Μοτοσυκλέτα και οθόνες TFT

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Θυμηθήτε αυτά τα λόγια:
Θα έρθει μια μέρα, που όταν όλα τα μηχανάκια θα έχουν οθόνες TFT, θα βγει κάποιος κατασκευαστής που θα βάλει στο νέο μοντέλο του καντράν με δείκτες και πραγματικά "ρολόγια", και θα το χρεώνει 1000€ επιπλέον στην τιμή. :yew:
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Είναι καθαρά λόγο νομοθεσίας ότι η ένδειξη ταχύτητας πρέπει όλη την ώρα να εμφανίζεται στο καντράν (όπως και άλλα πχ. φλας-μεγάλη σκάλα κτλ). Το στροφόμετρο πχ δεν είναι υποχρεωτικό.
Εάν φορτώσεις πχ Πλοήγηση μέσω CarPlay δεν εμφανίζεται η ένδειξη με πόσα πας.

Αυτό με τις TFT (και πρέπει να το ξέρουν όλοι) είναι ότι χρειάζεται οπωσδήποτε μεμβράνη προστασίας όπως τα κινητά.
Σκέψου να φάει μια γρατζουνιά και εσύ να την βλέπεις για πάντα.
Το καλό είναι ότι υπάρχουν αρκετές στο ebay μεμβράνες ακόμα και για περίεργες (σε σχήμα) οθόνες όπως πχ του Multistrada.
Τώρα με το κομμάτι αφής, (βροχή-μεμβράνη-γάντια) όπως Africa το έχω μεγάλη περιέργεια να δω πως θα λειτουργεί.
Ρε 'συ Πέτρο τα κλασικά αναλογικά όργανα που τα περισσότερα έχουν απλό πλέξιγκλας αν φάει μια γρατζουνιά δεν θα τη βλέπεις για πάντα;
Εγώ στο κινητό μου ποτέ δεν έβαλα μεμβράνη, με τα gorilla glass δεν είχα ποτέ πρόβλημα... και τα ταλαιπωρώ πολύ, πάρα πολύ! Δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι ogrilla glass νεας γενιάς θα φοράνε δε θα τα έχουν με οτι να 'ναι. Όποιος βέβαια θέλει για ψυχολογικούς λόγους κοτσάρει και μια μεμβράνη.

Δε θεωρώ πως είναι περισσότερο ή λιγότερο εκτεθειμένα. Αυτό που είναι πρόβλημα -ακόμη- είναι πως μάλλον μια ζημιά θα στοιχίσει περισσότερο.
 

Simitis

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Ducati Multistrada Enduro

Πόσο έχει αυτό στην φωτό?
πόσο έχει η μεμβράνη της οθόνης της Ducati?
και πόσο έχει ο κωδικός 40611273A της Ducati?
Θα σε βοηθήσω.
Τα 2 πρώτα έχουν κόστος όσο το κουτί του φίλτρου λαδιού και το άλλο όσο ένα μεγάλο service στην Ducati.

Επιπλέον στο βιντεάκι σκέψου αυτή την κίνηση, πορεία με χειμερινά γάντια.

Και επιπλέον εσύ πας με το Yamaha βουνό και την άλλη μέρα δεν έχει γρατζουνιά.....
Έλα πες την αλήθεια. Έχεις 2 WR250 πανομοιότυπα? Ένα για τον βουνό και ένα που δεν βγαίνει από το γκαράζ? :p:p:p
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Και επιπλέον εσύ πας με το Yamaha βουνό και την άλλη μέρα δεν έχει γρατζουνιά.....
Έλα πες την αλήθεια. Έχεις 2 WR250 πανομοιότυπα? Ένα για τον βουνό και ένα που δεν βγαίνει από το γκαράζ? :p:p:p
:fun:fun:fun

Το μυστικό είναι να μην σκέφτεσαι ότι θα γρατζουνιστεί...

Ρε 'συ... δεν έχει και τίποτα για να γρατζουνιστεί!
 
Top Bottom