Μοτοσυκλετιστης η οδηγός μοτοσυκλέτας ?

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αναρωτιέμαι πολλά χρόνια και προβληματίζομαι !
Τι είμαι από τα δύο εκτός από ότι μου την δίνει ο μανιακ και ότι μου τα έχει κάνει τούμπανο.....τόσα χρόνια
Ο εγκλεισμός του κοβιντ τι ρόλο θα παίξει ,έπαιξε , η παιδεία μου , η δυνατότητα μου να αφουγκραστω τα θέματα μου καθώς και των άλλων
Διαλέγω να προσπαθώ να είμαι μοτοσυκλετιστης ....
Λίγα..ασυνάρτητα...αλλά κλασικά επίκαιρα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Με την προσπάθεια θα μείνεις, γιατί μοτοσυκλετιστης γεννιέσαι και εσύ γεννήθηκες για αλλον σκοπό, που δεν είναι του παρόντος.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ποιά η διαφορά?
Οδηγός μοτοσυκλετας, είναι και ένας ταχυμεταφορεας.. Για παράδειγμα, που μάλλον δεν έχει κάνει ποτέ χρήση μοτοσυκλετας για ταξίδι, ευχαρίστηση, κλπ κλπ κλπ
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Οδηγός μοτοσυκλετας, είναι και ένας ταχυμεταφορεας.. Για παράδειγμα, που μάλλον δεν έχει κάνει ποτέ χρήση μοτοσυκλετας για ταξίδι, ευχαρίστηση, κλπ κλπ κλπ
Τριχες κατσαρες.Αυτα ειναι διαχωρισμοι για τον ΜΠΕΟ (συμπεριλαμβανομενου και του ΒΟΛΟΥ).Ολοι μοτοσυκλετιστες ειμαστε.Και ο ντελιβερας μπορει να δει ενα ωραιο ηλιοβασιλεμα την ωρα που κανει ντελιβερυ.Μου θυμζει αυτη η συζητηση την διαμαχη με την επωδό ''τα σκουτερ δεν ειναι μοτοσυκλεττες'' Σε δουλεια να βρισκομαστε δηλαδη.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τριχες κατσαρες.Αυτα ειναι διαχωρισμοι για τον ΜΠΕΟ (συμπεριλαμβανομενου και του ΒΟΛΟΥ).Ολοι μοτοσυκλετιστες ειμαστε.Και ο ντελιβερας μπορει να δει ενα ωραιο ηλιοβασιλεμα την ωρα που κανει ντελιβερυ.Μου θυμζει αυτη η συζητηση την διαμαχη με την επωδό ''τα σκουτερ δεν ειναι μοτοσυκλεττες'' Σε δουλεια να βρισκομαστε δηλαδη.
Τα σκούτερ είναι άλλη κουβέντα.. Εδώ μιλάμε για τον αναβάτη
Προφανώς έχεις σκούτερ και κάποιος σε έχει προσβάλει και το θυμήθηκες.

Ο μοτοσυκλετιστης δεν είναι αυτός που μοιράζει σουβλάκια και σταματάει να χαζέψει ηλιοβασίλεμα ή κανέναν ωραίο κωλο.

Είναι πολλά πράγματα που είμαι σίγουρος ότι τα γνωρίζεις.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
επιμενω στα προηγουμενα ,εχω αλλαξει καμμια σαρανταρια μηχανες στα 40 χρονια που οδηγω απο σκουτερ εως μοτο.ολοι μοτοσυκλετιστες ειμαστε ,ειτε ντελιβερυ κανουμε ειτε ταξιδια.απο την μια στιγμη στην αλλη μεταμορφωνομαστε αναλογα τις συνθηκες.ΤΕΛΟΣ απο μενα :ckg::ckg:
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Μοτοσυκλετιστης ειναι ,για εμενα, ολοκληρη ενοτητα.
Δηλαδη αλλαζει ο τροπος ζωης σου, ο τροπος που βλεπεις την μοτοσυκλετα καθως και η συμπεριφορα σου στο δρομο...
Οσο το ''δουλευεις'' βλεπεις τα αποτελεσματα σε εσενα.

Οδηγος μοτοσυκλετας μπορει ειναι και η γιαγια μου, ασχετα αν εχει μηχανη η σκουτερ, και να πηγαινει μεχρι την λαϊκη.

Καποιοι προσπαθουν να βλεπουν τον κοσμο επιπεδο.... ισως να ειναι σημεια των καιρων.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Η διαφορά είναι στη φιλοσοφία όχι στα ηλιοβασιλεματα :ha
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Η διαφορά ότι ο ένας βλέπει την μοτοσυκλέτα σαν εργαλείο και ο άλλος της δίνει ζωή.
Ο οδηγός μοτοσυκλέτας, συνήθως, στον ελεύθερο χρόνο του, παιρνει το αυτοκίνητο του.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Η για να το θέσουμε διαφορετικά.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Αναρωτιέμαι πολλά χρόνια και προβληματίζομαι !
Τι είμαι από τα δύο εκτός από ότι μου την δίνει ο μανιακ και ότι μου τα έχει κάνει τούμπανο.....τόσα χρόνια
Ο εγκλεισμός του κοβιντ τι ρόλο θα παίξει ,έπαιξε , η παιδεία μου , η δυνατότητα μου να αφουγκραστω τα θέματα μου καθώς και των άλλων
Διαλέγω να προσπαθώ να είμαι μοτοσυκλετιστης ....
Λίγα..ασυνάρτητα...αλλά κλασικά επίκαιρα
Έχεις τα χρώματα, έχεις τα πινέλα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα :inlove:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ε οχι και μοτοσυκλετιστες οι ντελιβεραδες, μη σωχε. Μπορει και να ειναι στον ελευθερο τους χρονο, αλλα ετσι οπως οδηγούν για τη δουλεια μονο μοτοσυκλετιστες δεν τους λες.

Κανενας σεβασμός για τους υπολοιπους χρηστες του δρομου, κρανος ενας στους 10, αναποδα μονόδρομους, σφηνες κακος χαμος, αυτο δε λεγεται μοτοσυκλετιστης, καφρος λεγεται. Δεν τσουβαλιαζω, υπάρχουν εξαιρεσεις αλλα απλα επιβεβαιωνουν τον κανονα.Αν μπορουσαν να κανουν τη δουλεια με ελικοπτερο θα το εκαναν.

Οσον αφορα τα σκουτερ, υπάρχουν αυτοι που για λογους κόστους/χρόνου παρατησαν το ΙΧ και πήραν σκουτερ και δεν έχουν καν σκεφτει πως θα ηταν να περασουν το Σκαραμαγκα ή τη Βαρυμπόμπη με το σκουτερ, και υπάρχουν κι αυτοί που με βεσπινο 50αρακια εχουν γυρισει την υφήλιο.

Καλα τα λεει ο ιπτάμενος και τζέντλεμαν, ο μοτοσυκλέτιστης στην αναγκη γινεται οδηγος μοτοσυκλέτας, ο οδηγος μοτοσυκλέτας ομως για να γινει μοτοσυκλετιστης πρεπει να ζησει καποια πραγματα... Ασχετως του τι καβαλανε.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πως γίνεται ο οδηγός μοτοσυκλέτας να μην είναι μοτοσυκλετιστής ενώ ο μοτοσυκλετιστής να είναι οδηγός μοτοσυκλέτας....
Αστεία πράγματα....

Αυτό που κάνει διαφορετικό τον "μοτοσυκλετιστή" όπως προσπαθείτε να το πείτε δεν έχει να κάνει με την ιδιότητα του ως οδηγού μοτοσυκλέτας αλλά με την ιδιότητα του ως ανθρώπου-προσωπικότητας που σίγουρα διαφοροποιείται και σε άλλα πράγματα ως στάση ζωής και όχι μόνο στη χρήση της μοτοσυκλέτας (και του τρόπου χρήσης της). Μην προσπαθούμε λοιπόν να ταυτιστούμε με αυτόν... αυτός είναι σπάνιος εκ φύσεως και όχι λόγω δίκυκλου.

Και τι το ιδιαίτερο έχει ο μοτοσυκλετιστής σε σχέση με τον αυτοκινητιστή; Γιατί είμαι σίγουρος πως αντίστοιχα με τα πρότυπα σας θα υπάρχει διαφορά μεταξύ αυτοκινητιστή με τον "οδηγό αυτοκινήτου"...
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Οδηγός μοτοσυκλετας, είναι και ένας ταχυμεταφορεας.. Για παράδειγμα, που μάλλον δεν έχει κάνει ποτέ χρήση μοτοσυκλετας για ταξίδι, ευχαρίστηση, κλπ κλπ κλπ
Εγω πάντως οταν έκανα ταχυμεταφορές το έκανα με φοβερή ευχαρίστηση. κιτ malossi στο scooter και όλη η Αθήνα μια πίστα. Και πίστεψέ με το να πας Νέα Μάκρη ήταν ταξίδι ολόκληρο.
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Αυτό που κάνει διαφορετικό τον "μοτοσυκλετιστή" όπως προσπαθείτε να το πείτε δεν έχει να κάνει με την ιδιότητα του ως οδηγού μοτοσυκλέτας αλλά με την ιδιότητα του ως ανθρώπου-προσωπικότητας που σίγουρα διαφοροποιείται και σε άλλα πράγματα ως στάση ζωής και όχι μόνο στη χρήση της μοτοσυκλέτας (και του τρόπου χρήσης της).
Σωστός. Οι περισσότεροι οδηγοί μοτοσικλέτας είμαστε. Κάποιοι όμως εκμετάλλευονται το ότι οδηγούν μοτοσικλέτα και προσπαθούν να πλασαριστούν στο ευρύ και αδαές ως προς μοτοσικλετιστικά θέματα κοινό - βλέπε γυναίκες - ως μηχανόβιοι, αλάνια και σκληροί ατσίδες ναούμ.. :ha
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγω πάντως οταν έκανα ταχυμεταφορές το έκανα με φοβερή ευχαρίστηση. κιτ malossi στο scooter και όλη η Αθήνα μια πίστα. Και πίστεψέ με το να πας Νέα Μάκρη ήταν ταξίδι ολόκληρο.
Προφανώς... Το παράδειγμα του ταχυμεταφορεα είναι τυχαίο και δεν έχει να κάνει με το επάγγελμα μονο
Ξέρω πολλούς μοτοσυκλετιστες που ζουν από επαγγέλματα με μηχανάκια.

Ο καθένας βλέπει την μοτοσυκλέτα από την δική του οπτική και καλά κάνει.

Οπως και ο καθένας από εμάς εδώ μέσα... Εξαλλου.
Θα ήταν βαρετό να συμφωνούμε όλοι με όλα.
 
Top Bottom