Μοτοσυκλέτα και νέα γενιά!

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Οι δικοι μου δεν ηταν Νικολα.

Σαν τι θα ηθελες να γραφουμε για να μην μας αποκαλεις ¨πΧΧΧγερους την εποχή της χούντας"?
Στο 2ο λύκειο Π Φαλήρου υπήρχε μια πρόεδρος γονέων και κηδεμόνων, καλή χριστιανή, η οποία παρέδωσε μια λίστα στην Αστυνομία με ονόματα αναρχικών μαθητών με την οδηγία να φύγουν εν τέλει από το δημόσιο σχολείο.
Ευτυχώς μέσα στη λίστα είχε συμπεριλάβει και την κόρη του Αρκουδέα (αργότερα Αττικάρχη) κι έτσι κατάφερα να τελειώσω κι εγώ το σχολείο.
Αυτοί ήταν οι… γονείς ΤΟΤΕ
Οι δικοί σου μπορεί να μην ήταν αλλά αυτά έπαιζαν ΤΟΤΕ
Διάχυτη ήταν και η άποψη ότι ….
-Οι νέοι σήμερα? Όλοι αλήτες (και οι κοπέλες …-άνες)
Κι ένα μηχανάκι αρκούσε για να χαρακτηριστείς αλήτης αλλά και να λουστείς τις συνέπειες οι οποίες δεν ήταν λίγες.
Να δεις τι πλάκα είχε να παίρνει σφυρί ο μπάτσος και να σου σπάει το μοτέρ.
Ο κόσμος φίλε πάει μπροστά και οι νέοι σήμερα μπορεί να μην γουστάρουν μηχανάκια αλλά σε σχέση με μας είναι ποοολύ μπροστά.
Θα έλεγα μάλιστα ότι μετά τα 45 θα πρέπει να μας αφαιρείτε η ψήφο ως καταστροφική.
Φαντάσου τη ζωή σαν ένα βουνό. Όσο είσαι νέος ανεβαίνεις, ανεβαίνεις και ως μεσήλιξ φτάνεις στην κορφή. Από εκείνη τη μέρα και μετά οι ορίζοντες σου όλο και χαμηλώνουν.
Έχει αρχίσει η κάθοδο.
Εκεί είναι η ώρα να φύγεις και να μη μιλάς.
Και κυρίως να μην πεις ΠΟΤΕ, τα παιδιά σήμερα….
Γιατί αν το πεις, έγινες αυτό που μισούσες.
Κατεστημένο που λέγανε οι χίπις ή π…γερος που είπα εγώ. Δεν έχει μεγάλη διαφορά, η διατύπωση αλλάζει.
Μαν μαστ νοου χις λιμιτέισονς που είπε και ο Κάλαχαν

υγ
θα σου έλεγα και πόσοι πήραν μπροστάτζα τους μισθούς των παιδιών τους στην Ελλάδα
αλλά θα πάει πολύ μακριά βαλίτσα. Μένω εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Δεν καταλαβαινω τι σχεση εχουν ολα τα παραπανω με το σημερα η με αυτα που εγραψα εγω και καμμια 25αρια αλλοι παραπανω.

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να συνδεσω θρησκευτικες καταστασεις πολιτικες καταστασεις,τροπο σκεψης και τροπο αντιμετωπισης του τοτε με το τωρα,την στιγμη που αν καταλαβα καλα ολοι βλεπουν με συμπαθεια τα νεα παιδια.Δεν ειπε κανεις οτι ειναι ηλιθια,ουτε οτι πρεπει να τους επιβαλουμε κατι.

Εχω βαρεθει να κανω,τα ευκολα δυσκολα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Ακούστε τώρα και την τετράγωνη λογική ενός 28χρονου! Δεν θα απαντήσω για το αρχικό θέμα του ποστ μιας και είναι ολοφάνερο ότι έχει δίκιο και πραγματικά χθες βράδυ με έκανε να ξεφυσάω χωρίς σταματημό επειδή είμαι από τους τελευταίους που πρόλαβαν και ξέρω τι χάνουν τα παιδιά σήμερα! Θα απαντήσω ομως για όλα αυτά τα ποστ που γράφετε και ψάχνετε να βρείτε!


Εδώ και πολλά χρόνια δεν είμαστε πλέον κάτω από την ομπρέλα του *Θεού και αφού δεν είμαστε με αυτόν μαντέψτε με ποιον είμαστε, είναι εύκολο! Όλο αυτό το καταθλιπτικό μπλα μπλα που βλέπουμε εδώ μέσα αλλά και όλα αυτα που γίνονται σήμερα εκεί έξω είναι δικά του κατορθώματα με όπλο την τεχνολογία( ναι αυτή τη στιγμή έχω ένα τέτοιο στα χέρια μου εγώ δεν είπα ότι είμαι καλύτερος από εσένα, σε αγαπάω δε θέλω να σε προσβάλω και να στεναχωρηθείς, να σε προβληματίσω θέλω μόνο)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!











* κρέας που συντηρείται 70-80-90 χρόνια εκτός ψυγείου έχει μία δύναμη από πίσω του! Ξανασκέψου το! Κάνε μπάνιο και από μέσα όχι μόνο από έξω..


ΥΓ άσχετο σχετικό.. Πριν μπεις στο παιδικό δωμάτιο των παιδιών σου χτύπα την πόρτα διακριτικά και μετά άνοιξε! Δείξε του ότι έχει προσωπικότητα και συ το σέβεσαι! Είναι ένας καλός μπούσουλας για να γίνει το παιδί σου άνθρωπος σωστός!!! Απλά καθημερινά πράματα μας κάνουν ανθρώπους άξιους να ζούμε! Οι υπόλοιποι είναι μόνο βάρος της κοινωνίας, προσωπικά αν ήταν στο χέρι μου,η ηλεκτρική καρέκλα θα είχε πάρει ααααααααλλες διαστάσεις! Τελικά όπως βλέπεις είναι πολύ σχετικό αφού η έλλειψη αγωγής και παιδείας κάνει "θαύματα" Βλ. Χάος 2019!

Μ Ε Τ Α Ν Ο Ε Ι Τ Ε !!!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Συμπληρωματικα σε οσα εχω γραψει παραπανω περι μιζεριας των μεγαλων που μεταδοθηκε στους μικροτερους, επεσα σε μια παρομοια συζητηση σε ενα αλλο γκρουπ στο ΦΒ. Αναμεσα στα διαφορα ποσταρισματα ηταν κι ενα ενος νεου παιδιου. Το παραπονο του ηταν οτι για να παρεις καλο σκουτερακι να μην ειναι ψοφιο θες 3500-4000 ενω αμα θες ενα καλο 650-700 πας στα 8000+...

Δε φταιει ο πιτσιρικας που εμαθε να θελει το καινουριο και ακριβο ετσι ευκολα στο πιατο του. Δε φταιει εκεινος που θελει καινουριο μηχανακι για να γουσταρει, αλλιως δεν μπορει να ασχοληθει. Καποιος τον εμαθε ετσι. Κανεις δεν του εμαθε παρε τωρα ενα παλιο για αρχη, κατσε δουλεψε -και στο παλιο μηχανακι και στη ζωη σου- και σε λιγο με τον κοπο σου θα παρεις ενα καινουριο. Τον μαθανε να τα περιμενει ολα στρωμενα στο πιατο, μηχανη καινουρια με το μπαμ, δουλεια, λεφτα, σπιτι... Εκει ειναι η διαφορα. Εκει ειναι που βασιζομαι οταν λεω οτι δε φταιει η τεχνολογια αλλα η μιζερια που εχει σακατεψει γενικα την κοινωνια μας, οχι μονο τους νεους.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
... Εκει ειναι που βασιζομαι οταν λεω οτι δε φταιει η τεχνολογια...
Ο @ilai χρησιμοποιεί μια ωραία φράση...

"Το ίδιο νερό που βράζει και μαλακώνει μια πατάτα , βράζει και σκληραίνει και ένα αυγό."
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Συμπληρωματικα σε οσα εχω γραψει παραπανω περι μιζεριας των μεγαλων που μεταδοθηκε στους μικροτερους, επεσα σε μια παρομοια συζητηση σε ενα αλλο γκρουπ στο ΦΒ. Αναμεσα στα διαφορα ποσταρισματα ηταν κι ενα ενος νεου παιδιου. Το παραπονο του ηταν οτι για να παρεις καλο σκουτερακι να μην ειναι ψοφιο θες 3500-4000 ενω αμα θες ενα καλο 650-700 πας στα 8000+...

Δε φταιει ο πιτσιρικας που εμαθε να θελει το καινουριο και ακριβο ετσι ευκολα στο πιατο του. Δε φταιει εκεινος που θελει καινουριο μηχανακι για να γουσταρει, αλλιως δεν μπορει να ασχοληθει. Καποιος τον εμαθε ετσι. Κανεις δεν του εμαθε παρε τωρα ενα παλιο για αρχη, κατσε δουλεψε -και στο παλιο μηχανακι και στη ζωη σου- και σε λιγο με τον κοπο σου θα παρεις ενα καινουριο. Τον μαθανε να τα περιμενει ολα στρωμενα στο πιατο, μηχανη καινουρια με το μπαμ, δουλεια, λεφτα, σπιτι... Εκει ειναι η διαφορα. Εκει ειναι που βασιζομαι οταν λεω οτι δε φταιει η τεχνολογια αλλα η μιζερια που εχει σακατεψει γενικα την κοινωνια μας, οχι μονο τους νεους.
Με λιγα λογια.......τα ειπες ΟΛΑ !!!!!!
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Ωραία τα λέτε ...
Γιαυτο άλλωστε εν μέσω κρίσης ένα μεγάλο ποσοστό αγοράζουν προκλητικά Οverpriced μπου μου βου 20+ χιλιαδων ευρω (όσο εχει πλέον και ένα σπίτι δλδ )
( και οι πιο πολλοί για λεζάντα ) ,
δίνετε εσείς οι μεγαλύτεροι και σοφοί το καλό και σωστό παράδειγμα στους νέους .
Γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να μας λένε την οπτική τους γωνία οι νέοι κάτω των 35 σε αυτό το πόστ
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Ακούστε τώρα και την τετράγωνη λογική ενός 28χρονου! Δεν θα απαντήσω για το αρχικό θέμα του ποστ μιας και είναι ολοφάνερο ότι έχει δίκιο και πραγματικά χθες βράδυ με έκανε να ξεφυσάω χωρίς σταματημό επειδή είμαι από τους τελευταίους που πρόλαβαν και ξέρω τι χάνουν τα παιδιά σήμερα! Θα απαντήσω ομως για όλα αυτά τα ποστ που γράφετε και ψάχνετε να βρείτε!


Εδώ και πολλά χρόνια δεν είμαστε πλέον κάτω από την ομπρέλα του *Θεού και αφού δεν είμαστε με αυτόν μαντέψτε με ποιον είμαστε, είναι εύκολο! Όλο αυτό το καταθλιπτικό μπλα μπλα που βλέπουμε εδώ μέσα αλλά και όλα αυτα που γίνονται σήμερα εκεί έξω είναι δικά του κατορθώματα με όπλο την τεχνολογία( ναι αυτή τη στιγμή έχω ένα τέτοιο στα χέρια μου εγώ δεν είπα ότι είμαι καλύτερος από εσένα, σε αγαπάω δε θέλω να σε προσβάλω και να στεναχωρηθείς, να σε προβληματίσω θέλω μόνο)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!











* κρέας που συντηρείται 70-80-90 χρόνια εκτός ψυγείου έχει μία δύναμη από πίσω του! Ξανασκέψου το! Κάνε μπάνιο και από μέσα όχι μόνο από έξω..


ΥΓ άσχετο σχετικό.. Πριν μπεις στο παιδικό δωμάτιο των παιδιών σου χτύπα την πόρτα διακριτικά και μετά άνοιξε! Δείξε του ότι έχει προσωπικότητα και συ το σέβεσαι! Είναι ένας καλός μπούσουλας για να γίνει το παιδί σου άνθρωπος σωστός!!! Απλά καθημερινά πράματα μας κάνουν ανθρώπους άξιους να ζούμε! Οι υπόλοιποι είναι μόνο βάρος της κοινωνίας, προσωπικά αν ήταν στο χέρι μου,η ηλεκτρική καρέκλα θα είχε πάρει ααααααααλλες διαστάσεις! Τελικά όπως βλέπεις είναι πολύ σχετικό αφού η έλλειψη αγωγής και παιδείας κάνει "θαύματα" Βλ. Χάος 2019!

??
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Οι υπόλοιποι είναι μόνο βάρος της κοινωνίας, προσωπικά αν ήταν στο χέρι μου,η ηλεκτρική καρέκλα θα είχε πάρει ααααααααλλες διαστάσεις!
Kατα τα αλλα
Εδώ και πολλά χρόνια δεν είμαστε πλέον κάτω από την ομπρέλα του *Θεού και αφού δεν είμαστε με αυτόν μαντέψτε με ποιον είμαστε, είναι εύκολο! Όλο αυτό το καταθλιπτικό μπλα μπλα που βλέπουμε εδώ μέσα αλλά και όλα αυτα που γίνονται σήμερα εκεί έξω είναι δικά του κατορθώματα με όπλο την τεχνολογία
:rolleyes:
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
ειμαι 31 (και μισο :p )και ας κανω κι εγω μια μινι αναδρομη της ζωης μου σε σχεση με τους 2 τροχους.
απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου,ειχε ο πατερας μου μια βεσπα (και ενα τσαλυ μια περιοδο) και επισης καποιοι θειοι και ξαδερφια ειχαν επαφη με διτροχα,θυμαμαι town mate,cb400,dt 200, yzf 750 και cagiva canyon.
μολις βρισκομασταν τους ζηταγα ειτε μια μικρη βολτα,ειτε εστω μια γκαζια να κανω πριν φυγουν.ειδικα το cb με μια ξεταπωτη lazer πανω,ηταν ονειρο!
οταν ο αδερφος μου πηγε 16 πηρε μια βεσπα 50αρα,τοτε ημουν 11 χρονων.του την πηρα 1-2 φορες βολτα 100 μετρα πανω κατω στο σπιτι και αυτο ηταν!οτι λεφτα προλαβα και μαζεψα απο καλαντα,γιορτες,κανα χαρτζιλικι κλπ το εβαζα στην ακρη για να παρω μηχανακι στα 16 μου.και καταφερα να μαζεψω λιγο παραπανω απο 100.000 δραχμες αποτι θυμαμαι.
στο λυκειο που καποιοι ειχαμε μηχανακια,θυμαμαι κουβεντα για το τι μηχανη θα παρουμε οταν βγαλουμε διπλωμα.αλλος ελεγε χτ,αλλος srx κλπ.
απο οσους συνεχιζω και βλεπω η μαθαινω νεα τους,κανενας δεν πηρε μοτοσυκλετα.μονο κατι σκουτερ πηραν και αυτοκινητα.
το θεμα των media σημερα πιστευω οτι παιζει ενα ρολο αλλα οχι μονο στο θεμα μοτοσυκλετας.κι εμεις παιζαμε μικροι sega atari,φλιμπερακια κλπ.
πιστευω οτι οι περισσοτεροι νεοι που δεν εχουν καποιο ερεθισμα απο το στενο τους περιβαλλον,δεν ξερουν τι εστι μοτοσυκλετισμος.νομιζουν οτι την μηχανη την εχεις για να σκασεις μυτη στην καφετερια στο κεντρο της πολης,να πας για μπανιο το καλοκαιρι,γιατι που να τρεχεις με το μηχανακι μεστο κρυο τον χειμωνα κλπ.
εγω οταν νιωσω την αναγκη να καβαλησω,ακομα κι αν δεν μπορω να παω βολτα μακρια,θα ανεβω στο παναχαικο,να παρω τον αερα μου εστω για 1 ωρα.
αν δεν το κανω πνιγομαι,δεν μπορω.οι τασεις φυγης αρχιζουν και βαρανε καμπανακια.
η μοτοσυκλετα δεν ειναι mainstream,ειναι εναλλακτικο μεσο.ποτε δεν θα εχει την καθολικη αποδοχη του κοσμου.
αν βγαλουμε απο την εξισωση τους εποχιακουςχρηστες μοτοσυκλετας,τους καφετεριακηδες,ποσοι πραγματικοι μοτοσυκλετιστες,που γουσταρουν την εννοια,που κανουν τις τσαρκες τους,που χαιρετανε στον δρομο υπαρχουν αναλογικα με τους αυτοκινητακηδες;
απλα καποια στιγμη εγινε πολυ status symbol η μοτο και αγοραστηκαν καραβιες απο μεγαλες μηχανες.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Η συζήτηση έχει παει αλλου! Θα Παρακαλουσα να ηρεμησουν τα πνευματα απο ολους. Χαρακτηρισμοι ειρωνιες και προσωπικες επιθεσεις δεν ταιριαζουν σε αυτο το ωραιο θεμα. Παμε παρακατω :)
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Ο Σαλβατόρ Νταλί είχε πει ένα καλό...

Το μόνο κακό με την σημερινή νεολαία, είναι ότι δεν ανήκω πια σε αυτή!!!!!
Ενταξει.....ολοι οι γεροντες τα ιδια λενε.....ακουω 80χρονους να λενε ηταν καλυτερα τοτε......το ιδιο λεμε εμεις για την εποχη μας........οταν επρηζα τον πατερα μου για οτιδηποτε ελεγε οταν κανεις παιδι θα καταλαβεις........κ το καταλαβα πολυ καλα οταν τα περνουσα κ εγω τα ιδια σαν πατερας........μια χαρα ειναι η εποχη μας κ οι νεοι.......το ιδανικο δεν υπαρχει.......πολυ σωστα θελουν να αλλαξουν πολλα......εχουν βιασυνη...θυμο....ενεργεια το παν ειναι να κανουν τον κοζμο λιγο καλυτερα κ να αισθανονται οι ιδιοι καλα...να αφησουν κ αυτοι μια παρακαταθηκη για τους επομενους.....η ζωη δεν σταματαει.....ουτε η γη να γυριζει !!!!!!
 

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Ενταξει.....ολοι οι γεροντες τα ιδια λενε.....ακουω 80χρονους να λενε ηταν καλυτερα τοτε......το ιδιο λεμε εμεις για την εποχη μας........οταν επρηζα τον πατερα μου για οτιδηποτε ελεγε οταν κανεις παιδι θα καταλαβεις........κ το καταλαβα πολυ καλα οταν τα περνουσα κ εγω τα ιδια σαν πατερας........μια χαρα ειναι η εποχη μας κ οι νεοι.......το ιδανικο δεν υπαρχει.......πολυ σωστα θελουν να αλλαξουν πολλα......εχουν βιασυνη...θυμο....ενεργεια το παν ειναι να κανουν τον κοζμο λιγο καλυτερα κ να αισθανονται οι ιδιοι καλα...να αφησουν κ αυτοι μια παρακαταθηκη για τους επομενους.....η ζωη δεν σταματαει.....ουτε η γη να γυριζει !!!!!!
Γιατί όμως υπάρχει θυμός?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ενταξει.....ολοι οι γεροντες τα ιδια λενε.....ακουω 80χρονους να λενε ηταν καλυτερα τοτε......το ιδιο λεμε εμεις για την εποχη μας........οταν επρηζα τον πατερα μου για οτιδηποτε ελεγε οταν κανεις παιδι θα καταλαβεις........κ το καταλαβα πολυ καλα οταν τα περνουσα κ εγω τα ιδια σαν πατερας........μια χαρα ειναι η εποχη μας κ οι νεοι.......το ιδανικο δεν υπαρχει.......πολυ σωστα θελουν να αλλαξουν πολλα......εχουν βιασυνη...θυμο....ενεργεια το παν ειναι να κανουν τον κοζμο λιγο καλυτερα κ να αισθανονται οι ιδιοι καλα...να αφησουν κ αυτοι μια παρακαταθηκη για τους επομενους.....η ζωη δεν σταματαει.....ουτε η γη να γυριζει !!!!!!
Εγώ δεν κατάλαβα να λέει ότι ήταν καλύτερα η εποχή του σαν νέος.... Αλλα γενικά είναι καλά όταν είσαι νέος.
Βεβαια συμφωνώ και με αυτό που λες...... Με την διαφορά ότι ποτέ στα παιδιά μου δεν λέω ότι ήταν καλύτερα τότε και ήμασταν καλύτεροι.
Πρέπει όλοι να προσπαθούμε να μένουμε "νέοι" και να έχουμε καλή επικοινωνία με τους νεώτερους.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γιατί όμως υπάρχει θυμός?
Η φύση.... Το να θέλεις σαν νέος να αλλάξεις όσα βρίσκεις.
Και πολλές φορές αν δεν σε βοηθούν οι μεγαλύτεροι και οι συνθήκες... Θυμώνεις.
 
Top Bottom