Μοτοσυκλετιστης η οδηγός μοτοσυκλέτας ?

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Για να σοβαρολογουμε τώρα, ο μοτοσυκλετιστης και ο οδηγός μοτοσυκλέτας είναι παρόμοια πράγματα.
Προσωπικά εμένα σε όλη την μοτοσυκλετιστηκη πορεία μου (στα 33 ολάκερα χρόνια),
εναλλάσσεται .
Ξεκίνησε ως αγάπη για μετακίνηση σε 2 τροχούς, η αίσθηση που σου δίνει(πρώτη μοτοσυκλέτα)

Στην συνέχεια έγινε μεταφορικό μέσο, ευκολία μετακίνησης - κέρδος χρόνου - μικρό κόστος απόκτησης (Κόρινθο Σαλαμίνα για δουλειά πολλά χρόνια)
Εναλλαγή σε ταξίδια ψυχής (μέσα και έξω από την χώρα)
Εναλλαγή σε χόμπι και χρήση περιορισμένη (οικογένεια, παιδί)

Και μην ξεχωρίζετε το ΠΟΙΟΙ είναι οι 2 Τροχοι (σκούτερ, παπί και λοιπά) Όλα έχουν κάτι να πούνε
Η το βλέπω εγώ έτσι.

Πάντα λοιπόν υπήρχαν 2 Τροχοι στην ζωή μου.
Επίσης πολλές φορές(στον ελεύθερο χρόνο μου) πήρα το ποδήλατο μου να κάνω enduro
Και το αυτοκίνητο να περάσω καλά με οικογένεια
Τι είμαι τελικά μοτοσυκλετιστης?
Η Οδηγός μοτοσυκλέτας?
Μηχανόβιος? :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλα, αρχίσαμε παλι να το τραβαμε απο τα αυτια και ακρη να μη βγαινει.

Να ορισουμε λοιπον τι εννοουμε μοτοσυκλετιστη και τι οδηγό μοτοσυκλέτας? Να πουμε ότι στην κουβέντα θα λεμε μοτοσυκλετιστη εκεινον που γουσταρει να πηγαινει παντου με μοτοσυκλετα, εστω κι οταν δεν μπορεί, ασχετως τύπου μοτοσυκλετας? Εκεινον που εστω και ονειρεύεται να ταξιδεψει με τη μηχανη ή να τη βαλει πιστα? Εκεινον που την εχει ΚΑΙ για μετακινηση? Εκεινον που και στη δουλεια που παει καθε μερα με τη μηχανη το κανει επειδη γουσταρει?

Και να ορισουμε σαν οδηγο μοτοσυκλέτας εκεινον που την εχει ΜΟΝΟ για μετακινηση?

Μπορει καποτε οι ντελιβεραδες να γουσταραν, σημερα καντε ενα γκαλοπ και αν 9 στους 10 πιτσιρικαδες δεν πουν οτι αν τους χαριζες αμαξι ανετα θα παραταγαν το παπι εμενα να με λενε Αγλαια...
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Εχεσθημεν και η βαρκα εγειρε ,απο τους ορισμους.Ειμαστε και τα δυο ,και τιποτα ταυτοχρονως.Αναλογα με την περιπτωση,τις συνθηκες,την διαθεση της στιγμης.Ταμπελες δεν γουσταρουμε.ΞΑΝΑ ΤΕΛΟΣ (μεχρι να με ξανατσιγκλισετε) :ha
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλα , θα μου πεις, κουβεντα καφενειου κανουμε, οχι φιλοσοφικη διατριβη...

Τα σπαω ομως με την απάρνηση καθε ειδους ορισμου και διαχωρισμου των μηχανακιδων εδω, αλλα παραδιπλα να οριζουμε ευκολως τα παιδακια σε αριστους του ανω του 13 και σκραπες αχρηστους τσογλανους τους κατω του 13...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αναρωτιέμαι πολλά χρόνια και προβληματίζομαι !
Τι είμαι από τα δύο εκτός από ότι μου την δίνει ο μανιακ και ότι μου τα έχει κάνει τούμπανο.....τόσα χρόνια
Ο εγκλεισμός του κοβιντ τι ρόλο θα παίξει ,έπαιξε , η παιδεία μου , η δυνατότητα μου να αφουγκραστω τα θέματα μου καθώς και των άλλων
Διαλέγω να προσπαθώ να είμαι μοτοσυκλετιστης ....
Λίγα..ασυνάρτητα...αλλά κλασικά επίκαιρα
Σε όλα τα κουτάκια ,αναγράφεται η Ημερομηνία Λήξης.
Συνήθως δεν είναι τυπωμένη με μελάνι ,αλλά χτυπημένη - ανάγλυφη ,στο κάτω μέρος.
Επειδή δεν είναι ευδιάκριτη ,καλύτερα να φοράς τα γυαλιά σου τα ΚΟΝΤΙΝΑ.
ΠΑΝΤΑ να κοιτάς την Ημερομηνία Λήξης ,γιατί τα Ληγμένα ,δημιουργούν παρενέργειες ,παραισθήσεις ,κ λοιπές Α-διευκρίνιστες ομορφιές....
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Καλα , θα μου πεις, κουβεντα καφενειου κανουμε, οχι φιλοσοφικη διατριβη...

Τα σπαω ομως με την απάρνηση καθε ειδους ορισμου και διαχωρισμου των μηχανακιδων εδω, αλλα παραδιπλα να οριζουμε ευκολως τα παιδακια σε αριστους του ανω του 13 και σκραπες αχρηστους τσογλανους τους κατω του 13...
Ειπαμε ειμαστε και τα δυο ή τιποτα ,αναλογα με τις συνθηκες.Αριστοι αμα γραψουμε >13,σκραπες αμα γραψουμε <13. Ειμαστε ενα ''Τιποτα'' αν δεν δωσουμε καθολου εξετασεις. :yew:
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Απομεινάρι της εφηβικής ηλικίας που μου έχει μείνει, είναι να βλέπεις το όποιο δίτροχο και το μυαλό να σχεδιάζει δρόμους και διαδρομές. Έτσι, από μόνο του, αβίαστα. Να σκέφτεται τοπία και μυρωδιές....
Δεν ξέρω τι είναι μοτοσικλετιστής ή χρήστης, αλλά ξέρω το συναίσθημα...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Απομεινάρι της εφηβικής ηλικίας που μου έχει μείνει, είναι να βλέπεις το όποιο δίτροχο και το μυαλό να σχεδιάζει δρόμους και διαδρομές. Έτσι, από μόνο του, αβίαστα. Να σκέφτεται τοπία και μυρωδιές....
Δεν ξέρω τι είναι μοτοσικλετιστής ή χρήστης, αλλά ξέρω το συναίσθημα...
Καταραμένη γενιά του 60κατι ψιλα... Περίεργοι τύποι
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Καλα , θα μου πεις, κουβεντα καφενειου κανουμε, οχι φιλοσοφικη διατριβη...
Τα θέματα που ανοίγει το Πουλί είναι ανωτατου φιλοσοφικού επιπέδου...η διατριβή είναι το λιγότερο που μπορούν να υποστηρίξουν. Παρακαλώ συνεχίστε...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα θέματα που ανοίγει το Πουλί είναι ανωτατου φιλοσοφικού επιπέδου...η διατριβή είναι το λιγότερο που μπορούν να υποστηρίξουν. Παρακαλώ συνεχίστε...
Κάτσε να βάλει μια φώτο με το γκαμπριο
Αν δεν βάλει μέχρι το μεσημέρι, θα βάλω εγω
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Τα υποψήφια θέματα πολλά...χωράνε τα σκούτερ στο χώρο μας; Χωράνε τα κάμπριο στο χώρο μας; Χωράνε οι V2, οι μπόξερ; Μήπως πρέπει να μετονομαστεί το φόρουμ σε ηλεκτροκίνητα μόνο; Δικυλινδροι σε σειρά μόνο;
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
O κυριος ασχολείται με αυτοκίνητα...οπότε τι να ξέρει αυτός από μηχανές...στο 5.32 εξηγεί γιατί μετά από χρονια ξανακαβαλησε μηχανη...
Εν ολίγοις μοτοσυκλετιστής είναι αυτός που θελει να τον χτυπαει ο αέρας, να είναι επικεντρωμένος στην οδήγηση, να ειναι εκτεθειμένος στα στοιχεία της φύσης...να εχει μια πιο αμεση επαφή με τα πράγματα...αυτο εννοεί εν ολίγοις. αλλά τι να ξέρει τωρα αυτός με τον απαρχαιωμενο v2 που καβαλάει...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τσάμπα σκάτε.. Καταρχήν μοτοσυκλετιστές είμαστε όλοι όσοι οδηγάμε μοτοσυκλέτα.

το Πουλί μάλλον αναφερόταν πιο πολύ σε αυτό που λέμε μηχανόβιος. Αυτός δηλαδή που ζεί και αναπνέει περισσότερο με την μοτοσυκλέτα, ονειρεύεται και κάνει ταξίδια, την παίρνει σε ζέστη, κρύο, βροχή κλπ κλπ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για να κλείσουμε το θέμα και τις απορίες του εμπνευστή του θεματος

Το πουλι είναι μπαγλαμάς



Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom