Μοτοσυκλετιστης η οδηγός μοτοσυκλέτας ?

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Για να κλείσουμε το θέμα και τις απορίες του εμπνευστή του θεματος

Το πουλι είναι μπαγλαμάς



Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
θελει λιγο τσιγκελωμα το μουστακι στις ακρες.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τσάμπα σκάτε.. Καταρχήν μοτοσυκλετιστές είμαστε όλοι όσοι οδηγάμε μοτοσυκλέτα.

το Πουλί μάλλον αναφερόταν πιο πολύ σε αυτό που λέμε μηχανόβιος. Αυτός δηλαδή που ζεί και αναπνέει περισσότερο με την μοτοσυκλέτα, ονειρεύεται και κάνει ταξίδια, την παίρνει σε ζέστη, κρύο, βροχή κλπ κλπ.
Και ποιος άνθρωπος Βαγγέλη -που έχει μοτοσυκλέτα- δεν τα κάνει αυτά τα πράγματα; Ο ένας ή οι δυο στους εκατό; ΟΚ, και ανοίγουμε όλη αυτή τη συζήτηση για αυτούς τους δυο; Για να αποδεχθούμε ότι αυτοί οι δυο δεν είναι μοτοσυκλετιστές αλλά οδηγοί μοτοσυκλέτας; Ή να βάλουμε τώρα και χρονόμετρο και να ρωτάμε κάθε πότε ζει και αναπνέει ο καθένας με την ιδέα του σιδερικού. Προσωπικά ταξιδεύω και χωρίς αυτήν ΜΕ αυτήν όταν δεν γίνεται αλλιώς (πρόσφατα γύριζα με τον Magelanos τα Μογγολικά εδάφη).

Και το παιδάκι που μοιράζει πίτσες δε μπορεί να ονειρευτεί ότι θα πάει με τη κοπελιά του στη παραλία μια βόλτα; Αλλά αυτός δεν είναι μηχανόβιος, ενώ εμείς ήμασταν τότε.... παλιά.... Για να σκαλίσουμε λίγο το μυαλό μας να θυμηθούμε, αλλά πέρασαν πολλά χρόνια και δεν θυμόμαστε πως και με ποιους τρόπους αισθανόμασταν μοτοσυκλετιστές.

Κάτω τα χέρια από τον Στέργιο!
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Και ποιος άνθρωπος Βαγγέλη -που έχει μοτοσυκλέτα- δεν τα κάνει αυτά τα πράγματα; Ο ένας ή οι δυο στους εκατό; ΟΚ, και ανοίγουμε όλη αυτή τη συζήτηση για αυτούς τους δυο; Για να αποδεχθούμε ότι αυτοί οι δυο δεν είναι μοτοσυκλετιστές αλλά οδηγοί μοτοσυκλέτας; Ή να βάλουμε τώρα και χρονόμετρο και να ρωτάμε κάθε πότε ζει και αναπνέει ο καθένας με την ιδέα του σιδερικού. Προσωπικά ταξιδεύω και χωρίς αυτήν ΜΕ αυτήν όταν δεν γίνεται αλλιώς (πρόσφατα γύριζα με τον Magelanos τα Μογγολικά εδάφη).

Και το παιδάκι που μοιράζει πίτσες δε μπορεί να ονειρευτεί ότι θα πάει με τη κοπελιά του στη παραλία μια βόλτα; Αλλά αυτός δεν είναι μηχανόβιος, ενώ εμείς ήμασταν τότε.... παλιά.... Για να σκαλίσουμε λίγο το μυαλό μας να θυμηθούμε, αλλά πέρασαν πολλά χρόνια και δεν θυμόμαστε πως και με ποιους τρόπους αισθανόμασταν μοτοσυκλετιστές.

Κάτω τα χέρια από τον Στέργιο!
εεεε με κόλλησες τώρα! εγώ να σου πω την αλήθεια νομίζω οτι ούτε οι μισοί που έχουν μοτοσυκλέτα ή παπί ή σκούτερ ή βέσπα δεν είναι μηχανόβιοι. Πολύς κόσμος είναι που έχει ένα δίτροχο ως όχημα εργασίας ή διευκόλυνσης. Ούτε κακό είναι ούτε τίποτα. Απλά ο μηχανόβιος νομίζω είναι ένα ξεχωριστό κεφάλαιο τρέλας, βαμμένος με τις μηχανές, θα αποφύγει άλλα έξοδα να πάρει ξέρω γω ένα καλό κράνος ή μια καινούργια στολή, θα καβαλάει αν μπορεί και κάθε μέρα, βρέχει χιονίζει κλπ κλπ. Για μένα προσωπικά πολύ περισσότερο μηχανόβιος ένιωθα το 2005 με το πρώτο μου παπί που δεν ήθελα να ξεκαβαλήσω παρά τώρα που στη πρώτη ευκαιρία θα πάρω και το αμάξι να πάω ταξίδι ή άμα βρέχει! Νιώθω μηχανόβιος αλλά καμιά φορά άμα έχει πολύ ζέστη ας πούμε ή σκατόκαιρο θα το αποφύγω, σταυρώστε με είμαι ντεμέκ!

Δεν νομίζω πως είναι κάποιος τίτλος τιμής για να το κάνουμε διαμάχη, απλά κάποιοι την μοτοσυκλέτα την βλέπουν ως τρόπο ζωής ενώ άλλοι απλά ως ένα όχημα μετακίνησης. Τώρα αν είσαι λιγότερο ή περισσότερο δικό σου θέμα. Εγώ ας πούμε απο τον maniac είμαι λιγότερο, αγαπάω και το ταξίδι με αυτοκίνητο κάποιες φορές ενώ εκείνος παθαίνει αλλεργία και το αποφεύγει!! Θέλει μόνο μοτοσυκλέτα! Εγώ θέλω μοτοσυκλέτα το 90% των περιπτώσεων!

Έχω και φίλο που ήταν μηχανόβιος και πλέον τις βαρέθηκε και ασχολείται με το σέρφινγκ, κλάιν! Υγεία να έχουμε και ας περνάει ο καθένας καλά όπως γουστάρει! Εδώ στην παρέα αυτή όσο γουστάρουμε και όσο έχουμε αρρώστια θα καβαλάμε και νομίζω κανένας δεν έχει διάθεση να κρίνει τον άλλον αν καβαλάει λίγο, πολύ ή παρα πολύ! ΄¨Οσο θέλει ο καθένας! Απλά επειδή έχουμε πλούσια γλώσσα νομίζω το θέμα είναι πιο πολύ γλωσσικό και τί λέμε με κάθε λέξη.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
To πουλί είναι ερωτικός φιλόσοφος. Έχει μεταφυσικές απορίες που δεν χρειάζονται απάντηση σώνει και καλά όμως.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
To πουλί είναι ερωτικός φιλόσοφος. Έχει μεταφυσικές απορίες που δεν χρειάζονται απάντηση σώνει και καλά όμως.
Οποτε να σβήσουμε όλες τις απόψεις που έχουν γραφτεί και να τον αφήσουμε με το πρώτο ποστ
Να πάθει κατάθλιψη και να τρέχω μετά να τον ισιωσω

Όχι αγάπη μου...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
To Πουλί δεν έκανε τυχαία το ερώτημα...έχει εισπράξει τα αναλογα vibes...το Πουλί θα μας σώσει όχι εμείς αυτό...
Για λίγο μπήκα στην ατμόσφαιρα. Φωτιά στη μέση, ινδιάνικες σκηνές από πίσω και τριγύρω μας και πίπα ειρήνης που αλλάζει χέρια σε κυκλική φορά αντίθετη από αυτήν των ρολογιών.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ας πούμε ...
Θεωρώ τον ακατανομαστο μοτοσυκλετιστη
Απαλό χέρι
Ρυθμός στην οδήγηση
Σύνδεση με το εργαλείο ,αλληλοσεβασμός ,και εμπιστοσύνη αμοιβαία
Προσυλωση στον δρόμο
Προνοητικός και όχι παρορμητικός
Γουστάρει την μηχανή ,με βροχή με ήλιο την νύχτα
Του σηκώνετε ....από παντού
Τον παρακολουθώ χρόνια
Πάντα τελευταίος να προσέχει την ομάδα
Προσέχει τους πεζούς τα αμάξια τα φορτηγά
Φωτογραφίζει τα πάντα με την μηχανή η με την ματιά του
Αυτός πρεπει να είναι ..και είναι λυπηρό , ένα δείγμα μοτοσυκλετιστη ...μάλλον
Λέω εγώ ...τώρα ....
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ας πούμε ...
Θεωρώ τον ακατανομαστο μοτοσυκλετιστη
Απαλό χέρι
Ρυθμός στην οδήγηση
Σύνδεση με το εργαλείο ,αλληλοσεβασμός ,και εμπιστοσύνη αμοιβαία
Προσυλωση στον δρόμο
Προνοητικός και όχι παρορμητικός
Γουστάρει την μηχανή ,με βροχή με ήλιο την νύχτα
Του σηκώνετε ....από παντού
Τον παρακολουθώ χρόνια
Πάντα τελευταίος να προσέχει την ομάδα
Προσέχει τους πεζούς τα αμάξια τα φορτηγά
Φωτογραφίζει τα πάντα με την μηχανή η με την ματιά του
Αυτός πρεπει να είναι ..και είναι λυπηρό , ένα δείγμα μοτοσυκλετιστη ...μάλλον
Λέω εγώ ...τώρα ....
Και ποτέ παρακαλώ.... θα φάμε κουφέτα;;;;;; :laugh:

Μετά απο τέτοιο πέσιμο, μόνο η ημερομηνία μένει!!!!! :ll:
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Ψάχνετε ιδιότητα...

Προσθέστε την λέξη, ή τις λέξεις που θέλετε πριν την λέξη μοτοσυκλετιστής.
ο συνειδητοποιημένος, ο ονειροπόλος, ο "αναζητών την ελευθερία", ο παθιασμένος, ο "παντός καιρού", ο κατ'επιλογήν, ο κλασσικός, ο αθεράπευτος, ο φανατικός κλπ

επίσης μπορεί να είναι και
ο απερίσκεπτος, ο κατ'ανάγκη, ο αδιάφορος, ο "παντόφλας", ο χρέπης, ο πρόσκαιρος "fashion victim", ο ευκαιριακός κλπ

Στην τελική είναι άλλο αυτός που συνδέεται με το μέσο που οδηγεί και χαίρεταιι την όλη ιστορία και άλλο αυτός που δεν έχει καμία επαφή και το κάνει απλά για να πάει από το σημείο α στο σημείο β τελείως διαδικαστικά και αδιάφορα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002
Μηχανοβιος είναι σταση ζωης.
Είναι ο ελευθερος ανθρωπος ο επαναστατης. Γιατι συνδεθηκε και ταυτιστηκε με την μηχανη ? Γιατι τοτε στο μακρινο ’60 αυτος που αναζητουσε την <ελευθερια> να σπασει τα δεσμα ενός κοσμου που οδηγουσε σε αφανισμους, να ταξιδεψει, να γνωρισει, να μοιραστει, να χαρει το δωρο της ζωης βρηκε σε αυτο το εργαλειο όλα οσα πολλοι από εμας νοιωθουμε.
Το να καβαλας μηχανη εκφραζει και δηλωνει αυτή την φιλοσοφια.
Πως καταλαβαινεις τον μηχανοβιο. Σε οποιο σημειο του δρομου και αν τον συναντησεις, στο ταξιδι, σε οποιο <ζορι> τραβαει με το γονατο στην ασφαλτο ΠΑΝΤΑ θα εχει αφησει ένα περιθωριο να παιξει τα φωτα , να σηκωσει το χερι ή εστω να κουνησει το κεφαλι. Γιατι ?
Γιατι αναγνωριζει σε σενα αυτό που ο ιδιος μαχεται να είναι, ενας ελευθερος ανθρωπος και σου δειχνει τον σεβασμο του.
Αν εισαι σταματημενος στην ακρη του δρομου θα σταματησει ή θα κοψει λιγο για να δει μηπως χρειαζεσαι κατι, θα σου μιλησει σε κάθε σταση που θα βρεθειτε γιατι νοιωθει ότι ειστε <αδελφια>.
Αν οδηγατε σε ομαδα θα είναι αυτος που θα κανει σκουπα ή θα ξερει παντα που είναι ο προηγουμενος και ο επομενος. Συνηθως είναι αυτος που ξερει τα ορια του, δεν χρειαζεται να αποδειξει τιποτα σε κανεναν, απλα φροντιζει την ομαδα των <αδελφων>.
Ανεξαρτητα τι οδηγας εκεινη την στιγμη, ή εισαι μηχανοβιος ή όχι. Και με το αμαξι να εισαι πολλες φορες θα αναψεις τα φωτα (με λιγη συστολη ισως) ή θα αφησεις πολύ χωρο στον (αδελφο) που τα δινει.
Αν δεν τα καταλαβαινεις όλα αυτά, καληνυχτα.
Γιαυτο αδελφια ότι ειμαστε το δηλωνουμε στον δρομο.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μηχανοβιος είναι σταση ζωης.
Είναι ο ελευθερος ανθρωπος ο επαναστατης. Γιατι συνδεθηκε και ταυτιστηκε με την μηχανη ? Γιατι τοτε στο μακρινο ’60 αυτος που αναζητουσε την <ελευθερια> να σπασει τα δεσμα ενός κοσμου που οδηγουσε σε αφανισμους, να ταξιδεψει, να γνωρισει, να μοιραστει, να χαρει το δωρο της ζωης βρηκε σε αυτο το εργαλειο όλα οσα πολλοι από εμας νοιωθουμε.
Το να καβαλας μηχανη εκφραζει και δηλωνει αυτή την φιλοσοφια.
Πως καταλαβαινεις τον μηχανοβιο. Σε οποιο σημειο του δρομου και αν τον συναντησεις, στο ταξιδι, σε οποιο <ζορι> τραβαει με το γονατο στην ασφαλτο ΠΑΝΤΑ θα εχει αφησει ένα περιθωριο να παιξει τα φωτα , να σηκωσει το χερι ή εστω να κουνησει το κεφαλι. Γιατι ?
Γιατι αναγνωριζει σε σενα αυτό που ο ιδιος μαχεται να είναι, ενας ελευθερος ανθρωπος και σου δειχνει τον σεβασμο του.
Αν εισαι σταματημενος στην ακρη του δρομου θα σταματησει ή θα κοψει λιγο για να δει μηπως χρειαζεσαι κατι, θα σου μιλησει σε κάθε σταση που θα βρεθειτε γιατι νοιωθει ότι ειστε <αδελφια>.
Αν οδηγατε σε ομαδα θα είναι αυτος που θα κανει σκουπα ή θα ξερει παντα που είναι ο προηγουμενος και ο επομενος. Συνηθως είναι αυτος που ξερει τα ορια του, δεν χρειαζεται να αποδειξει τιποτα σε κανεναν, απλα φροντιζει την ομαδα των <αδελφων>.
Ανεξαρτητα τι οδηγας εκεινη την στιγμη, ή εισαι μηχανοβιος ή όχι. Και με το αμαξι να εισαι πολλες φορες θα αναψεις τα φωτα (με λιγη συστολη ισως) ή θα αφησεις πολύ χωρο στον (αδελφο) που τα δινει.
Αν δεν τα καταλαβαινεις όλα αυτά, καληνυχτα.
Γιαυτο αδελφια ότι ειμαστε το δηλωνουμε στον δρομο.
Ωραία τοποθέτηση, αν και όπως έγραψα παραπάνω η στάση ζωής δε μπορεί να περιορίζεται στη καβάλα ενός σιδερικού, συνήθως αυτό μπορεί να είναι ένα αρμονικό συμπλήρωμα. Παρ' όλα αυτά δε μπορώ να μην ομολογήσω πως σε ότι αφορά τον μοτοσυκλετισμό και τον μοτοσυκλετιστή αυτά που έγραψες μου άρεσαν. Σκεφτόμουν πόσα αντίθετα από αυτά που περιγράφεις συμβαίνουν τριγύρω μας και πολλοί από τους ενόχους συμμετέχουν στα μοτοσυκλετιστικά forum's.
Ας σταματήσω εδώ.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Χαζευα χτες εναν μοτοσυκλετιστη ακρανωτο/ξεμπλετσωτο στο δρομο για τη δουλεια, που πηγαινε πορεια με τα ποδια να κρεμονται στο εδαφος, σε ενα κατιΜΑΧ με φιμε καλυμμα πινακιδας, κανοντας σλαλομ στην κινηση σαν να μην υπηρχε αλλος στο δρομο. Σημερα χαζευα εναν αλλο μοτοσυκλετιστη χιπστερα μουσατο με κρανακι τρικολορε σε ενα ρετρο μοτοσακο που πηγαινε χαλαρα αλλα δεν μπορουσε να κρατησει το μηχανακι σε ευθεια. Ειδα και εναν πατερα με το μωρο παιδακι πανω σε ενα σκουτερ, το κρανος το ειχε δωσει στο παιδι, περισσευε σαν κατσαρολα.

Εχετε δικιο τελικα, ολοι μοτοσυκλετιστες ειμαστε.
 

Mario77

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Marios
Μοτό
Yamaha FJR1300A
Yamaha XT1200Z Super Tenere
Προσωπικά προσπαθώ να αφανίσω και τις ελάχιστες περιπτώσεις όπου μου επικρατεί ο αναβάτης μοτοσικλέτας έναντι του μοτοσικλετιστή.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Χαζευα χτες εναν μοτοσυκλετιστη ακρανωτο/ξεμπλετσωτο στο δρομο για τη δουλεια, που πηγαινε πορεια με τα ποδια να κρεμονται στο εδαφος, σε ενα κατιΜΑΧ με φιμε καλυμμα πινακιδας, κανοντας σλαλομ στην κινηση σαν να μην υπηρχε αλλος στο δρομο. Σημερα χαζευα εναν αλλο μοτοσυκλετιστη χιπστερα μουσατο με κρανακι τρικολορε σε ενα ρετρο μοτοσακο που πηγαινε χαλαρα αλλα δεν μπορουσε να κρατησει το μηχανακι σε ευθεια. Ειδα και εναν πατερα με το μωρο παιδακι πανω σε ενα σκουτερ, το κρανος το ειχε δωσει στο παιδι, περισσευε σαν κατσαρολα.

Εχετε δικιο τελικα, ολοι μοτοσυκλετιστες ειμαστε.
Για να καταλάβω, αν το παραπάνω κείμενο είχε δοθεί έτσι:

Χαζευα χτες εναν αναβάτη μοτοσυκλέτας ακρανωτο/ξεμπλετσωτο στο δρομο για τη δουλεια, που πηγαινε πορεια με τα ποδια να κρεμονται στο εδαφος, σε ενα κατιΜΑΧ με φιμε καλυμμα πινακιδας, κανοντας σλαλομ στην κινηση σαν να μην υπηρχε αλλος στο δρομο. Σημερα χαζευα εναν αλλο αναβάτη μοτοσυκλέτας χιπστερα μουσατο με κρανακι τρικολορε σε ενα ρετρο μοτοσακο που πηγαινε χαλαρα αλλα δεν μπορουσε να κρατησει το μηχανακι σε ευθεια. Ειδα και εναν πατερα με το μωρο παιδακι πανω σε ενα σκουτερ, το κρανος το ειχε δωσει στο παιδι, περισσευε σαν κατσαρολα.

Αν όλα τα παραπάνω τα κάνει αυτός που αποκαλείς αναβάτης μοτοσυκλέτας, τότε θα έχουμε ταύτιση απόψεων;
Γιατί εγώ νόμιζα πως είναι ένας μαλάκας αναβάτης μοτοσυκλέτας ή ένας μαλάκας μοτοσυκλετιστής (δε βλέπω καμία διαφορά μεταξύ των δυο). Δεν καταλαβαίνω γιατί ο αναβάτης μοτοσυκλέτας περιγράφει κάτι αρνητικό... αυτό είναι όλο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αν μπορώ να μαντέψω, θα έλεγα ότι ο αναβάτης μοτοσυκλέτας είναι γενικευμένη, ίσως αφηρημένη έννοια ενώ αι μοτοσυκλετισταί είναι κάτι το πιο στοχευμενο.
Μαλάκες είμαστε όλοι, απλά μερικοί βγαζουμε και πχιότητα ασταδιαλα πχια...
 
Top Bottom