. 80-100 μέρες το χρόνο και τότε που θα παίξει το παιδί.
Τα ηλεκτρονικά, παρότι χειρότερος παιδαγωγός, είναι πάντα available και αυτό είναι σημαντικό point. Και οι περισσότεροι γονείς δε προλαβαίνουν, δε ξέρουν ή δε γουστάρουν ρε παιδί μου να μεγαλώσουν τα κουτσούβελά τους. Ενώ το pc το κάνει γι 'αυτούς.

Ωραία η φαντασία του μικρού παιδιού, αλλά η φαντασία μιας ομάδας εξειδικευμένων ενηλίκων που στοχεύουν ακριβώς στο νεανικό κοινό ξέρει καλύτερα και το χτίζει και καλύτερα. Γιατί άλλο να παίζεις με στρατιωτάκια και να φαντάζεσαι εκρήξεις και άλλο να είσαι ο αυτοκράτορας που έχτισε την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία (στο Rome Total War π.χ.). Οπότε το 2ο αντικαθιστά το πρώτο.
Δε σημαίνει πως δε θα παίζαμε και μπάσκετ και πιστεύω πως τα παιδιά σήμερα μεγαλώνουν και με τα δύο παράλληλα, γιατί μπάσκετ δε μπορείς να παίξεις το βράδυ. WoW όμως μπορείς.

[...] {νοιώθω ανοίγω πολύ αυτοβιογραφική παρένθεση οπότε αλλάζω λίγο το τροπάρι}

Η τεχνολογία μας δίνει την ψευδαίσθηση του ελέγου: των επιλογών μας, της ζωής μας, των παιδιών μας, των επιθυμιών μας.

Φυσικά και οι γονείς φοβούνται για τα παιδιά τους. Γιατί ακόμα ως άνθρωποι δεν έχουμε διαπιστώσει την αξία της ανθρώπινης ζωής. Μέσα σε 100 χρόνια πήγε από μηδέν κόμμα κάτι ψιλά που ο παππούς μου είχε 13 αδέλφια, γιατί κάποια έπρεπε να πεθάνουν από λοιμούς, στον πόλεμο και κάποιοι να γεροκομήσουν τους γονείς [god forbid not another girl please], στο ανεκτίμητο, και ακόμα εξαρτάται που μένεις και ποιος είσαι.
Άρα η γενιά που δεν έχει έρθει σε επαφή με την θνησιμότητά της, δε μπορεί εύκολα να διαχωρίσει το everyday risk από το grave risk και προφανώς προσπαθούν να προστατέψουν απ'τα πάντα, γιατί έτσι νομίζουν πως μπορούν να ελέγξουν τον κόσμο.
Απλά προς το παρόν έχουμε μεγαλύτερη κατανόηση της σωματικής από την πνευματική υγεία και ευημερία και γι' αυτό δεν υπάρχει σωστή διαχείριση των ηλεκτρονικών, αλλά έρχεται.

Πετάω και ένα quote που μ' αρέσει, και φεύγω και απ' την ασφάλεια γιατί το παραπήγα φιλοσοφικά το θέμα.
“Hard times create strong men. Strong men create good times. Good times create weak men. And, weak men create hard times.”
― G. Michael Hopf,

Επίσης πολύ σημαντικός είναι ο χώρος. Δεν έμαθα ποτέ να δουλεύω στο μηχανάκι μου και μην έχοντας dedicated χώρο γι' αυτό το πράγμα, ακόμα και σήμερα δεν μπορώ να μάθω (και ναι τα χέρια μου δεν πιάνουν που δε βοηθάει καθόλου). Αλλά ένας φίλος μου έχει μια παλία βάρκα, την έχει αράξει 2 χρόνια σε ένα χωράφι και αργά αργά, την ξαναφτιάχνει απ' την αρχή.
Τα 3Χ μου είπε ένας σοφός γνωστός πρόσφατα. Χώρος, χρόνος χρήμα, με το πρώτο να είναι το σημαντικότερο. Θεωρώ πως έχει μεγάλο δίκιο. Οι νέοι έχουν όλο και λιγότερο τον προσωπικό τους χώρο, ενώ και αυτόν, μπορούν να τον βρουν ή να τον χτίσουν στο ίντερνετ (ironic το εάν είναι αυτός προσωπικός αλλά το cybersecurity είναι επίσης συζήτηση for another day and another post), πάλι, όπως αυτοί θέλουν.

Αλλά η τεχνολογία είναι και μία διέξοδος. Χτίζεις το ποιος θες να είσαι, το πως, το πότε. Endless possibilities. Και από τις ζωές που βιώνουν κάποιοι νέοι, αυτό παραμένει καλύτερο ερέθισμα όσο και εάν μεγαλώσουν. Και πάντα διαθέσιμο. Προσφέρει στον έφηβο νέους τρόπους να προσεγγίσει π.χ. τα γκομενάκια, αλλά όσο μεγαλώνουμε βλέπουμε απλά να εκλείπει ο σε εμάς γνωστός.
Και εδώ είνα το μόνο conflict point με την μηχανή για μένα. Πως αποτελεί μία καλύτερη διαφυγή το ίντερνετ.

Παρά ταύτα εγώ μεγάλωσα χωρίς να ξέρω να αλλάξω ούτε σαμπρέλα στο ποδήλατό μου. Μηχανάκι δεν είχα ούτε εγώ, ούτε κανείς απ' τους φίλους μου και ενώ ξόδεψα (και ακόμα ξοδεύω) άπειρες ώρες μπροστά σε "μία οθόνη", απέκτησα και αυτό το πάθος. Αυτή η οθόνη ήταν και έιναι το άλλο μου πάθος, τα παιχνίδια, το ίντερνετ και άλλα πόσα που σχετίζονται με αυτό, που πέτυχε και το έκανα και επάγγελμα.
Πάθος το οποίο δεν ενθουσίασε κανεναν στην οικογένεια, προφανώς, και που παρ' ότι το ήθελα από 14 χρονών δεν είχα τρόπο να το προσεγγίσω. Το ξεκίνησα τελικά στα 20 και ενώ βρήκα τους πάντες ενάντιους δούλεψα και πήρα ένα μικρό μηχανάκι για να μάθω. Αμάξι μου έταζε ο πατέρας μου για να απαρνηθώ αυτό τον δίκυκλο έρωτα στα 18, και 8+ χρόνια σκληρής κρίσης αργότερα ακόμα μου το τάζει.
Άρα εάν θέλουμε να ασχοληθούν οι νεότερες γενιές με τις μοτοσυκλέτες, πρέπει να γίνουμε facilitators- enablers. Να βοηθήσουμε να κυνηγήσουν αυτό το ενδιαφέρον έναντι κάποιου άλλου να δείξουμε τα δυνατά του σημεία και να το συνδυάσουμε με την τεχνολογία αντί να την δαιμονοποιούμε.
Δείξτε στα παιδιά γιατί αγαπάτε την μηχανή, τι ελευθερία σας προσφέρει, ευελιξία, (αυτή η γραμμή θα μπορούσε να 'ναι άλλο ένα κείμενο) ή ό,τι άλλο. Εσείς το γνωρίζετε καλύτερα. Και θα την αγαπήσουν και αυτά.
Όπως έλεγα και στον πατέρα μου μικρός, μάθε με να το κάνω σωστά, αντί να μου λες να μην το κάνω. Μπορεί να μη με πήγε ποτέ να κάνω μαθήματα ασφαλούς οδήγησης, αλλά τον έπεισα να μου πάρει το πρώτο μου κράνος και δεν έχω καβαλήσει ποτέ χωρίς αυτό (ή τους απογόνους του).


Επειδή γράφω μία ώρα και επειδή εμείς οι νέοι έχουμε πολύ μικρό attention span και νομίζω πως το κείμενο μου έχει το consistency της Α.Ε.Κ. φέτος, λέω να το κλείσω κάπου εδώ και να έρθω συμπληρωματικά από κάτω αργότερα εάν το τραβήξει η συζήτηση.
Either way, εάν κάτι απ' τα παραπάνω είναι controversial, είναι απλά my 2 cents, δε στοχεύω να θίξω κανέναν, so take it with a grain of salt.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Παρακολουθούσα το θέμα και παρότι δε συμφωνώ με όλους, τα αναλύετε ωραία και γουστάρω.
Δεν ξέρω αν θεωρούμαι ο νέος με το κινητό καθώς ώντας 26 ετών ήμουν στο όριο αυτών που μεγάλωσαν με την τεχνολογία στο χέρι vs των μικρότερων ξαδέλφων μου που έμαθαν να γράφουν πρώτα στο κινητό και μετά με το χέρι, αλλά σίγουρα είμαι αρκετά κοντά · και εργαζόμενος και στον κ(λ)άδο της τεχνολογίας το βιώνω από πάνω των μία οπτικών.
Εγώ μεγάλωσα σε προάστιο της Αθήνας, οπότε παρ' ότι στην Αθήνα είχαμε τη δυνατότητα να βγαίνουμε στο δρόμο να παίξουμε χωρίς ιδιαίτερο κίνδυνο.

Δε θέλω να ασκήσω κριτική στους γονείς μου και στην γενιά που μας μεγάλωσε, διότι όσο ήξεραν έπρατταν και μεταξύ μας, στόχος δεν είναι να πετάξουμε σε κάποιον το "μπαλάκι", οπότε απλά θα παραθέσω τα πράγματα όπως τα βίωσα μεγαλώνοντας.
Η τηλεόραση, αρχικά, ειδικότερα με το playstation, to pc και άλλες κονσόλες captivates τις αισθήσεις πολύ καλύτερα και πολύ πιο ολοκληρωτικά, από την μπάλα ή το ποδήλατο. Ίσως γιατί έτσι είναι φτιαγμένα, ίσως γιατί είναι το νέο "καινούργιο", το διαχωριστικό στοιχείο μεταξύ γεννεών, που πάντα υπάρχει, με άλλη μορφή κάθε φορά.

Όταν ήμαστε μικροί παίζαμε μπάλα με τον αδελφό μου και μπαίναμε μέσα με ηλίαση. Χιόνιζε και βγάζαμε τις ρόδες απ' τα skateboard για να κατέβουμε την κατηφόρα με το "snowboard".

Αλλά όλα αυτά είναι εικόνες. Γιατί ρεαλιστικά, δεν είναι το συνεχές, αλλά επιλεγμένα κομμάτια. Στην Αθήνα βρέχει κατά Μ.Ο. 80-100 μέρες το χρόνο και τότε που θα παίξει το παιδί.
Τα ηλεκτρονικά, παρότι χειρότερος παιδαγωγός, είναι πάντα available και αυτό είναι σημαντικό point. Και οι περισσότεροι γονείς δε προλαβαίνουν, δε ξέρουν ή δε γουστάρουν ρε παιδί μου να μεγαλώσουν τα κουτσούβελά τους. Ενώ το pc το κάνει γι 'αυτούς.

Ωραία η φαντασία του μικρού παιδιού, αλλά η φαντασία μιας ομάδας εξειδικευμένων ενηλίκων που στοχεύουν ακριβώς στο νεανικό κοινό ξέρει καλύτερα και το χτίζει και καλύτερα. Γιατί άλλο να παίζεις με στρατιωτάκια και να φαντάζεσαι εκρήξεις και άλλο να είσαι ο αυτοκράτορας που έχτισε την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία (στο Rome Total War π.χ.). Οπότε το 2ο αντικαθιστά το πρώτο.
Δε σημαίνει πως δε θα παίζαμε και μπάσκετ και πιστεύω πως τα παιδιά σήμερα μεγαλώνουν και με τα δύο παράλληλα, γιατί μπάσκετ δε μπορείς να παίξεις το βράδυ. WoW όμως μπορείς.

[...] {νοιώθω ανοίγω πολύ αυτοβιογραφική παρένθεση οπότε αλλάζω λίγο το τροπάρι}

Η τεχνολογία μας δίνει την ψευδαίσθηση του ελέγου: των επιλογών μας, της ζωής μας, των παιδιών μας, των επιθυμιών μας.

Φυσικά και οι γονείς φοβούνται για τα παιδιά τους. Γιατί ακόμα ως άνθρωποι δεν έχουμε διαπιστώσει την αξία της ανθρώπινης ζωής. Μέσα σε 100 χρόνια πήγε από μηδέν κόμμα κάτι ψιλά που ο παππούς μου είχε 13 αδέλφια, γιατί κάποια έπρεπε να πεθάνουν από λοιμούς, στον πόλεμο και κάποιοι να γεροκομήσουν τους γονείς [god forbid not another girl please], στο ανεκτίμητο, και ακόμα εξαρτάται που μένεις και ποιος είσαι.
Άρα η γενιά που δεν έχει έρθει σε επαφή με την θνησιμότητά της, δε μπορεί εύκολα να διαχωρίσει το everyday risk από το grave risk και προφανώς προσπαθούν να προστατέψουν απ'τα πάντα, γιατί έτσι νομίζουν πως μπορούν να ελέγξουν τον κόσμο.
Απλά προς το παρόν έχουμε μεγαλύτερη κατανόηση της σωματικής από την πνευματική υγεία και ευημερία και γι' αυτό δεν υπάρχει σωστή διαχείριση των ηλεκτρονικών, αλλά έρχεται.

Πετάω και ένα quote που μ' αρέσει, και φεύγω και απ' την ασφάλεια γιατί το παραπήγα φιλοσοφικά το θέμα.
“Hard times create strong men. Strong men create good times. Good times create weak men. And, weak men create hard times.”
― G. Michael Hopf,

Επίσης πολύ σημαντικός είναι ο χώρος. Δεν έμαθα ποτέ να δουλεύω στο μηχανάκι μου και μην έχοντας dedicated χώρο γι' αυτό το πράγμα, ακόμα και σήμερα δεν μπορώ να μάθω (και ναι τα χέρια μου δεν πιάνουν που δε βοηθάει καθόλου). Αλλά ένας φίλος μου έχει μια παλία βάρκα, την έχει αράξει 2 χρόνια σε ένα χωράφι και αργά αργά, την ξαναφτιάχνει απ' την αρχή.
Τα 3Χ μου είπε ένας σοφός γνωστός πρόσφατα. Χώρος, χρόνος χρήμα, με το πρώτο να είναι το σημαντικότερο. Θεωρώ πως έχει μεγάλο δίκιο. Οι νέοι έχουν όλο και λιγότερο τον προσωπικό τους χώρο, ενώ και αυτόν, μπορούν να τον βρουν ή να τον χτίσουν στο ίντερνετ (ironic το εάν είναι αυτός προσωπικός αλλά το cybersecurity είναι επίσης συζήτηση for another day and another post), πάλι, όπως αυτοί θέλουν.

Αλλά η τεχνολογία είναι και μία διέξοδος. Χτίζεις το ποιος θες να είσαι, το πως, το πότε. Endless possibilities. Και από τις ζωές που βιώνουν κάποιοι νέοι, αυτό παραμένει καλύτερο ερέθισμα όσο και εάν μεγαλώσουν. Και πάντα διαθέσιμο. Προσφέρει στον έφηβο νέους τρόπους να προσεγγίσει π.χ. τα γκομενάκια, αλλά όσο μεγαλώνουμε βλέπουμε απλά να εκλείπει ο σε εμάς γνωστός.
Και εδώ είνα το μόνο conflict point με την μηχανή για μένα. Πως αποτελεί μία καλύτερη διαφυγή το ίντερνετ.

Παρά ταύτα εγώ μεγάλωσα χωρίς να ξέρω να αλλάξω ούτε σαμπρέλα στο ποδήλατό μου. Μηχανάκι δεν είχα ούτε εγώ, ούτε κανείς απ' τους φίλους μου και ενώ ξόδεψα (και ακόμα ξοδεύω) άπειρες ώρες μπροστά σε "μία οθόνη", απέκτησα και αυτό το πάθος. Αυτή η οθόνη ήταν και έιναι το άλλο μου πάθος, τα παιχνίδια, το ίντερνετ και άλλα πόσα που σχετίζονται με αυτό, που πέτυχε και το έκανα και επάγγελμα.
Πάθος το οποίο δεν ενθουσίασε κανεναν στην οικογένεια, προφανώς, και που παρ' ότι το ήθελα από 14 χρονών δεν είχα τρόπο να το προσεγγίσω. Το ξεκίνησα τελικά στα 20 και ενώ βρήκα τους πάντες ενάντιους δούλεψα και πήρα ένα μικρό μηχανάκι για να μάθω. Αμάξι μου έταζε ο πατέρας μου για να απαρνηθώ αυτό τον δίκυκλο έρωτα στα 18, και 8+ χρόνια σκληρής κρίσης αργότερα ακόμα μου το τάζει.
Άρα εάν θέλουμε να ασχοληθούν οι νεότερες γενιές με τις μοτοσυκλέτες, πρέπει να γίνουμε facilitators- enablers. Να βοηθήσουμε να κυνηγήσουν αυτό το ενδιαφέρον έναντι κάποιου άλλου να δείξουμε τα δυνατά του σημεία και να το συνδυάσουμε με την τεχνολογία αντί να την δαιμονοποιούμε.
Δείξτε στα παιδιά γιατί αγαπάτε την μηχανή, τι ελευθερία σας προσφέρει, ευελιξία, (αυτή η γραμμή θα μπορούσε να 'ναι άλλο ένα κείμενο) ή ό,τι άλλο. Εσείς το γνωρίζετε καλύτερα. Και θα την αγαπήσουν και αυτά.
Όπως έλεγα και στον πατέρα μου μικρός, μάθε με να το κάνω σωστά, αντί να μου λες να μην το κάνω. Μπορεί να μη με πήγε ποτέ να κάνω μαθήματα ασφαλούς οδήγησης, αλλά τον έπεισα να μου πάρει το πρώτο μου κράνος και δεν έχω καβαλήσει ποτέ χωρίς αυτό (ή τους απογόνους του).


Επειδή γράφω μία ώρα και επειδή εμείς οι νέοι έχουμε πολύ μικρό attention span και νομίζω πως το κείμενο μου έχει το consistency της Α.Ε.Κ. φέτος, λέω να το κλείσω κάπου εδώ και να έρθω συμπληρωματικά από κάτω αργότερα εάν το τραβήξει η συζήτηση.
Either way, εάν κάτι απ' τα παραπάνω είναι controversial, είναι απλά my 2 cents, δε στοχεύω να θίξω κανέναν, so take it with a grain of salt.
Perfect
Παλιάς κοπής συμπεριφορά-γραψιμο σε χαιτεκ συσκευασία
Πολύ πολύ ενδιαφέρον προσέγγιση
Εύγε!!!!!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
...
Πάθος το οποίο δεν ενθουσίασε κανεναν στην οικογένεια, προφανώς, και που παρ' ότι το ήθελα από 14 χρονών δεν είχα τρόπο να το προσεγγίσω. Το ξεκίνησα τελικά στα 20 και ενώ βρήκα τους πάντες ενάντιους δούλεψα και πήρα ένα μικρό μηχανάκι για να μάθω. Αμάξι μου έταζε ο πατέρας μου για να απαρνηθώ αυτό τον δίκυκλο έρωτα στα 18, και 8+ χρόνια σκληρής κρίσης αργότερα ακόμα μου το τάζει.
Ακριβώς αυτό που είπα κι εγώ παραπάν ,δηλαδή
Τα λίγα παιδιά ,που θέλουν κι ονειρεύονται ακόμα μοτοσυκλέτες ,αργά ή γρήγορα ,είναι καβάλα σε κάποια.

@Ragnarsson Αγνωστε φίλε Θάνο.
Mε χαρά διάβασα το κείμενό σου ,νιάτο μας...Εριξες κ τον μέσο όρο ηλικίας του θέματος αρκετά ,γράφοντάς το.:ok:
Μιά χαρά τα λές ,κ ρίχνεις φως στην προσέγγιση των "πραγμάτων" από τις νέες γενιές.

Πάνω-κάτω ,αναφέρεις τις συνθήκες διαμόρφωσης σκέψης κ φιλοσοφίας των νέων ,όπως περίπου τις έχω καταλάβει.



Να συμπληρώσω κάτι ακόμα ,δική μου αίσθηση ,κι αν δεν ισχύει ,μου λές.

Ο άνθρωπος συμπιέζεται ψυχολογικά από την καθημερινότητα.
Από την προσπάθεια να διεκπεραιώσει τα "Πρέπει" του.
Κι αυτό συμβαίνει ανεξαρτήτως ηλικίας.
Από την νηπιακή ,έως τα βαθιά γεράματα.

Για να μην "σκάσει" ,για να μην πάθει ψυχολογική ασφυξία δηλαδή ,χρειάζεται εκτόνωση.
Αυτή η εκτόνωση ,επιτυγχάνεται μεσω μιας δημιουργικής διαδικασίας ,η οποία ονομάζεται χόμπυ ,ή πάθος όταν κάποιος το φτάσει στην υπερβολή.

Πάθος ήταν ανέκαθεν ,η οποια εκτόνωση ,με αρνητικά για την ζωή του ατόμου αποτελέσματα(αλκοόλ-ναρκωτικά-τζόγος-κτλ)
Πάθος επίσης ,είναι η εμμονή κ η οπαδοποίηση (βλ."φίλαθλοι¨που πλακώνονται-μαχαιρώνονται-ομαδοποιημένοι χουλιγκανισμοί-κτλ)

Χόμπυ ,κάποτε ,ήταν η συμμετοχή στα διάφορα αθλήματα.(ποδόσφαιρο-μπάσκετ-τένις-στίβος-κολύμβηση-αναρίχηση-πολεμικές τέχνες-κ.α.πολλά)
Κάποιοι επέλεγαν σαν χόμπυ την μοτοκίνηση ,τον μοτοαθλητισμό ,τον μηχανοκίνητο αθλητισμό ,ή πολλα από αυτά ταυτόχρονα.

Για να εκτονωθεί-αποσυμπιεστεί η δική μου γενιά ,έπρεπε να βγεί έξω ,και ,ότι γούσταρε να κανει ,να το κάνει στην πραγματικότητα.
Για να εκτονωθεί-αποσυμπιεστεί η σημερινή γενιά ,αρκεί να ενεργοποιήσει κάποια ηλεκτρονική συσκευή ,και να το κάνει στην εικονική πραγματικότητα.

Ανοίγεις το πλέυστέσιο η το πιτσί ,κ παίζεις μπάλα με γνωστούς κ αγνώστους από τα πέρατα της γής.
Ανοίγεις το πλέυστέσιο η το πιτσί ,κ κάνεις κόντρες κ αγώνες με μηχανές ή αυτοκίνητα ,με γνωστούς κ αγνώστους από τα πέρατα της γής
Ανοίγεις το πλέυστέσιο η το πιτσί ,κ παίζεις πόλεμο κ σαρβάΙβορ ,με γνωστούς κ αγνώστους από τα πέρατα της γής.
Και ο κατάλογος των διαδυκτιακών "διεξόδων" αποσυμπίεσης ,δεν έχει τέλος.

Κι όλα αυτά γρήγορα ,εύκολα ,ανώδυνα κ αναίμακτα.
Δεν χρειάζεται να ντυθείς ,ούτε κάν να κουνηθείς από την καρέκλα σου.
Κι αν κάνεις λάθος ή υπερβολή με το "παιχνίδι εκτόνωσής" σου ,ή χάσεις ,δεν θα πονέσεις ,κ δεν θα ματώσεις ,ούτε σωματικά ,ούτε οικονομικά.

Γιατί λοιπόν ο σημερινός νέος να αναζητήσει χόμπυ κ ψυχολογική εκτόνωση στην πραγματική πραγματικότητα ,η οποία πονάει κ κοστίζει ,αφού την έχει αφειδώς ,και δωρεάν στην εικονική πραγματικότητα...?

Γιατί να ερεθιστεί εγκεφαλικά ,να ιντριγκαριστεί από την πραγματική κίνηση πάνω σε μία μοτοσυκλέτα ,για την οποία θα πρέπει να μοχθήσει για να την πάρει κ να την συντηρεί ,να πληρώσει για εξοπλισμό ,να κρυώνει για να μετακινείται ,να πονάει όταν πέφτει ,να κινδυνεύει όταν "λυσσάει" ,να...να...?

Πείτε μου έναν λόγο που θα τον κανει να δοκιμάσει.

Το να καβαλήσει το παιδικό μηχανάκι που του φερε δώρο ο μπαμπάς ,κ να το πετάξει σε λίγο καιρό στην άκρη ,μαζί με τα άλλα παιχνίδια δεν πιάνεται.
Μιλάω για συνειδητή επιλογή-πράξη ατόμου.

Ούτε κάν για να συζητήσεις ,να ανταλλάξεις σκέψεις κ απόψεις δεν χρειάζεται πλέον να βγείς απ το σπίτι σου.
Καλή ώρα σαν και τώρα ,σε αυτή την συζήτηση.
Αυτό βέβαια έχει τα καλά του + τα κακά του (φτούκακά)

Σε αυτή την "νέα τάξη πραγμάτων" λοιπόν ,πιστεύω εγώ ,οτι οφείλεται η μείωση νέων χρηστών μοτοσυκλέτας.

Ο νέος ,ο οποίος ήταν ο κατεξοχήν κατάλληλος ,ώστε να ιντριγκαριστεί ψυχολογικά από την μοτοσυκλέτα ,σαν μέσον εκτόνωσης αρχικά ,μετακίνησης κ όχι μόνο μελλοντικά ,
δεν χρήζει πλέον ανάγκης εκτόνωσης ,αφού εκτόνωση του προσφέρεται αφειδώς ,εύκολα ,κ σχεδόν τΖάμπα ,καθημερινά ,από την τεχνολογικά εικονική πραγματικότητα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Άρα εάν θέλουμε να ασχοληθούν οι νεότερες γενιές με τις μοτοσυκλέτες, πρέπει να γίνουμε facilitators- enablers. Να βοηθήσουμε να κυνηγήσουν αυτό το ενδιαφέρον έναντι κάποιου άλλου να δείξουμε τα δυνατά του σημεία και να το συνδυάσουμε με την τεχνολογία αντί να την δαιμονοποιούμε.
Δείξτε στα παιδιά γιατί αγαπάτε την μηχανή, τι ελευθερία σας προσφέρει, ευελιξία, (αυτή η γραμμή θα μπορούσε να 'ναι άλλο ένα κείμενο) ή ό,τι άλλο. Εσείς το γνωρίζετε καλύτερα. Και θα την αγαπήσουν και αυτά.
Εδώ ,έχω μια τελείως διαφορετική άποψη-προσέγγιση.

Και θα μιλήσω ευθαρσώς κ αληθινά ,όπως πάντα κάνω ,κι ας μ'εχει χρήσει αυτή η στάση μου αντιπαθή σε κάποιους.

Προσωπικά ,χαίρομαι ΠΟΛΥ ,που τα παιδιά μου ,δεν γούσταραν ποτέ μοτοσυκλέτα ,δεν ενδιαφέρονται για μοτοσυκλέτες ,κ δεν μετακινούνται με μοτοσυκλέτα.
Θα ήμουν ΠΟΛΥ αγχωμένος καθημερινά ,αν συνέβαινε το αντίθετο.
Γιατί γνωρίζω πολύ καλά ,τι σημαίνει μοτοκίνηση.

Ισως αυτό να ακούγεται εγωϊστικό σε κάποιους.
Μπορεί και να είναι.

Προσωπικά όμως ,θεωρώ άκρως εγωϊστικότερο ,το να προσπαθώ να γαλουχήσω το παιδί μου σαν "μοτοσυκλετιστή" ,βάζοντάς τον στη σέλα από τα 5 του ,ηλικία που σαφώς δεν ξερει τι θέλει ,γιατί ουσιαστικά αυτό θα γίνεται ,για να ικανοποιήσω μια δική μου επιθυμία-χόμπυ-πάθος-απωθημένο ,και ουχί για να καλύψω μιά επιθυμία-ανάγκη του τέκνου μου.

Σαφώς και δεν θα απέτρεπα ποτέ τα παιδιά μου ,ή οποιοδήποτε άλλο παιδί ,από την ενασχόληση τους με μοτοσυκλετιστικά δρώμενα ,εφόσον διέκρινα ότι αυτό ,αποτελεί προσωπική τους επιλογή.
Αντιθέτως ,θα τα βοηθούσα όσο κ όπως μπορώ ,προς την σωστή ΚαΤεΜέ κατεύθυνση. :cool:

Με το ίδιο σκεπτικό όμως ,δεν θα "καπέλωνα" ποτέ ,καμία παιδική ή εφηβική ψυχολογία ,προσπαθώντας να πιέσω-κατευθύνω εγώ ,επειδή μπορώ ,προς τα εκεί που εμένα μου αρέσει.

Και ξαναλέω.

Το παιδί που θα γουστάρει μοτοσυκλέτα ,θα την κοιτάει-θαυμάζει από μικρό ,όπου την δεί ,θα χαμογελάει κοιτώντας τη ,θα θέλει να ανέβει στη σέλα της ,κι αργότερα να την οδηγήσει ,κ θα το δείξει ,κι αν του το απαγορεύεσει κάποιος πρόσκαιρα ,επειδή μπορεί ,όταν έρθει η ώρα ,θα την διεκδικήσει ,κ θα την καβαλήσει.
Τότε ,ΝΑΙ ,εμείς οι μεγαλύτεροι ,ΠΡΕΠΕΙ να είμαστε δίπλα του (ΟΧΙ πάνω του) ώστε να το βοηθήσουμε ,να έχει την ιδανικότερη
-ΚαΤεΜάς- μοτοσυκλετιστική προσέγγιση.:ok:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κι ομως. Ειμαι 39 χρονων και ειχα την τυχη/ατυχια ο πατερας μου να ειναι προγραμματιστης. Απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου υπηρχαν PC στο σπιτι. Οχι amiges και Amstrad. PC οπως λεμε ΙΒΜ, Οlympic Data, Acer. Mεγαλωσα λοιπον μεσα στις δεκαετιες του '80 και του '90 με εναν υπολογιστη αγκαλια, βγαζοντας τα ματια μου παιζοντας ατελειωτες ωρες τους τοτε ελεεινους εξομοιωτες κυριως, απο υποβρυχια και τανκς μεχρι μοτο και F1 grand prix, αλλα και πολυ FS και Test Drive (σε ολα οι πρωτες εκδοσεις φυσικα). Ειχα μονο αλλον εναν συμμαθητη που ειχε υπολογιστη στο δημοτικο.

Ταυτοχρονα ασχολουμουν φανατικα με πλαστικομοντελισμο. Σαν εξαιρετικα εσωστρεφες ατομο (και σαν παιδι αλλα και σημερα), σπαταλουσα ωρες ατελειωτες σε ασχολιες που με εβαζαν σε εναν νεο κοσμο, που αφηναν τη φαντασια μου να οργιασει, να με ταξιδεψει σε εμπειριες που μονο μεσα απο τη φαντασια μου μπορουσα να ζησω. Το ιδιο εγινε και στο Γυμνασιο/Λυκειο. Εκει φυσικα οι παρεες μου ηταν αλλα "geeks" με υπολογιστες. E, παρ'ολο που ειχαμε απλοχερα την τεχνολογια στα χερια μας, σε μια εποχη που ελαχιστοι ηξεραν τι ειναι... RAM, τις ωρες με τους αγωνες ποδηλατων ή τις βολτες με τα "κλεμμενα" βεσποπαπιονταξακια των πατεραδων/θειων δεν τις αντικαθιστουσε τιποτα!

Τα παιδια σιγουρα δεν φταινε σε τιποτα. Τα παιδια ειναι σφουγγαρια, ο,τι τους δειξεις θα το απορροφησουν. Αν τους δειξεις μιζερια, αυτο θα μαθουν. Το οτι οι δρομοι εχουν γεμισει αυτοκινητα καθως και το οτι το 90% των οδηγων εχουν την κλασσικη μηδενικη παιδεια και την επισης κλασσικη συμπεριφορα "εγω και κανεις αλλος" αρα οι δρομοι γινονται ρδελομπου καρμανιολες, δεν βοηθαει καθολου στο να απομακρυνθουν απο την τεχνολογια και να βγουν στους δρομους.

BTW, πρεπει να ομολογησω οτι την αποφαση να παρω επιτελους διπλωμα και μονιμα μηχανη την πηρα επιστρεφοντας απο την Αγγλια, ενω επαιζα GTA Vice City, καθως οδηγουσα ενα πιξελατο εντουροειδες (Sanchez) σε εναν παραλιακο δρομο της εικονικης Florida...

Τρου στορι.
 

Ragnarsson

Μέλος
Περιοχή
Άνω Πατήσια, Αθήνα
Όνομα
Thanos
Μοτό
Φρέσκος Έρωτας F 800 GS Anniversary
Ακριβώς αυτό που είπα κι εγώ παραπάν ,δηλαδή
Η αλήθεια είναι πως όταν ανέβηκε η απάντησή σου είδα κοινά σημεία, αλλά ήμουν ήδη half-way through και είπα να μην το κόψω στη μέση.

Πιστεύω πως ο άνθρωπος πάντα πιεζόταν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο από την καθημερινότητα. Τα coping mechanisms μπορεί να έρχονται και να φεύγουν, αλλά πάντα είναι απαραίτητα. Οπότε συμφωνούμε. Εκτός από πιο προσβάσιμη, η διέξοδος γίνεται και πιο ανώδυνη όπως ωραία περιγράφεις.

Όμως πιστεύω πως υπάρχει μία γραμμή η οποία μας διαφεύγει. Ικανοποιεί πολλά η τεχνολογία, μα όχι όλα. To VR που έρχεται και δε ξέρω πόσο θα πετύχει, πάλι θα προσπαθεί να προσομοιώσει την αίσθηση καβαλήματος μηχανής, καλύτερα απ' το κινητό, το gameboy και όλη την ακολουθία.
Αυτή η νέα τάξη των πραγμάτων που λες μπορεί να συμβαδίσει χέρι χέρι με κάποια "παλιά" χόμπι, όπως τα σπορ, το αυτοκίνητο, η μηχανή.
Όχι γι'αυτούς που επαναπαύονται και οι οποίοι πιστεύω υπήρχαν σε κάθε γενιά, σε καφενεία, στο σπίτι και τώρα στα social media και την ηλεκτρονική πραγματικότητα.
Αλλά για τους αρκετούς, μα όχι πολλούς που γουστάρουν αυτά τα παλιά και θα τα κυνηγήσουν. Όπως άλλωστε, παρ' ότι διαφορετικές ηλικίες την μηχανή την κυνηγήσαμε και εμείς.

Δεν είναι τυχαίο πως πολλοί μεγάλοι αθλητές βγαίνουν από γονείς αθλητισμού.
Γιατί να είναι πιο εύκολο για τον έφηβο (και εδώ συμφωνώ με το άλλο σχόλιό σου, αν θέλει εννοείται, δε προτείνω να του το κάνουμε force feed) να κάνει μπάσκετ απ'ότι να πάρει ένα πρώτο 50αράκι;
Εννοείται πως οικονομικά το μπάσκετ είναι πιο προσβάσιμο, αλλά πρέπει να τον περιορίσουμε και εμείς; Ξέρω πως κάποιοι ελληνικοί δρόμοι δεν είναι ούτε για τρακτέρ, αλλά αν φοβόμαστε αυτό που μας αρέσει εμείς, πως να το αγαπήσει και να το εκτιμήσει κάποιος που το βλέπει εκ των έξω.

Αλλά -και ίσως μιλάω εκ του ασφαλούς μιας και δεν έχω παιδιά- επειδή η μηχανή έχει εγγενείς κάποιους κινδύνους και εμείς σαν χόμπι πρέπει να μπορούμε να μεταδίδουμε τη χαρά μας στους ανθρώπους γύρω μας και όχι να ενστερνιζόμαστε μόνο τα αρνητικά της.
Γιατί, και εδώ φλιρτάρω πάλι με την παραφιλοσοφία, σκοπός είναι να κάνουμε παρέα κάτι που μας αρέσει, και να το κάνουμε σωστά.
Με χαρά παίζω με τα μικρά μου ξαδελφάκια τόσο Fifa όσο να τα βάλω πίσω να τα πάω μία βόλτα. Και ό,τι τους αρέσει, να είμαστε δίπλα τους. Ο φόβος μας είναι δικός μας και δικό μας πρόβλημα, και ας μην τους το επιβάλλουμε εγωιστικά.

Και μπορεί να μην υιοθέτησα υποσυνείδητα την μηχανή απ' τον πατέρα μου γιατί δεν καβαλούσε, αλλά υιοθέτησα το κάπνισμα. Δε μπορείς να τα προβλέψεις όλα.


(Γενικά @el-Gatto πιστεύω συμφωνούμε αρκετά, με εξαίρεση κάποια λεπτά σημεία, δεν είναι αντιπαράθεση ό,τι έχω γράψει απλά επεξήγηση των points που βλέπω λίγο διαφορετικά).
 
Τελευταία επεξεργασία:

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Ο χωροχρόνος ή χωροχρονικό συνεχές είναι το μαθηματικό μοντέλο που ενώνει τον χώρο και τον χρόνο σε μία συνέχεια. Ο χωροχρόνος συνήθως ερμηνεύεται ως συνδυασμός του ευκλείδειου χώρου τριών διαστάσεων με τον χρόνο ως μια επιπρόσθετη διάσταση, οπότε προκύπτει ένα πολύπτυχο μόρφωμα (manifold) τεσσάρων διαστάσεων. Η τέταρτη διάσταση, αυτή του χρόνου, είναι διαφορετική από τις άλλες τρεις που αφορούν μήκος στον ευκλείδειο χώρο.

Στην Κλασική μηχανική σε χαμηλές (μη σχετικιστικές) ταχύτητες, η χρήση της ευκλείδειας γεωμετρίας είναι κατάλληλη καθώς ο χρόνος μπορεί να παραλείπεται από τη μαθηματική περιγραφή των υπό εξέταση συστημάτων, αφού είναι ο ίδιος παντού για τα αντικείμενα και τον παρατηρητή. Όταν όμως μελετούμε σχετικιστικές κινήσεις των σωμάτων, όταν δηλαδή έχουμε ταχύτητες που προσεγγίζουν την ταχύτητα του φωτός, τότε ο χρόνος δεν μπορεί να παραλειφθεί από τη μαθηματική περιγραφή και το σημείο στον χώρο ανάγεται πια σε γεγονός στον χωροχρόνο. Όταν μελετούμε σχετικιστικά φαινόμενα, προσπαθώντας να τα κατανοήσουμε με ευκλείδεια γεωμετρία σε χώρο τριών διαστάσεων, ο χρόνος αλλοιώνεται, καθώς παίζει ρόλο η ταχύτητα του σώματος που μελετάται ως προς τον παρατηρητή και η επίδραση της βαρύτητας φαίνεται να επιβραδύνει το «πέρασμα του χρόνου». Κοιτώντας σε τέσσερις διαστάσεις, απλά λέμε πως ο χωροχρόνος «καμπυλώνει».

Ο χωροχρόνος με τέσσερις διαστάσεις καλύπτει επαρκώς την περιγραφή των βαρυτικών αλληλεπιδράσεων των σωμάτων στο σύμπαν που παρατηρούμε και βιώνουμε. Μια θεωρία που προσπαθεί να ενοποιήσει όλες τις δυνάμεις όμως χρειάζεται περισσότερες διαστάσεις για να περιγράψει ενοποιημένα και τις δυνάμεις πλέον της βαρύτητας, όπως τις δυνάμεις που κυριαρχούν σε υποατομικό επίπεδο. Έτσι, έχουμε για παράδειγμα τη Θεωρία-M η οποία προσδίδει στο χωροχρονικό συνεχές 11 διαστάσεις.

Πηγή





Δεν ξέρω αν τρολλάρω καλοπροαίρετα ή αν απαντάω στα σοβαρά. Μάλλον κάτι ενδιάμεσο.
Πάντως είναι πάρα πολύ όμορφο το θέμα, με εξαιρετικες τοποθετήσεις από """προφιλ""" που ακόμα και διαβάζοντάς τα καθημερινά σε ένα φόρουμ, εν τέλει συνειδητοποιείς ευχάριστα οτι έχουν τόσο πολλά παραπάνω να δώσουν!

31
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Oι μηχανες ειναι ακριβες γι αυτο δεν μπορουν να τις αποκτησουν?Γιατι εμεις οταν ειμαστε πιτσιρικαδες καναμε ουρα να αγορασουμε καινουργια μηχανη?Οποιος θελει με 1000 ευρω παιρνει ενα 250αρι και κανει την γκαβλα του.Τοσο κανει ενα καλο κινητο,οπως εχω γραψει και καπου αλλου.

Τα παιδια δεν εχουν ελευθερο χρονο?Πως να χουν οταν εμεις οι ιδιοι φροντιζουμε για το αντιθετο?Τα στελνουμε σε ενα σκασμο δραστηριοτητες τις οποιες καποια στιγμη θα τις παρατησουν και δεν τα παιρνουμε απο το χερι να τα παμε μια βολτα στην φυση να ξυπνησουν τα ενστικτα τους.

Τα παιδια δεν κοινωνικοποιουνται σημερα και εμεις εχουμε την μεγαλυτερη ευθυνη,πιθανοτατα γιατι μας βολευει.Αν πχ δεν ασχοληθει με το pc πρεπει να ασχοληθουμε εμεις με αυτα και δεν συμφερει.Η μηχανη θελει παρεα,θελει τζερζελε,θελει ρισκο και αυτα δεν υπαρχουν στις μερες μας.Φοβομαστε μηπως το παιδι μας πεσει και χτυπησει το χερακι του,φοβομαστε οτι θα κανει πραγματα που δεν μπορουμε να ελεγξουμε γενικα φοβομαστε τα παντα και κανουμε οτι περναει απο το χερι μας να φοβηθουν και αυτα.

Με λιγα λογια τους στερουμε το δικαιωμα να ονειρευονται και να ειναι ελευθερα.Η μηχανη ομως ειναι ονειρο και ελευθερια.

Φυσικα οι εποχες εχουν αλλαξει,οι κινδυνοι εχουν πολλαπλασιαστει,οι αναγκες ειναι διαφορετικες.Αν ομως αποδεχτουμε αυτο το σκεπτικο,ειναι σαν να αποδεχομαστε την ητα.

Νομιζω οτι ο καθενας μας πρεπει να πολεμησει πρωτα σε προσωπικο επιπεδο,δημιουργοντας τις προυποθεσεις για να γινουν τα παιδια του ελευθερα και ονειροπολα,οχι απαραιτητα για να καβαλησουν μηχανη,αλλα για να γινουν καλυτεροι ανθρωποι.

Και μετα ολοι μαζι να παρουμε απο το χερι ολα αυτα τα νεα παιδια,η εστω καποια απο αυτα και να βολταρουμε μαζι τους.Εμεις ειμαστε αυτοι που μπορουμε μεχρι ενα σημειο να κανουμε την διαφορα.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Η επόμενη γενιά είναι πολύ πιο προχό... από μας και σταματήστε να
θυμίζετε πΧΧΧγερους την εποχή της χούντας μ αυτά που γράφετε.
Οι δικοί μας οι γωνείς ήταν πολύ πιο μακάκες
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Η επόμενη γενιά είναι πολύ πιο προχό... από μας και σταματήστε να
θυμίζετε πΧΧΧγερους την εποχή της χούντας μ αυτά που γράφετε.
Οι δικοί μας οι γωνείς ήταν πολύ πιο μακάκες
Οι δικοι μου δεν ηταν Νικολα.

Σαν τι θα ηθελες να γραφουμε για να μην μας αποκαλεις ¨πΧΧΧγερους την εποχή της χούντας"?
 
Top Bottom